Po stopách Krále Šumavy

Provozujeme dobrodružné výlety "Po stopách Krále Šumavy" a připravujeme akci "Kameny". Akce pozastavena. Turistický portál Výlety na den je na prodej.

Po stopách Krále Šumavy 

 

CIC,CIA a její slavní agenti v akci na území Československa v období Studené války, včetně utajení a krytí. Rekonstrukce příběhů ze Šumavy.

Franz Kilián Nowotny, nebo také sekáč, Dlouhý Hans: 1.12.1905 - 12.3.1977. Před válkou si přivydělával pašováním zboží. Za války sloužil u Wehrmachtu. Po válce byl zverbován Americkou tajnou službou CIC a vrátil se k tomu, co velmi dobře uměl. Jako krytí v Německu mu posloužil obchod se dřevem. Král Šumavy netušil, že květen roku 1950 bude jeho poslední převaděčskou akcí na území Československa.

Co se stalo v květnu 1950. SNB již věděla o převaděčské trase z Vimperka. Právě tudy převáděl Kilián a jeho komplic Grabmüler emigranty ke státní hranici. Soudruzi ji nazvali "kanál 54''. Příslušníci STB si vytipovali místo mezi Kvildou a Františkovem, odkud budou převaděči dobře vidět a čekali na svou chvíli. Schovali se na skále, která je nedaleko památníčku za hlavní silnicí. Tato skála se jmenuje Pivní hrnec. Osudného dne v květnu 1950 se vraceli Kilián a jeho komplic Grabmüler z Německa a jako úkol dostali převést další dva agenty na území Československa. Šlo o Bohuslava Beneše a Rudolfa Veselého. Když vyšli agenti z lesa na paseku, začala ostrá střelba. Franz Kilián Nowotny byl v přestřelce zraněn, ostatní se dali na útěk. Král Šumavy si zachránil kůži tím, že předstíral vážně zraněného a strážníci ho nechali ležet na místě. Vydali se za ostatními uprchlíky, které nakonec dostali a uvěznili na dlouhá léta. Král Šumavy se dostal vážně zraněn zpět do Německa, kde ho před vykrvácením zachránila hlídka amerických vojáků...

Chcete zažít pocity emigrantů mířících za svobodou. Doprovodíme vás převaděčskou cestou Franze Kiliána Nowotneho v úseku mezi Vimperkem a Chalupskou slatí. V místě, kde se napojíte na stezku, vás dále povedou signální světla "Krále Šumavy" , zažijete tak to správné napětí. Bohužel cestou narazíte na pohraničníka a jak to dopadne... Pěšky půjdete 10 km, cca. 3 hodiny.

Čas začátku a délka bude upravována v závislosti na ročním období a počasí. Cestou je nutné držet se ve skupině a chovat se tiše! Počet osob 6 - 12. Pokud zaplníte celou kapacitu, můžete si vybrat termín sami (vždy v sobotu).

Ceník: Osoba 1 250 Kč. Platba v hotovosti 600 Kč na místě. Záloha ve výši 650 Kč převodem. V případě neúčasti záloha propodá ve prospěch provozovatele. Pokud zaplatíte celou částku na náš účet dostanete slevu 50 kč - celková částka v tomto případě činí 1 200 kč. Za nepříznivého počasí (určí provozovatel) se záloha vrací klientovi nebo si vyberete jiný dostupný termín.

Akce Kameny - připravujeme

Původní název akce "JONNY" byl změněn na "KÁMEN" podle ulice "Kamen"-ická, kde bydlela jedna z prvních a nejvýznamějších obětí Oldřich Maláč. Tento krycí název také symbolizuje tvrdost, neúprosnost a krutost, s jakou bylo proti obětem zakročeno. Uprchlíci na své cestě za svobodou měli nabýt pocitu, že překročili hranici a jsou v bezpečí amerických zpravodajců. Ovšem úřadovna CIC se nacházela na Československém území. Samotná léčka začala nastrčením tajných spolupracovníků. Převáděné osoby byly dovezeny k hranici ve vozech StB a nebo byly v oblasti vyzvednuti na dohodnutém místě a posléze dovedeny na "státní hranici". Na hranicích StB předstírala dopadení celé skupiny, které se náhodou podařilo uprchnout do zahraničí, nebo byli uprchlíci po překročení "státní hranice" zadržení falešnou hlídkou německé pohraniční policie a dovedeni na fiktivní úřadovnu důstojníka americké vojenské kontrarozvědky CIC. Zde byli podrobeni zpravodajskému výslechu. Státní bezpečnost využila informace, které o sobě sami dobrovolně vypověděli a použila je jako důkazy. Uprchlíci byli odsouzeni k vysokým trestům odnětí svobody.

