Malá Skála, zříceniny hradů Vranov a Frýdštejn, skalní město Drábovna

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 8.4 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 225 m Hodnocení: 80/5

Český ráj, Česká Republika

Malá Skála, zříceniny hradů Vranov a Frýdštejn, skalní město Drábovna

Výchozím bodem tohoto výletu je parkoviště na okraji Malé Skály směrem na Železný Brod. Od parkoviště se vydejte směrem k hradu Vranov (značeno). Za první odbočkou vpravo zahněte doleva. Držte se červeného turistického značení.

 
 
 

Ještě před zříceninou hradu Vranov můžete odbočit doleva k vyhlídce Zahrádka, ze které jsou krásné výhledy na Malou Skálu, Suché skály, vrch Sokol a do údolí řeky Jizery. Poté dojdete k zřícenině samotného hradu Vranov - Pantheon. Skalní hrad pochází z počátku 15. století a užijete si z něj výhledy do okolí. V roce 1987 zde natáčel některé záběry Zdeněk Troška do pohádky ''O princezně Jasněnce a létajícím ševci''.

 

Od zříceniny pokračujte stoupáním po červeném turistickém značení. Minete rozcestí Pantheon a dojdete k další zřícenině Frýdštejn. Dominantou hradu je velká hradní věž. Výstavba hradu se datuje před rok 1385. Hrad je přístupný od roku 1892 a také si z něj užijete krásné výhledy do okolí.

Od zříceniny pokračujte po červeném značení a projdete obcí Frýdštejn. Na rozcestí Voděrady odbočte vlevo, minete jednu odbočku doprava a na následující odbočíte doprava směrem na rozcestník Nad Malou Skálou (stále po červeném značení). Cestou k tomuto rozcestí se vám otevřou výhledy na Pantheon.

Na rozcestí Nad Malou Skálou odbočte doprava a jděte se podívat ke skalnímu městu Drábovna. Nyní si prohlédnete zaniklý skalní hrádek, který střežil obchodní cestu a malé skalní městečko Drábovna. Místní jeskyně byly osídleny již v mladší době kamenné. Dnes si zde užijete další výhledy do krajiny.

Po prohlídce Drábovny se vraťte zpět na rozcestí Nad Malou Skálou a pokračujte vpravo po modrém turistickém značení zpět do obce Malá Skála. Modré značení vás převede mostem na druhou stranu řeky Jizera. Za mostem minete Boučkův statek, který tam stojí pravděpodobně již od roku 1813, a odbočíte doleva. Na rozcestí Malá Skála - kaplička odbočte doleva a červené turistické značení vás dovede zpět k parkovišti.

 

 

 • Parkoviště Malá Skála

  Výchozím bod je parkoviště v Malé Skále (směrem na Železný Brod). Od parkoviště se vydejte směrem k hradu Vranov (značeno).

  Otevřeno: Vstupné:
 • Zřícenina hradu Vranov Zřícenina hradu Vranov

  Skalní hrad pochází z počátku 15. století a užijete si z něj výhledy do okolí. V roce 1987 zde natáčel některé záběry Zdeněk Troška do pohádky ''O princezně Jasněnce a létajícím ševci''. Fotky najdete zde

  Otevřeno: Vstupné:
 • Zřícenina hradu Frýdštejn Zřícenina hradu Frýdštejn

  Dominantou hradu je velká hradní věž. Výstavba hradu se datuje před rok 1385. Hrad je přístupný od roku 1892 a také si z něj užijete krásné výhledy do okolí. Fotogalerie

  Otevřeno: Vstupné:
 • Skalní město Drábovna

  Zde si prohlédnete zaniklý skalní hradék, který střežil obchodní cestu a malé skalní městečko Drábovna. Místní jeskyně byly osídleny již v mladší době kamenné. Dnes si zde užijete další výhledy do krajiny.

  Otevřeno: Vstupné:

Český ráj, Česká Republika

Tato chráněná krajinná oblast, jak již sám název napovídá, patří mezi nejkouzelnější místa České republiky a je rozdělena na 3 oddělené části. Nadmořská výška je zde od 234 m.n.m (rybník Žabakor) po 488 m.n.m. (hrad Trosky).

Její dvě části najdete nedaleko Prahy mezi městy Mnichovo hradiště, Turnov a Jičín. Rozlohou patří mezi menší CHKO (rozloha 92 km2) ovšem přírodními zajímavostmi k nejhezčím. Zdejší skalní města Prachovské skály (severovýchodně od Jičína), Příhrazské skály (východně od Mnichova Hradiště, dojdete po červeném turistickém značení) a Hruboskalsko (jihozápadně od Turnova) stojí za návštěvu. Zajímavé jsou zříceniny hradů Trosky a Kozlov. Navštívit můžete hrad Valdštejn, který stojí na okraji pískovcového města na třech skalních blocích, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Některé místnosti stavitelé vyhloubili přímo do skály. Datum vzniku tohoto hradu se datuje někdy okolo roku 1260. V 16. století hrad vyhořel a do současné podoby prošel několika úpravami. Chcete-li se rozhlédnout po okolí můžeme doporučit návštěvu nádherné skalní vyhlídky Hlavatice. Z vyhlídky uvidíte Jizeru, Turnov, Mladoboleslavsko a Kozákovský hřeben. K vyhlídce Hlavatice a hradu Valdštejn dojdete z Turnova po červeném turistickém značení. Určitě se Vám zalíbí zdejší prameny a rybníky. V této části Českého ráje se nachází v Čechách velmi známý gotický hrad Kost, stojící na skále (3 km severozápadně od osady Sobotka). Na tomto hradě se pravidelně konají kulturní akce např. na přelomu měsíce července a srpna Čarodějnický kongres.

Z Mnichova Hradiště dojdete po červené ke zřícenině skalního města Valečov a mnoho návštěvníků vůbec netuší, že jen pár metrů opodál jsou Valečovské skalní světničky. Pokračujete-li dále dojdete ke zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Hrad byl vybudován na 7 skalních pískovcových blocích. Zachovány byly chodby, tesané světničky a kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byl v těchto světničkách objeven v jedné z místností kamenný oltář.

Mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází třetí část Českého ráje. Tato oblast je zajímavá zejména jeskyněmi. U Klokočí je to jeskyně Postojna, která je zároveň největší v Českém ráji. Vstup je na vlastní nebezpečí a doporučuje se vzít si sebou baterku. Nedaleko Klokočí jižním směrem navštívíte zříceninu hradu Rotštejn, jejíž část byla vtesána přímo do pískovcových skal. K Jeskyni Matěje Krocínovského a přilehlé sluji Václava Sydovského dojdete po červeném značení z nedaleké Vranové. Na rozcestí Pánovo pole odbočíte doprava a pokračujete po žluté.

Další informace zde

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Malá Skála

  Výchozím bod je parkoviště v Malé Skále (směrem na Železný Brod). Od parkoviště se vydejte směrem k hradu Vranov (značeno).

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy