České Budějovice, Holašovice, Hluboká

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 58.8 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 167 m Hodnocení: 100/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

České Budějovice, Holašovice, Hluboká

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 Vyhledat ubytování v okolí

Z proslulého českobudějovického náměstí se vydáte okolo radnice Radniční ulicí. Po 150m na konci Radniční ulice projedete podloubím, neboli Solní bránou. Za Solní bránou odbočte doprava a jeďte po Zátkovo nábřeží. Na konci zátoky a u hotelu Budweis odbočte doleva a následně doprava. Zde pokračujte podél Mlýnské stoky. U druhého mostíku přes stoku odbočte doprava. Ještě před Dlouhým mostem odbočte vlevo a Dlouhý most podjeďte. Dále pokračujte po pravém břehu řeky Vltavy. Zde se podle cyklistického značení trasy č. 7 (dříve č.12) dostanete až k lávce přes řeku. Po lávce přejeďte přes řeku na druhý břeh a za lávkou odbočte vpravo a napojte se na cyklotrasu č. 12. Podél levého břehu Vltavy pokračujte až do Českého Vrbného.

 
 
 

V Českém Vrbném minete přístaviště a následném rozcestí odbočte doleva. Zde se po pravé straně nachází další možný výchozí bod trasy na parkovišti u vodáckého areálu.

Na návsi u kapličky v Českém Vrbné pojedete podle značky cyklotrasy č. 1109 doprava. Po chvilce sjedete z hlavní silnice rovně a podjedete hlavní komunikaci. Na autobusové točně přejdete přes silnici a dáte se kousek podél rybníka a čtyřproudové silnice. Za rybníkem vás turistická značka navede doleva. Na dalším rozcestí ve tvaru T zahněte doprava a pokračujte po cyklotrase č. 1109. Dostanete se k sádkám a k rybí farmě, kde odbočte doleva mezi rybníky. Zde již cesta připomíná asfaltovou komunikaci. Na rozcestí za farmou zahněte doleva a po hrázi Starohaklovského rybníka se dostanete až do Haklových Dvorů, dnes již součástí Českých Budějovic. Zde se dáte doprava na rozcestí u poštovních schránek. U konečné autobusu odbočíte doleva a hned doprava. Dále pokračujte na Dubné.

Za Českými Budějovicemi na prvním rozcestí si zkrátíte cestu, oproti cyklostezce a jeďte vlevo na Žabovřesky. Na rozcestí za rybníkem se dáte doleva na Dubné. Zde už se nedržíte na cyklotrase č. 1109, ale jedete pouze podle našeho popisu. Ve vesničce Křenovice je velmi příjemná možnost posezení a občerstvení v hospůdce s názvem Fitness.

Za Křenovicemi přejedete hned do Dubného, kde je úsek značen jako cyklotrasa č. 1094 a na rozcestí se dáte doleva. Na návsi odbočte doprava k ceduli Kvítkovice 3 km. Při výjezdu z Dubného vás čeká poměrně nenáročné stoupání, posléze sjezd ke Kvítkovickému rybníku a alejí černých topolů se dostanete až do Kvítkovic. Zde odbočte doprava do vsi. Pokračujte do nedalekého Čakovce. Za vsí vás cedulka č. 1094 nasměruje doleva a po krátkém nepříjemném stoupání se svezete do Jankova.

 

V Jankově jeďte na prvním rozcestí rovně, kde dáte přednost v jízdě a pokračujte mírným stoupáním k 2 km vzdáleným Holašovicím. Při příjezdu do Holašovic se dostanete až na známou náves. Po pravé ruce máte informační středisko a parkoviště. Na návsi jsou krásné statky selského baroka a na konci návsi vlevo naleznete další zajímavost tzv. Jihočeský Stonehendge. V místní restauraci je možnost občerstvení. Po zhlédnutí této ojedinělé jihočeské návsi se vydáte zpět k parkovišti, za ním odbočíte doleva a pokračujete po cyklotrase č. 1085. Pak u chaloupek pokračujete dvakrát rovně až sjedete k hlavní silnici. Odbočíte doprava do nedalekého Čakova. U vesnice zahněte vlevo na Holubovskou baštu a poté za 800m odbočte doprava.

Za Dehtářským potokem zahnete vlevo a pokračujete k rybníku Dehtář. U chatek směrem k rybníku jsou udělané přes cestu odvodňovací rigoly, u kterých přibrzďte. Po hrázi známého jihočeského rybníka se dostanete až na hlavní silnici, kde odbočíte doprava a projedete vesničkou Dehtáře. Na konci vsi u modrého sloupu odbočte doleva na Břehov.

