Kam na výlet Klatovy - turistika

Tuto aktualitu naleznete na horní liště v kolonce Dovolená pod číslem 2 - informace pro ty, kteří se u nás ubytují. Navštívit Klatovsko doporučujeme v jarních a podzimních měsích (babí léto), kdy si nejvíce užijete vaše volné dny a dovolenou.

Naše povídání začneme v centru města Klatovy, kde si nedaleko náměstí Míru můžete prohlédnout veřejnosti přístupné Katakomby, vše podstatné najdete v příspěvku níže. Ubytování Klatovy zde

Katakomby Klatovy 

katakombySoučasná expozice vypráví návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov. Obsahuje dobové listiny, historické předměty, modely staveb či dokumentární filmy. V pietních prostorách naleznete 38 mumifikovaných těl, seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému, který se podílel na procesu přirozené mumifikace. 

 


Teď s našim povídáním opustíme Klatovy a vydáme se směrem na jih. Začneme u nádherného hradu Velhartice, který si můžete prohlédnout s námi a poté ho zajisté velmi rádi navštívíte. Zámek byl založen pány z Velhartic na přelomu 13. a 14. století. Roku 1449 zde udájně Menhard z Hradce ukryl České korunovační klenoty, protože nepřál korunovaci Jiřího z Poděbrad.  

Velhartice

VelharticeHrad byl založen na začátku 14.století pány z Velhartic. Hrad tvoří gotický palác zvaný rajský dům a naproti stojící věž Putná, která měla obytný i obranný charakter. Tyto dvě části hradu jsou spojeny světově unikátním gotickým kamenným mostem se 4 lomenými oblouky. Součástí hradu je i nádrž na vodu, která byla plněna dešťovou vodou. V areálu je i budova bývalého pivovaru. Hrad je uznán kulturní národní památkou. Pod hradem trávil volné chvíle J. Werich. Poslední prohlídky se konají vždy hodinu před uzavřením hradu.  

 
 
 


Opouštíme Velhartice a vydáváme se na severozápad do nedalekých Běšin. Nedaleko od Běšin se nachází velmi pěkně udržovaná zřícenina kostela sv. Bartoloměje a na našem výletu můžete navštívit i pohádkovou zemi v Mlázovech. 

Běšiny a okolí

BěšinyRozmanitý cyklistický výlet, na kterém zhlédnete zříceninu sv. Bartoloměje, zámky Mlázovy, Jindřichovice a Westernový ranč. Pro malé děti je ve výletu jedno velké překvapení. 

 

 

 

Z Běšin se vydáváme opět na severozápad k zřícenině hradu a zámku Klenová. Toto místo, které jsme zatím nenavštívili najdete jižně od Janovic nad Úhlavou.

Klenová

Hrad KlenováZřícenina hradu významného středověkého hradu. První zmínka o pánech z Klenové pochází z roku 1287. Hrad strážil obchodní stezky ze Železné Rudy do Bavorska. V 19. století byl přistavěn novogotický zámek. Nyní zde můžete navštívit originální galerii pod širým nebem a galerii vátvárného umění 20. století.

 

Z Klatov směrem na Domažlice při hlavní silnici najdete městečko Kdyně, nad kterým se to zajímavými zříceninami jenom hemží (zřícenina hradu Rýzmberk, Nový Herštejn, pozůstatky hradu Ruchomperk či zřícenina hradu Pušperk) - všechny tyto památky najdete na červeném turistickém značení (SV). 

Kdyně a okolí

Rýzmberk Město Kdyně je pro svou bohatou historii vyhledávaným centrem pro letní dovolenou. V okolí můžete navštívit zříceniny Rýzmberk (vyhlídková věž s možností občerstvení a přírodním divadlem), Nový Herštejn, Ruchomperk, Netřeb, rozhlednu Koráb a přímo v Kdyni muzeum příhraniční.

 

 

 

 Dezidor [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

 

 
 
 

Jen kousek nad zříceninou hradu Pušperk u Chudenic můžete již zase s námi navštívit zámek Lázeň a rozhlednu Bolfánek.  

Zámek Lázeň a rozhledna Bolfánek

Zámek Lázeň a rozhledna BolfánekProhlédnete si zámeček, který vlastní rod Černínů a navštívíte rozhlednu Bolfánek. Poblíž rozhledny se nachází Americká zahrada a Kvapilova jezírka.  

 

 


Od Chudenic je to už jenom kousek do Švihova, kde můžete navštívit obklopený přikopem hrad Švihov, všem českým divákům znám z filmu Tři oříšky pro Popelku. Na tomto výletu navštívíte i skalní vyhlídku a zříceninu.

Švihov

ŠvihovVelmi hezký hrad Švihov se nachází mezi městy Plzní a Klatovy. Na tomto hradě se natáčela světoznámá pohádka Tři oříšky pro Popelku. Při natáčení pohádky došlo k několika úsměvným a zajímavým událostem. V blízkosti hradu naleznete další turistické cíle, které jsme také zaznamenali.   

 

 

Kousíček nad Švihovem si můžete prohlédnout zámek Červené Poříčí. 

Zámek Červené Poříčí 

Zámek Červené PoříčíNavštivte zámek, který tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance. 

 

 

 

 
 
 

Naše povídání tímto zdaleka nekončí, protože nedaleko Švihova a Červeného Poříčí se nachází vesnička Ježovy, kde začíná či končí tzv. Plzeňská čára. Tato čára byla součástí předválečného opevnění, které mělo zpomalit postup německých vojsk a ochránit před prvním útokem město Plzeň. Linie měla plynule navazovat jižně pod Klatovy na čáru Šumavskou. 

Plzeňská čára

 S nástupem Adolfa Hitlera k moci (30.1.1933) začalo předválečné Československo s výstavbou vojenského opevnění. První linie byla budována přímo na hranici a to zejména na severu, odkud se předpokládal největší útok. Byla zbudována i tzv. Plzeňská čára, která měla chránit průmyslové město Plzeň. Z těchto linií se plánovalo ustoupit až k čáře Liběchovské, která plynule navazovala na Pražskou a Vltavskou čáru. Pražská čára byla budována v dostatečné vzdálenosti od Prahy, mimo dostřel Německého dělostřelectva. Po ústupu na Českomoravskou vrchovinu naši velitelé počítali se zapojením našeho spojence Francie do války. Následně jsme se měli přidat i my se svým protiútokem. Tato taktika ovšem počítala ještě se dvěma důležitými faktory - neutrálním Rakouskem a přátelským Polskem (bohužel Polsko si v té době činilo nároky na část našeho území - část Těšínska). A to z důvodů, aby nás Německo nemohlo sevřít do kleští. Náš stát se obával i napadení ze strany Maďarska, proto se stavěla opevnění i na jižní hranici s Maďarskem. Opevnění nebyla dokončena v plném rozsahu a po Anschlussu Rakouska (12.3.1938), vše vzalo za své. Po Mnichovském diktátu a připojení Sudet k Německu (30.9.1938) toto obranné postavení ztratilo veškerý smysl. Naše armáda dosáhla po mobilizaci zhruba stejného počtu vojáků, jakého měla Německá před mobilizací. Počet našich vojáků čítal po mobilizaci cca. 1,2 milionů mužů. Případná pomoc Ruska byla neuskutečnitelná, protože žádný příhraniční stát nesouhlasil s přechodem Sovětské armády přes svá území. V té době jsme na východě sousedili s Rumunskem, které ovšem svolení dalo příliš pozdě. Dnes historici tvrdí, že nám Sovětský svaz na pomoc ani přijít nechtěl. Výstavba bunkrů byla finančně velmi náročná a k důkladnému dokončení potřebovala ještě několik dlouhých let. Naší slabinou bylo zastaralé letectvo, které by v případném konfliktu hrálo důležitou roli. 

Poznámka: Vstoupila-li by Francie do války s nacistickým Německem, musela by se, dle Locarnské dohody uskutečněné mezi 5. a 16. říjnem 1925 v Locarnu, přidat i Anglie. Sovětský svaz byl smluvně zavázán bránit Československo, ale pouze v případě, že se do války zapojí Francie. Toho času ovšem Anglie neměla za nebezpečné Německo, ale právě Sovětský svaz. Copak z tohoto propletence asi mohlo vzejít!

Plzeňská a Šumavská čára v mapě

 

Tuto aktualitu naleznete na horní liště v kolonce Dovolená pod číslem 2 - informace pro ty, kteří se u nás ubytují 

Ubytování Klatovy

Wellness Hotel Central ***

Wellness Hotel CentralWellness Hotel Central má bazén se slanou vodou a saunu a nachází se v centru Klatov, 5 minut chůze od historického centra. Poskytuje ubytování v elegantních pokojích s bezplatným Wi-Fi a satelitní TV. Hotel má všechny pokoje klasicky laděné do teplých barev, zařízené stylovým nábytkem a vlastní koupenou. Více informací zde.. 

Zarezervujte ihned na booking.com


Hotel Rozvoj ***

Hotel RozvojTento hotel je vzdálený přibližně 400 metrů od historického centra Klatov. Nabízí bezplatné Wi-Fi, restauraci se 2 místnostmi a letní terasu. V restauraci se podávají pokrmy české kuchyně. Bezbariérový Hotel Rozvoj se nachází v klidném prostředí, 100 metrů od squashových kurtů a fotbalového hřiště a 300 metrů od klatovské cyklostezky. Více informací zde..

Zarezervujte ihned na booking.com


Steak Restaurant Penzion Country Saloon 

Steak Restaurant Penzion Country SaloonSteak Restaurant Penzion Country Saloon se nachází na silnici č. 22, jen 3 km od historického centra Klatov. Nabízí ubytování a restauraci ve venkovském stylu a neplacené soukromé parkoviště. Více informací zde..

Zarezervujte ihned na booking.com

 


Penzion Poprda

Penzion PoprdaPenzion Poprda se nachází v Klatovech, 200 metrů od Černé věže, a nabízí vlastní restauraci, v celé budově zdarma dostupné Wi-Fi i bezplatné parkoviště. Penzion Poprda poskytuje ubytovací jednotky s koupelnou, posezením, TV a v některých případech také s kuchyní a balkonem. Více informací zde..

Zarezervujte ihned na booking.com


Pension Nela ***

Pension NelaPension Nela se nachází na poklidném místě 5 minut chůze od centra města a nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi i zabezpečené soukromé parkoviště. Více informací zde..

Zarezervujte ihned na booking.com 

 


Pension Kalista 

Pension KalistaPension Kalista se nachází v poklidné části Klatov. Nabízí apartmány s možností vlastního stravování a bezplatným Wi-Fi, volný vstup do sezónního venkovního bazénu a neplacené parkoviště přímo na místě. Více informací zde..

Zarezervujte ihned na booking.com 

 


Další ubytování v Klatovech

Vydáno: 03.03.2016

TOPlist
Neustále přidáváme trasy