Borová Lada, Bučina, Prameny Vltavy a Chalupská Slať

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 28.2 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 399 m Hodnocení: 100/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Borová Lada, Bučina, Prameny Vltavy a Chalupská Slať

Nejdříve se vydejte z parkoviště doleva a za Teplou Vltavou odbočte doleva na lávku. Dojdete k nedalekým sovím volierám.

 
 
 

Poté se na parkoviště vraťte a pokračujte okolo pošty. V následné zatáčce jeďte rovně mezi bytovkami směr Knížecí Pláně. Kousek za vsí pokračujte opět rovně až k bývalé rotě pohraniční stráže. V lese přijedete na dvě rozcestí, na kterých pokračujte po asfaltce rovně. Za druhým rozcestím vás čeká 1,5km mírný sjezd. Na jeho konci jsou už vidět Knížecí Pláně. Z Knížecích Plání se vydejte doprava po polní cestě na Knížecí Pláně rozcestí. Odtud se můžete dát doleva a podívat se na hřbitov, který i s kostelem zanikl s odsunem německého obyvatelstva po 2. světové válce.

Z rozcestí Knížecí Pláně se vydáte na nedaleký Furík, kde pokračujte doprava na Bučinu. Po pár metrech najedete na asfaltku a začne nepříjemné stoupání, které vás na konci odmění nádhernou vyhlídkou na Alpy. Na vrcholu stoupání se dáte vlevo a dojedete k muzeu Železné opony a k restauraci, kde se můžete občerstvit. Nachází se zde i hotel Alpská Vyhlídka. Při dobré viditelnosti je možno vidět Alpy.

 

Poté se vraťte na Bučinu rozcestí a odbočte doleva na kamenitou cestu. Určitě se nelekněte prvního pohledu. Extrémní stoupání je pouze 150m dlouhé. Následuje krátký sjezd. Vystoupáte na rozcestí tvaru T, kde se dáte doleva a čeká vás poslední vydatné stoupání k rozcestí Pod Stráží. Na těchto prvních 11km nastoupáte necelých 350 výškových metrů. Odtud se už jen vezete.

Z rozcestí Pod Stráží sjeďte k pramenům Vltavy. Na tomto úseku si dejte pozor na odvodňovací dřevěné kanálky přes cestu, které jsou po 50 metrech. Na křižovatce U pramene Vltavy se dejte doprava a napojte se na asfaltku. Po chvilce zhlédnete prameny Vltavy, které vyvěrají z rašelinišť pod Černou horou. Od pramenů Vltavy si můžete „zapálit doutník"  následný sjezd až do Borové Lady je opravdu pohodový.

V Kvildě přejedete Teplou Vltavu. Minete parkoviště, (Zde je možnost nástupu na okruh) za kterým odbočte vpravo a mírným sjezdem podél Teplé Vltavy sjedete po silnici k malému parkovišti u Svinné Lady a zde  odbočte doleva. U informačního střediska je možnost zamknout kola a po dřevěné lávce dojít na nedalekou Chalupskou slať.

Po prohlídce slatě se vraťte zpět na silnici odbočte doleva do nedaleké Borové Lady.

V případě, že nastoupíte na tento výlet na Kvildě, můžete si ušetřit jedno extrémní stoupání. Z parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou přejdete přes řeku a pokračujete na Bučinu. Po prohlídce Alpské vyhlídky a muzea pohraniční stráže se kousek vrátíte na Bučina rozcestí, kde odbočíte doprava sjezdem na Furík. Tento kopec z druhé strany je velmi nepříjemný. Na rozcestí Knížecí Pláně odbočte doprava k bývalému kostelu, podle kterého byl postaven kostel na Kvidlě. Pak se na rozcestí Knížecí Pláně vraťte a odbočte doprava k restauraci. Za ní odbočte doleva, dojdete do lesa. Mírným stoupáním po pěkné asfaltce dojedete na křižovatku, kde pokračujte rovně. Na dalším rozcestí jeďte opět rovně a sjezdem dojedete do Borové Lady. U restaurace odbočte doleva, přejedete přes řeku, za kterou odbočíte doprava k Chalupské slati. Poté se na hlavní silnici vraťte a pokračujte směr Kvilda. Za chvilku můžete odbočit doleva k památníku převaděčům. Na Kvildu jedete zbytek trasy mírným stoupáním. Tento popis výletu je popsán v opačném směru než z Borové Lady.

