Hrad Kašperk, Pustý hrádek a rozhledna Sedlo

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 11.0 km Obtížnost: Střední Převýšení: 143 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Hrad Kašperk, Pustý hrádek a rozhledna Sedlo

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Cesta z parkoviště k hradu je součástí NS Strážců hranice. Půjdete-li s malými dětmi, doporučujeme dojít pouze na hrad Kašperk a přilehlý Pustý hrádek, poté se vrátit na parkoviště a pod rozhlednu Sedlo dojet přes Ostružno až do Albrechtic autem. V Albrechticích odbočíte doleva a cesta vás dovede až k parkovišti s restaurací pod Sedlem. Zde si vaše ratolesti můžou zaskotačit na pojízdné houpačce. Již z tohoto místa jsou pěkné rozhledy do krajiny. Od restaurace jděte po červené značce na 1,5 km vzdálenou rozhlednu Sedlo. I zde je stoupání příkré, ale o hodně víc přijatelné než od hradu Kašperk.

 

K hradu Kašperk se vydáte z parkoviště po zelené značce směrem rozcestí Žlíbek ve tvaru T a zde odbočíte doprava. Na následném rozcestí ve tvaru Y zahněte doleva a přes rozcestí Kašperk se dostanete až k samotnému hradu. Na nádvoří hradu si děti mohou pod dohledem instruktora užít střelbu z luku na terč ale i malého děla. Samozřejmě zde můžete absolvovat prohlídku hradu a pokochat se krásnými výhledy do krajiny. Vstupné a otevírací doba hradu Kašperk. Po prohlídce se vrátíte na rozcestí pod hradem, které přejděte rovně a následná pěšinka vás dovede až k Pustému hrádku. Odtud je mimo jiné nádherný výhled na hrad Kašperk a rozhlednu Sedlo.

Pak sejdete zpět na rozcestí a odbočíte doprava. V případě, že se rozhodnete dojít náročným terénem na volně přístupnou rozhlednu Sedlo, dáte se v lese na Kašperk rozcestí doleva. Po chvilce u Nového Dvoru pokračujte rovně po červené značce, která vás krkolomným stoupání dovede až k rozhledně Sedlo.

Od rozhledny se vrátíte zpět k Novému Dvoru. Zde odbočíte doleva a cesta vás dovede zpět na parkoviště pod Kašperkem. Pěší výlet na nedaleké Velhartice naleznete zde Velhartice a zámky v okolí

Otevírací doba:

 

 • duben: soboty a neděle 10.00 - 17.00
 • květen - červen: denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 9.30 - 18.00, pondělí 10.00 - 18.00
 • září: denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
 •  říjen: denně mimo pondělí 10.00 - 16.30
 •  28.12. - 1.1. denně 10.00 - 16.30 

 

Vstupné okruh Stavba hradu:

 • Základní vstupné: 100,- Kč
 • Zlevněné (děti, studenti, senioři): 75,- Kč
 • Cizojazyčný výklad: 105,- Kč
 • Zlevněný cizojazyčný výklad: 80,-Kč
 • Děti do 6-ti let: 15,- Kč
 • Rodinné vstupné (dva rodiče a jejich děti do 15 let): 285,-Kč

Cizojazyčný text k zapůjčení zdarma

Vstupné okruh Život na hradě:

 • Základní vstupné: 100,- Kč
 • Zlevněné (děti, studenti, senioři): 75,- Kč
 • Cizojazyčný výklad: 105,- Kč
 • Zlevněný cizojazyčný výklad: 80,-Kč
 • Děti do 6-ti let: 15,- Kč
 • Rodinné vstupné (dva rodiče a jejich děti do 15 let): 285,-Kč

Cizojazyčný text k zapůjčení zdarma

Vstupné Velký okruh (Okruhy Stavba hradu a Život na hradě dohromady):

 • Základní: 150,- Kč
 • Zlevněné (děti, studenti, senioři): 95,- Kč
 • Děti do 6-ti let: 25,- Kč 
 

 • Parkoviště pod Kašperkem Parkoviště pod Kašperkem

  Výchozí bod trasy.

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

   

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště pod Kašperkem Parkoviště pod Kašperkem
 • Hrad Kašperk Hrad Kašperk

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Nejvýše položený královský hrad v Čechách s nadmořskou výškou 887m nad mořem. Hrad byl založen r. 1356 Karlem IV. a pojmenovaný Karlsberg. Tento hrad byl založen ze 3 důvodů, ostraha zemské hranice se sousedním Bavorskem, ochrana zlatonosné oblasti Kašperských hor a zajištění bezpečností obchodní cesty zvané zlatá stezka. Poslední prohlídky začínají vždy 1 hodinu před koncem otevírací doby až na období v říjnu (říjen: Út - Pá prohlídky v 10.30, 12.00, 13.30 a 15.00).

  Co se právě deje na Kašperku

  Oficiální web

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

   

  Otevřeno: Duben
  sobota - neděle: 10:00 - 17:00
  Květen - Červen
  úterý - neděle: 10:00 - 17:00
  Červenec - Srpen
  pondělí: 10:00 - 18:00
  úterý - neděle: 09:30 - 18:00
  Září
  úterý - neděle: 10:00 - 17:00
  Říjen
  úterý - neděle: 10:30 - 15:00
  Vstupné: Cena: 100 Kč
  Snížená: 75 Kč
  Rodinná: 285 Kč
  Hrad Kašperk Hrad Kašperk Hrad Kašperk Hrad Kašperk Hrad Kašperk Hrad Kašperk
 • Pustý hrádek Pustý hrádek

  O založení Pustého hrádku vedou badatelé spory. Neví se ani, jestli to byl vůbec samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jedná o předsunuté opevnění hradu Kašperk. 

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Pustý hrádek Pustý hrádek Pustý hrádek Pustý hrádek Pustý hrádek cesta zpět
 • Rozhledna Sedlo Rozhledna Sedlo

  Výška rozhledny je 27,75m, stavba byla dokončena v listopadu 2009. Nadmořská výška je 902m. Celkové náklady na výstavbu 6 426 750kč. Z rozhledny si užijete výhled do všech světových stran. 

  K některým vrcholkům, které jsou vidět z této rozhledny, máme zpracované výlety.
  Poledník, Velký Javor - vyhlídku na tento vrchol uvidíte z hory Polom, Pancíř

  V těchto místech se nachází druhé nejvýše položené hradiště:

  hradiště Sedlo

  Jedná se o zcela unikátní skalní pevnost z období 5. až 7. př. n. l., kde byly použity přirozené obranné prvky, tvořeny soustavou skalek a skal doplněnou dlouhým umělým kamenným valem. Zdejší keltské hradiště pravděpodobně přímo souvisí s místními nalezišti zlata na řece Otavě. Hradiště mělo patrně funkci sídelní a ochranou, kam se v případě nebezpečí mohlo stáhnout okolní obyvatelstvo. Zajisté sloužilo i jako důležitý hlídkový bod. V pozdějších dobách bylo využíváno i Slovany. 

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné: Volně přístupné
  Rozhledna Sedlo Rozhledna Sedlo Rozhledna Sedlo Rozhledna Sedlo Rozhledna Sedlo Rozhledna Sedlo

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 

Jak čerti strašili na Pustém hrádku

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Děj:

Byl podzim a to je období, kdy se po sklizni obchoduje se zbožím na zlaté stezce. Z Bavorska do Čech se vozila sůl, koření,víno. Sůl byla u nás velmi ceněna hlavně proto, že se s ní konzervovaly potraviny, aby déle vydržely. Z Českého království na druhou stranu hranice se převáželo obilí, chmel, med, pivo. Obchodníci chtěli prodat co nejvíce zboží než napadne na horách sníh, který zde taje někdy až v květnu. Tím strašidelným místem opředeným mnoha záhadami je Pustý hrádek, ze kterého je nádherný výhled na hrad Kašperk a zlatou stezku.

Jednou tudy prý šel sedlák, který slyšel tajemný hlásek. Sedlákovi zvědavost nedala a přestože se blížil večer, šel se na místo podívat a našel vyhloubený balvan. V balvanu leželo krásné nemluvně, které i přes to, že bylo nemluvně požádalo sedláka, aby jej odnesl do Vlčí rokle. Sedlák se lekl a utíkal domů. Doma vše vyprávěl přátelům. Domluvili se, že druhý den se na místo půjdou podívat. Balvan skutečně našli, ale našli v něm jen pár žhavých uhlíků. Když je sedlák začal prohrabovat ozval se hlas dítěte. „Včera si mě nechtěl nést, dnes ponesu já tebe". Za několik dnů nesli sedláka na hřbitov. Spadl na něj strom.

Jak se stal Pustý hrádek tajemným. Říká se, že zde žilo 5 rytířů. Jednoho dne se jeden z rytířů díval z hrádku na něco podivného. Viděl jak se v lese honí 5 jelenů a 5 srnců pořád dokola. Jeden z jelenů se při tomto zamotal parohy do větví stromů a nemohl se vyprostit. Ostatní ho zde nechali opuštěného. Rytíř seběhl dolů a bezbranného jelena skolil. Zvíře se zhroutilo k zemi, ale z jeho rány se vylíhl ďábel a rytíře čímsi žhavým posypal. Ten se okamžitě proměnil v čerta a zmizel spolu s ďáblem. Ještě téhož večera vniklo do ložnice zbylých rytířů strašidlo s kosou a chtělo je zabít. Rytíři se chopili mečů a začali se bránit. V ten okamžik se pod nimi propadla podlaha, hrad se zřítil a pohřbil všechno živé. Od těch dob je lépe se tomuto místu vyhnout. A právě toto místo měli oblíbené čerti Přádíci.

Na hradu Kašperk přespávali znavení soumaři a často přijížděli až pozdě v noci. To bylo něco pro tyhle dva dovedy. Soumaři, kteří vozili zboží na hřbetech soumarů byli ideálním cílem pro čerty. Nejoblíbenější zábavou bylo pro čerty házení ohnivých kuliček pod nohy zvířat. Ta se pak lekla a rozutekla po okolí. To se mohli čerti počůrat smíchy. No a když velmi ochotně přiletěla na návštěvu ježibaba Intrikářka dostali další nápad. Řekli ježibabě ať přelétá těsně nad hlavami znavených soumařů. Ti se vždy lekli a padali z koní jako hrušky.

Jednoho krásného večera, když se ozvalo babí léto všiml si čertík Přádík něčeho podivného. Když si čert Přáda připravoval ohnivé kuličky, zahlédl, jak někdo projel okolo hrádku na koni obrovskou rychlostí. Když se to opakovalo třetí den v řadě, všiml si, jak to tajemné stvoření vždy sleze z koně a sedne si na hradbu hradu Kašperk. Čert Přádík využil návštěvy ježibaby, která taťku zabavila a šel se na nedaleký hrad Kašperk podívat, kdo to tam sedí. Přišel blíže a celý zčervenal, na hradbách seděla hezounká čertice. Přišel blíž a nesměle se čertice zeptal, jakže se jmenuje a kde se tu bere. „Já se jmenuji čertice Danielka a bydlím s maminkou a sestřičkou na zřícenině sv. Bartoloměje. Večer se smím projíždět po kraji a všimla jsem si, jak tu s taťkou strašíte a ty ses mi zalíbil.” Usmála se na Přádíka a láska byla na světě. Čert Přáda si všiml, že se synek někam zatoulal a tak se rozhlédl po okolí, uviděl ty dva jak se prohánějí šťastní na koni. Přimhouřil obě oči a dělal, že nic neviděl. Četík Přádík se vracel každé ráno později a později a tak mu bylo jasné, že synek je zamilovaný. Čertice Danielka, když se loučila s čertíkem Přádíkem, tak se domluvili, že ji brzy navštíví na zřícenině sv. Bartoloměje. Čertík se na domluvenou schůzku tuze těšil ... :-)

Skřítek Pohraničník o tomto strašení věděl a nechával ho být, protože čerti se potřebují vyřádit, aby nezapomněli své řemeslo. Co by to bylo za čerty, kteří neumí strašit. Vždy na podzim se tu jednou zastavil, aby viděl jestli soumaře nestraší až příliš. Nebylo tomu jinak i tohoto roku.
Sokol Šumavák přiletěl za čerty a skřítkem na Pustý hrádek, aby skřítkovi řekl přísně tajnou informaci, o které nesměl nikdo vědět. Sokol se v Praze dozvěděl, že Menhart z Hradce, který zastával úřad karlštejnského purkrabího, nechal Českou královskou korunu a další korunovační klenoty tajně převézt na Velhartice. Sokol měl strach, že by se tyto vzácnosti mohly ztratit tajnými chodbami. Ty vedly z Velhartic na hrad Kašperk. V chodbách bydlel netopýr Lukáš, který měl za úkol podávat zprávy, jestli někdo do chodeb nevnikl. Jenomže teď nastala chvíle střežit více vchod do chodeb, aby se tudy nikdo nedostal tajně na hrad Velhartice a neukradl největší pýchu Českého království. Kdyby se klenoty ztratily, byla by to velká ostuda pro skřítka Pohraničníka.  

5.12. když chodí čerti a Mikuláši strašili Přádíci naposledy. Zima se již na Šumavě přihlásila a zlatá stezka osiřela. Čerti se vrátili domů do jeskyň pod Čertovo jezerem do kterých, ale vchod nenaleznete. Čertík Přádík se už nemohl dočkat až nastane jaro a táta ho pustí na návštěvu  za svojí láskou na zříceninu  sv. Bartoloměje. Zima byla naštěstí krátká a jaro se toho roku ohlásilo i na Šumavě, kde to nebývá zvykem, už v březnu. 

Další díl: Dopadení Loupežníka Pavla zvaného Divočák právě píšeme. Samozřejmě, že se setká čertík Přádík s čerticí Danielkou... :-)

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys Dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

Autor: Jiří Dráb 

Booking.com

Hotel KašperkHotel Kašperk ****

Hotel Kašperk se nachází v centru Kašperských Hor uprostřed Šumavy, nedaleko od tajemného hradu stejného jména. Nabízí Wi-Fi zdarma. Hotel má vlastní krytý bazén a vkusně zařízené pokoje, kde můžete relaxovat po skvělém dni stráveném v malebném okolí.

Hotel má vlastní krytý bazén a vkusně zařízené pokoje, kde můžete relaxovat po skvělém dni stráveném v malebném okolí. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od 2 108 Kč

 


Family hotel RilancioFamily hotel Rilancio ****

Family hotel Rilancio se nachází uprostřed Kašperských Hor na Šumavě. Nabízí wellness centrum, venkovní bazén, restauraci a bezplatné Wi-Fi.

Family hotel Rilancio poskytuje ubytování v pokojích a apartmánech s LCD TV, DVD přehrávačem a koupelnou. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 950 Kč

 


Apartmany A.Ša Kašperské HoryApartmany A.Ša Kašperské Hory

Apartmány A.Ša Kašperské Hory najdete ve městě Kašperské Hory, 800 metrů od stejnojmenného lyžařského areálu. Nabízí ubytování s možností vlastního stravování a zahradu s dětským hřištěm a trampolínou. K dispozici je zde Wi-Fi zdarma a neplacené soukromé parkoviště.

Apartmány zahrnují satelitní TV s plochou obrazovkou, kompletně vybavenou kuchyň nebo kuchyňský kout a koupelnu s fénem i toaletními potřebami zdarma. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 800 Kč

 


U KašnyU Kašny

U Kašny je penzion situovaný v centru Kašperských Hor, 500 metrů od vleku lyžařského areálu Kašperky. Nabízí prakticky zařízené ubytování s Wi-Fi zdarma.

Pokoje a apartmán jsou vybavené TV, posezením, ledničkou, základním nádobím a mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 990 Kč

 


Apartment BrusinkaApartment Brusinka ****

Apartment Brusinka nabízí ubytování na okraji Kašperských Hor, 5 minut chůze od nejbližšího lyžařského vleku, stejně jako od náměstí. Poskytuje bezplatné Wi-Fi připojení v celém objektu. Využívat můžete neplacené soukromé parkoviště.

Každý pokoj je vybaven TV s plochou obrazovkou a má bezplatné Wi-Fi připojení a koupelnu se sprchovým koutem. V apartmánech navíc najdete i kuchyň. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 1 220 Kč

 


Klášterský MlýnKlášterský Mlýn ***

Klášterský Mlýn se nachází ve městě Rejštejn, které leží na řece Otavě, u vstupu do Národního parku Šumava. K dispozici je tenisový kurt a venkovní bazén. V hotelové restauraci se podávají české pokrmy.

Hosté si mohou zahrát volejbal, fotbal, minigolf, stolní tenis, kulečník nebo šipky. K dispozici je také fitness centrum, lyžárna a garáž pro jízdní kola. Ve společných prostorách je k dispozici bezplatné Wi-Fi. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 1 200 Kč

 


Penzion Na Solné stezcePenzion Na Solné stezce

Penzion Na Solné stezce se nachází v centru města Kašperské Hory, na okraji Národního parku Šumava, jen 300 metrů od sjezdovek. Nabízí Wi-Fi zdarma a soukromé parkoviště.

Nekuřácké pokoje a apartmá mají vlastní koupelnu.

V restauraci penzionu Na Solné stezce nebo na terase v zahradě se každý den podává snídaně. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od 400 Kč

 


Apartmány MikešApartmány Mikeš

Apartmány Mikeš se nacházejí v Kašperských Horách, 28 km od Zwieselu a 34 km od obce Bodenmais. Nabízejí Wi-Fi zdarma, zahradu a neplacené soukromé parkoviště.

Všechny apartmány mají posezení, mikrovlnnou troubu, ledničku, varnou desku, rychlovarnou konvici a koupelnu s fénem, ručníky a bezplatnými toaletními potřebami. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od 300 Kč

 


 

→ Další ubytování v Kašperských Horách ←

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy