Náměstí Přemysla Otakara II., zřícenina

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 46.6 km Obtížnost: Střední Převýšení: 67 m Hodnocení: 100/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Náměstí Přemysla Otakara II., zřícenina

Z proslulého českobudějovického náměstí se vydáte okolo radnice Radniční ulicí. Po 150m na konci Radniční ulice projedete podloubím, neboli Solní bránou. Za Solní bránou odbočte doprava a jeďte po Zátkovo nábřeží. Na konci zátoky a u hotelu Budweis odbočte doleva a následně doprava. Zde pokračujte podél Mlýnské stoky. U druhého mostíku přes stoku odbočte doprava. Ještě před Dlouhým mostem odbočte vlevo a Dlouhý most podjeďte. Dále pokračujte po pravém břehu řeky Vltavy. Zde se podle cyklistického značení trasy č. 7 (dříve č. 12) dostanete až k lávce přes řeku. Po lávce přejeďte přes řeku na druhý břeh a za lávkou odbočte vpravo na cyklostezku č. 12. Podél levého břehu Vltavy pokračujte až do Českého Vrbného.

 Vyhledat ubytování v okolí

V Českém Vrbném minete přístaviště a objedete plavební kanál divoké vody. Pokračujte přes Bavorovice, kde se držte vpravo. Na konci Bavorovic se držte opět vpravo. Po chvilce budete mít po pravé ruce místní fotbalové hřiště, kde se můžete slušně občerstvit. Poté pokračujte kolem rybníků na Hlubokou, kde se zajisté zastaví rodiny s dětmi na místním dětském hřišti. Cestou si každý z vás zajisté všimne v pozadí viditelného zámku Hluboká. Podél golfového hřiště se dostanete až na hlavní silnici. Zde si můžete vybrat jakou cestu si vyberete.

 

 

Pokud si chcete prohlédnout místní náměstí s kostelem, či dokonce zámek Hluboká odbočte vlevo, jestli vás raději zajímá místní letní plovárna a kratší cesta, odbočte vpravo.

Vydáte-li se doleva a po 450m odbočíte doprava, projedete centrum Hluboké nad Vltavou. Je zde mimo jiné i informační středisko. V centru si všimněte cedulky cyklistické značky č. 1079, která vás bezpečně navede zpět k řece až na Purkarec.

Vydáte-li se v Hluboké n/Vlt. na rozcestí doprava, sjedete před mostem z hlavní silnice doleva a po 300m se dáte doprava k řece. Tam se napojíte taktéž na cyklotrasu č.1079 směr Purkarec. Dále tedy pokračujte po cyklostezce podél řeky až do Purkarce.

 

Pro ty z vás, kteří budou chtít zhlédnout zříceninu hrádku u Purkarce si musíte pohlídat odbočku doprava za lávkou. Místo je označené itineráři cca 8 km za Hlubokou - ''Odbočka k hrádku pro cyklisty''. Při vjezdu do Purkarce budete mít po levé ruce síň voroplavby a kousek za ním kostel sv. Jiří. Když před ním odbočíte doprava, dojedete na přístavní molo. Bohužel přístaviště nebylo v roce 2013 značené. Zde můžete naložit své kola na parník, který vás sveze na Hlubokou. Jízdní řád parníku pro tuto linku: červenec - září, 12:00 a 16:00, upozorňujeme, že jízdní řád parníku nemáme otestovaný.

V případě, že budete chtít jet zpět na kolech, pojedete zpět na Hlubokou stejnou cestou. Aby okruh nebyl jednotvárný, jeďte z Hluboké do ČB po druhé straně řeky Vltavy. Při příjezdu do Hluboké zahněte doleva, přejedete přes most a za ním odbočíte ostře vpravo pěšinkou k řece. Zde se držíte značení cyklotrasy č. 7. Po chvilce ignorujte odbočku na Opatovice a pokračujte rovně podél řeky. U restaurace s rybníčkem odbočte doprava, zde následuje krátký úsek horší cesty. Přijedete na rozcestí ve tvaru T, kde odbočte vlevo. Na další rozcestí ve tvaru Y odbočíte doprava zpět k řece.

Podél řeky dojedete k frekventovanému mostu, který podjedete. Za chvilku podjedete lávku, přes kterou jste dnes již jednou jeli. Řeka vás dovede až ke Dlouhému mostu, který také podjedete. Za ním odbočíte doprava a následně doleva k Mlýnské stoce. Na Slepém rameni pokračujete podél restaurace Klika. Zátkovo nábřežím dojedete k modrému Železnému mostu, kde odbočíte vlevo a Biskupská ul. vás dovede zpět na náměstí.

Troufáte-li si na 80 kilometrů dlouhý výlet, můžete si tento prodloužit do Týna nad Vltavou. Více zde Purkarec, Týn nad Vltavou, muzeum historických vozidel

Okruh o celkové délce 45km je pohodový až na úsek z Hluboké do Purkarce. Na těchto 10km je nespočet krátkých stoupání a sjezdů. Dojdou-li vám v Purkarci síly, můžete i s koly nastoupit u kostela na parník a svést se linkou zpět na Hlubokou (v měsících červenec - září 12:00,16:00, opsáno z jízdního řádu parníku). Pestrost tohoto výletu je brilantní - Černá věž, Samsonova kašna, radnice, Zoo a zámek Hluboká, zřícenina hrádku u Purkarce, muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství, síň voroplavby a mnohé další. 

Ceník parníku:

Purkarec - Hluboká

Dospělí 140 Kč

Děti do 15-ti let 70 Kč

Kolo 30 Kč

Délka trasy 10 km / 60 min 

 
 
 

 • Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.

  Náměstí Přemysla Otakara II. - Náměstí je pojmenované po zakladateli města, Českém králi Přemyslu Otakaru II. o rozloze 1,7 Ha ( 133 x 133). Po Vysokém Mýtě druhé největší čtvercové náměstí v ČR. V Jihovýchodní části náměstí najdete bludný kámen opředen pověstí, že na tomto místě stával popravčí špalek. Současná pověst říká, že kdo překročí kámen v určitou hodinu a nevědomky, tak zabloudí. Dominantou náměstí je Samsonova Kašna, radnice a Černá věž.

  Černá věž – Nejznámější stavba Českých Budějovic, která byla postavena v 16. století. Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 a je vysoká 71,9m. Měla sloužit jako strážná a hlásná, zvonice a jako symbol bohatství města. Věž je veřejnosti přístupná a můžete si z ní užít výhledy zejména na město i okolí. Poblíž stojí katedrála sv. Mikuláše.

  Samsonova kašna – Tato barokní kašna je jednou z největších svého druhu v ČR a patří mezi významné symboly města. V roce 1716 rozhodla městská rada vybudovat kašnu, z níž byla rozváděna voda do některých ulic. Toto rozhodnutí přímo souviselo s rozvojem města a zvyšujícím se počtem obyvatel. Voda byla přiváděna z řeky Vltavy. Originály soch jsou vystavěny v přízemí českobudějovické radnice.

  Radnice - Jde o renesanční stavbu z poloviny 16. století. Do barokní podoby byla přebudována v první polovině 18. století. Uvnitř radnice můžete zhlédnout originální sochy z Samsonovy kašny i sochy ctností z atiky radnice(moudrost, statečnost, opatrnost, spravedlnost ). Plastiky jsou umístěny v atice. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.
 • Přístaviště v Českých Budějovicích Přístaviště v Českých Budějovicích

  Na druhém břehu Vltavy se nachází přístaviště. LodníDoprava.info

  Otevřeno: Vstupné:
 • Přístaviště České Vrbné Přístaviště České Vrbné

  Otevřeno: Vstupné:
  Pokračujte vlevo. Přístaviště České Vrbné
 • Vodácký areál v Českém Vrbném Vodácký areál v Českém Vrbném

  Umělý vodní kanál vybudovaný na řece Vltavě mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou. Divoká voda slouží jak vrcholovým sportovcům, tak i pod dozorem instruktora veřejnosti. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Vodácký areál v Českém Vrbném Vodácký areál v Českém Vrbném Parkoviště a přijezdová cesta.
 • Parkoviště na Kanále Parkoviště na Kanále

  Možný výchozí bod trasy je parkoviště u vodáckého kanálu v Českém Vrbném. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozcestník v následném rozcestí.
 • Sportovně relaxační centrum a golfové hřiště Sportovně relaxační centrum a golfové hřiště

  Zpestření především pro vaše děti. Nachází se zde Adrenalin park, hřiště na minigolf, hřiště na beachvolejbal, pin pongový stůl (s možností vypůjčení pálek) a nespočet dalších atrakcí. Najdete zde i občerstvení. V okolí se nachází golfové hřiště.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Březen - Říjen
  pondělí - neděle 10:00 - 19:00
  Vstupné:
  Sportovně relaxační centrum a golfové hřiště Sportovně relaxační centrum a golfové hřiště Golfové hřiště Golfové hřiště
 • Kostel sv. Jana Nepomuckého Kostel sv. Jana Nepomuckého

  Kostel v novogotickém stylu, který byl postaven v letech 1844-1847. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Kostel sv. Jana Nepomuckého Kostel sv. Jana Nepomuckého
 • Přístup k řece Přístup k řece

  Zde můžete posedět u řeky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Přístup k řece
 • Krásný pohled z břehu Vltavy Krásný pohled z břehu Vltavy

  Na tomto úseku si užijete krásy přírody na břehu Vltavy. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Břeh Vltavy.
 • Zřícenina Karlův hrádek Zřícenina Karlův hrádek

  Hrad založil ve 14. století Karel IV. zřejmě jako své rekreační sídlo. Panovník brzy přestal mít o hrad zájem a ten začal chátrat. Jediným zaznamenaným purkrabím je Petr z Nasavrk.

  Otevřeno: Vstupné:
  Zřícenina Karlův hrádek Zřícenina Karlův hrádek Zřícenina Karlův hrádek Zřícenina Karlův hrádek Zřícenina Karlův hrádek
 • Síň voroplavby v Purkarci Síň voroplavby v Purkarci

  Užijte si prohlídku historie voroplavby. Síň založil spolek Vltavan, aby připomínala současné generaci nelehkou práci a zašlou slávu voroplavby, kdy vory tvořily neodmyslitelný kolorit Povltaví. V muzeum se dozvíte zajímavosti o stavbě vorů, výrobě houžví, oblečení a nářadní vorařu.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Duben - Říjen
  pondělí - neděle: 09:00 - 17:00
  Vstupné: Cena: 30 Kč
  Snížená: 10 Kč
 • Kostel sv. Jiří Kostel sv. Jiří

  V Purkarci na návsi se nachází velmi pěkný kostel sv. Jiří a naproti restaurace s terasou.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kostel sv. Jiří
 • Přístav v Purkarci Přístav v Purkarci

  Přístav v Purkarci. Budete-li mít štěstí můžete se svézt zpět do Českých Budějovic parníkem.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Výhled na zámek Výhled na zámek

  Vychutnáte si krásný výhled na zámek Hluboká. Před jezem i za jezem je možnost k vykoupání. Na druhém břehu se nachází známá letní plovárna.

  Otevřeno: Vstupné:
  Výhled na zámek Přístav na druhém břehu
 • Ubytovací kapacita Závlahy Ubytovací kapacita Závlahy

  Ubytovací kapacita s možností rybolovu. Ubytujte se zde

  Otevřeno: Vstupné:
 • Železná panna Železná panna

  Železná panna je původní hradební věž Českých Budějovic a pochází ze 14. století z dob gotiky. Současný vzhled věže je z roku 1612 a vstup z nábřeží byl probourán v 19. století. Jméno Železná panna je odvozeno od pověsti, podle které se toto mučidlo ve věži nacházelo. V současné době se ve věži nachází restaurace stejného jména, kde točí vynikající malinové pivo.

  Otevřeno: Vstupné:

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště na Kanále Parkoviště na Kanále

  Možný výchozí bod trasy je parkoviště u vodáckého kanálu v Českém Vrbném. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozcestník v následném rozcestí.
 • Parkoviště na Kanále Parkoviště na Kanále

  Odsud se můžete napojit na trasu, pokud nechcete jet z náměstí Přemysla Otakara II. 

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy