Naučná stezka Hruboskalsko

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 8.5 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 139 m Hodnocení: 100/5

Český ráj, Česká Republika

Naučná stezka Hruboskalsko

Výlet začíná u zámku Hrubá Skála, kde se můžete ubytovat (více o ubytování zde) nebo zaparkovat na placeném parkovišti a vyrazit na výlet. U zámku se také nachází hotel Štekl.

Od parkoviště se vydejte po zeleném turistickém značení „Myší dírou” - velmi úzká skalní rozsedlina, zpřístupněná schodištěm vytesaným ve skále. Za Myší dírou odbočte doprava směrem k rozcestníku Osudová. Cestou k rozcestníku projdete okolo sochy Sv. Prokopa, která tu stojí již od roku 1735 a nechali ji postavit Valdštejnové.

Z rozcestí Osudová pokračujte rovně stále po zeleném turistickém značení k bývalým lázním Sedmihorky. Lázně Sedmihorky byly nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách, který založil v roce 1841 MUDr. Antonín Šlechta. Mimo bývalých lázní zde naleznete pramen Karla Ferdinanda, pomník Antonína Šlechty, altánek pro turisty, krčmu, občerstvení suvenýry a placené parkoviště. 

 

V Sedmihorkách odbočte doleva (u parkoviště) a pokračujte po modrém turistickém značení. Modrého turistického značení se držte až k rozcestníku Jižní sedlo - rozc. Na tomto úseku vás čeká několik pramenů a krásné výhledy na Hruboskalské skalní město. Zejména z Janovy vyhlídky si užijete pěkné výhledy, a to na Kozákovy hřbety, oblasti Majáku, Čertovy ruky. Na rozcestí U Kavčin - rocz. odbočte doleva k již zmiňovaném rozcestí Jižní sedlo - rozc. 

Na rozcestí Jižní sedlo sejdete z modrého značení a napojte se na červené (Zlatá stezka Českého ráje). Okolo vyhlídek pokračujte k rozcestí Arboretum Bukovina, kde se můžete občerstvit, najdete zde dřevěnou sochu „Dobrý duch arboreta”, až 35 druhů stromů, které pocházejí převážně ze Severní Amerika a informační středisko CHKO Český ráj. 

Od arboretum pokračujte po červeném značení k rozcestí U Adamova lože - rozc. Pokud vám ještě zbyly síly doporučujeme odbočit na tomto rozcestí doleva, kde najdete vyhlídky Zámeckou, Mariánskou a symbolický hřbitov horolezců. Poté se vraťte zpět na rozcestí U Adamova lože, od kterého pokračujte po modrém značení a za chvíli dojdete k uměle vytvořenému skalnímu útvaru „Adamovo lože”.

Za Adamovo loží pokračujte rovně, za chvíli odbočte doprava a Myší dírou se vraťte zpět na výchozí bod trasy. Na konec výletu doporučujeme navštívit vyhlídkovou věž na zámku (vstupné 25 Kč).

 

 

Zdroj fotografií: www.fotojaromir.cz

  • Parkoviště u zámku Hrubá Skála

Český ráj, Česká Republika

Tato chráněná krajinná oblast, jak již sám název napovídá, patří mezi nejkouzelnější místa České republiky a je rozdělena na 3 oddělené části. Nadmořská výška je zde od 234 m.n.m (rybník Žabakor) po 488 m.n.m. (hrad Trosky).

Její dvě části najdete nedaleko Prahy mezi městy Mnichovo hradiště, Turnov a Jičín. Rozlohou patří mezi menší CHKO (rozloha 92 km2) ovšem přírodními zajímavostmi k nejhezčím. Zdejší skalní města Prachovské skály (severovýchodně od Jičína), Příhrazské skály (východně od Mnichova Hradiště, dojdete po červeném turistickém značení) a Hruboskalsko (jihozápadně od Turnova) stojí za návštěvu. Zajímavé jsou zříceniny hradů Trosky a Kozlov. Navštívit můžete hrad Valdštejn, který stojí na okraji pískovcového města na třech skalních blocích, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Některé místnosti stavitelé vyhloubili přímo do skály. Datum vzniku tohoto hradu se datuje někdy okolo roku 1260. V 16. století hrad vyhořel a do současné podoby prošel několika úpravami. Chcete-li se rozhlédnout po okolí můžeme doporučit návštěvu nádherné skalní vyhlídky Hlavatice. Z vyhlídky uvidíte Jizeru, Turnov, Mladoboleslavsko a Kozákovský hřeben. K vyhlídce Hlavatice a hradu Valdštejn dojdete z Turnova po červeném turistickém značení. Určitě se Vám zalíbí zdejší prameny a rybníky. V této části Českého ráje se nachází v Čechách velmi známý gotický hrad Kost, stojící na skále (3 km severozápadně od osady Sobotka). Na tomto hradě se pravidelně konají kulturní akce např. na přelomu měsíce července a srpna Čarodějnický kongres.

Z Mnichova Hradiště dojdete po červené ke zřícenině skalního města Valečov a mnoho návštěvníků vůbec netuší, že jen pár metrů opodál jsou Valečovské skalní světničky. Pokračujete-li dále dojdete ke zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Hrad byl vybudován na 7 skalních pískovcových blocích. Zachovány byly chodby, tesané světničky a kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byl v těchto světničkách objeven v jedné z místností kamenný oltář.

Mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází třetí část Českého ráje. Tato oblast je zajímavá zejména jeskyněmi. U Klokočí je to jeskyně Postojna, která je zároveň největší v Českém ráji. Vstup je na vlastní nebezpečí a doporučuje se vzít si sebou baterku. Nedaleko Klokočí jižním směrem navštívíte zříceninu hradu Rotštejn, jejíž část byla vtesána přímo do pískovcových skal. K Jeskyni Matěje Krocínovského a přilehlé sluji Václava Sydovského dojdete po červeném značení z nedaleké Vranové. Na rozcestí Pánovo pole odbočíte doprava a pokračujete po žluté.

Další informace zde

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

  • Parkoviště u zámku Hrubá Skála

    Výchozím bodem tohoto výletu je parkoviště u zámku Hrubá Skála. Nachází se zde také autobusová zastávka Hrubá Skála, zámek.

    Jak na start trasy? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

     

    Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy