Centrum Českých Budějovic

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 5.7 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 53 m Hodnocení: 80/5

Jihočeská města, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Centrum Českých Budějovic

Počátečním bodem tohoto pětikilometrového pěšího výletu po nejvýznamnějších místech Českých Budějovic je budova vlakového nádraží a nedaleké autobusové nádraží na střeše obchodního centra MERCURY. Od budovy nádraží se dejte vpravo na blízký přechod pro chodce na Lannovu třídu nebo využijte podchod pod silnicí. Pokud začínáte na autobusovém nádraží vyjděte předním vchod naproti budově nádraží a podchodem projděte pod silnicí na zastávku MHD proti nádraží. Jděte rovně směrem od obchodního centra a nádraží a zahněte vlevo na Lannovu třídu.

 

 

Po Lannově třídě dojdete až k centru Českých Budějovic začínající světelnou křižovatkou a po levé straně budovou hlavní pošty. Již z konce Lannovy třídy uvidíte Černou věž, kterou vždy můžete použít jako bezpečný orientační bod. Přejděte přes křižovatku rovně a pokračujte Kanovnickou ulicí ke katedrále svatého Mikuláše a k Černé věži. Katedrála je mimo bohoslužeb volně přístupna veřejnosti. Černá věž pak skýtá možnost nádherných výhledů na České Budějovice a daleké okolí.

 

Od věže pokračujte kolem budovy České spořitelny na náměstí Přemysla Otakara II. Jedná se o jedno z největších čtvercových náměstí v České republice. Dominantou náměstí je kašna se sochou Samsona a barokní budova radnice. V budově radnice se nachází informační turistické centrum a je také je zde možné zaplatit si prohlídku budovy.

Na severozápadním rohu náměstí vyjděte Piaristickou ulicí. Na konci ulice se nachází křižovatka s Českou ulicí a vstup na Piaristické náměstí s kostelem Obětování Panny Marie. Jedná se o jednu z historicky nejstarších částí města, postavenou už při jeho založení. Další zajímavou budovou na náměstí je Solnice (zbrojnice) v jejíž menší části se nachází Jihočeské motocyklové muzeum.

Z náměstí se vydejte kolem motocyklového muzea do Panské ulice. Pokračujte rovně až k Rabštejnské věži, která je pozůstatkem středověkého opevnění města. Od věže se dejte jakoby zpět Mlýnskou ulicí k slepému rameni a dominantní červené mlýnské budově, která slouží jako hotel.

U budovy hotelu se dejte vpravo a pak hned vlevo, kolem slepého ramena k sokolovně s parkovištěm. Projděte parkoviště a pokračujte parčíkem k budově plaveckého stadionu a blízkému dětskému hřišti. Na pravé straně se nachází lávka, ze které jsou krásné výhledy na soutok Malše a Vltavy. Z lávky se vraťte zpět a kolem hřiště pokračujte rovně. Přes dřevěnou lávku přejděte na Zátkovo nábřeží se Solní branou. Za lávkou zahněte doprava a jděte po nábřeží až k Železné panně. Jedná se o dochovanou věž z původních hradeb města. Svůj název dostala podle mučícího nástroje, který se dle pověstí ve věži nacházel.

Od Železné panny přejděte blízký modrý Železný most. Na jeho konci zahněte vpravo do parku a pokračujte rovně k budově hvězdárny a planetária. Místní park byl původně osázen jako botanický a můžete zde nalézt několik vzácných stromů. Naproti budově planetária se nachází také letní kino.

Od planetária pokračujte dál kolem řeky k budově zimního stadionu a pokračujte rovně až k sanatoriu a frekventované silnici s vodárenskou věží. Zde zahněte doleva a přes blízký přechod přejděte na parkoviště u obchodního domu. Na konci parkoviště se nachází jedno z nejmenších muzeí v České Republice, muzeum Koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec.

Od muzea přejděte křižovatku rovně a kolem budov továrny KOH-I-NOOR ulicí F.A. Gerstnera. Pokračujte rovně okolo budovy zimního stadionu (tentokrát zepředu) a jděte až k modrému Železnému mostu, kde jste už byli.

Před mostem zahněte vpravo a po nábřeží a kolem budovy soudu pokračujte k druhému mostu. Přejděte přes most a zahněte vpravo a pokračujte kolem budovy Jihočeského divadla. Za budovou zahněte vlevo kolem bysty Emy Destinové a pokračujte rovně k Jihočeskému muzeu. Muzeum je momentálně v rekonstrukci a jeho znovuotevření je plánované na druhou polovinu roku 2015. Pokračujte rovně kolem Biskupského gymnázia Jirsíkovou ulicí. Přejděte dlážděnou silnici a jděte kolem budovy pošty až ke světelné křižovatce, kterou se vrátíte na Lannovu třídu. Po ní dojdete až zpět k budovám hlavního a autobusového nádraží. 

 
 
 

 • Vlakové nádraží a autobusové nádraží Mercury Vlakové nádraží a autobusové nádraží Mercury

  Jedna ze vstupních bran do krajského města České Budějovice. Více než sto let stará historická budova nádraží v kontrastu s moderní budovou autobusového.

  Otevřeno: Mercury parkování 0:00 - 24:00 Vstupné: 100kč 24h
  Zadní vchod do autobusového nádraží Vjezd do podzemního parkoviště Detail otvírací doby parkoviště Přední vchod autobusového nádraží Vlakové nádraží Zastávka MHD na rohu s Lannovo třídou.
 • Obchodní dům Prior Obchodní dům Prior

  V obchodním domě a jeho okolí se nachází velké množství restaurací, záchody a placené parkoviště. Nachází se zde také specializované obchody s fotografickým vybavením.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Lannův památník Lannův památník

  Památník významného českobudějovického rodáka a podnikatele Vojtěcha Lanny. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Lannův památník Informační cedule u Lannova památníku Tudy pokračujete k Černé věži
 • Černá věž a katedrála sv. Mikuláše Černá věž a katedrála sv. Mikuláše

  Dominanta Českých Budějovic pocházející z 16. století, poskytující jedinečný výhled na město. Katedrála svatého Mikuláše je hlavní kostel českobudějovické diecéze. Pochází z 13-14. století. Katedrála je během dne přístupna veřejnosti.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Duben - Červen
  pondělí: zavřeno
  úterý - neděle: 10:00 - 18:00

  Červenec - Srpen
  pondělí - neděle : 10:00 - 18:00

  Září - Říjen
  pondělí: zavřeno
  úterý - neděle: 10:00 - 18:00
  Vstupné: Cena: 30 Kč
  Snížená: 20 Kč
  Pohled na katedrálu směrem z Lannovy třídy Černá věž a katedrála sv. Mikuláše Vnitřek katedrály Vstup na černou věž Černá věž a katedrála sv. Mikuláše Zvony Černé věže Černá věž a katedrála sv. Mikuláše Informace o historii věže Černá věž a katedrála sv. Mikuláše
 • Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.

  Pojmenované po zakladateli města Přemyslu Otakaru II.. Dominantou náměstí je Samsonova kašna zbudovaná ve 20. letech 18. století. Na jihozápadním rohu náměstí stojí barokní městská radnice.

  Otevřeno: Vstupné:
  Pohled na náměstí z Černé Věže Náměstí Přemysla Otakara II. Radnice s kašnou
 • Piaristické náměstí Piaristické náměstí

  Místo bývalého hřbitova s nejstarším českobudějovickým kostelem Obětování panny Marie založeným společně s městem v roce 1252. Na zdi kostela se nachází kamenná žába, která dle pověsti hlídala poklad ukrytý v kostele a na zdi kostela zkameněla po prokletí. Pověst tvrdí, že žába pomalu šplhá k okapu kostela až se tak stane nastane konec světa. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Piaristické náměstí Piaristické náměstí Kamenná žába Solnice (zbrojnice) Piaristické náměstí Výstava motocyklového muzea Piaristické náměstí Piaristické náměstí Piaristické náměstí
 • Rabenštejnská věž Rabenštejnská věž

  Původně gotická věž pocházející ze 14. století, v polovině 15. století pak prošla pozdně gotickými a renesančními úpravami.

  Otevřeno: Vstupné:
  Rabenštejnská věž Rabenštejnská věž Mlýnská stoka protékající kolem věže
 • Slepé rameno Slepé rameno

  Jedná se o přirozený přístav, v minulosti zde stavěly lodě a vory nakládající sůl. Dominantní stavbou je zrekonstruovaná červená budova mlýna dnes sloužící jako hotel.

  Otevřeno: Vstupné:
  Slepé rameno Směr k sokolovně a plovárně Směr k sokolovně a plovárně
 • Sokolský ostrov a plovárna Sokolský ostrov a plovárna

  Sokolovna a přilehlá běžecká dráha s fotbalovým hřištěm slouží jako zázemí sportovních klubů. Krytá budova plaveckého stadiónu byla vybudována v letech 1965-1971 a ve své době se jednalo o jednu z nejmodernějších staveb ve střední Evropě. Hlavně díky velmi netradičnímu řešení zavěšení střechy. Areál byl v roce 1995 kompletně zrekonstruován a obohacen o krytý tobogán. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Sokolovna s parkovištěm Sokolský ostrov a plovárna Dětské hřiště za plovárnou
 • Soutok Vltavy a Malše Soutok Vltavy a Malše

  Soutok řek Vltavy a Malše

  Otevřeno: Vstupné:
 • Solní brána Solní brána

  Součást původního opevnění města. Brána je těžko zařaditelná a domnívá se, že nejspíš byla postavena již za vlády Přemysla Otakara II.

  Otevřeno: Vstupné:
  Solní brána Solní brána Solní brána
 • Železná panna Železná panna

  Věž původního hradebního opevnění města pocházející ze 14. století. Svůj název má podle mučidla, které se prý ve věži nacházelo. Dnes je ve věži stejnojmenná restaurace.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Hvězdárna a planetárium Hvězdárna a planetárium

  Otevřena v roce 1937 a postavena převážně z darů a sbírek. Jedná se o druhou nejstarší veřejnou hvězdárnu v České Republice. Přístavba planetária a kinosálu byla dokončena v roce 1971. Park okolo hvězdárny byl původně vysazen jako botanický a nachází se v něm několik vzácných stromů.

  Otevřeno: Vstupné:
  Směr k planetáriu a hvězdárně Hvězdárna a planetárium Od hvězdárny směrem k zimnímu stadionu
 • Zimní stadion - Budvar Aréna Zimní stadion - Budvar Aréna

  Stadion byl postaven roku 1946 a po Praze a Bratislavě byl třetím zastřešeným stadionem na území ČSR. V letech 2001-2002 prošel stadion kompletní rekonstrukcí.

  Otevřeno: Vstupné:
  Zimní stadion - Budvar Aréna Zimní stadion - Budvar Aréna Zimní stadion - Budvar Aréna
 • Muzeum koněsprežky Muzeum koněsprežky

  Jedno z nejmenších muzeí v České Republice se nachází v bývalém strážním domku koněsprežky. Muzeum mapuje historii koněspřežné dráhy České Budějovice - Linec.

  Časová náročnost prohlídky cca 1 hodina.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: květen - září
  pondělí: zavřeno
  úterý - neděle: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00
  Vstupné: Cena: 30 Kč
  Snížená: 15 Kč
  Muzeum koněsprežky Muzeum koněsprežky Muzeum koněsprežky
 • KOH-I-NOOR KOH-I-NOOR

  Komplex továren vznikl v roce 1848 kdy sem přesun KOH-I-NOOR výrobu z Vídně.

  Otevřeno: Vstupné:
  KOH-I-NOOR KOH-I-NOOR KOH-I-NOOR
 • Věznice a soud Věznice a soud

  Postavena v roce 1905. V budově se nachází krajský i okresní soud a věznice.

  Otevřeno: Vstupné:
  Věznice a soud Věznice a soud Pohled na soud přes řeku od Jihočeského divadla
 • Jihočeské muzeum Jihočeské muzeum

  Budova muzea postavena v roce 1905 v novorenesančním slohu. Krajské regionální muzeum s orientací na přírodní a společenské vedy nabízí stálou expozici, krátkodobé tématické výstavy, přednášky a další vzdělávací a odborné služby. Mimo jiné zde najdete kavárnu, prodejnu s upomínkovými předměty a muzejními publikacemi. 

  Časová náročnost prohlídky přibližně 2 hodiny.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Leden - Prosinec
  Pondělí: zavřeno
  úterý - pátek: 9:00 - 12:30, 13:00 - 17:30
  sobota - neděle: 9:00 - 11:30, 13:00 - 17:30
  Vstupné: Cena: 60 Kč
  Snížená: 35 Kč
  Rodinné: 125 Kč
  Jihočeské muzeum Jihočeské muzeum Jihočeské muzeum

Přesměrování na booking.com Sport Hotel České Budějovice *** 

Sport Hotel České Budějovice se nachází 500 metrů od centra Českých Budějovic, 5 minut chůze od restaurací a supermarketů. Nabízí Wi-Fi zdarma a nejrůznější sportovní zařízení včetně boxerského ringu.... Další informace zde

Cena od: 919 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.com Hotel Budweis **** 

Tento nově otevřený 4hvězdičkový hotel stojí ve středověkém centru Českých Budějovic, 1 minutu od Náměstí Přemysla Otakara II. Nabízí prostorné pokoje s bezplatným Wi-Fi, tenisový kurt, půjčovnu jízdních kol i bezplatné parkoviště. Další informace zde

Cena od: 1 972 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.com Grandhotel Zvon **** 

Elegantní a stylový Grandhotel Zvon je 4hvězdičkový butikový hotel typu Superior. Nachází se přímo na historickém hlavním náměstí v Českých Budějovicích a může se pochlubit tradicí sahající až do roku 1533. Nabídka hotelu zahrnuje hlídaná parkovací stání v soukromé garáži i zdarma dostupné Wi-Fi připojení. Další informace zde

Cena od: 1 000 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comU Tří Hrušek Suites & Apartments **** 

U Tří Hrušek Suites & Apartments je penzion situovaný v centru Českých Budějovic, 150 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. Nabízí zdarma Wi-Fi. Všechny pokoje, studia a apartmány mají posezení, satelitní TV s plochou obrazovkou a koupelnu s vanou nebo sprchou. Za příplatek je k dispozici minibar. Ve studiích a apartmánech je navíc kuchyňské zázemí. Další informace zde

Cena od: 863 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comPension U Tří sedláků *** 

Pension U Tří sedláků se nachází v centru, pouhých 100 metrů od Piaristického náměstí a kostela Panny Marie. Součástí penzionu je restaurace, která nabízí tradiční českou kuchyni. Každé ráno se podává snídaně. Další informace zde

Cena od: 657 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comUbytovací zařízení Koleje Pedagog ** 

Ubytovací zařízení Koleje Pedagog se nachází v Českých Budějovicích, přes ulici od Jihočeské univerzity a 30 minut chůze od centra města. Na místě lze využít soukromé parkoviště i bezplatné Wi-Fi. Další informace zde

Cena od: 392 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comHC Hotel

HC Hotel se nachází v Českých Budějovicích, 2,6 km od náměstí Přemysla Otakara II, a nabízí restauraci, ve všech prostorách zdarma dostupné Wi-Fi, bowlingovou dráhu, vlastní restauraci i bezplatné soukromé parkoviště. Další informace zde

Cena od: 713 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comPension Minor *** 

Rodinný Pension Minor se nachází ve vilové čtvrti 2,7 km od centra Českých Budějovic. Nabízí prostorné pokoje a restauraci, kde se podává česká i mezinárodní kuchyně. K dispozici je zde bezplatné Wi-Fi. Další informace zde

Cena od: 838 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comZelena Ratolest *** 

Tento malý penzion se nachází jen 500 metrů od hlavního náměstí v Českých Budějovicích. Nabízí restauraci s terasou a mezinárodním menu. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu. Další informace zde

Cena od: 713 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comPenzion U Rudolfa *** 

Penzion U Rudolfa se nachází v Českých Budějovicích, jen několik kroků od centra města i parku Stromovka, a nabízí ubytování se soukromým parkováním, saunou a vířivkou. Penzion U Rudolfa poskytuje ubytování v pokojích s vlastní koupelnou a sprchou. Další informace zde

Cena od: 784 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comPenzion Hawwwran 

Rodinný Penzion Hawwwran se nachází 2 km od náměstí Přemysla Otakara II. Nabízí bezplatné Wi-Fi, snídaně a nedaleko neplacené veřejné parkoviště. Všechny pokoje mají kabelovou TV s plochou obrazovkou, rychlovarnou konvici a koupelnu se sprchou a toaletními potřebami zdarma. Ráno se podává snídaně, kterou si můžete nechat přinést na pokoj. Hostům je k dispozici i sdílená kuchyně s lednicí. Další informace zde

Cena od: 540 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comPenzion V Centru *** 

Penzion V Centru se nachází 10 minut pěšky od historického centra Českých Budějovic. Nabízí zahradu se zázemím pro grilování, venkovní bazén se slanou vodou a bezplatné Wi-Fi připojení ve všech prostorách. Všechny pokoje mají TV, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubou, lednici, základní nádobí a koupelnu. Některé mají výhled do zahrady nebo na bazén. Další informace zde

Cena od: 567 Kč

Přesměrování na booking.com

 

Booking.com


Další ubytování v Českých Budějovicích 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy