Běšiny a okolí

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 28.3 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 686 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Běšiny a okolí

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 

Z nádraží v Běšinech přijedete na hlavní komunikaci. Zde odbočte doprava a za nedalekým viaduktem odbočte doleva do obce. Na návsi u zastávky odbočte doleva (kousek vpravo u zastávky se nachází samoobsluha Coop) a po chvilce zhlédnete pěkný kostel – první zajímavost na trase.

Kousek nad kostelem mezi domy je ukazatel na Hubenov. Pokračujete horší asfaltkou tímto směrem. Na začátku vesničky odbočte vpravo směr zřícenina. Pokračujete nepříjemným stoupáním po kamenité lesní cestě. Na prvním rozcestí se dejte rovně a následně na ypsilonce vlevo. V letních měsících je na tomto úseku nepříjemný a dotěrný hmyz.

 

Po prohlídce zříceniny se vrátíte 200m na rozcestí ke sv. Bartoloměji. Zde odbočíte doprava směrem Mlázovy. Na první ypsilonce odbočte doleva, až dojedete na betonku a zde se dáte vpravo směr Tržek. U vsi odbočíte doleva a projeďte po hlavní silnici směrem Střítež. Ignorujte odbočku vlevo! Po kilometrovém sjezdu se dejte vlevo a na dalším rozcestí opět vlevo do Stříteže (špatně značené). V obci Střítež se držíte vlevo po hlavní silnici až ke křížku nad vsí, kde se horší cestou dáte vpravo na Sluhov. Zde jsme odbočku poprvé minuli.

Ve Sluhově pojedete doleva a na konci vsi u kapličky doprava směrem Mlázovy. V obci Mlázovy vás čekají hned 2 zajímavosti. Na začátku vsi vpravo je zámek s denně od 13 – 17 hod přístupným zámeckých parkem. Na konci vsi směrem Kolinec vás čeká nejkouzelnější místo pro děti – Pohádkový ráj. Začátek této trasy ale příliš dětem nepřeje, proto doporučujeme s dětmi dojet přímo na místo autem. Je zde dostatečný prostor pro zaparkování aut.

Po prohlídce Mlázova pokračujte směrem ze vsi do nedalekého Kolince. Zde na návsi odbočíte doprava na Jindřichovice. Ještě před koncem Kolince vlevo můžete nastoupit na vlak. Neuvidíte však vyhlášený westernový koňský ranč.

Za Kolincem odbočíte doprava a vystoupáte 2 km do Jindřichovic. Zde si na návsi prohlédnete pěkný zámek s udržovanou zahradou. Je zde možnost ubytování. Od zámku pokračujete doleva okolo rybníků, až projedete ven ze vsi. Kilometr za Jindřichovicemi se dáte doleva přes trať a hned doprava směrem Podolí. Podjedete viadukt a kousek za ním přijedete do Podolí.

V Podolí minete odbočku na Tržek, malý zámeček a přijedete k ranči. Za rančem vás čeká 2 km sjezd až k rozcestí ve tvaru T. Zde odbočíte doprava a kolem areálu s tenisovými kurty se vrátíte do Běšin. Ještě před rozcestím u zastávky je samoobsluha. Za ní odbočte vlevo a pokračujte zpět k nádraží. 

Podobný okruh začíná u známého nedalekého hradu ve Velharticích.

 
 
 

 • Nádraží Běšiny (Výchozí bod)

 • Kostel Navštívení Panny Marie

 • Zřícenina sv. Bartoloměje

 • Zámek Mlázovy

 • Pohádková chalupa

 • Zámek Jindřichovice

 • Westernový ranč

 • Eurocamp Běšiny

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Nádraží Běšiny (Výchozí bod) Nádraží Běšiny (Výchozí bod)

  Nádraží v Běšinách je výchozí bod trasy. U nádraží lze i zaparkovat.

  Otevřeno: Vstupné:
  Nádraží Běšiny (Výchozí bod)

Volby

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

 

Děj:

První příběh, který vám budeme vyprávět, bude o tom jak si v horách Šumava, zvolili jeho obyvatelé nového vládce. Sokol Šumavák byl již starý a měl nalétáno mnoho kilometrů nad šumavskými hvozdy. Musel tedy přistoupit k nelehkému kroku a zvolit svého nástupce. Za jeho panování byl v lese pořádek, protože vše řešil moudře a chytře.

Jednoho jarního večera, když slezl ze šumavských strání i ten poslední sníh, oblétl sokol Šumavák všechny pohádkové bytosti a řekli jim, že následného dne proběhne volba nového vládce. Druhého dne se západem slunce se všichni dostavili na vrch Ostrý, kde sokol Šumavák často vysedával a ze skály sledoval, co se děje v okolí. Na volbu přišli všichni: skřítek Pohraničník, medvěd Bambula, čert Přáda, ježibaba Intrikářka, žába Vltavka, sojka Zpravodajka, rys Dobrák, víla Martinka, přísný hajný Hynek i vodník Pepa. Začala tajná volba. Moudrý sokol Šumavák navrhl, že nejlepším kandidátem na jeho místo je skřítek Pohraničník. Jelikož byl moudrý a chytrý, zasadil se aby volba byla správná a demokratická. Milé děti, demokratická znamená svobodná. Nechal tedy všechny pohádkové bytosti, aby usedli k jednacímu stolu a zvolili si svého protikandidáta. V tajné volbě si obyvatelé Šumavy zvolili za druhého kandidáta medvěda Bambulu, který byl neustále veselý, protože pořád pil brusinkový likér.

Sokolovi Šumavákovi se výsledek vůbec nelíbil, protože věděl, že medvěda ovládá ježibaba Intrikářka, ale tuto volbu musel uznat. K té důležité volbě, kde se rozhodovalo mezi skřítkem Pohraničníkem a medvědem Bambulou došlo přesně o půlnoci, když za obzorem jakoby ve znamení důležitosti, začaly znít hromy a blesky. To ale jen ježibaba intrikářka začala kout pikle. Toužila ovládnout Šumavu a proto chtěla, aby vyhrál její kandidát medvěd Bambula, který pil hodně likér a nechal se snadno ovládat. Ve volebním programu měl skřítek Pohraničník, že se zasadí o mír, vše bude řešit čestně a bude panovat spravedlivě. Ježibaba Intrikářka, která se setkala s medvědem Bambulou, mu těsně před tajnou volbou poradila: Budeme dobývat cizí uzemí a zvětšovat svou zemi, zavedeme výběr mýtného na Zlaté stezce a neposlušné trestat vězením. Ježibaba Intrikářka naklonila na svojí stranu také čerta Přádu, vodníka Pepu a sojku Zpravodajku

Stalo se to, co si nikdo nepřál a tajná volba skončila nerozhodně 5 ku 5. Skřítka Pohraničníka volili rys Dobrák, žába Vltavka, víla Martinka i přísný hajný Hynek. Naopak pro medvěda Bambulu byli ježibaba Intrikářka, čert Přáda, sojka Zpravodajka a vodník Pepa. Podle místního volebního zákona musel rozhodnout svým rozhodujícím hlasem sokol Šumavák, z čehož neměl vůbec žádnou radost.

Sokol Šumavák s neklidem v duši jako svého nástupce určil skřítka Pohraničníka. Věděl, že toho čeká nelehké panování. Než odletěl na zasloužený odpočinek na Strahov, kde se slétají sokoli, přibylo mu na jeho poctivé duši mnoho šrámů. 

 

Další díl „Závody” naleznete ve výletu Čertovo a Černé jezero. Děj se odehrává v místech tohoto výletu.

 

  Autor: Jiří Dráb 

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy