Gerlova Huť, Pancíř, Prenet

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 40.9 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 458 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Gerlova Huť, Pancíř, Prenet

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''.

 
 
 

Začátek tohoto okruhu je poměrně pohodový. Z parkoviště Gerlova Huť se vydáte lesem k rozcestí Nový Brunst – háj, kde odbočíte úplně vlevo a na následném rozcestí u lesa pokračujete opět vlevo k prameništi Řezné. Po vrstevnici se dostanete k rozcestí Hofmanky. Za rozcestím od garáží jsou za dobré viditelnosti vidět Alpy. V zimě něco úžasného. Od rozcestí pokračujte rovně po asfaltce k 600 m vzdálené odbočce u hotelu, zde odbočte doprava a  stoupáním se dostanete k rozcestí Pod Švýcárnou. Pokračujte po asfaltce stále strmějším stoupáním minete odbočku k pramenům Úhlavy. Tuto odbočku si zapamatujte, protože zde odbočíte po návratu z rozhledny ostře doprava a budete tudy pokračovat.

 

Po prohlídce pramenu Úhlavy pokračujte na Tomandlův křížek, odkud je nádherný pohled na Nýrskou přehradu. Po chvilce dorazíte na rozcestí Můstek. Dále následuje sjezd až k rozcestí Na sjezdovce. Za ním je nalevo do cesty studánka. Od studánky se dostanete na rozcestí, kde se dáte vpravo a poklidně dojedete až na Prenet. Na návsi odbočíte doprava a zde začíná asfaltový sjezd, ve kterém si přibrzdíte a zhlédnete opravenou kapličku. Za ní pokračujte cestou dále a za rozcestím pod Prenetem si pohlídejte velmi ostrou zpětnou pravotočivou odbočku a pokračujte po cyklostezce č. 2053.

Další kritické místo na vás čeká po 2,6 km sjezdu v ostré levotočivé zatáčce, kde odbočíte doprava na lesní cestu. K brodu přes potok Jelenka se držte vždy „lepší cestou” a nehleďte odboček. Po překročení brodu vás cesta navede až na rozcestí, kde odbočíte doleva a krátkým stoupáním se dostanete na rozcestí Suché Studánky.

Pokračujte doprava krátkým stoupáním směrem na Šukačku. Na návsi odbočíte vlevo a sjedete až k hlavní komunikaci. Zde odbočíte doprava a hned přijedete k hospůdce s terasou v Javorné. Po našich zkušenostech můžeme tuto hospodu doporučit.

Poté pokračujte po hlavní silnici směrem Železná Ruda. Po ní dojedete zpět, na parkoviště Gerlova Huť. Cestou se ještě připravte na táhlá nepříjemná stoupání.

Na tento výlet doporučujeme vzít s sebou mimo itineráře i popis trasy!

Popis z parkoviště na Špičáckém Sedle: Přejdete přes hlavní silnici a ignorujte první odbočky vlevo a vpravo. Pokračujtete rovně širší asfaltkou, minete hotel Hrnčíř, hotel Špičák a u bytového domu Špičák odbočíte doleva k rozhledně Pancíř. V tomto místě jste již na naší trase a pokračujte po trase k hlavní silnici, kde odbočíte doprava. Závěr popisu je níže.

Za restaurací na Javorné pokračujete po asfaltce 9km k rozcestí, zde odbočíte doprava a po chvilce minete rozcestík Gerlova Huť. Toto jsou dvě rozdílné místa oproti původnímu popisu. Za rozcestím Hofmanky u bytového domu Špičák jeďte rovně na parkoviště Špičácké sedlo.

Booking.com

 

 • Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod)

 • Prameniště Řezné

 • Rozhledna Pancíř (1214 m. n. m.)