 

 

 • Borová Lada parkoviště

 • Soví voliéry Borová Lada

 • Knížecí Pláně

 • Bývalý kostel

 • Bučina

 • Pramen Vltavy

 • Parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou

 • Památník převaděčům

 • Chalupská slať

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Borová Lada parkoviště Borová Lada parkoviště

  Výchozí bod trasy.

  Otevřeno: Vstupné:
  Borová Lada parkoviště Borová Lada parkoviště
 • Parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou Parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou

  Parkoviště na trase.

  Otevřeno: Vstupné:

Volby

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

Děj:

První příběh, který vám budeme vyprávět, bude o tom jak si v horách Šumava, zvolili jeho obyvatelé nového vládce. Sokol Šumavák byl již starý a měl nalétáno mnoho kilometrů nad šumavskými hvozdy. Musel tedy přistoupit k nelehkému kroku a zvolit svého nástupce. Za jeho panování byl v lese pořádek, protože vše řešil moudře a chytře.

Jednoho jarního večera, když slezl ze šumavských strání i ten poslední sníh, oblétl sokol Šumavák všechny pohádkové bytosti a řekl jim, že následného dne proběhne volba nového vládce. Druhého dne se západem slunce se všichni dostavili na vrch Ostrý, kde sokol Šumavák často vysedával a ze skály sledoval, co se děje v okolí. Na volbu přišli všichni: skřítek Pohraničník, medvěd Bambula, čert Přáda, ježibaba Intrikářka, žába Vltavka, sojka Zpravodajka, rys Dobrák, víla Martinka, přísný hajný Hynek i vodník Pepa. Začala tajná volba. Moudrý sokol Šumavák navrhl, že nejlepším kandidátem na jeho místo je skřítek Pohraničník. Jelikož byl moudrý a chytrý, zasadil se aby volba byla správná a demokratická. Milé děti, demokratická znamená svobodná. Nechal tedy všechny pohádkové bytosti, aby usedly k jednacímu stolu a zvolily si svého protikandidáta. V tajné volbě si obyvatelé Šumavy zvolili za druhého kandidáta medvěda Bambulu, který byl neustále veselý, protože pořád pil brusinkový likér.

Sokolovi Šumavákovi se výsledek vůbec nelíbil, protože věděl, že medvěda ovládá ježibaba Intrikářka, ale tuto volbu musel uznat. K té důležité volbě, kde se rozhodovalo mezi skřítkem Pohraničníkem a medvědem Bambulou došlo přesně o půlnoci, když za obzorem jakoby ve znamení důležitosti, začaly znít hromy a blesky. To ale jen ježibaba intrikářka začala kout pikle. Toužila ovládnout Šumavu a proto chtěla, aby vyhrál její kandidát medvěd Bambula, který pil hodně likér a nechal se snadno ovládat. Ve volebním programu měl skřítek Pohraničník, že se zasadí o mír, vše bude řešit čestně a bude panovat spravedlivě. Ježibaba Intrikářka, která se setkala s medvědem Bambulou, mu těsně před tajnou volbou poradila: Budeme dobývat cizí uzemí a zvětšovat svou zemi, zavedeme výběr mýtného na Zlaté stezce a neposlušné trestat vězením. Ježibaba Intrikářka naklonila na svojí stranu také čerta Přádu, vodníka Pepu a sojku Zpravodajku.

Stalo se to, co si nikdo nepřál a tajná volba skončila nerozhodně 5 ku 5. Skřítka Pohraničníka volili rys Dobrák, žába Vltavka, víla Martinka i přísný hajný Hynek. Naopak pro medvěda Bambulu byli ježibaba Intrikářka, čert Přáda, sojka Zpravodajka a vodník Pepa. Podle místního volebního zákona musel rozhodnout svým rozhodujícím hlasem sokol Šumavák, z čehož neměl vůbec žádnou radost.

Sokol Šumavák s neklidem v duši jako svého nástupce určil skřítka Pohraničníka. Věděl, že toho čeká nelehké panování. Než odletěl na zasloužený odpočinek na Strahov, kde se slétají sokoli, přibylo mu na jeho poctivé duši mnoho šrámů. 

 

Další díl „Závody” naleznete ve výletu Čertovo a Černé jezero. Děj se odehrává v místech tohoto výletu.

 

  Autor: Jiří Dráb 

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy