Modrava, Horská Kvilda

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 19.7 km Obtížnost: Střední Převýšení: 185 m Hodnocení: 60/5

Výlety Modrava a okolí, Česká Republika

Modrava, Horská Kvilda

Počasí Modrava - Slunečno.cz

Z Modravy se vydáte stoupáním směrem na Kvildu. Projedete Filipovu Huť a za ní ještě před lesem odbočíte doleva k rozcestí Korýtko.

Korýtko projedete rovně a pokračujete mírným stoupáním k lesu. Po pár set metrech začne sjezd, ve kterém minete rozcestí Zlatá stezka a při výjezdu z lesa minete kouzelné chaloupky. Zde se vám naskytne nádherný výhled do krajiny. Za chaloupkami na rozcestí se dáte doprava a přejedete přes kouzelný Hamerský potok. Hamerský potok proslul rýžováním kvalitního zlata. Nedaleko v lese po proudu naleznete četné pozůstatky po rýžování tzv sejpy. Hromádky, které se nacházejí vedle, se nazývají pinky. Pěší výlet okolo potoka naleznete zde. U restaurace odbočíte doprava na hlavní komunikaci.

 
 
 

Hlavní silnicí jedete směrem na Kvildu a po příjezdu do lesa odbočíte doprava k Jezerní slati. Po prohlídce tohoto kouzelného místa se vrátíte na hlavní silnici, odbočíte doprava a pokračujete sjezdem na Kvildu. Při výjezdu z lesa odbočíte doleva k Jelenímu výběhu. Pak se vrátíte na hlavní silnici a sjedete do Kvildy.V Kvildě u kostela, muzea a informačního střediska odbočíte doprava zpět na Modravu. Příští dva kilometry vás čeká nepříjemné stoupání.

 

Posléze již projedete znovu Filipovu Huť, za kterou sjedete zpět do Modravy. U parkoviště na Modravě stojí za zhlédnutí soutok Roklanského a Modravského potoka, kterým vzniká dravá říčka Vydra. Místo se nachází na konci parkoviště. U soutoku je i příjemné posezení. 

Důležité informace

Restaurace a samoobsluhy: Téměř každý penzion má i vlastí restauraci. V Modrém penzionu (vedle informačního střediska) se nachází malý obchod se základními potravinami.

Bankomat: V budově informačního střediska najdete bankomat Komerční banky.

Spojení: Do Modravy dojedete autem či autobusem. Nachází se zde rozsáhlé placené parkoviště. IDOS

Benzínová čerpací stanice: Vzdálena 10 km v obci Srní (výpadovka na Sušici). 

Vstupné a poplatky: Parkovné - 70 Kč/1den, 20 Kč/hod

Lékařská pohotovost a lékárny: Vimperk, Sušice (cca. 30 km).

Pošta: Srní a Kvilda.

Časová náročnost: 2 hodiny.

Další výlety z Modravy: Najdete v pravém postranním banneru ''Související trasy''. Nebo na horní liště vedle kontaktu zadejte klíčové slovo např. Toskánsko... :-) 

Vyžití: Bowling a lanové centrum (Klostermannova chata), pivovar Lyer, muzeum dřevařství

 

Ubytování Modrava a okolí

Klostermannova chata 

Klostermannova chataKlostermannova Chata se nachází v klidné lokalitě obce Modrava, v srdci národního parku Šumava. Nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi a nepřetržitě otevřenou recepci. Na místě lze parkovat zdarma. Klostermannova Chata má všechny pokoje vybaveny satelitní TV, posezením a vlastní koupelnou se sprchovým koutem. Více...

Přibližná cena za dvoulůžkový pokoj / noc: 1 450 Kč


Modrý penzion

Modrý penzionModrý Penzion se nachází v Modravě v Národním parku Šumava, 6 km od Kvildy. Na místě je k dispozici obchod s potravinami, dětské hřiště, letní terasa a bezplatné Wi-Fi. Studia a apartmány mají kuchyň nebo kuchyňský kout, TV a koupelnu. Součástí některých z nich je také balkon. Půjčovna kol je vzdálená 1 km. Více...


Hotel Modrava

Hotel ModravaHotel Modrava v Národním parku Šumava nabízí restauraci s výběrem à la carte, vířivku a saunu. Na místě je zdarma dostupné Wi-Fi. Všechny ubytovací jednotky mají TV s plochou obrazovkou a koupelnu se sprchou nebo vanou. V některých najdete také posezení. Hotel Modrava zajišťuje také službu půjčení jízdních kol. Více...

Přibližná cena za dvoulůžkový pokoj / noc: 1 580 Kč


Hotel Madr

Hotel MadrPokoje jsou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou a mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou, ve které jsou připravené župany a přezůvky. Pro pohodlí hostů jsou k dispozici také bezplatné toaletní potřeby a fén. Nechybí ani TV. Hotel má nepřetržitě otevřenou recepci a na místě najdete i obchod se suvenýry. Tento hotel má lyžárnu a půjčuje jízdní kola a elektrokola. Více...

Přibližná cena za dvoulůžkový pokoj / noc: 1 780 Kč

 • Modrava parkoviště (výchozí bod)

 • Soutok Roklanského a Modravského potoka

 • Hotel Madr ***

 • Informační středisko Modrava

 • Rozcestí před Horskou Kvildou s výhledy do krajiny

 • Lávka přes Hamerský potok

 • Parkoviště Horská Kvilda

 • Odbočka na Jezerní slať

 • Jezerní slať

 • Jelení výběh

 • Kostel sv. Štěpána

 • Informační středisko Kvilda

 • Muzeum Kvilda

Rady a tipy

Doporučujeme si vzít s sebou zámek na kola.

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Modrava parkoviště (výchozí bod) Modrava parkoviště (výchozí bod)

  Parkoviště slouží jako výchozí bod naší trasy. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště Horská Kvilda Parkoviště Horská Kvilda

  Další možný výchozí bod trasy.

  Otevřeno: Vstupné:

Jak chytali ryby

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

 Děj:

Skřítek Pohraničník měl velkou radost, že se vyřešily všechny problémy na hoře Polom a postavila se rozhledna na hoře Poledník. Rozhodl se, že si na Modravě, která bývala dříve rybářskou osadou, všichni za odměnu zachytají ryby. Sojka Zpravodajka zaletěla pro vodníka Pepu a vílu Martinku, aby se dostavili na vrch Ostrý. Víla dostala za úkol vytvořit pro každého proutek z vrby. Vodník Pepa zase dostal za úkol vysadit na Modravském a Roklanském potoce ty největší pstruhy a siveny. Místo pro chytání vybral hajný Hynek, který bydlel nedaleko na Březníku. Nejvíce místa bylo na soutoku Modravského a Roklanského potoka, kde tedy povolil, že se chytání uskuteční. Jako datum bylo určeno 16.4., to je den, kdy se smějí první den chytat pstruzi na potocích, shodou okolností měl v tento den narozeniny sokol Šumavák. Na tomto místě vzniká dravá říčka Vydra. Je zde spousta kamení a prudký proud, takže to vše slibovalo velké napětí a zábavu.

Všichni se mohli na tuto zábavu dostavit již o den dříve, protože i zde se nachází nouzové nocoviště, kde se smí přespat. Přišli všichni. Byl tam skřítek Pohraničník, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa, medvěd Bambula. Ovšem medvěd Bambula si přinesl na tuto sešlost svůj brusinkový likér. Neměl dobrou náladu, tak se schoval do lesa a vypil likér sám. Ráno přinesla víla Martinka pro každého udici z vrby. Jeden prut jí však zůstal, protože medvěd Bambula spal někde v lese a všechno prospal.

U soutoku se všichni sešli, aby jim hajný Hynek řekl, na co se smí chytat a popřál mnoho hezké zábavy. Chytat se smělo na chleba nebo mouchu. Čert Přáda ale věděl, že nejlépe berou pstruzi a siveni na žížalu, což bylo přísně zakázáno. Večer před chytáním, když padla rosa, nachytali si se synkem Přádíkem žížaly. Řekli všem, že půjdou chytat kousek dál po proudu k mostu Antýglu, za kterým se nachází soutok s Hamerským potokem, aby nikdo neviděl na co chytají. V těchto místech se v řece nacházejí kameny s obrovskými dírami, takzvané „obří hrnce”, které vytvořil proud. Ryby braly docela dobře, ale od mostu všichni slyšeli, jak čert se svým synkem řvou jak na lesy kolik ryb a jak velkých chytili. Hajný Hynek věděl, že se tam u velkých kamenů schovávají ty největší ryby, tak vše nechal být. Sokol Šumavák, který se o této radosti také dozvěděl od sojky Zpravodajky, vše sledoval z hory Sokol. Ta je hned vedle a všeho si všiml. Nechtěl kazit dobrou náladu, tak se rozhodl, že vše vyřeší potichu.

Pod velkým kamenem žila v řece obrovská štika. Sokol Šumavák o ní moc dobře věděl, protože udržovala v říčce Vydře pořádek. Zaletěl na kámen, pod kterým štika hnízdila a vše jí řekl. Domluvili se, že čertíka Přádíka trochu postraší. Připlavala k místu, kde čert Přádík chytal jednoho pstruha za druhým. Když tahal velkého Pstruha, který ho dostal až po pás do vody, štika projela okolo něho a kousla ho do zadku. Ten se tak lekl, až spadl do vody a začal polykat andělíčky. Táta ho musel z vody vytáhnout. Když tahal čert Přáda z vody Přádíka, všiml si, že se na dně co si třpytí.

Oba uznali, že takhle se ryby chytat nesmějí a všechny ryby pustili. Rychle nachytali na mouchy pár pstruhů a večer u ohně se přiznali, jak to bylo. Všichni se zasmáli a rozešli se do svých domovů, protože druhou noc již na nocovišti spát nesměli. To by jim přísný hajný Hynek vyčinil. 

Čert Přáda se synkem měli domů společnou cestu se skřítkem Pohraničníkem, protože Čertovo jezero se nachází cestou k vrchu Ostrý, kde skřítek bydlel. Když se u Čertova jezera loučili, zmínil se čert Přáda, že zahlédl v řece, na soutoku Hamerského potoku a říčky Vydry něco podivného. Na dně se co si třpytilo. Skřítek Pohraničník začal tušit, že se v jeho rajónu nachází zlato.

 

Ve výletě ''Z Churáňova na Jezerní a Chalupskou Slať '' se dozvíte, jak celou situaci skřítek vyhodnotil.

 

Autor: Jiří Dráb 

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy