Hartmanice neprobádané a zajímavé

Počasí Hartmanice (okres Klatovy) - Slunečno.cz

Tuto aktualitu naleznete na horní liště v kolonce Dovolená pod číslem 15 - informace pro ty, kteří se u nás ubytují

Hartmanice a okolí jsou turisty nepolíbené a přitom tak zajímavé. Tento článek určitě některé z vás přesvědčí a tohle zapomenuté místo navštíví. Město Hartmanice se nachází na rozhraní Šumavského podhůří a Šumavy v nadmořské výšce 712 m v okrese Klatovy, 11 km jihozápadně od Sušice a 32 km jihovýchodně od okresního města Klatovy. Nejvyšší bod katastru hora Křemelná má vrchol v nadmořské výšce 1125 m. Nejníže položený bod katastru leží 550 m.n.m. při řece Otavě a tak celkový výškový rozdíl v katastru města činí 575 m. Nejvýše položenou osadou jsou Keply v nadmořské výšce 930 m. V Hartmanicích si budete v hlavní turistické sezóně připadat jako v ráji. Cvrkot a přeplněná parkoviště, která zažíváte na Kvildě, Modravě, Železné Rudě a v Srní se vás tu zatím týkat nebudou. Je zde více či méně zachovalých zámečků, velké množství přírodních rezervací a zejména severním směrem naučných stezek. Autobusové spojení je ze Sušice a Železné Rudy jízdní řád idos zde. Do Železné Rudy i Sušice jezdí vlak. V Hartmanicích také natankujete u čerpací stanice Robin Oil a nakoupíte v místní samoobsluze COOP, pošta Hartmanice 128, nemocnice se nachází v Sušici.  U fotbalového hřiště v Hartmanicích se nachází tenisový kurt. Nabídka ubytování na Bookingu z Hartmanic je dle našeho názoru pestrá a dostačující.

 
 
 

Přímo v Hartmanicích najdete také horskou synagogu. Nedaleko Hartmanic na Dobré Vodě navštívíte barokní poutní kostel Kostel sv. Vintíře z roku 1706. Zasvěcen jako jediný na světě „Sv." Vintířovi na místě původní kaple. Kompletně zrekonstruován byl kostel v roce 1995 k 950. výročí úmrtí Sv. Vintíře. Kostel byl do roku 2001 vybaven unikátními skleněnými plastikami – největším skleněným oltářem na světě vážícím 4 tuny a 14 dílnou skleněnou křížovou cestou. Prohlídky kostela zajišťuje Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě.

 

Čím začít, toť otázka. Začneme jídlem. :-) Věřte, nevěřte, jezdíme pravidelně do restaurace na Rovině rovných sto kilometrů na místní kachnu s červeným zelí. Pokud si naplánujete výlet po obědě, tak na něj rovnou zapomeňte... :-) Až na kratičkou procházku ke kapli a skále sv. Vintíře. Jen kousek dál můžete navštívit Pustinu, což je zároveň místo z natáčení Zmizelé Šumavy s názvem Doktor na koni (dr. Kostrouch). Hájenku patřící bankéři Františku Haškovi navštěvoval prezident Edvard Beneš. Půjdete-li dále na Stodůlky a Zadní Paště, uvidíte kapličku sv.Martina a umrlčí prkna. V nedalekých Předních Paštích se natáčel díl Zmizelé Šumavy Návrat paštěckých kapliček. Okolí patřilo ve středověku k našim nejbohatším zlatorudným revírům. U Paštěcké štoly nedaleko Rejštejna vznikly Přední, Střední a Zadní Paště. Osady plné života, zanikly po válce. Místo zpustlo, usedlosti mizely. Naštěstí díky ochotě skupiny Šumaváků tu byly kapličky znovu vystavěny.

Sněžné jámy, staré šachty: Cestou na Paště obcházíte vrch Křemelná 1125 m. Zvláštností vrchu je, že má dva vrcholy táhnoucí se od severu k jihu. Výškový rozdíl mezi vrcholem a korytem řeky Křemelná je 400 m. Sněžné jámy se nacházejí pod severním vrcholem hory Křemelná směrem k Malému a Velkému Babylónu. Jedná se o nejzápadnější výběžek mohutného zlatorudného revíru v okolí Kašperských Hor, který začíná na Ždánově v Javornické hornatině. Ruda se zde těžila hlubinným a povrchovým způsobem. Jde vlastně o staré šachty, které po těžbě převzala příroda. Proč Sněžné jámy? Sníh v jámách zůstává po větší část roku a někdy až do nového sněhu. 

Sjedete-li od restaurace 1 km autem z kopce, dojedete na zmiňovanou Dobrou Vodu k muzeu a velmi pěkné vyhlídce do vnitrozemí.

 

 
 
 

Prášily z Nové Hůrky

Na tento cyklovýlet se napojíte z Hartmanic velmi snadno. Vyrazíte směrem na Železnou Rudu a na rozcestí Skelná (jste na cyklo trase) pojedete rovně. Zhlédnete hrobku rodiny Abelů, jezero Laka, bizony. Můžete se také zastavit v Archeoparku a lanovém centru v Prášilech. V popisu se dozvíte, jak si výlet prodloužit na 70 km. Ovšem stoupání okolo jezera Laka a na Poledník, nejsou pro každého! 

Restaurace Rovina, Zhůří

Cyklovýlet za Zmizelou Šumavou by vypadal takto. Krátký cyklovýlet za osmi díly Zmizelé Šumavy přímo od vyhlášené restaurace s vynikající kuchyní. Přímo u restaurace se natáčel díl 1) Hotel Seno. Jen kousek opodál na Pustině (za kopečkem pěkné výhledy na Sušici a hrad Kašperk) se natáčel díl 2) Doktora na koni. Dále projedete Peklo 3) Messerschmitt v Pekle. Ještě před Busilem u pamětního prkna Míly Břízy odbočíte doprava k baroknímu mlýnu Sterzmühle - tam se natáčel díl 4) Šumavský skvost v údolí říčky Pstružné. Oblíbené místo filmařů z natáčení scén Menzelova filmu Obsluhoval jsem anglického krále a záběry filmu Cesta pustým lesem. Naposledy zde natáčel režisér Jiří Strach pohádku Tři životy. Přes Busil a Starou Huť dojedete na Zhůří. Zde se natáčely hned dva díly zmizelé Šumavy 5) Vojákem dvou armád a 6) Deset mrtvých Američanů. Památník je dále za kapličkou. Od památníku se kousek vraťte a přejeďte přes říčku Křemelnou. Za kopečkem u lávky přes Slatinný potok stávala Zhůřská sklárna 7) Po nás paseka. Na hlavní silnici odbočíte doleva. Za chvilku dojedete na Skelnou 8) S kudlou v břiše. Šerlův dvůr (jen kousek mimo cyklo trasu od Skelné Na střelnici u Prášil a Návrat paštěckých kapliček). Číslování odpovídá pořadí dílů na cyklotrase, nikoliv pořadí při natáčení.

Koupaliště Sušice, zvon pátera Ferdy

Z Hartmanic jeďte ke koupališti přes Petrovice u Sušice. Vzdálenost Hartmanice - přírodní koupaliště, krytý plavecký bazén a zimní stadion v Sušici je 12 km. Plovárnu a zvonici pátera Ferdy budete mít po pravé ruce hned po příjezdu do Sušice (ulice Volšovská). Přírodní koupaliště, krytý plavecký bazén, campy, tenisové kurty, offpark, skatepark, lanové centrum, dětská hřiště, veřejné bruslení v Sušici najdete na pětníku. Vykoupat se můžete i v oblíbeném říčním koupališti na řece Otavě u jezu Na Fufernách. V lesoparku Luh (minete ještě před koupalištěm v Sušici) najdete kraťoučkou NS pro děti Hrátky se zvířátky. Dozvíte se kolika let se dožívá veverka, kolik váží liška, jaké rozpětí křídel má výr velký. Dále se dozvíte něco o praseti domácím a rysu ostrovidovi. Délka okruhu je jeden kilometr. Pro zpestření procházky po stezce je pro děti připravený pracovní list, kde mohou plnit různé úkoly. Pracovní listy si vyzvednete v Městském informačním centru na náměstí v Sušici u radnice.

Velhartice a zámky v okolí

Zhlédnete hrad Velhartice, místa kde chytával ryby i trávil svůj volný čas Jan Werich a několik krásných zámečků. 

Hrad byl založen na začátku 14.století pány z Velhartic. Hrad tvoří gotický palác zvaný rajský dům a naproti stojící věž Putná, která měla obytný i obranný charakter. Tyto dvě části hradu jsou spojeny světově unikátním gotickým kamenným mostem se 4 lomenými oblouky. Součástí hradu je i nádrž na vodu, která byla plněna dešťovou vodou. V areálu je i budova bývalého pivovaru. Hrad je uznán kulturní národní památkou. Pod hradem trávil volné chvíle J. Werich. Poslední prohlídky se konají vždy hodinu před uzavřením hradu.

