Kam na výlet Horní Planá - Lipno

Tuto aktualitu naleznete na horní liště v kolonce Dovolená pod číslem 1 - informace pro ty, kteří se u nás ubytují

Město Horní Planá leží na břehu Lipna a zejména v letních měsících je velmi oblíbeným turistickým centrem. Přímo v Horní Plané se můžete projít NS Adalberta Stiftera, svést se na motokáře, vykoupat se na jedné z nejhezčích (né-li vůbec nejhezčí) písčité pláži na Lipně nebo se projet parníkem, jenž má přístaviště u přívozu.

Nabídka zážitků (dárkové poukazy)

Naše tipy na výlet:

První výlet z Horní Plané můžete začít tím, že i se svými koly nastoupíte na vlak. Svezete se do Nového Údolí a velmi příjemnou projížďkou podél řečiště Studené Vltavy a Vltavy dojedete zpět do Horní Plané. Úsek Stožec - Nová Pec můžete absolvovat i na in-line bruslích s námi zde. V hlavní turistické sezoně bývají vlaky tímto směrem přeplněné, takže vám doporučujeme si raději přivstat.

Z Nového Údolí na kole do Horní Plané 

Tento báječný cyklovýlet začnete na konečné vlakové stanici Nové Údolí a pokračujete podél koryta Studené Vltavy i Vltavy směrem na Novou Pec. Míst kde můžete se svými koly opět nastoupit na vlak je tolik, že se nemusíte bát nepřízně počasí a to i s menšími dětmi. Velmi vhodný výlet pro ty, kteří jsou / budou ubytováni v Horní Plané. 

 

 
 
 

Tento cyklovýlet je již podstatně náročnější než předchozí. Doporučujeme dojet do vlakové stanice Stožec a absolvovat pouze první část tohoto výletu, protože tu závěrečnou si projedete již v předcházejícím příspěvku. Kudy se vrátíte z Nové Pece zpět do Horní Plané necháme již na vás. Varianty jsou dvě. Buď na rozcestí v Nové Peci pojedete doprava přes trať k přívozu. Nebo pojedete v Nové Peci rovně, přejedete přes most a v Bělé odbočíte doprava na cyklostezku zpět do Horní Plané.

Nabídka zážitků (dárkové poukazy)

Stožec, Plešné jezero a Nová Pec

Plešné jezeroZajímavý výlet za poznáním krás Šumavy. Až na malé výjimky pojedete po velmi pěkné asfaltové cestě. Do Nové Pece zažijete pouze stoupání a sjezdy. Závěrečná část je naopak téměř rovina. 

Nové Údolí CZ/D
Nové Údolí je bývalá dřevařská osada, která vznikla v roce 1795. V polovině 19. století zde stálo již více domů než v sousedním Stožci. V roce 1910 sem byla postavena železniční trať z Černého Kříže, která přes celnici v Haidmühle vedla do Pasova. V tomto období zde žilo skoro 300 obyvatel v 35 domech. Byla zde také četnická stanice a finanční stráž. Po II. světové válce byli němečtí osadníci vysídleni, což byla většina obyvatel Nového Údolí. Do obce přišli noví osadníci, kteří byli vystěhováni v roce 1948 a byla zde zbudována železná opona. Nyní zde naleznete občerstvení, restauraci a muzeum železnice s atrakcemi.

Plešné jezero
Toto ledovcové jezero je jedním z nejnavštěvovanějších míst Šumavy, protože pohled na hladinu s impozantní jezerní stěnou v pozadí je velmi atraktivní.

Nabídka zážitků (dárkové poukazy)

Když už budete na dovolené v Horní Plané svezte se vlakem 3 stanice do Ovesné a projděte si NS Medvědí stezku. Opravdu stojí za to :-).

Medvědí stezka

Projedete se po nejstarší naučné stezce v Jižních Čechách, kde můžete obdivovat krásy šumavské přírody. Cestou uvidíte Perníkovou skálu, Soutěsku lapků, Gotický portál, Kapli a Hřib, Viklan, Kamennou krásku, Obří kostky, Jelení jezírko, Jelení vrchy, Medvědí kámen. Na vlak nastoupíte v Černém Kříži.

 

 

  

 
 
 

 
Vlakem do Nového Údolí a pak pěšky do pořádného kopce na Třístoličník.

Nabídka zážitků (dárkové poukazy)

 

Nové Údolí, Třístoličník

Užijete si procházku členitou krajinou až k hranicím s Německem. Překonáte převýšení 535m, budete odměněni krásným výhledem do jižních Čech i do Německa.

Rosenauerův pomník
Josef Rosenauer (1735-1804) vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.

Rosenauer jako zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství vypracoval odvážný návrh umožnující levnou dopravu dřeva z nepřístupných pralesů Šumavy v povodí Vltavy svahovým plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí do řeky Große Mühl a dále do Dunaje. V roce 1774 předložil návrh knížeti Josefu I. Adamovi ze Schwarzenberku, ale schválen byl v roce 1779 knížetem Janem ze Schwarzenberku. Realizace projektu začala v roce 1789 a první část tzv. starý kanál (39,9km) byla dokončena roku 1793. Rosenauer se obával nedostatku vody z přítoků do plavebního kanálu a raději ve stavbě nepokračoval. Druhá část (nový kanál) byla dokončena po Rosenauerovo smrti v letech 1821-1822.

Kníže Josef Schwarzenberg na konci 18. století pověřil zkušeného Rosenauera, tehdy již ředitele schwarzenberské plavby, navržením systému plavení dřeva z oblasti Modravy a Roklanu. Návrh Vchynicko-tetovského plavebního kanálu byl schválen a okamžitě začal být budován. Nedaleko od pomníku se nachází Rosenauerova nádrž.

Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna
Jan Nepomuk Neumann se narodil (28. března 1811, Prachatice – 5. ledna 1860, Filadelfie) byl český katolický misionář, redemptorista, čtvrtý biskup filadelfský (1852–1860) a první světec z USA.Za svého působení založil několik desítek škol a kostelů. 13. října roku 1963 byl blahořečen papežem Pavlem VI. Svatořečen byl 19. června 1977 papežem Pavlem VI. Nad kaplí naleznete další skalní vyhlídku s krásnými výhledy do krajiny. Na vyhlídce je možnost zapůjčení dalekohledu (placené eura, centy).

Nejkratší cesta na kole ke zřícenině Vítkův Hrádek je přívozem na druhou stranu Lipenské nádrže, v Bližší Lhotě odbočíte doleva na Zadní Hamry. Pak pokračujete na Přední Zvonkovou, Rašín, Kyselov. Za Kyselovem přejedete přes Rakovskou zátoku, při pohledu vpravo z mostu uvidíte státní hranici s Rakouskem, za mostem odbočíte doprava a na Janově cestě doleva. Závěrečný úsek stoupáte k zřícenině Vítkův Hrádek.

Autem se ke zřícenině dostanete takto: Pojedete přes Černou v Pošumaví, Frymburk, ve Frymburku buď odbočíte doprava k přívozu, nebo objedete Lipno přes hráz do Výtoně a Frýdavy.

Nabídka zážitků (dárkové poukazy)

Zřícenina Vítkův Hrádek

Nedaleko lipenské přehrady leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, Vítkův Hrádek. Z největší dochované věže jsou výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za dobré viditelnosti i na Alpy. Zříceninu můžete navštívit v jakémkoliv ročním období! 

 

 

 
 
 

SKI areál Mitterdorf

Na začátek můžeme předeslat, že se nám lyžování v tomto areálu velice líbilo. Dlouho jsme na lyžích nestáli a rozcvička na modré sjezdovce přišla vhod. Delší červená sjezdovka, která se nachází za kopcem, nás velmi prověřila! Sympatickéfbylo i přejíždění lesem mezi sjezdovkami. Výhledy na Alpy jsou zde báječné. 

 

 

Nabídka zážitků (dárkové poukazy)

Ski areál Hochficht, Schöneben a okolí

Hochficht je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších lyžařských středisek na Šumavě. V jeho blízkosti je nespočet kvalitně udržovaných běžkařských tras. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit nedaleký Schöneben.

 

 

Tuto aktualitu naleznete na horní liště v kolonce Dovolená pod č. 1 - informace pro ty, kteří u nás ubytují

Ubytování Horní Planá

Přesměrování na booking.comHotel Relax ****

Dolní Vltavice 44, Horní Planá, 38226, Česká republika – Ukázat mapu 

Hotel Relax se nachází v Dolní Vltavici na východním břehu Lipenské přehrady a nabízí bezplatné Wi-Fi připojení, snídani zahrnutou v ceně ubytování a bezplatné soukromé parkoviště. Hotel provozuje vlastní restauraci s letní terasou, kde můžete ochutnat českou a mezinárodní kuchyni. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comApartmány Arnika ***

Náměstí 47, Horní Planá, 38226, Česká republika – Ukázat mapu 

Tyto velké apartmány v Horní Plané se nacházejí pouhých 200 metrů od Lipna. Každý z apartmánů Arnika má podlahové vytápění, světlý dřevěný nábytek, obývací pokoj se satelitní TV, kuchyň a koupelnu. Wi-Fi připojení je dostupné zdarma. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comHotel Orsino ****

Volarská 212, Horní Planá, 382 26, Česká republika – Ukázat mapu 

Hotel Orsino stojí 1 km od centra Horní Plané, v rekreační oblasti přehradní nádrže Lipno, přímo na soukromé pláži. Nabízí krytý vyhřívaný bazén, saunu a multifunkční hřiště. Využít můžete službu půjčení jízdních kol a v létě je k dispozici dětské hřiště. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comEA Hotel Na Jezeře ***

Jenišov u Lipna, Horní Planá, 382 26, Česká republika – Ukázat mapu 

Hotel Na Jezeře je umístěn v klidné rekreační oblasti Lipenské přehrady v jižních Čechách a nabízí výhled na vodní nádrž Lipno a vlastní pláž. Má rozsáhlé sportovní zázemí, včetně sauny a posilovny. Hosté mohou využít hotelové kolo, rybářské pramice, kanoe a venkovní dětské hřiště. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comPenzion Kameňák ***

Švermova 180, Horní Planá, 382 26, Česká republika – Ukázat mapu 

Penzion Kameňák se nachází 300 metrů od náměstí v Horní Plané a nabízí Wi-Fi zdarma ve všech prostorách a možnost ubytování s domácími mazlíčky. V penzionu je k dispozici zařízení pro vodní sporty, prodej skipasů a restaurace s dobrou kuchyní. Jízdní kola či motocykly můžete nechat v soukromé garáži. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comApartmány Lipno

Dobrá voda 72, Horní Planá, 382 26, Česká republika – Ukázat mapu 

Apartmány Lipno se nacházejí uprostřed lesů ve vesnici Horní Planá. Budete v nich mít možnost vlastního stravování a na místě lze využívat společenskou místnost a Wi-Fi zdarma ve všech prostorách. Vodní nádrž Lipno je odtud vzdálená asi 1,5 km. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comPenzion u Kukačků ***

Pihlov 96, Horní Planá, 38226, Česká republika – Ukázat mapu 

Penzion U Kukačků se nachází na poklidném místě obce Horní Planá, pouhých 200 metrů od vlastní soukromé pláže na břehu vodní nádrže Lipno, je obklopený zelení a nabízí pokoje s terasou, zázemí pro jízdu na koni i bezplatné Wi-Fi. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comHotel Na Pláži ***

Jiráskova 42, Horní Planá, 38226, Česká republika – Ukázat mapu 

Hotel Na Pláži se nachází v Horní Plané, na břehu Lipenského jezera. Nabízí vlastní pláž, zázemí pro volný čas, restauraci podávající pokrmy české kuchyně a ve všech prostorách zdarma Wi-Fi. Na místě si lze vypůjčit rybářské vybavení, loďky, šlapadla a jízdní kola. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Přesměrování na booking.comPenzion Panter 

Pihlov 50, Horní Planá, 38226, Česká republika – Ukázat mapu 

Penzion Panter se nachází v Horní Plané a nabízí výhled na vodní nádrž Lipno, zahradu se sezonním bazénem a grilem i bezplatné Wi-Fi. Penzion poskytuje pokoje s chladničkou, rychlovarnou konvicí, TV a koupelnou včetně sprchy. Další informace zde

Zarezervujte ihned na booking.com 


Další ubytování v Horní Plané

 

Vydáno: 04.03.2016

TOPlist
Neustále přidáváme trasy