Nutné vybavení! Vhodná obuv (půjdete střídavě asfaltkou a polní cestou), teplé oblečení s reflexními prvky (cestou můžete narazit na auto, myslivce, divočáka :-)) čepice, rukavice, pláštěnka, bunda s kapucí, teplý čaj apod.  

Doporučujeme: průměrnou fyzičku. 

Minimální věk osoby 15 let. Nebo v doprovodu rodiče.

Počet osob 6 - 12. Baterku a čelovku dostane velitel skupiny. Cestou zažijete překvapení a na cestu dostanete balíček. Knihu o převaděčích zakupte níže.

Zážitkový výlet můžete také věnovat jako dárek k vánocům, narozeninám, promoci, životnímu jubileu, svatební dar apod. Obdržíte dárkový/zážitkový poukaz.

Levné ubytování 13 km od startu - Ubytovna Lipka

Pokud máte dárkový poukaz pokračujte zde

Objednáte-li poukaz jako dárek, je platný na rok a obdarovaný si může vybrat z více termínů. 

Při malém počtu účastníku v daném termínu se nejpozději 14 dní před startem vracejí peníze, nebo změní termín.

Vypsané termíny

Další termíny vypíšeme později.

Po stopách Krále Šumavy

1. 9. 2018

(Volno)

 

Akce Kameny
Připravujeme      

Rezervovat můžete i na telefonním čísle +420 724 867 618


Nezávazná poptávka
Po stopách Krále Šumavy

Výlet
Jméno a Příjmení
E-mail
Telefon
Termín   1. 9. 2018
    1 rok (poukaz)
Počet osob
Chcete se na něco zeptat?
Chcete objednat jako dárkový poukaz?
sedm (7) a (+) tři (3) je (=)
Více o ochraně osobních údajů zde

 

Stezka krále Šumavy

Tuto převaděčskou stezku přezdívali příslušníci SNB jako kanál 54. Převaděč a pašerák Franz Kilián Nowotny ( Král Šumavy) převáděl emigranty od rozcestí U Sloupů za hranici s Německem až do osudného května 1950. Poslední aktualizace 9.9.2017.


Šumava... hranici přecházejte po půlnoci

Vilém Hrach
Zdálo by se, že o osudech šumavských převaděčů přes hranici tvořenou železnou oponou i těch, kteří se sami pokusili o útěk, bylo již „všechno" napsáno. Tato knížka vás ale přesvědčí, že tomu tak není. Jednotlivé příběhy jsou navzájem provázány jak tematikou, tak i prolínáním osudů jejich protagonistů. A vylíčeny jsou nejen dramaticky, ale i mimořádně kultivovaným literárním jazykem, který k beletrizované literatuře faktu právem náleží, ale bývá poměrně vzácný. Nechybí hlubší souvislosti ani filosofická zamýšlení nad lidským osudem, dějinami. Každý beletrizovaný příběh je podložen a dokumentován fakty a doplněn faktografickým komentářem, někdy značně rozsáhlým. Má to svou logiku, neboť autorovi se podařilo získat a využít dosud neprobádané archivní materiály, které náhodou unikly skartaci. A díky nim uvádí údaje dosud neznámé a někdy i podstatně koriguje dosud vžité představy, mj. o působení „Krále Šumavy" Kiliana Nowotneho.

Návrat Krále Šumavy - Román o Josefu Hasilovi

David Jan Žák
Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy. Román vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Josef Hasil dožívá svůj život na předměstí americkího Chicaga. V roce 2001 obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.

Vydáno: 31.01.2020

TOPlist
Neustále přidáváme trasy