Modrava, Horská Kvilda

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 19.7 km Obtížnost: Střední Převýšení: 185 m Hodnocení: 60/5

Výlety Modrava a okolí, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Modrava, Horská Kvilda

Počasí Modrava - Slunečno.cz

Z Modravy se vydáte stoupáním směrem na Kvildu. Projedete Filipovu Huť a za ní ještě před lesem odbočíte doleva k rozcestí Korýtko.

Korýtko projedete rovně a pokračujete mírným stoupáním k lesu. Po pár set metrech začne sjezd, ve kterém minete rozcestí Zlatá stezka a při výjezdu z lesa minete kouzelné chaloupky. Zde se vám naskytne nádherný výhled do krajiny. Za chaloupkami na rozcestí se dáte doprava a přejedete přes kouzelný Hamerský potok. Hamerský potok proslul rýžováním kvalitního zlata. Nedaleko v lese po proudu naleznete četné pozůstatky po rýžování tzv sejpy. Hromádky, které se nacházejí vedle, se nazývají pinky. Pěší výlet okolo potoka naleznete zde. U restaurace odbočíte doprava na hlavní komunikaci.

 
 
 

Hlavní silnicí jedete směrem na Kvildu a po příjezdu do lesa odbočíte doprava k Jezerní slati. Po prohlídce tohoto kouzelného místa se vrátíte na hlavní silnici, odbočíte doprava a pokračujete sjezdem na Kvildu. Při výjezdu z lesa odbočíte doleva k Jelenímu výběhu. Pak se vrátíte na hlavní silnici a sjedete do Kvildy.V Kvildě u kostela, muzea a informačního střediska odbočíte doprava zpět na Modravu. Příští dva kilometry vás čeká nepříjemné stoupání.

 

Posléze již projedete znovu Filipovu Huť, za kterou sjedete zpět do Modravy. U parkoviště na Modravě stojí za zhlédnutí soutok Roklanského a Modravského potoka, kterým vzniká dravá říčka Vydra. Místo se nachází na konci parkoviště. U soutoku je i příjemné posezení. 

Důležité informace

Restaurace a samoobsluhy: Téměř každý penzion má i vlastí restauraci. V Modrém penzionu (vedle informačního střediska) se nachází malý obchod se základními potravinami.

Bankomat: V budově informačního střediska najdete bankomat Komerční banky.

Spojení: Do Modravy dojedete autem či autobusem. Nachází se zde rozsáhlé placené parkoviště. IDOS

Benzínová čerpací stanice: Vzdálena 10 km v obci Srní (výpadovka na Sušici). 

Vstupné a poplatky: Parkovné - 70 Kč/1den, 20 Kč/hod

Lékařská pohotovost a lékárny: Vimperk, Sušice (cca. 30 km).

Pošta: Srní a Kvilda.

Časová náročnost: 2 hodiny.

Další výlety z Modravy: Najdete v pravém postranním banneru ''Související trasy''. Nebo na horní liště vedle kontaktu zadejte klíčové slovo např. Toskánsko... :-) 

Vyžití: Bowling a lanové centrum (Klostermannova chata), pivovar Lyer, muzeum dřevařství

 

Ubytování Modrava a okolí

Klostermannova chata 

Klostermannova chataKlostermannova Chata se nachází v klidné lokalitě obce Modrava, v srdci národního parku Šumava. Nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi a nepřetržitě otevřenou recepci. Na místě lze parkovat zdarma. Klostermannova Chata má všechny pokoje vybaveny satelitní TV, posezením a vlastní koupelnou se sprchovým koutem. Více...

Přibližná cena za dvoulůžkový pokoj / noc: 1 450 Kč


Modrý penzion

Modrý penzionModrý Penzion se nachází v Modravě v Národním parku Šumava, 6 km od Kvildy. Na místě je k dispozici obchod s potravinami, dětské hřiště, letní terasa a bezplatné Wi-Fi. Studia a apartmány mají kuchyň nebo kuchyňský kout, TV a koupelnu. Součástí některých z nich je také balkon. Půjčovna kol je vzdálená 1 km. Více...


Hotel Modrava

Hotel ModravaHotel Modrava v Národním parku Šumava nabízí restauraci s výběrem à la carte, vířivku a saunu. Na místě je zdarma dostupné Wi-Fi. Všechny ubytovací jednotky mají TV s plochou obrazovkou a koupelnu se sprchou nebo vanou. V některých najdete také posezení. Hotel Modrava zajišťuje také službu půjčení jízdních kol. Více...

Přibližná cena za dvoulůžkový pokoj / noc: 1 580 Kč


Hotel Madr

Hotel MadrPokoje jsou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou a mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou, ve které jsou připravené župany a přezůvky. Pro pohodlí hostů jsou k dispozici také bezplatné toaletní potřeby a fén. Nechybí ani TV. Hotel má nepřetržitě otevřenou recepci a na místě najdete i obchod se suvenýry. Tento hotel má lyžárnu a půjčuje jízdní kola a elektrokola. Více...

Přibližná cena za dvoulůžkový pokoj / noc: 1 780 Kč

 • Modrava parkoviště (výchozí bod)

 • Soutok Roklanského a Modravského potoka

 • Hotel Madr ***

 • Informační středisko Modrava

 • Rozcestí před Horskou Kvildou s výhledy do krajiny

 • Lávka přes Hamerský potok

 • Parkoviště Horská Kvilda

 • Odbočka na Jezerní slať

 • Jezerní slať

 • Jelení výběh

 • Kostel sv. Štěpána

 • Informační středisko Kvilda

 • Muzeum Kvilda

Rady a tipy

Doporučujeme si vzít s sebou zámek na kola.

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Modrava parkoviště (výchozí bod) Modrava parkoviště (výchozí bod)

  Parkoviště slouží jako výchozí bod naší trasy. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště Horská Kvilda Parkoviště Horská Kvilda

  Další možný výchozí bod trasy.

  Otevřeno: Vstupné:

Jak chytali ryby

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

 Děj:

Skřítek Pohraničník měl velkou radost, že se vyřešily všechny problémy na hoře Polom a postavila se rozhledna na hoře Poledník. Rozhodl se, že si na Modravě, která bývala dříve rybářskou osadou, všichni za odměnu zachytají ryby. Sojka Zpravodajka zaletěla pro vodníka Pepu a vílu Martinku, aby se dostavili na vrch Ostrý. Víla dostala za úkol vytvořit pro každého proutek z vrby. Vodník Pepa zase dostal za úkol vysadit na Modravském a Roklanském potoce ty největší pstruhy a siveny. Místo pro chytání vybral hajný Hynek, který bydlel nedaleko na Březníku. Nejvíce místa bylo na soutoku Modravského a Roklanského potoka, kde tedy povolil, že se chytání uskuteční. Jako datum bylo určeno 16.4., to je den, kdy se smějí první den chytat pstruzi na potocích, shodou okolností měl v tento den narozeniny sokol Šumavák. Na tomto místě vzniká dravá říčka Vydra. Je zde spousta kamení a prudký proud, takže to vše slibovalo velké napětí a zábavu.

Všichni se mohli na tuto zábavu dostavit již o den dříve, protože i zde se nachází nouzové nocoviště, kde se smí přespat. Přišli všichni. Byl tam skřítek Pohraničník, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa, medvěd Bambula. Ovšem medvěd Bambula si přinesl na tuto sešlost svůj brusinkový likér. Neměl dobrou náladu, tak se schoval do lesa a vypil likér sám. Ráno přinesla víla Martinka pro každého udici z vrby. Jeden prut jí však zůstal, protože medvěd Bambula spal někde v lese a všechno prospal.

U soutoku se všichni sešli, aby jim hajný Hynek řekl, na co se smí chytat a popřál mnoho hezké zábavy. Chytat se smělo na chleba nebo mouchu. Čert Přáda ale věděl, že nejlépe berou pstruzi a siveni na žížalu, což bylo přísně zakázáno. Večer před chytáním, když padla rosa, nachytali si se synkem Přádíkem žížaly. Řekli všem, že půjdou chytat kousek dál po proudu k mostu Antýglu, za kterým se nachází soutok s Hamerským potokem, aby nikdo neviděl na co chytají. V těchto místech se v řece nacházejí kameny s obrovskými dírami, takzvané „obří hrnce”, které vytvořil proud. Ryby braly docela dobře, ale od mostu všichni slyšeli, jak čert se svým synkem řvou jak na lesy kolik ryb a jak velkých chytili. Hajný Hynek věděl, že se tam u velkých kamenů schovávají ty největší ryby, tak vše nechal být. Sokol Šumavák, který se o této radosti také dozvěděl od sojky Zpravodajky, vše sledoval z hory Sokol. Ta je hned vedle a všeho si všiml. Nechtěl kazit dobrou náladu, tak se rozhodl, že vše vyřeší potichu.

Pod velkým kamenem žila v řece obrovská štika. Sokol Šumavák o ní moc dobře věděl, protože udržovala v říčce Vydře pořádek. Zaletěl na kámen, pod kterým štika hnízdila a vše jí řekl. Domluvili se, že čertíka Přádíka trochu postraší. Připlavala k místu, kde čert Přádík chytal jednoho pstruha za druhým. Když tahal velkého Pstruha, který ho dostal až po pás do vody, štika projela okolo něho a kousla ho do zadku. Ten se tak lekl, až spadl do vody a začal polykat andělíčky. Táta ho musel z vody vytáhnout. Když tahal čert Přáda z vody Přádíka, všiml si, že se na dně co si třpytí.

Oba uznali, že takhle se ryby chytat nesmějí a všechny ryby pustili. Rychle nachytali na mouchy pár pstruhů a večer u ohně se přiznali, jak to bylo. Všichni se zasmáli a rozešli se do svých domovů, protože druhou noc již na nocovišti spát nesměli. To by jim přísný hajný Hynek vyčinil. 

Čert Přáda se synkem měli domů společnou cestu se skřítkem Pohraničníkem, protože Čertovo jezero se nachází cestou k vrchu Ostrý, kde skřítek bydlel. Když se u Čertova jezera loučili, zmínil se čert Přáda, že zahlédl v řece, na soutoku Hamerského potoku a říčky Vydry něco podivného. Na dně se co si třpytilo. Skřítek Pohraničník začal tušit, že se v jeho rajónu nachází zlato.

 

Ve výletě ''Z Churáňova na Jezerní a Chalupskou Slať '' se dozvíte, jak celou situaci skřítek vyhodnotil.

 

Autor: Jiří Dráb 

 

Booking.com

Zvolíte-li Modravu jako místo, kde chcete strávit letní či zimní dovolenou, určitě nebudete litovat. Navštívit tolik zajímavostí v blízkém okolí jako naleznete právě zde, se Vám jinde na Šumavě nepovede! 

Přesměrování na booking.comHotel Madr ***

Pokoje jsou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou a mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou, ve které jsou připravené župany a přezůvky. Pro pohodlí hostů jsou k dispozici také bezplatné toaletní potřeby a fén. Nechybí ani TV. Další informace zde

Cena od: 1 135 Kč

Booking.com


Přesměrování na booking.comModrý Penzion

Modrý Penzion se nachází v Modravě v Národním parku Šumava, 6 km od Kvildy. Na místě je k dispozici obchod s potravinami, dětské hřiště, letní terasa a bezplatné Wi-Fi. Další informace zde

Cena od: 2 216 Kč

 

Booking.com


Ubytovní v okolí Modravy

Chalet GabrettinaChalet Gabrettina ****

Chata Gabrettina nabízí ubytování v Rokytě, 4 km od Srní a 47 km od Deggendorfu. Chata Gabrettina má posezení, jídelní kout, kuchyň s troubou, ručníky, ložní prádlo a koupelnu s vanou nebo sprchou. Více informací zde

Cena od: 18 644 Kč

 

Booking.com


Wellness Chata KastanekHotel Rankl

Hotel Rankl je situován v Horské Kvildě v Národním parku Šumava, pouhých 5 minut jízdy od lyžařského areálu Kvilda, a nabízí českou restauraci, saunu, masáže a bezplatné Wi-Fi. Více informací zde

Cena od: 1 675 Kč

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comU Černých

U Černých se nachází v srdci Šumavského národního parku, 30 metrů od nejbližší sjezdovky. Nabízí ubytování v pokojích s bezplatným Wi-Fi. Obklopuje jej zahrada s táborovým ohněm. Další informace zde

Cena od: ???

Booking.com


Penzion Pohoda KvildaPenzion Pohoda Kvilda 

Penzion Pohoda Kvilda se nachází ve stejnojmenné vesnici v samém centru šumavského národního parku, 100 metrů od sjezdovek a 200 metrů od tenisového kurtu. Jeho součástí je letní terasa a úschovna lyží a kol. K dispozici je Wi-Fi zdarma. Více informací zde

Cena od: 1 351 Kč

 

Booking.com


Přesměrování na booking.comChata U Krále Šumavy s.r.o. **

Chata U Krále Šumavy s.r.o. je dostupná na lyžích a má restauraci à la carte, ve které se podávají snídaně. Stojí v Kvildě, nedaleko lyžařského vleku a běžkařských tratí. Wi-Fi je zde dostupné zdarma. Další informace zde

Cena od: ???

 

Booking.com


Apartmány U ŠpirkůApartmány U Špirků 

Apartmány U Špirků se nachází v obci Kvilda. Nabízí ubytování s Wi-Fi zdarma a možností vlastního stravování, lyžárnu a soukromá parkovací stání přímo na místě. Na požádání jsou k dispozici i masáže. Více informací zde

Cena od: 2 432 Kč

 

Booking.com


U TichotůU Tichotů ***

Apartmány U Tichotů v obci Kvilda leží 300 metrů od místního lyžařského vleku a nabízí ubytování s možností vlastního stravování, zahradu s grilem, stolní tenis a lyžárnu. V celém objektu je zdarma dostupné Wi-Fi a na místě je i bezplatné parkoviště. Více informací zde

Cena od: 811 Kč

 

Booking.com


Chata PovydříChata Povydří

Chata Povydří se nachází v Srní v Plzeňském kraji, 28 km od německého města Bodenmais. Nabízí saunu, lyžárnu, 2 venkovní bazény, z toho 1 sezónní, gril a restauraci, kam si můžete zajít na jídlo. K dispozici je i bezplatné soukromé parkoviště a v celém objektu lze zdarma využívat Wi-Fi. Více informací zde

Cena od: 681 Kč

 

Booking.com


Hotel Srní depandance - ŠumavaHotel Srní depandance - Šumava ***

Hotel Srní se nachází uprostřed krásné šumavské přírody, obklopený čerstvým vzduchem, rybníky a svěžími zelenými lesy, a nabízí vyhřívaný bazén, saunu a fitness centrum.

Noci můžete strávit v klidu plně zařízených pokojů a den začít snídaní formou bufetu zdarma. Více informací zde

Cena od: 838 Kč

 

Booking.com


Pension Efekt No 2Pension Efekt No 2 ***

Pension Efekt No 2 se nachází v obci Srní, 13 km od lyžařského areálu Kašperské hory. Nabízí bezplatné veřejné Wi-Fi, parkování zdarma a plně vybavené společné kuchyně na každém patře. Více informací zde

Cena od: 2 015 Kč

 

Booking.com


Hotel SrníHotel Srní ****

Hotel Srní se nachází v obci Srní, 28 km od města Bodenmais, a nabízí dětské hřiště, lyžárnu, restauraci, bowlingovou dráhu i soukromé parkoviště.

Hotel Srní poskytuje ubytování v pokojích s vlastní koupelnou i TV s plochou obrazovkou a ve všech jeho prostorách je zdarma dostupné Wi-Fi.

Okolí hotelu je oblíbeným cílem milovníků lyžování, přičemž lyžařské vybavení si lze stejně jako jízdní kola půjčovat přímo na místě. Více informací zde

Cena pro 2 os/noc od: 1 621 Kč

 

Booking.com


Apartmán Srní 121Apartmán Srní 121

Součástí apartmánu je kuchyň s mikrovlnnou troubou a chladničkou, TV s plochou obrazovkou i vlastní koupelna s vanou nebo sprchou. Více informací zde

Cena od: 3 567 Kč

 

Booking.com


Apartmány VydrýsekApartmány Vydrýsek

Apartmány Vydrýsek jsou situované v domě v Srní. Mají posezení, satelitní TV a lze v nich bezplatně využívat Wi-Fi. V každém je dále plně vybavená kuchyň s klasickou i mikrovlnnou troubou a koupelna se sprchou, bidetem a toaletními potřebami zdarma. Můžete si z nich užívat výhled do přilehlé zahrady a na hory. Více informací zde

Cena od: 2 163 Kč

 

Booking.com


Chata KamínekChata Kamínek

Chata Kamínek nabízí ubytování s domácími mazlíčky a zahradou v Srní, 28 km od Bodenmaisu. Na místě je soukromé neplacené parkoviště. K dispozici je kuchyň se sporákem, mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí. V ceně jsou ručníky a ložní prádlo. Více informací zde

Cena od: 10 403 Kč

 

Booking.com


 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy