Převaděčské trasy králů Šumavy

CIC,CIA a její slavní agenti v akci na území Československa v období Studené války, včetně utajení a krytí. Rekonstrukce příběhů ze Šumavy.

Franz Kilián Nowotny, nebo také sekáč, Dlouhý Hans: 1.12.1905-12.3.1977. Před válkou si přivydělával pašováním zboží. Za války sloužil u Wehrmachtu. Po válce byl zverbován Americku tajnou službou CIC a vrátil se k tomu co velmi dobře uměl. Jako krytí v Německu mu posloužil obchod se dřevem.

Král Šumavy netušil, že květen roku 1950 bude jeho poslední převaděčskou akcí na území Československa.

Co se stalo v květnu 1950. SNB již věděla o převaděčské trase z Vimperka. Právě tudy převáděl Kilián a jeho komplic Grabmüler emigranty ke státní hranici. Soudruzi ji nazvali ,,kanál 54''. Příslušníci STB si vytipovali místo mezi Kvildou a Františkovem odkud budou převaděči dobře vidět a čekali na svou chvíli. Schovali se na skále, která je nedaleko památníčku za hlavní silnicí. Tato skála se jmenuje Pivní hrnec. Osudného dne v květnu 1950 se vraceli Kilián a jeho komplic Grabmüler z Německa a jako úkol dostali převést další dva agenty na území Československa. Šlo o Bohuslava Beneše a Rudolfa Veselého. Když vyšli agenti z lesa na paseku začala ostrá střelba. Franz Kilián Nowotny byl v přestřelce zraněn, ostatní se dali na útěk. Král Šumavy si zachránil kůži tím, že předstíral vážně zraněného a strážníci ho nechali ležet na místě. Vydali se za ostatními uprchlíky, které nakonec dostali a uvěznili na dlouhá léta. Král Šumavy se dostal vážně zraněn zpět do Německa, kde ho před vykrvácením zachránila hlídka amerických vojáků...


Šumava... hranici přecházejte po půlnoci

Vilém Hrach
Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy. Román vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Josef Hasil dožívá svůj život na předměstí americkího Chicaga. V roce 2001 obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.
 
 
 

Dalším známým agentem převaděčem byl Josef Hasil narozen 8.února 1924 v Zábrdí u Prachatic.

Pro svou nepolapitelnost zvaný Král Šumavy. V březnu 1945 utekl do Čech a poslední dny války se skrýval v jeskyni a dělal spojku u partyzánů. Poté nastoupil k SNB a k pohraničnímu útvaru Zvonková. Sloužil na hranicích v oblasti česko-německo-rakouského trojmezí. Převrat v únoru 1948 a záhadné úmrtí Jana Masaryka ho ovlivnily a začátkem roku 1948 začal převádět uprchlíky na Západ.

Při jedné ze svých akcí byl odhalen a odsouzen nechvalně známým soudcem Vašem na 9 let vězení. Soudce Vaš byl také jedním z aktérů justiční vraždy generála Heliodora Prokopa Píky popraveného na Borech 21. června 1949. Karel Vaš byl v roce 2001 odsouzen a obžalován z trestného činu vraždy a nejprve odsouzen k sedmi letům vězení. O rok později byl rozsudek nad ním zrušen a stíhání bylo z důvodu promlčení zastaveno. Neuvěřitelné co všechno bolševikům prošlo a dodnes prochází! Josef Hasil byl nejprve uvězněn na Borech a poté v Českém Jiřetíně odkud se mu 9.května 1949 podařilo utéct na Západ. Zde pracoval pro americkou zpravodajskou službu CIC (později CIA) jako agent chodec. Převáděl poslance, kněze, politické vězně, exministry i matky s malými dětmi. V období Studené války vybudoval síť spolupracovníků a informátorů. Jeho bratr Bohumil zahynul při přestřelce 13. září 1950. Když byla vystavěna železná opona, Hasil s převáděním skončil a působil pro americkou rozvědku v Bavorsku.

Návrat Krále Šumavy - Román o Josefu Hasilovi

David Jan Žák
Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy. Román vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Josef Hasil dožívá svůj život na předměstí americkího Chicaga. V roce 2001 obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.
 
 
 

Mimo těchto dvou známých převaděčů působily desítky možná stovky dalších převaděčů, kteří byli stejně odvážní při svých akcích a touze emigrantů po svobodě. 

 

Po stopách Krále Šumavy

Provozujeme zážitkový výlet, na kterém zažijete adrenalin a vžijete se do pocitů emigrantů.

Stezka krále Šumavy

Tuto převaděčskou stezku přezdívali příslušníci SNB jako kanál 54. Převaděč a pašerák Franz Kilián Nowotny ( Král Šumavy) převáděl emigranty od rozcestí U Sloupů za hranici s Německem až do osudného května 1950. Poslední aktualizace 9.9.2017.
 
 
 

Vydáno: 21.01.2016

TOPlist
Neustále přidáváme trasy