Rýžování zlata v Radešově na Šumavě

Zlatonosná řeka Otava je vzdálena jen pár kilometrů od Hartmanic. V Radešově projdete proti proudu řeky Otavy Motel - kemp Yukon (cca. 200 metrů). Přednáška pana Karla Ešnera byla velmi zajímavá. Dozvěděli jsme se podrobnosti o rýžování zlata již z dob keltů, ale i o těžbě zlata z dob nedávno minulých. Odborníci se domnívají, že nedaleká keltská hradiště Sedlo a Obří hrad sloužila jako ostraha zlatonosných revírů na řece Otavě říčce Losenici a Zlatém potoce. Jen kousek vedle v Anníně najdete muzeum lehkého opevnění a místo z natáčení Zmizelé Šumavy Farářem na Mouřenci. Oblíbené ubytování Chata Povydří. V tomto příspěvku najdete další řádku výletů z okolí, Zlatou stezku, Obří hrad, Pustý hrádek a hrad Kašperk, soutoky řek a říček v Plzeňském kraji.
 
 
 

Ubytování Hartmanice

Přesměrování na booking.comAparthotel Hartmanice

Apartmánový dům Hartmanice se nachází v Národním parku Šumava. Nabízí možnost příjezdu na lyžích až k ubytování v lyžařském areálu Hartmanice a studia s bezplatným Wi-Fi a satelitní TV.
Studia mají dobře vybavený kuchyňský kout, posezení a koupelnu s vanou. Další informace zde

Cena od: 973 Kč

 


Přesměrování na booking.comPenzion Pod Hamižnou ***

Penzion Pod Hamižnou se nachází v Hartmanicích, 17 km od hradu Kašperk. Nabízí zahradu s terasou a grilem, zdarma dostupné Wi-Fi a neplacené parkoviště.

Penzion poskytuje ubytování v pokojích s TV, posezením a koupelnou se sprchou a toaletou. Některé pokoje mají balkon s výhledem do okolní přírody. Na místě můžete využít lyžárnu a úschovnu zavazadel. Další informace zde

Cena od: 919 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartment Stará Pošta

Apartmán Stará Pošta se nachází v Hartmanicích, 28 km od Bodenmais. Nabízí možnost ubytování s domácími mazlíčky, zahradu a bezplatné Wi-Fi připojení ve všech prostorách.

Všechny apartmány mají TV, kuchyni s mikrovlnnou troubou, opékačem topinek, ledničkou i rychlovarnou konvicí a koupelnu s vanou nebo sprchou a ručníky. Další informace zde

Cena od: 1 297 Kč

 


Přesměrování na booking.comrodinné apartmány ****

Penzion rodinné apartmány se nachází ve městě Hartmanice v Plzeňském kraji, 28 km od německého města Bodenmais a nabízí gril i dětské hřiště. Stojí přímo u sjezdovky, má slunnou terasu a hosté si mohou dát jídlo v restauraci nebo drink v baru. Na místě je soukromé neplacené parkoviště a bezplatné Wi-Fi.

Součástí pokojů je TV s plochou obrazovkou a někdy i posezení. K vybavení patří rychlovarná konvice. Ve vlastní koupelně je vana. Další informace zde

Cena od:1 324 Kč

 


Přesměrování na booking.comChata Barborka

Chata Barborka se nachází v Hartmanicích v Plzeňském kraji, 29 km od Bodenmais a 50 km od Sankt Englmar. Nabízí terasu, lyžárnu a neplacené soukromé parkoviště.

Apartmány mají posezení, kuchyni se sporákem, mikrovlnnou troubou, ledničkou i rychlovarnou konvicí a koupelnu s vanou nebo sprchou a ručníky. Další informace zde

Cena od: 594 Kč

 


Přesměrování na booking.comUbytování U Řezbáře

Ubytování U Řezbáře se nachází v Hartmanicích, 26 km od Zwieselu a 30 km od Bodenmais. Nabízí výhled do zahrady a zázemí pro grilování.

Apartmán má TV s plochou obrazovkou a kuchyňský kout s varnou deskou, sporákem a ledničkou. Další informace zde

Cena od: 1 405 Kč

 


Přesměrování na booking.comHotel Annín ****

Hotel Annín obklopený malebným pohořím Šumavy nabízí wellness centrum, 2 bowlingové dráhy a restauraci. Wi-Fi je dostupné zdarma.

Všechny pokoje jsou zařízené dřevěným nábytkem a mají výhled do okolní krajiny, balkon nebo sluneční terasu. Součástí vybavení je také LCD TV, minibar, trezor a velká koupelna s fénem. Další informace zde

Cena od: 1 945 Kč

 


 

Počasí Hartmanice (okres Klatovy) - Slunečno.cz

Vydáno: 09.03.2017

TOPlist
Neustále přidáváme trasy