Ve vesničce Břehov zahněte doleva a po chvilce u růžové hasičské zbrojnice se vydejte doprava na Čejkovice. Po průjezdu listnatým lesem se vám otevře vlevo výhled na Hosín a na zámek Hluboká. V Čejkovicích na návsi se držíte rovně na Hlubokou n. Vltavou. Za Čejkovicemi jedete po hlavní silnici nejkratší cestou směr Hluboká n. Vltavou. Zde si chvilku postojíte, protože křížíte hlavní silnici ČB – Strakonice. Dáte se rovně přes silnici a po chvilce na rozcestí doleva. Vzápětí jste na hrázi proslulého Bezdrevského rybníka. Za hrází přejedete přes trať a po hlavní silnici dojedete až k ZOO, muzeu myslivosti, lesnictví a rybářství. Od ZOO pokračujte pěšinkou podél Munického rybníka až k frekventované křižovatce u Hluboké n. Vltavou. Zde si počkáte, aby jste mohli bezpečně přejet křižovatku rovně a dostat se na Hlubokou n. Vltavou. Na následné stopce odbočíte doprava a po chvilce za golfovým hřištěm odbočíte opět doprava. V Hluboké n. Vltavou je mimo jiné solná jeskyně, nádherná letní plovárna, bowling, kostel v centru města, nespočet restaurací, informační středisko a nesmíme opomenout zámek Hluboká.

Kolem rozsáhlého sportovně relaxačního centra jedete po známé cyklostezce spojující České Budějovice s Hlubokou n. Vltavou. Dojedete do Bavorovic, kde je další možnost k posezení na fotbalovém hřišti. Po občerstvení vjedete do Bavorovic, kde odbočte doleva. Držíte se na hlavní silnici a na konci návsi sjedete z hlavní silnice rovně, posléze na cyklostezku doleva. Za chvilku dorazíte zpět do Českého Vrbného. 

V Českém Vrbném projedete kolem vodáckého areálu a na rozcestí odbočíte vlevo. Dále pokračujete proti proudu řeky zpět stejnou cestou na náměstí. Cyklotrasy č. 12 a 7 vás dovedou k Železnému mostu, u kterého odbočíte doleva do Biskupské ulice. 

PočasíVíce počasí

 

 • Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.

  Náměstí Přemysla Otakara II. - Náměstí je pojmenované po zakladateli města, Českém králi Přemyslu Otakaru II. o rozloze 1,7 Ha ( 133 x 133). Po Vysokém Mýtě druhé největší čtvercové náměstí v ČR. V Jihovýchodní části náměstí najdete bludný kámen opředen pověstí, že na tomto místě stával popravčí špalek. Současná pověst říká, že kdo překročí kámen v určitou hodinu a nevědomky, tak zabloudí. Dominantou náměstí je Samsonova Kašna, radnice a Černá věž.

  Černá věž – Nejznámější stavba Českých Budějovic, která byla postavena v 16. století. Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 a je vysoká 71,9m. Měla sloužit jako strážná a hlásná, zvonice a jako symbol bohatství města. Věž je veřejnosti přístupná a můžete si z ní užít výhledy zejména na město i okolí. Poblíž stojí katedrála sv. Mikuláše.

  Samsonova kašna – Tato barokní kašna je jednou z největších svého druhu v ČR a patří mezi významné symboly města. V roce 1716 rozhodla městská rada vybudovat kašnu, z níž byla rozváděna voda do některých ulic. Toto rozhodnutí přímo souviselo s rozvojem města a zvyšujícím se počtem obyvatel. Voda byla přiváděna z řeky Vltavy. Originály soch jsou vystavěny v přízemí českobudějovické radnice.

  Radnice - Jde o renesanční stavbu z poloviny 16. století. Do barokní podoby byla přebudována v první polovině 18. století. Uvnitř radnice můžete zhlédnout originální sochy z Samsonovy kašny i sochy ctností z atiky radnice(moudrost, statečnost, opatrnost, spravedlnost ). Plastiky jsou umístěny v atice. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.
 • Přístaviště v Českých Budějovicích Přístaviště v Českých Budějovicích

  Na druhém břehu Vltavy se nachází přístaviště. LodníDoprava.info

  Otevřeno: Vstupné:
 • Přístaviště České Vrbné Přístaviště České Vrbné

  Otevřeno: Vstupné:
  Pokračujte vlevo. Přístaviště České Vrbné
 • Parkoviště na Kanále Parkoviště na Kanále

  Možný výchozí bod trasy je u vodáckého kanálu v Českém Vrbném. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozcestník v následném rozcestí.
 • Hospoda v Křeňovicích Hospoda v Křeňovicích

  Možnost příjemného posezení v místní hospůdce.

  Otevřeno: Vstupné:
  Hospoda v Křeňovicích Dětské hřiště Posezení
 • Holašovice Holašovice

  Holašovice, jihočeská ves, jejíž počátky sahají do 13.století. Za morové epidemie (1520-1521) bylo okolí Holašovic těžce postiženo a sama vesnice se vylidnila, vyšebrodská vrchnost vesnici musela znovu osídlit. Největší zajímavostí jsou v Holašovicích budovy v tzv. selském baroku a v roce 1998 byly Holašovice zapsány do světových památek UNESCO.

