Bunkry lehkého opevnění, památník Jana Žižky Trocnov

Typ: Vzdálenost: 29.0 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 156 m Hodnocení: 100/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Bunkry lehkého opevnění, památník Jana Žižky Trocnov

Jak se dostat k zajímavostem? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 Vyhledat ubytování v okolí

Stručný popis ke každému bodu:

Řopík Jedovary:

 • Pojedete - li od Budějovic, projedete Strážkovice směr Trhové Sviny. Kousek za Strážkovicemi projedete lesem, za kterým vás čeká sjezd. Na konci sjezdu je odbočka doprava na Jedovary. Zde odbočíte a odbočka k bunkru se nachází po sto metrech opět doprava. Bunkr budete mít po pravé ruce.
 • Pojedete-li od Trhových Svinů, čeká vás za Otěvěkem dlouhý sjezd. Hned za říčkou Stropnice odbočíte doleva na Jedovary. Po sto metrech odbočíte doprava k bunkru.
 • Možno uskutečnit prohlídku po předchozí domluvě s panem Martinem Pekárkem tel: 721 816 126.
 • K pomníku Jana Žižky se kousek vrátíte odkud jste přijeli a odbočíte doprava na Ostrolovský Újezd. Za Újezdem v lese odbočíte doleva.
 

 


Pomník Jana Žižky:

 • Odbočku k pomníku a muzeu Jana Žižky naleznete mezi Ostrolovských Újezdem a Borovanami.


Zámek Borovany a zámecká zahrada:

 • Zámek se nachází v jižní části náměstí a nelze jej přehlédnout. Do zámecké zahrady naleznete vstup z ulice Petra z Lindy. 
 • K dalšímu bunkru pokračujte z náměstí směrem na Trhové Sviny.


Bunkr z II. Světové války:

 
 • Na výpadovce z Borovan směr Trhové Sviny projedete viadukt a hned za ním odbočíte doleva. Bunkr se nachází mezi silnicí a tratí. 
 • K ZOO Dvorec se vrátíte k viaduktu, zahnete doleva a pokračujete směr Trhové Sviny, ve vesničce Dvorec se držíte vpravo po hlavní silnici.


ZOO Dvorec:

 • Zoologická zahrada se nachází mezi Borovanami a Trhovými Svinami. 
 • Je zde dostatečně veliké parkoviště.
 • K Buškovu hamru pokračujte do Svinů. Přijedete na náměstí a odbočíte doprava. Za náměstím vjedete mezi domky a zde odbočíte doleva na Ločenice, Velešín. Hamr se nachází kousek za Svinama.


Buškův hamr:

 • Přijedete-li do Trhových Svinů od Českých Budějovic zahnete doprava na Ločenice, Velešín. 
 
 
 

 • Řopík Jedovary Řopík Jedovary

  Bunkr Českosloveského lehkého opevnění Řopík u obce Jedovary.

  Něco z Historie:

  S nástupem Adolfa Hitlera k moci (30.1.1933) začalo předválečné Československo s výstavbou vojenského opevnění. První linie byla budována přímo na hranici a to zejména na severu, odkud se předpokládal největší útok. Byla zbudována i tzv. Plzeňská čára, která měla chránit průmyslové město Plzeň. Z těchto linií se plánovalo ustoupit až k čáře Liběchovské, která plynule navazovala na Pražskou a Vltavskou čáru. Pražská čára byla budována v dostatečné vzdálenosti od Prahy, mimo dostřel Německého dělostřelectva. Po ústupu na Českomoravskou vrchovinu naši velitelé počítali se zapojením našeho spojence Francie do války. Následně jsme se měli přidat i my se svým protiútokem. Tato taktika ovšem počítala ještě se dvěma důležitými faktory - neutrálním Rakouskem a přátelským Polskem (bohužel Polsko si v té době činilo nároky na část našeho území - část Těšínska). A to z důvodů, aby nás Německo nemohlo sevřít do kleští. Náš stát se obával i napadení ze strany Maďarska, proto se stavěla opevnění i na jižní hranici s Maďarskem. Opevnění nebyla dokončena v plném rozsahu a po Anschlussu Rakouska (12.3.1938), vše vzalo za své. Po Mnichovském diktátu a připojení Sudet k Německu (30.9.1938) toto obranné postavení ztratilo veškerý smysl. Naše armáda dosáhla po mobilizaci zhruba stejného počtu vojáků, jakého měla Německá před mobilizací. Počet našich vojáků čítal po mobilizaci cca. 1,2 milionů mužů. Němci disponovali ke konci války armádou čítající 17 mil. vojáků. Případná pomoc Ruska byla neuskučnitelná, protože žádný příhraniční stát nesouhlasil s přechodem Sovětské armády přes svá území. V té době jsme na východě sousedili s Rumunskem, které ovšem svolení dalo příliš pozdě. Výstavba bunkrů byla finančně velmi náročná a k důkladnému dokončení potřebovala ještě několik dlouhých let. Naší slabinou bylo zastaralé letectvo, které by v případném konfliktu hrálo důležitou roli.

  Jeden z českých generálů pravil: „Nikdy v historii nebránil nikdo tak složité území, proti tak veliké přesile.”

  Otevřeno: Vstupné:
  Řopík Jedovary Řopík Jedovary Řopík Jedovary
 • Pohled na pomník Jana Žižky Pohled na pomník Jana Žižky

  Zde můžete navštívit Žižkovo a husitské muzeum, či si prohlédnout památník Jana Žižky. 

   

  Otevřeno: Vstupné:
  Muzeum Jana Žižky Otevírací doba muzea Dále se vydáte za muzeem doprava. Cesta k rozcestníku Doprava k pohledu na sochu, doleva pokračujete po 1122. Rozcestník
 • Žižkovo rodiště Žižkovo rodiště

  Zde se podíváte na místo, kde se podle pověstí narodil Jan Žižka z Trocnova. Na počest tohoto husitského vůdce zde byla vystavěna socha a pomník z kamenů na místě jeho narození. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Památník Jana Žižky. Místo narození Jana Žižky Zajímavostí o místě narození Jana Žižky.
 • Zámecká zahrada Zámecká zahrada

  V Zámecké zahradě se nachází významné ovocné dřeviny, které jsou označkované, tak aby jste je rozeznali. Ze zahrady si užijete výhled na kostel a nachází se zde i dětské hřiště. 

  Otevřeno: březen - září: 6:00 - 20:00
  říjen - únor: 6:00 - 17:00
  Vstupné: Zdarma
  Vchod do zámecké zahrady Zámecká zahrada Zámecká zahrada Zámecká zahrada Dětšké hřiště Návštěvní řád Tudy pokračujeme podél zdi.
 • Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech

  Zámek založený v roce 1455 Petrem z Lindy. Objekt by měl být spíše řazen mezi kláštery, protože většinu času působil k tomuto účelu. Až ke konci 18.století se dostal do šlechtických rukou a proto jej můžeme řadit mezi zámky. Na nádvoří zámku můžete posedět v zámecké kavárně. 

  Prohlídky:

  Květen, červen, září:
  - prohlídky ve všední dny: v 10 a ve 14 hodin
  - prohlídky o víkendu: v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

  Červenec, srpen:
  - prohlídky v 10, 11, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin 

  internetové stránky kláštera.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Květen - Červen
  úterý - neděle: 09:00 - 16:00
  Červenec - Srpen
  úterý - neděle: 09:00 - 17:00
  Září
  úterý - neděle: 09:00 - 16:00
  Vstupné: Cena: 60 Kč
  Snížená: 30 Kč
  skupiny min. 3 osob 180 Kč
  Kostel v Borovanech Nádvoří zámku v rekonstrukci Nádvoří zámku
 • Bunkr z II. Světové války Bunkr z II. Světové války

  Na tomto místě si prohlédnete dochovalý bunkr. Na tabuli si můžete přečíst zajímavosti o bariérách z II. Světové války. Tento bunkr byl postaven v předválečné době a je jeden z 5 dochovalých v okolí Českých Budějovic. Bunkr unikl pozdějšímu zničení, díky blízkosti železniční tratě. 

  Otevřeno: Vstupné:
  novější fotka z roku 2015 Na tomto místě jsi můžete přečíst zajímavosti o bunkrech Stejnou cestou, kterou jsme přijeli se vracíme zpět k viaduktu
 • ZOO Dvorec ZOO Dvorec

  Zoologická zahrada se zaměřuje na velké kočkovité šelmy (lvi, tygři, levharti, atd.). Naleznete tady přes 70 druhů zvířat.

  Otevřeno: viz foto Vstupné: viz foto
  ZOO Dvorec Rozsáhlé parkoviště u ZOO
 • Buškův hamr Buškův hamr

  Buškův hamr je jedním ze tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Dnes je v objektu instalována stálá muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí hamerníka. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu na vlastní oči. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Buškův hamr Buškův hamr Parkoviště

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Řopík Jedovary Řopík Jedovary

  Bunkr Českosloveského lehkého opevnění Řopík u obce Jedovary.

  Něco z Historie:

  S nástupem Adolfa Hitlera k moci (30.1.1933) začalo předválečné Československo s výstavbou vojenského opevnění. První linie byla budována přímo na hranici a to zejména na severu, odkud se předpokládal největší útok. Byla zbudována i tzv. Plzeňská čára, která měla chránit průmyslové město Plzeň. Z těchto linií se plánovalo ustoupit až k čáře Liběchovské, která plynule navazovala na Pražskou a Vltavskou čáru. Pražská čára byla budována v dostatečné vzdálenosti od Prahy, mimo dostřel Německého dělostřelectva. Po ústupu na Českomoravskou vrchovinu naši velitelé počítali se zapojením našeho spojence Francie do války. Následně jsme se měli přidat i my se svým protiútokem. Tato taktika ovšem počítala ještě se dvěma důležitými faktory - neutrálním Rakouskem a přátelským Polskem (bohužel Polsko si v té době činilo nároky na část našeho území - část Těšínska). A to z důvodů, aby nás Německo nemohlo sevřít do kleští. Náš stát se obával i napadení ze strany Maďarska, proto se stavěla opevnění i na jižní hranici s Maďarskem. Opevnění nebyla dokončena v plném rozsahu a po Anschlussu Rakouska (12.3.1938), vše vzalo za své. Po Mnichovském diktátu a připojení Sudet k Německu (30.9.1938) toto obranné postavení ztratilo veškerý smysl. Naše armáda dosáhla po mobilizaci zhruba stejného počtu vojáků, jakého měla Německá před mobilizací. Počet našich vojáků čítal po mobilizaci cca. 1,2 milionů mužů. Němci disponovali ke konci války armádou čítající 17 mil. vojáků. Případná pomoc Ruska byla neuskučnitelná, protože žádný příhraniční stát nesouhlasil s přechodem Sovětské armády přes svá území. V té době jsme na východě sousedili s Rumunskem, které ovšem svolení dalo příliš pozdě. Výstavba bunkrů byla finančně velmi náročná a k důkladnému dokončení potřebovala ještě několik dlouhých let. Naší slabinou bylo zastaralé letectvo, které by v případném konfliktu hrálo důležitou roli.

  Jeden z českých generálů pravil: „Nikdy v historii nebránil nikdo tak složité území, proti tak veliké přesile.”

  Otevřeno: Vstupné:
  Řopík Jedovary Řopík Jedovary Řopík Jedovary
 • ZOO Dvorec ZOO Dvorec

  Zoologická zahrada se zaměřuje na velké kočkovité šelmy (lvi, tygři, levharti, atd.). Naleznete tady přes 70 druhů zvířat.

  Otevřeno: viz foto Vstupné: viz foto
  ZOO Dvorec Rozsáhlé parkoviště u ZOO
 • Bunkr z II. Světové války Bunkr z II. Světové války

  Na tomto místě si prohlédnete dochovalý bunkr. Na tabuli si můžete přečíst zajímavosti o bariérách z II. Světové války. Tento bunkr byl postaven v předválečné době a je jeden z 5 dochovalých v okolí Českých Budějovic. Bunkr unikl pozdějšímu zničení, díky blízkosti železniční tratě. 

  Otevřeno: Vstupné:
  novější fotka z roku 2015 Na tomto místě jsi můžete přečíst zajímavosti o bunkrech Stejnou cestou, kterou jsme přijeli se vracíme zpět k viaduktu
 • Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech

  Zámek založený v roce 1455 Petrem z Lindy. Objekt by měl být spíše řazen mezi kláštery, protože většinu času působil k tomuto účelu. Až ke konci 18.století se dostal do šlechtických rukou a proto jej můžeme řadit mezi zámky. Na nádvoří zámku můžete posedět v zámecké kavárně. 

  Prohlídky:

  Květen, červen, září:
  - prohlídky ve všední dny: v 10 a ve 14 hodin
  - prohlídky o víkendu: v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

  Červenec, srpen:
  - prohlídky v 10, 11, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin 

  internetové stránky kláštera.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Květen - Červen
  úterý - neděle: 09:00 - 16:00
  Červenec - Srpen
  úterý - neděle: 09:00 - 17:00
  Září
  úterý - neděle: 09:00 - 16:00
  Vstupné: Cena: 60 Kč<br /> Snížená: 30 Kč<br /> skupiny min. 3 osob 180 Kč
  Kostel v Borovanech Nádvoří zámku v rekonstrukci Nádvoří zámku
 • Pohled na pomník Jana Žižky Pohled na pomník Jana Žižky

  Zde můžete navštívit Žižkovo a husitské muzeum, či si prohlédnout památník Jana Žižky. 

   

  Otevřeno: Vstupné:
  Muzeum Jana Žižky Otevírací doba muzea Dále se vydáte za muzeem doprava. Cesta k rozcestníku Doprava k pohledu na sochu, doleva pokračujete po 1122. Rozcestník
 • Buškův hamr Buškův hamr

  Buškův hamr je jedním ze tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Dnes je v objektu instalována stálá muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí hamerníka. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu na vlastní oči. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Buškův hamr Buškův hamr Parkoviště

Ubytování Borovany

Borovansky mlynBorovansky mlyn ***

Borovanský mlýn je zrekonstruovaný mlýn a hospodářská usedlost, vzdálený 2 km od Borovan v jižních Čechách, 16 km od Českých Budějovic. Stojí na břehu malého rybníka a nabízí venkovní bazén, saunu a fitness centrum.

Cena od: 865 Kč

 


 

Ubytování Trhové Sviny

Přesměrování na booking.comPension Otěvěk

Pension Otěvěk sídlí na farmě na okraji obce a poskytuje ubytování s možností vlastního stravování. Nabízí bezplatné Wi-Fi připojení, bezplatné soukromé parkoviště a krytý venkovní prostor s grilem.

Každý apartmán je prakticky zařízený, má kuchyňské vybavení a vlastní koupelnu.

Cena od: 676 Kč

 


Přesměrování na booking.comChalupa u lesa

Chalupa u lesa je situována v Bukové u Olešnice. Nabízí možnost ubytování s domácími mazlíčky a bezplatné Wi-Fi ve všech prostorách. Soukromé parkoviště u budovy mohou hosté využívat zdarma.

Pokoje mají TV a některé také pohodlné posezení. K vybavení patří rychlovarná konvice.

Cena od: 838 Kč

 


Přesměrování na booking.comHotel Atos

Hotel Atos se nachází v Trhových Svinech, 23 km od Českého Krumlova a nabízí bezplatné Wi-Fi, dětské hřiště, sluneční terasu a restauraci. Hosté se zde mohou ubytovat také s domácími mazlíčky. Na místě je soukromé neplacené parkoviště.

Všechny pokoje jsou vybavené TV a některé mají navíc posezení. Z některých pokojů je výhled na hory nebo na město. V každém je vlastní koupelna.

Cena od: 703 Kč

 


Přesměrování na booking.comUbytování Svatá Trojice

Ubytování Svatá Trojice se nachází v Trhových Svinech, 24 km od Českého Krumlova. Nabízí bezplatné Wi-Fi připojení a neplacené soukromé parkoviště.

Pokoje zahrnují rychlovarnou konvici a některé také posezení.

Hosté mohou využívat sdílenou kuchyni.

Cena od: ???

 


Peškův mlýnPenzion Mezilesí

Penzion Mezilesí se nachází ve městě Trhové Sviny, 24 km od Českého Krumlova a nabízí sezónní venkovní bazén a sluneční terasu. Na místě je bezplatné Wi-Fi dostupné ve všech prostorách a neplacené soukromé parkoviště.

Pokoje mají TV s plochou obrazovkou, rychlovarnou konvici a vlastní koupelnu se sprchou.

Cena od: 1 297 Kč

 


→ Další ubytování v okolí ←

TOPlist
Neustále přidáváme trasy