Naučná stezka Hruboskalsko

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 8.5 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 139 m Hodnocení: 100/5

Český ráj, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Naučná stezka Hruboskalsko

Výlet začíná u zámku Hrubá Skála, kde se můžete ubytovat (více o ubytování zde) nebo zaparkovat na placeném parkovišti a vyrazit na výlet. U zámku se také nachází hotel Štekl.

Od parkoviště se vydejte po zeleném turistickém značení „Myší dírou” - velmi úzká skalní rozsedlina, zpřístupněná schodištěm vytesaným ve skále. Za Myší dírou odbočte doprava směrem k rozcestníku Osudová. Cestou k rozcestníku projdete okolo sochy Sv. Prokopa, která tu stojí již od roku 1735 a nechali ji postavit Valdštejnové.

 
 
 

Z rozcestí Osudová pokračujte rovně stále po zeleném turistickém značení k bývalým lázním Sedmihorky. Lázně Sedmihorky byly nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách, který založil v roce 1841 MUDr. Antonín Šlechta. Mimo bývalých lázní zde naleznete pramen Karla Ferdinanda, pomník Antonína Šlechty, altánek pro turisty, krčmu, občerstvení suvenýry a placené parkoviště. 

 

V Sedmihorkách odbočte doleva (u parkoviště) a pokračujte po modrém turistickém značení. Modrého turistického značení se držte až k rozcestníku Jižní sedlo - rozc. Na tomto úseku vás čeká několik pramenů a krásné výhledy na Hruboskalské skalní město. Zejména z Janovy vyhlídky si užijete pěkné výhledy, a to na Kozákovy hřbety, oblasti Majáku, Čertovy ruky. Na rozcestí U Kavčin - rocz. odbočte doleva k již zmiňovaném rozcestí Jižní sedlo - rozc. 

Na rozcestí Jižní sedlo sejdete z modrého značení a napojte se na červené (Zlatá stezka Českého ráje). Okolo vyhlídek pokračujte k rozcestí Arboretum Bukovina, kde se můžete občerstvit, najdete zde dřevěnou sochu „Dobrý duch arboreta”, až 35 druhů stromů, které pocházejí převážně ze Severní Amerika a informační středisko CHKO Český ráj. 

Od arboretum pokračujte po červeném značení k rozcestí U Adamova lože - rozc. Pokud vám ještě zbyly síly doporučujeme odbočit na tomto rozcestí doleva, kde najdete vyhlídky Zámeckou, Mariánskou a symbolický hřbitov horolezců. Poté se vraťte zpět na rozcestí U Adamova lože, od kterého pokračujte po modrém značení a za chvíli dojdete k uměle vytvořenému skalnímu útvaru „Adamovo lože”.

Za Adamovo loží pokračujte rovně, za chvíli odbočte doprava a Myší dírou se vraťte zpět na výchozí bod trasy. Na konec výletu doporučujeme navštívit vyhlídkovou věž na zámku (vstupné 25 Kč).

 

 

Zdroj fotografií: www.fotojaromir.cz

 • Parkoviště u zámku Hrubá Skála

  Výchozím bodem tohoto výletu je parkoviště u zámku Hrubá Skála. Nachází se zde také autobusová zastávka Hrubá Skála, zámek.

  Jak na start trasy? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

   

  Otevřeno: Vstupné:

Český ráj, Česká Republika

Tato chráněná krajinná oblast, jak již sám název napovídá, patří mezi nejkouzelnější místa České republiky a je rozdělena na 3 oddělené části. Nadmořská výška je zde od 234 m.n.m (rybník Žabakor) po 488 m.n.m. (hrad Trosky).

Její dvě části najdete nedaleko Prahy mezi městy Mnichovo hradiště, Turnov a Jičín. Rozlohou patří mezi menší CHKO (rozloha 92 km2) ovšem přírodními zajímavostmi k nejhezčím. Zdejší skalní města Prachovské skály (severovýchodně od Jičína), Příhrazské skály (východně od Mnichova Hradiště, dojdete po červeném turistickém značení) a Hruboskalsko (jihozápadně od Turnova) stojí za návštěvu. Zajímavé jsou zříceniny hradů Trosky a Kozlov. Navštívit můžete hrad Valdštejn, který stojí na okraji pískovcového města na třech skalních blocích, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Některé místnosti stavitelé vyhloubili přímo do skály. Datum vzniku tohoto hradu se datuje někdy okolo roku 1260. V 16. století hrad vyhořel a do současné podoby prošel několika úpravami. Chcete-li se rozhlédnout po okolí můžeme doporučit návštěvu nádherné skalní vyhlídky Hlavatice. Z vyhlídky uvidíte Jizeru, Turnov, Mladoboleslavsko a Kozákovský hřeben. K vyhlídce Hlavatice a hradu Valdštejn dojdete z Turnova po červeném turistickém značení. Určitě se Vám zalíbí zdejší prameny a rybníky. V této části Českého ráje se nachází v Čechách velmi známý gotický hrad Kost, stojící na skále (3 km severozápadně od osady Sobotka). Na tomto hradě se pravidelně konají kulturní akce např. na přelomu měsíce července a srpna Čarodějnický kongres.

Z Mnichova Hradiště dojdete po červené ke zřícenině skalního města Valečov a mnoho návštěvníků vůbec netuší, že jen pár metrů opodál jsou Valečovské skalní světničky. Pokračujete-li dále dojdete ke zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Hrad byl vybudován na 7 skalních pískovcových blocích. Zachovány byly chodby, tesané světničky a kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byl v těchto světničkách objeven v jedné z místností kamenný oltář.

Mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází třetí část Českého ráje. Tato oblast je zajímavá zejména jeskyněmi. U Klokočí je to jeskyně Postojna, která je zároveň největší v Českém ráji. Vstup je na vlastní nebezpečí a doporučuje se vzít si sebou baterku. Nedaleko Klokočí jižním směrem navštívíte zříceninu hradu Rotštejn, jejíž část byla vtesána přímo do pískovcových skal. K Jeskyni Matěje Krocínovského a přilehlé sluji Václava Sydovského dojdete po červeném značení z nedaleké Vranové. Na rozcestí Pánovo pole odbočíte doprava a pokračujete po žluté.

Další informace zde

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u zámku Hrubá Skála

  Výchozím bodem tohoto výletu je parkoviště u zámku Hrubá Skála. Nachází se zde také autobusová zastávka Hrubá Skála, zámek.

  Jak na start trasy? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

   

  Otevřeno: Vstupné:

Booking.com

Ubytování v okolí

Přesměrování na booking.comPenzion Neco ***

Malá Skála 54, Malá Skála, 46822, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Tento nekuřácký penzion se nachází v obci Malá Skála, jen 15 minut pěšky od hradu Vranov-Pantheon a 300 metrů od vlakového a autobusového nádraží Malá Skála. Nabízí zahradní terasu, Wi-Fi zdarma a půjčovnu jízdních kol. Další informace zde

Cena od: 932 Kč

 


Přesměrování na booking.comHoliday House Malá Skála

Malá Skála 61, Malá Skála, 468 22 , Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Hotel Holiday House Malá Skála byl vybudován v roce 2011. Nabízí prostorné a moderní apartmány se satelitní TV. K dispozici je také velká oplocená zahrada s piknikovými stoly a grilem. Nachází se v srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj. Další informace zde

Cena od: 4 810 Kč

 


Přesměrování na booking.comCamping Ostrov Malá Skála

Malá Skála 2.díl 668, Malá Skála, 468 22, Česká republika – Ukázat mapu

Camping Ostrov Malá Skála s výhledem na řeku a zahradním grilem se nachází v obci Malá Skála, 43 km od města Karpacz a nabízí bezplatné Wi-Fi připojení. Další informace zde

Cena od: 1 459 Kč

 


Přesměrování na booking.comHotel Skála ***

Malá Skála 69, Malá Skála, 468 22, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Hotel Skála se nachází na českém venkově, v přírodní rezervací Český ráj. Nabízí Wi-Fi zdarma, pokoje s vlastní koupelnou, à la carte restauraci a wellness centrum poskytující sauny, masáže a tělové zábaly.. Další informace zde

Cena od: ???

 


Přesměrování na booking.comPenzion Radván ***

Radvánovice 40, Hrubá Skála, 51201, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Penzion Radvanice se nachází v srdci přírodní rezervace Český ráj. Nabízí pokoje s TV a bezplatným Wi-Fi. Penzion v Radvánovicích má také zahradu, terasu a společnou kuchyň. Další informace zde

Cena od: ???

 


Přesměrování na booking.comCountry House Hrubá Skála

Hrubá Skála 47, Hrubá Skála, 511 01, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Country House Hrubá Skála se nachází v Hrubé Skále, 35 km od Špindlerova Mlýna a 47 km od Karpacze. U domu lze využívat neplacené soukromé parkoviště. Další informace zde

Cena od: ???

 


Přesměrování na booking.comEA Hostel Hrubá Skála

Hrubá Skála 5, Hrubá Skála, 511 01, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Hostel Hrubá Skála se nachází 10 minut autem od Turnova v zámku ze 16. století obklopeném lesy, který vznikl přestavbou hradu ze 14. století. Nabízí restauraci a ve společných prostorách zdarma dostupné Wi-Fi. Další informace zde

Cena od: 744 Kč

 

Ubytování v okolí Semil

Přesměrování na booking.comHotel Obecní dům ***

Husova 70, Semily, 513 01, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Secesní Hotel Obecní dům stojí v centru Semil, 7 km od sjezdovek na Kozákově. Nabízí Wi-Fi zdarma a restauraci s pivnicí, podávající tradiční česká jídla. Jednoduše zařízené pokoje mají posezení, satelitní TV, ledničku, vlastní koupelnu se sprchovým koutem a panoramatický výhled na centrum města. Další informace zde

Cena od: 513 Kč

 


Přesměrování na booking.comSportovní Centrum Semily

3. května 327, Semily, 513 01, Česká republika – Ukázat mapu

Sportovní Centrum Semily nabízí ubytování v Semilech s Wi-Fi zdarma ve všech prostorách. Bozkovské dolomitové jeskyně leží 5 km odtud. Na místě je k dispozici sauna, lyžárna a restaurace, kde se můžete najíst. Soukromé parkování je dostupné zdarma. Další informace zde

Cena od: 540 Kč

 


Přesměrování na booking.comRiegrova Chata Kozákov ***

Komárov 45, Chuchelna, Semily, 513 01, Česká republika – Ukázat mapu

Riegrova Chata Kozákov se nachází v Semilech v Libereckém kraji. Nabízí lyžařskou školu, restauraci, bezplatné Wi-Fi dostupné ve všech prostorách a neplacené soukromé parkoviště. Na lyžích zde dojedete až ke dveřím. Další informace zde

Cena od: 2 432 Kč

 


Přesměrování na booking.comChata Eliška ***

Příkrý 82, Příkrý, 51301, Česká republika – Ukázat mapu

Horská Chata Eliška se nachází na území národního parku Český ráj v Jizerských horách, 2 km od Bozkovské dolomitové jeskyně a 8 km od lyžařského střediska Šachty. Další informace zde

Cena od: 1 999 Kč

 


Přesměrování na booking.comRanch Bystrá ***

Bystrá nad Jizerou 101, Bystrá nad Jizerou, 51301, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Ranch Bystrá se nachází v přírodě na okraji Bystré a nabízí pokoje, chaty a sruby, výuku jízdy na koni a Wi-Fi zdarma. Pokoje, chaty a sruby mají dřevěný nábytek, vlastní koupelnu a satelitní TV. Další informace zde

Cena od: 4 593 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartments Kozákov

Kozákov 12, Radostná Pod Kozákovem, Tatobity, 512 63, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Apartments Kozákov se nachází v Turnově, 41 km od lázeňského města Karpacz, a nabízí sezónní venkovní bazén, výhled na bazén a bezplatné Wi-Fi připojení ve všech prostorách. Další informace zde

Cena od: 1 189 Kč

 


Přesměrování na booking.comPension u Josefa ***

Košťálov 175, Košťálov, 51202, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Pension U Josefa se nachází v klidné oblasti mezi Krkonošemi a chráněnou krajinnou oblastí Český ráj. Nabízí apartmán s Wi-Fi zdarma a vlastním vchodem. Apartmán se nachází v dolním podlaží rodinného domu. Další informace zde

Cena od: 811 Kč

 


TOPlist
Neustále přidáváme trasy