  Otevřeno: Vstupné:
  Náves v Holašovicích. Informační centrum. Náves v Holašovicích. Náves v Holašovicích. Náves v Holašovicích. Holašovice
 • Jihočeský Stonehenge Jihočeský Stonehenge

  Místní občan Václav Jílek vykopal kolem roku 2000 první balvan, který překážel při sečení trávy. Následně pokračoval sháněním dalších vhodných kamenů. Jílek realizoval stavbu na vlastním pozemku a navrhl jí Pavel Kozák. Dne 25. července 2011 došlo v rámci letního slunovratu k vytvoření dolmenu. A tak vznikl tzv. Jihočeský Stonehenge. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Vstupné: Dospělí: 35 Kč
  Děti do 18 let: 20
  Děti do 140 cm výšky: zdarma
  Cedule Jihočeského Stonehenge. Jihočeský Stonehenge. Jihočeský Stonehenge.
 • Cesta s výhledem na Dehtáře Cesta s výhledem na Dehtáře

  Zde si užijete krásný výhled na rybník Dehtář, ale také si dejte pozor na zpomalovací retardéry. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Zpomalovací rigol. Výhled rybník.
 • Rybník Dehtář Rybník Dehtář

  Patří mezi 10 největší rybníků v ČR a má ostrov, kde se chovají kachny. Jinak se jedná o chovný rybník ryb. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rybník Dehtář Informační tabule.
 • Rybník Bezdrev Rybník Bezdrev

  Bezdrev je 3. největší rybník v ČR a produkcí ryb dokonce 1. v ČR. Byl vybudován v letech 1490-1492 zejména pro výchovu ryb. Nyní se mimo jiné používá jako letní turistické a sportovní středisko (jachting, windsurfing). V kempu Bezdrev se nachází koupaliště s atrakcemi na vodě.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kemp Bezdrev Rybník Bezdrev
 • ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství

  ZOO Hluboká nad Vltavou – ZOO byla slavnostně otevřena už v roce 1939. Specializuje se zejména na zvířata v ČR ale chová i některá cizokrajná zvířata.

  Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství – Nedaleko od ZOO je i Lovecký zámek, který slouží z části také jako muzeum. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: OTEVÍRACÍ DOBA ZOO
  leden - únor 8:30 - 16:00
  březen 8:30 - 17:00
  duben - květen 8:30 - 18:00
  červen - srpen 8:30 - 19:00
  září 8:30 - 18:00
  říjen 8:30 - 17:00
  listopad - prosinec 8:30 - 16:00
  Vstupné: ZOO HLUBOKÁ
  Dítě do 90 cm: zdarma
  Dospělí: 110 Kč
  Dítě nad 90 cm / 15 let: 70 Kč
  * Parkovné 70 kč na den
  Munický rybník, který se nachází u ZOO. ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství ZOO a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství Lovecký zámek. Přilehlé placené parkoviště
 • Přístaviště Hluboká nad Vltavou Přístaviště Hluboká nad Vltavou

  Sportovní přístaviště Hluboká nad Vltavou. Od přístaviště jezdí vyhlídkový vláček, viz fotky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Přístaviště Hluboká nad Vltavou Přístaviště Hluboká nad Vltavou Přístaviště Hluboká nad Vltavou Přístaviště Hluboká nad Vltavou Přístaviště Hluboká nad Vltavou
 • Sportovně relaxační centrum Sportovně relaxační centrum

  Zpestření především pro vaše děti. Nachází se zde Adrenalin park, hřiště na minigolf, hřiště na beachvolejbal, pin pongový stůl (s možností vypůjčení pálek) a nespočet dalších atrakcí. Najdete zde i občerstvení. V okolí se nachází golfové hřiště.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Březen - Říjen
  pondělí - neděle 10:00 - 19:00
  Vstupné:
  Sportovně relaxační centrum Sportovně relaxační centrum Sportovně relaxační centrum
 • Vodácký areál v Českém Vrbném Vodácký areál v Českém Vrbném

  Umělý vodní kanál vybudovaný na řece Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou. Divoká voda slouží jak vrcholovým sportovcům, tak rekreačním pod dozorem instruktora. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Vstupní brána do vodáckého areálu. Divoká voda. Divoká voda.
 • Železná panna Železná panna

  Železná panna je původní hradební věž Českých Budějovic a pochází ze 14. století z dob gotiky. Současný vzhled věže je z roku 1612 a vstup z nábřeží byl probourán v 19. století. Jméno Železná panna je odvozeno od pověsti, podle které se toto mučidlo ve věži nacházelo. V současné době se ve věži nachází restaurace stejného jména, kde točí vynikající malinové pivo.

  Otevřeno: Vstupné:

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště na Kanále Parkoviště na Kanále

  Možný výchozí bod trasy je u vodáckého kanálu v Českém Vrbném. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozcestník v následném rozcestí.
TOPlist
Neustále přidáváme trasy