 • Prameny Úhlavy

 • Můstek a výhled na vodní nádrž

 • Studánka na sjezdovce

 • Prenet - kaple sv. Kunhuty

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod) Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod)

  Výchozím bodem této trasy je parkoviště Gerlova Huť.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod) Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod) Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod)
 • Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo

  Další parkoviště odkud se můžete napojit na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Špičácké sedlo

Volby

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

Děj:

První příběh, který vám budeme vyprávět, bude o tom jak si v horách Šumava, zvolili jeho obyvatelé nového vládce. Sokol Šumavák byl již starý a měl nalétáno mnoho kilometrů nad šumavskými hvozdy. Musel tedy přistoupit k nelehkému kroku a zvolit svého nástupce. Za jeho panování byl v lese pořádek, protože vše řešil moudře a chytře.

Jednoho jarního večera, když slezl ze šumavských strání i ten poslední sníh, oblétl sokol Šumavák všechny pohádkové bytosti a řekl jim, že následného dne proběhne volba nového vládce. Druhého dne se západem slunce se všichni dostavili na vrch Ostrý, kde sokol Šumavák často vysedával a ze skály sledoval, co se děje v okolí. Na volbu přišli všichni: skřítek Pohraničník, medvěd Bambula, čert Přáda, ježibaba Intrikářka, žába Vltavka, sojka Zpravodajka, rys Dobrák, víla Martinka, přísný hajný Hynek i vodník Pepa. Začala tajná volba. Moudrý sokol Šumavák navrhl, že nejlepším kandidátem na jeho místo je skřítek Pohraničník. Jelikož byl moudrý a chytrý, zasadil se aby volba byla správná a demokratická. Milé děti, demokratická znamená svobodná. Nechal tedy všechny pohádkové bytosti, aby usedly k jednacímu stolu a zvolily si svého protikandidáta. V tajné volbě si obyvatelé Šumavy zvolili za druhého kandidáta medvěda Bambulu, který byl neustále veselý, protože pořád pil brusinkový likér.

Sokolovi Šumavákovi se výsledek vůbec nelíbil, protože věděl, že medvěda ovládá ježibaba Intrikářka, ale tuto volbu musel uznat. K té důležité volbě, kde se rozhodovalo mezi skřítkem Pohraničníkem a medvědem Bambulou došlo přesně o půlnoci, když za obzorem jakoby ve znamení důležitosti, začaly znít hromy a blesky. To ale jen ježibaba intrikářka začala kout pikle. Toužila ovládnout Šumavu a proto chtěla, aby vyhrál její kandidát medvěd Bambula, který pil hodně likér a nechal se snadno ovládat. Ve volebním programu měl skřítek Pohraničník, že se zasadí o mír, vše bude řešit čestně a bude panovat spravedlivě. Ježibaba Intrikářka, která se setkala s medvědem Bambulou, mu těsně před tajnou volbou poradila: Budeme dobývat cizí uzemí a zvětšovat svou zemi, zavedeme výběr mýtného na Zlaté stezce a neposlušné trestat vězením. Ježibaba Intrikářka naklonila na svojí stranu také čerta Přádu, vodníka Pepu a sojku Zpravodajku.

Stalo se to, co si nikdo nepřál a tajná volba skončila nerozhodně 5 ku 5. Skřítka Pohraničníka volili rys Dobrák, žába Vltavka, víla Martinka i přísný hajný Hynek. Naopak pro medvěda Bambulu byli ježibaba Intrikářka, čert Přáda, sojka Zpravodajka a vodník Pepa. Podle místního volebního zákona musel rozhodnout svým rozhodujícím hlasem sokol Šumavák, z čehož neměl vůbec žádnou radost.

Sokol Šumavák s neklidem v duši jako svého nástupce určil skřítka Pohraničníka. Věděl, že toho čeká nelehké panování. Než odletěl na zasloužený odpočinek na Strahov, kde se slétají sokoli, přibylo mu na jeho poctivé duši mnoho šrámů. 

 

Další díl „Závody” naleznete ve výletu Čertovo a Černé jezero. Děj se odehrává v místech tohoto výletu.

  Autor: Jiří Dráb 

 

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy