Antýgl, Turnerova chata, Čeňkova pila

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 15.5 km Obtížnost: Střední Převýšení: 263 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Antýgl, Turnerova chata, Čeňkova pila

Fotky a zajímavosti se nacházejí v ''Bodech zájmu''.

Parkoviště a autobusová zastávka se nachází mezi Srním a Modravou u kempu. Z parkoviště se vydáte doprava a z nedalekého mostu přes říčku Vydru můžete vidět první zajímavost na trase. Podíváte-li se 50 metrů proti proudu vpravo, uvidíte takzvaný obří hrnec (jedná se o veliký kámen, vymletý staletími vodou, štěrkem a kamením).

 
 
 

Poté pokračujete po proudu říčky směrem k Turnerově chatě. Za chvilku se můžete zastavit u studánky s pitnou vodou a kousek za ní si prohlédnete Klostermannův most. U mostu pokračujete k Turnerově chatě nebo můžete přejít na druhý břeh a vydat se směrem na Srní (v tomto případě se můžete napojit na tento výlet). Ještě před Turnerovou chatou se v říčce nachází další obří hrnec a u něj i cedulka s vysvětlivkami. U Turnerovy chaty můžete pokračovat klesáním směrem na Čeňkovu Pilu, kde cestou mimo jiném zhlédnete Kamenné moře nebo se můžete u chaty vydat doprava a strmým stoupání po žlutém turistickém značení pokračovat směrem na Zhůří, pak po zeleném značení na Horskou Kvildu, po modrém značení na Hamerský potok, Pechler, Antýgl. Podrobnosti naleznete na konci tohoto výletu. 

 

Pár informací pro ty co dorazili do Čenkovy Pily:

- Odbočíte-li na hlavní silnici vlevo a přejdete přes řeku můžete navštívit expozici Šumavské energie. Začátky prohlídek jsou v 9, 11, 13 a 15 hodin, červen - září denně mimo pondělí (vstup zdarma, telefon: 840 840 840).

- Vydáte-li se na hlavní silnici rovně, projdete mezi parkovištěm a bufetem, dojdete k nedaleké Čeňkově pile. Za touto pilou se nachází soutok Vydry a Křemelné a tímto místem vzniká řeka Otava.

Zpět na Antýgl jděte stejnou cestou, kterou jste přišli.

Pro ty co se vydají od Turnerovy chaty směrem na Zhůří (mapa)

První dva a půl kilometru k asfaltové silnici vás čeká velmi strmé stoupání. Na tomto úseku nastoupáte neuvěřitelných 300 výškových metrů. V samotném stoupání si dejte pozor, aby jste neodbočili na první paseku stejně jako my :-). Na hlavní silnici odbočíte vpravo a pokračujete  okolo silnice, místy kde stávala osada Zhůří. Cca 600 metrů v lese si pohlídejte odbočku doleva na lesní pěšinu Za chvilku dojdete do Horské Kvildy, kde přejdete přes hlavní silnici a sejdete k Hamerskému potoku. U potoku odbočíte doprava a velmi příjemnou procházkou podél potoka, kde jsou znatelná místa po rýžování zlata tvz. sejpy a pinky, dojdete zpět k Antýglu. Chcete-li si užít ještě jednu procházku těmito místy, provede vás tento výlet Horská Kvilda, Pechler a zpět

 

 

 • Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl

  Výchozím bodem tohoto výletu je parkoviště a autobusová zastávka Antýgl.

  Klikni pro vyhledání ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl
 • Antýgl most, soutok Vydry a Hamerského potoka Antýgl most, soutok Vydry a Hamerského potoka

  Ještě před mostem můžete pěšinkou dojít k řece Vydře a podívat se na tento obří hrnec, vymletý staletími za pomoci vody, štěrku a kamení. Hrnec je dobře vidět i z mostu cca. 50 metrů proti proudu říčky. 

  Dvacet metrů od mostu po proudu najdete soutok Vydry a Hamerského potoka. Dále po proudu se nachází místo, kde se každé ráno koupali detektiv Kamil Sedláček a Emil Kintzl v seriálu Policie Modrava. Ovšem na kolech se do těchto míst nesmí. 

  U mostu můžete pokračovat proti proudu Hamerského potoka a dozvědět se něco o rýžovaní zlata. Horská Kvilda, Pechler a zpět

  Otevřeno: Vstupné:
  Antýgl most, soutok Vydry a Hamerského potoka Antýgl most, soutok Vydry a Hamerského potoka Antýgl most, soutok Vydry a Hamerského potoka
 • Klostermannův most Klostermannův most

  Tento most byl vybudován koncem roku 2012 na místě, kde dříve stávala lávka, přes kterou se procházel známý šumavský spisovatel Karel Klostermann.

  Otevřeno: Vstupné:
  Klostermannův most Klostermannův most
 • Turnerova chata Turnerova chata

  Chata z konce třicátých let se zachovala v původní podobě a můžete se zde občerstvit i ubytovat. Už v historii byla chata jedním z nejnavštěvovanějším míst na Šumavě a dnes to není jinak. V letních měsících tady ve svém výběhu bydlí vydra. Nachází se zde také veřejné WC.

  Otevřeno: Vstupné:
  Turnerova chata Turnerova chata Turnerova chata Turnerova chata Turnerova chata Turnerova chata
 • Kamenné moře Kamenné moře

  Informace o ''Kamenném moři'' a další zajímavosti si přečtete na informační tabuli.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kamenné moře Kamenné moře Kamenné moře
 • Parkoviště a bufet Čeňkova pila Parkoviště a bufet Čeňkova pila

  Parkoviště s přilehlým bufetem v Čeňkově Pile.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště a bufet Čeňkova pila Parkoviště a bufet Čeňkova pila Parkoviště a bufet Čeňkova pila
 • Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok

  Cestou k elektrárně jste šli kolem původního kamenného náhonu, který byl prodloužen o dřevěný přivaděč (vantroku). Tímto se dosáhlo 10 ti metrového spádu, který využívá horizontální Francisova turbína o hltnosti 1,4 m3/s a výkonu 125 HP při 375 ot./min. Ve strojovně je instalován generátor o výkon 96kW, který dodává do sítě v průměru 500 tis. kWh ročně. Tato elektrárna je zachována v téměř původním stavu a byla zařazena mezi národní technické památky.

  Za elektrárnou se stékají dvě šumavské říčky Vydra a Křemelná, čímž vzniká řeka Otava. Řeka dále protéká městy Sušicí, Horažďovicemi, Strakonicemi a Pískem. Za Pískem se vlévá do přehrady Orlík.

  Expozici Šumavské energie naleznete za mostem přes řeku Vydru.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Květen
  středa: 09:00 - 15:00
  sobota: 09:00 - 15:00
  Červen - Září
  úterý - neděle: 09:00 - 15:00
  Vstupné: Vstup volný
  Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok Čeňkova pila a soutok

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl

  Výchozím bodem tohoto výletu je parkoviště a autobusová zastávka Antýgl.

  Klikni pro vyhledání ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl
TOPlist
Neustále přidáváme trasy