Medvědí stezka

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 13.7 km Obtížnost: Střední Převýšení: 326 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Medvědí stezka

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Po příjezdu vlakem na zastávku Ovesná vystoupíte a na konci nástupiště se dáte doleva na asfaltovou cestu. Hned na začátku stezky uvidíte první tabuli s mapou a různými zajímavostmi o Medvědí stezce.Vydejte se směrem nahoru po asfaltové cestě. Zhruba za 300m sejděte z asfaltové cesty doleva do lesa na pěšinku. Zde se držte žlutého turistického značení. Cestou lesem s občasnými velmi strmými stoupáními (pro malé děti nebezpečné, doporučujeme je vzít na ramena) dojdete k Perníkové skále. Kousek za Perníkovou skálu zbystřete, abyste nesešli z cesty. Místy se pěšinka rozchází a na některých místech jsou žluté značky na stromech zarostlé nebo špatně viditelné.

 
 
 

Po zhlédnutí balvanů u Perníkové skály a přečtení zajímavostí o proměnách lesa pokračujte dál po žluté značce. Po pěšince s vyhlídkou do krajiny se průsmykem dostanete kolem mechem zarostlých balvanů až k další skále s názvem Soutěska Lapků. Nedaleko od Soutěsky je i Gotický portál.

Po zhlédnutí skal pokračujete po žlutém značení. Cestou za další skálou se vám na chvilku les změní z jehličnatého na listnatý. Pořád stejnou pěšinkou občas i uličkou mezi balvany jděte dál. Držte se značení „Medvědí stezka" neboli žlutých šipek. Zhruba po 600m dojdete na rozcestí „V Ořeší", kde se dáte podle rozcestníku po žlutém značení. Ujdete dalších 350m mírným klesání až k dalším dvou skalám s názvem Kaple a Hřib.

 

Po užití si vyhlídek od skal Kaple a hřib na vás čeká 90m vzdálená skála Viklan. Poté se vydáte, jak jinak než po žlutém značení, ke skále „Kamenná kráska". Cestou ke Kamenné krásce narazíte na zvláštní útvary z balvanů, ale také bohužel na překážky v podobě spadlých stromů přes cestu. Doufáme, že až vy půjdete Medvědí stezku budou tyto překážky už odstraněny. Kolem Kamené krásky jsou další skály tvořené z balvanů, ale „Krásku" od nich určitě rozeznáte. U krásky se můžete znovu pokochat výhledem na protější les.

Dále vás čeká skála Obří kostky, ke které se dostanete stále po trase žlutých turistických značek. Cestou vás jistě uchvátí několik dalších menších skalních útvarů. Na některých místech cesta vede skrz skály. Pokračujete dále k Jelenímu jezírku, kde může být cesta místy zarostlá, ale žluté šipky vás správně navedou až k jezírku. U Jeleního jezírka si můžete odpočinout a posvačit na lavičkách se stolem. Zde si můžete na informační tabuli přečíst zajímavosti o Jelením jezírku, plavení dřeva nebo něco o Schwarzenberském kanálu.

Z Jeleního jezírka se vydáte směrem Jelení vrchy, které jsou vzdálené zhruba 1,5km. Tento úsek půjdete po úzké asfaltové silnici z kopce. Po příchodu do jeleních vrchů máte po levé ruce hospůdku, kde se můžete v klidu nasvačit nebo doplnit vitamíny pivečkem :-).
Z Jeleních vrchů jezdí v sezóně autobus pro turisty, takže jestli si chcete stezku o půlku zkrátit, máte možnost. Přijdete sice o památník posledního medvěda, ale jinak zbytek cesty není tak zajímavý jako už ušlý kus.

My budeme počítat s tím, že chcete pokořit celou medvědí stezku a dáte se na rozcestí doprava nahoru po asfaltové cestě, stále po žluté značce. Potom na rozcestí sejdete z asfaltky a držíte se žlutého značení. Dále jdete po polní cestě. Cestou k památníku se vám místy po levé ruce nabídne výhled na les. Za 1,5km dojdete na rozcestník Medvědí kámen, kde se dáte doleva dolů a dojdete k již zmiňovanému památníku posledního zastřeleného medvěda. U památníku si můžete na informační tabuli přečíst bližší informace o posledním honu na medvěda na Šumavě.

Po prohlídce památníku se vrátíte tou samou cestou zpět k rozcestníku a pokračujete dále po polní cestě. Můžete si užívat Šumavského lesa, potůčků a přes Rudolfovu cestu, kde narazíte na další balvany, se dostanete až na rozcestí Lesní potok. Zde se můžete opláchnout a pak po asfaltové cestě se vydat doprava. Jděte směrem Černý Kříž, který je vzdálený 1,5km.

Po příchodu do Černého Kříže uvidíte ze stezky nástupiště vlaku. Pokud přijdete brzo a nechce se vám čekat na vlak na nádraží, můžete si zajít na občerstvení, kam se dostanete pěšinkou kolem budovy nádraží. 

 

ubytování v okolí:

hotel české žlebyHotel České Žleby (hodnocení 9/10)

 

Apartmán Pod Plešným jezerem

Apartmán Pod Plešným jezerem (hodnocení 8,8/10)

 

Wellness Hotel MarlinWellness Hotel Marlin (hodnocení 8,2/10)

 

 

Volby

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

Děj:

První příběh, který vám budeme vyprávět, bude o tom jak si v horách Šumava, zvolili jeho obyvatelé nového vládce. Sokol Šumavák byl již starý a měl nalétáno mnoho kilometrů nad šumavskými hvozdy. Musel tedy přistoupit k nelehkému kroku a zvolit svého nástupce. Za jeho panování byl v lese pořádek, protože vše řešil moudře a chytře.

Jednoho jarního večera, když slezl ze šumavských strání i ten poslední sníh, oblétl sokol Šumavák všechny pohádkové bytosti a řekl jim, že následného dne proběhne volba nového vládce. Druhého dne se západem slunce se všichni dostavili na vrch Ostrý, kde sokol Šumavák často vysedával a ze skály sledoval, co se děje v okolí. Na volbu přišli všichni: skřítek Pohraničník, medvěd Bambula, čert Přáda, ježibaba Intrikářka, žába Vltavka, sojka Zpravodajka, rys Dobrák, víla Martinka, přísný hajný Hynek i vodník Pepa. Začala tajná volba. Moudrý sokol Šumavák navrhl, že nejlepším kandidátem na jeho místo je skřítek Pohraničník. Jelikož byl moudrý a chytrý, zasadil se aby volba byla správná a demokratická. Milé děti, demokratická znamená svobodná. Nechal tedy všechny pohádkové bytosti, aby usedly k jednacímu stolu a zvolily si svého protikandidáta. V tajné volbě si obyvatelé Šumavy zvolili za druhého kandidáta medvěda Bambulu, který byl neustále veselý, protože pořád pil brusinkový likér.

Sokolovi Šumavákovi se výsledek vůbec nelíbil, protože věděl, že medvěda ovládá ježibaba Intrikářka, ale tuto volbu musel uznat. K té důležité volbě, kde se rozhodovalo mezi skřítkem Pohraničníkem a medvědem Bambulou došlo přesně o půlnoci, když za obzorem jakoby ve znamení důležitosti, začaly znít hromy a blesky. To ale jen ježibaba intrikářka začala kout pikle. Toužila ovládnout Šumavu a proto chtěla, aby vyhrál její kandidát medvěd Bambula, který pil hodně likér a nechal se snadno ovládat. Ve volebním programu měl skřítek Pohraničník, že se zasadí o mír, vše bude řešit čestně a bude panovat spravedlivě. Ježibaba Intrikářka, která se setkala s medvědem Bambulou, mu těsně před tajnou volbou poradila: Budeme dobývat cizí uzemí a zvětšovat svou zemi, zavedeme výběr mýtného na Zlaté stezce a neposlušné trestat vězením. Ježibaba Intrikářka naklonila na svojí stranu také čerta Přádu, vodníka Pepu a sojku Zpravodajku.

Stalo se to, co si nikdo nepřál a tajná volba skončila nerozhodně 5 ku 5. Skřítka Pohraničníka volili rys Dobrák, žába Vltavka, víla Martinka i přísný hajný Hynek. Naopak pro medvěda Bambulu byli ježibaba Intrikářka, čert Přáda, sojka Zpravodajka a vodník Pepa. Podle místního volebního zákona musel rozhodnout svým rozhodujícím hlasem sokol Šumavák, z čehož neměl vůbec žádnou radost.

Sokol Šumavák s neklidem v duši jako svého nástupce určil skřítka Pohraničníka. Věděl, že toho čeká nelehké panování. Než odletěl na zasloužený odpočinek na Strahov, kde se slétají sokoli, přibylo mu na jeho poctivé duši mnoho šrámů. 

 

Další díl „Závody” naleznete ve výletu Čertovo a Černé jezero. Děj se odehrává v místech tohoto výletu.

 

 

  Autor: Jiří Dráb 

Booking.com

Přesměrování na booking.comHotel České Žleby ***

Tento nekuřácký hotel se nachází v obci České Žleby, je obklopen národním parkem Šumava, a nabízí lázně s krytým bazénem, ​​kulečník a tradiční českou restauraci s terasou. Další informace zde

Ceny za noc od: 1 270 Kč


Přesměrování na booking.comPenzion Farma Žleby **

Penzion Farma Žleby se nachází na okraji města a nabízí výhled do údolí a na horu Plechý, bezplatné Wi-Fi a mnoho volnočasových aktivit. Všechna studia jsou prostorná a mají vlastní koupelnu se sprchovým koutem, vybavený kuchyňský kout a šatnu. Další informace zde

Ceny za noc od: 1 405 Kč


Přesměrování na booking.comApartmán pod Plešným Jezerem 

Apartmán u Plešného jezera se nachází v obci Stožec, 32 km od Českého Krumlova a 39 km od Pasova. Nabízí výhled do zahrady a bezplatné parkování. Apartmán u Plešného Jezera má také terasu a kuchyň s mikrovlnnou troubou. Další informace zde

Ceny za noc od:1 081  Kč


Přesměrování na booking.comPenzion Farma U Mauritzů ***

Penzion U Mauritzů je situovaný v malé obci Stožec v Národním parku Šumava a nabízí restauraci podávající česká jídla. Nachází se 300 metrů od místního vlakového nádraží a 1 km od lyžařského areálu České Žleby. V celém objektu je zdarma dostupné Wi-Fi. Další informace zde

Ceny za noc od: 865 Kč


Přesměrování na booking.comApartmány Stožec Nella 

Apartmány Stožec Nella se nachází v obci Stožec v Jihočeském kraji, 41 km od Pasova a 37 km od Českého Krumlova, a nabízí terasu s výhledem do zahrady a parkování na místě zdarma. Další informace zde

Ceny za noc pro 4 os. od: 3 881  Kč


Přesměrování na booking.comApartment Stožec 

Apartmán Stožec se nachází v centru Národního parku Šumava a nabízí ubytování s vlastním stravováním a bezplatným Wi-Fi připojením k internetu. Vlakové nádraží se nachází pouhých 200 metrů odsud. Další informace zde

Ceny za noc od: 1 556 Kč


Přesměrování na booking.comApartmány Stožec Stela

Apartmány Stožec Stela se nachází ve Stožci, 41 km od Pasova. Nabízí Wi-Fi zdarma, ubytování vhodné pro osoby s domácími mazlíčky a neplacené soukromé parkoviště přímo na místě. Další informace zde

Ceny za noc pro 4 os. od:  Kč


Přesměrování na booking.comApartmán Stožec Ema 

Apartmán Stožec Ema nabízí ubytování v klidné obci Stožec v Národním parku Šumava, 41 km od Pasova a 37 km od Českého Krumlova. K dispozici je také bezplatné Wi-Fi. Další informace zde

Ceny za noc od: 2 270 Kč


Přesměrování na booking.comCHALUPA U ŠTEFKŮ ***

CHALUPA U ŠTEFKŮ se nachází ve Stožci v Jihočeském kraji, 42 km od Pasova, a nabízí dětské hřiště a výhled na hory. Do Českého Krumlova je to odtud 36 km. Na místě je soukromé neplacené parkoviště. Další informace zde

Ceny za noc od: 1 405 Kč


Přesměrování na booking.comHotel Nové Údolí *** 

Hotel Nové Údolí se nachází ve Stožci v Jihočeském kraji a nabízí gril a výhled na hory. Do Pasova je to 38 km. Hosté zde mohou navštívit restauraci. Na místě je neplacené soukromé parkoviště. Další informace zde

Ceny za noc od: 1 403 Kč


Další ubytování v okolí Stožce 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy