Hrad Kašperk, Pustý hrádek a rozhledna Sedlo

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 11.0 km Obtížnost: Střední Převýšení: 143 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Hrad Kašperk, Pustý hrádek a rozhledna Sedlo

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Cesta z parkoviště k hradu je součástí NS Strážců hranice. Půjdete-li s malými dětmi, doporučujeme dojít pouze na hrad Kašperk a přilehlý Pustý hrádek, poté se vrátit na parkoviště a pod rozhlednu Sedlo dojet přes Ostružno až do Albrechtic autem. V Albrechticích odbočíte doleva a cesta vás dovede až k parkovišti s restaurací pod Sedlem. Zde si vaše ratolesti můžou zaskotačit na pojízdné houpačce. Již z tohoto místa jsou pěkné rozhledy do krajiny. Od restaurace jděte po červené značce na 1,5 km vzdálenou rozhlednu Sedlo. I zde je stoupání příkré, ale o hodně víc přijatelné než od hradu Kašperk.

 

K hradu Kašperk se vydáte z parkoviště po zelené značce směrem rozcestí Žlíbek ve tvaru T a zde odbočíte doprava. Na následném rozcestí ve tvaru Y zahněte doleva a přes rozcestí Kašperk se dostanete až k samotnému hradu. Na nádvoří hradu si děti mohou pod dohledem instruktora užít střelbu z luku na terč ale i malého děla. Samozřejmě zde můžete absolvovat prohlídku hradu a pokochat se krásnými výhledy do krajiny. Vstupné a otevírací doba hradu Kašperk. Po prohlídce se vrátíte na rozcestí pod hradem, které přejděte rovně a následná pěšinka vás dovede až k Pustému hrádku. Odtud je mimo jiné nádherný výhled na hrad Kašperk a rozhlednu Sedlo.

Pak sejdete zpět na rozcestí a odbočíte doprava. V případě, že se rozhodnete dojít náročným terénem na volně přístupnou rozhlednu Sedlo, dáte se v lese na Kašperk rozcestí doleva. Po chvilce u Nového Dvoru pokračujte rovně po červené značce, která vás krkolomným stoupání dovede až k rozhledně Sedlo.

Od rozhledny se vrátíte zpět k Novému Dvoru. Zde odbočíte doleva a cesta vás dovede zpět na parkoviště pod Kašperkem. Pěší výlet na nedaleké Velhartice naleznete zde Velhartice a zámky v okolí

Otevírací doba:

 

 • duben: soboty a neděle 10.00 - 17.00
 • květen - červen: denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 9.30 - 18.00, pondělí 10.00 - 18.00
 • září: denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
 •  říjen: denně mimo pondělí 10.00 - 16.30
 •  28.12. - 1.1. denně 10.00 - 16.30 

 

Vstupné okruh Stavba hradu:

 • Základní vstupné: 100,- Kč
 • Zlevněné (děti, studenti, senioři): 75,- Kč
 • Cizojazyčný výklad: 105,- Kč
 • Zlevněný cizojazyčný výklad: 80,-Kč
 • Děti do 6-ti let: 15,- Kč
 • Rodinné vstupné (dva rodiče a jejich děti do 15 let): 285,-Kč

Cizojazyčný text k zapůjčení zdarma

Vstupné okruh Život na hradě:

 • Základní vstupné: 100,- Kč
 • Zlevněné (děti, studenti, senioři): 75,- Kč
 • Cizojazyčný výklad: 105,- Kč
 • Zlevněný cizojazyčný výklad: 80,-Kč
 • Děti do 6-ti let: 15,- Kč
 • Rodinné vstupné (dva rodiče a jejich děti do 15 let): 285,-Kč

Cizojazyčný text k zapůjčení zdarma

Vstupné Velký okruh (Okruhy Stavba hradu a Život na hradě dohromady):

 • Základní: 150,- Kč
 • Zlevněné (děti, studenti, senioři): 95,- Kč
 • Děti do 6-ti let: 25,- Kč 
 

 • Parkoviště pod Kašperkem

 • Hrad Kašperk

 • Pustý hrádek

 • Rozhledna Sedlo

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 

Jak čerti strašili na Pustém hrádku

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Děj:

Byl podzim a to je období, kdy se po sklizni obchoduje se zbožím na zlaté stezce. Z Bavorska do Čech se vozila sůl, koření,víno. Sůl byla u nás velmi ceněna hlavně proto, že se s ní konzervovaly potraviny, aby déle vydržely. Z Českého království na druhou stranu hranice se převáželo obilí, chmel, med, pivo. Obchodníci chtěli prodat co nejvíce zboží než napadne na horách sníh, který zde taje někdy až v květnu. Tím strašidelným místem opředeným mnoha záhadami je Pustý hrádek, ze kterého je nádherný výhled na hrad Kašperk a zlatou stezku.

Jednou tudy prý šel sedlák, který slyšel tajemný hlásek. Sedlákovi zvědavost nedala a přestože se blížil večer, šel se na místo podívat a našel vyhloubený balvan. V balvanu leželo krásné nemluvně, které i přes to, že bylo nemluvně požádalo sedláka, aby jej odnesl do Vlčí rokle. Sedlák se lekl a utíkal domů. Doma vše vyprávěl přátelům. Domluvili se, že druhý den se na místo půjdou podívat. Balvan skutečně našli, ale našli v něm jen pár žhavých uhlíků. Když je sedlák začal prohrabovat ozval se hlas dítěte. „Včera si mě nechtěl nést, dnes ponesu já tebe". Za několik dnů nesli sedláka na hřbitov. Spadl na něj strom.

Jak se stal Pustý hrádek tajemným. Říká se, že zde žilo 5 rytířů. Jednoho dne se jeden z rytířů díval z hrádku na něco podivného. Viděl jak se v lese honí 5 jelenů a 5 srnců pořád dokola. Jeden z jelenů se při tomto zamotal parohy do větví stromů a nemohl se vyprostit. Ostatní ho zde nechali opuštěného. Rytíř seběhl dolů a bezbranného jelena skolil. Zvíře se zhroutilo k zemi, ale z jeho rány se vylíhl ďábel a rytíře čímsi žhavým posypal. Ten se okamžitě proměnil v čerta a zmizel spolu s ďáblem. Ještě téhož večera vniklo do ložnice zbylých rytířů strašidlo s kosou a chtělo je zabít. Rytíři se chopili mečů a začali se bránit. V ten okamžik se pod nimi propadla podlaha, hrad se zřítil a pohřbil všechno živé. Od těch dob je lépe se tomuto místu vyhnout. A právě toto místo měli oblíbené čerti Přádíci.

Na hradu Kašperk přespávali znavení soumaři a často přijížděli až pozdě v noci. To bylo něco pro tyhle dva dovedy. Soumaři, kteří vozili zboží na hřbetech soumarů byli ideálním cílem pro čerty. Nejoblíbenější zábavou bylo pro čerty házení ohnivých kuliček pod nohy zvířat. Ta se pak lekla a rozutekla po okolí. To se mohli čerti počůrat smíchy. No a když velmi ochotně přiletěla na návštěvu ježibaba Intrikářka dostali další nápad. Řekli ježibabě ať přelétá těsně nad hlavami znavených soumařů. Ti se vždy lekli a padali z koní jako hrušky.

Jednoho krásného večera, když se ozvalo babí léto všiml si čertík Přádík něčeho podivného. Když si čert Přáda připravoval ohnivé kuličky, zahlédl, jak někdo projel okolo hrádku na koni obrovskou rychlostí. Když se to opakovalo třetí den v řadě, všiml si, jak to tajemné stvoření vždy sleze z koně a sedne si na hradbu hradu Kašperk. Čert Přádík využil návštěvy ježibaby, která taťku zabavila a šel se na nedaleký hrad Kašperk podívat, kdo to tam sedí. Přišel blíže a celý zčervenal, na hradbách seděla hezounká čertice. Přišel blíž a nesměle se čertice zeptal, jakže se jmenuje a kde se tu bere. „Já se jmenuji čertice Danielka a bydlím s maminkou a sestřičkou na zřícenině sv. Bartoloměje. Večer se smím projíždět po kraji a všimla jsem si, jak tu s taťkou strašíte a ty ses mi zalíbil.” Usmála se na Přádíka a láska byla na světě. Čert Přáda si všiml, že se synek někam zatoulal a tak se rozhlédl po okolí, uviděl ty dva jak se prohánějí šťastní na koni. Přimhouřil obě oči a dělal, že nic neviděl. Četík Přádík se vracel každé ráno později a později a tak mu bylo jasné, že synek je zamilovaný. Čertice Danielka, když se loučila s čertíkem Přádíkem, tak se domluvili, že ji brzy navštíví na zřícenině sv. Bartoloměje. Čertík se na domluvenou schůzku tuze těšil ... :-)

Skřítek Pohraničník o tomto strašení věděl a nechával ho být, protože čerti se potřebují vyřádit, aby nezapomněli své řemeslo. Co by to bylo za čerty, kteří neumí strašit. Vždy na podzim se tu jednou zastavil, aby viděl jestli soumaře nestraší až příliš. Nebylo tomu jinak i tohoto roku.
Sokol Šumavák přiletěl za čerty a skřítkem na Pustý hrádek, aby skřítkovi řekl přísně tajnou informaci, o které nesměl nikdo vědět. Sokol se v Praze dozvěděl, že Menhart z Hradce, který zastával úřad karlštejnského purkrabího, nechal Českou královskou korunu a další korunovační klenoty tajně převézt na Velhartice. Sokol měl strach, že by se tyto vzácnosti mohly ztratit tajnými chodbami. Ty vedly z Velhartic na hrad Kašperk. V chodbách bydlel netopýr Lukáš, který měl za úkol podávat zprávy, jestli někdo do chodeb nevnikl. Jenomže teď nastala chvíle střežit více vchod do chodeb, aby se tudy nikdo nedostal tajně na hrad Velhartice a neukradl největší pýchu Českého království. Kdyby se klenoty ztratily, byla by to velká ostuda pro skřítka Pohraničníka.  

5.12. když chodí čerti a Mikuláši strašili Přádíci naposledy. Zima se již na Šumavě přihlásila a zlatá stezka osiřela. Čerti se vrátili domů do jeskyň pod Čertovo jezerem do kterých, ale vchod nenaleznete. Čertík Přádík se už nemohl dočkat až nastane jaro a táta ho pustí na návštěvu  za svojí láskou na zříceninu  sv. Bartoloměje. Zima byla naštěstí krátká a jaro se toho roku ohlásilo i na Šumavě, kde to nebývá zvykem, už v březnu. 

Další díl: Dopadení Loupežníka Pavla zvaného Divočák právě píšeme. Samozřejmě, že se setká čertík Přádík s čerticí Danielkou... :-)

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys Dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

Autor: Jiří Dráb 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy