Nicov, Královský kámen, Javorník

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 10.2 km Obtížnost: Střední Převýšení: 306 m Hodnocení: 60/5

Výlety Kašperské Hory, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Nicov, Královský kámen, Javorník

Informace pro ty co začnou pěší výlet na Javorníku. Jděte nejdříve po zelené, od Krásné vyhlídky po červené ke Královskému kameni a následně k rozhledně a kapli sv. Antonína Paduánského. Výrazně si výlet zkrátíte o nezáživná místa.

 
 
 

K parkovišti odbočíte v Nicově u telefonní budky a dopravního zrcadla. Záchytnými body parkoviště jsou kostel sv. Martina a malé fotbalové hřiště. Autobusová zastávka v Nicově je vzdálena 100 m. Můžete sem dojet ze Stach a Kašperských hor. Chcete-li navštívit keltské hradiště Obří hrad odbočíte pouze na druhou stranu do osady Popelná. 

Z parkoviště se vydáte do mírného kopce. V rozcestí budete mít malou kapličku, u které odbočíte doprava. Vzápětí odbočíte dvakrát doleva na pěšinku. Půjdete mírným stoupání uprostřed větrolamu až do lesa, kde se cesta vylepší. Modré turistické značení vás dovede až k místu s názvem Královský kámen. Lze jsem dojít po červené z Kašperku. Od tohoto místa začnete klesat směrem k rozhledně Javorník. Na pasece se držte vlevo a jděte lesem (značení je možné přehlédnout). Z paseky je výhled na sjezdovku Kobyla na Zadově. Ještě před rozhlednou přijdete na Javorník rozcestí. Zde se můžou napojit ti co přišli po žluté z Pohorska. Vy pokračujete rovně k rozhledně. U rozhledny bylo kabinkové WC a malé občerstvení. 

 

Dále vás modré značení dovede přes mírnou Javornickou sjezdovku k pěkné kapli sv. Antonína Paduánského, jejíž součástí je i léčivý pramen vyvěrající vedle kaple (rozcestník u Rotundy 1005 m.n.m.). Zde si můžete přečíst deset přikázání. Pokračujete kratičký úsek lesem okolo naučných cedulek. Za lesem nepřehlédněte odbočku doprava na polní cestu a sejděte na Javornickou náves (Javorník bus 960 m.n.m.). Na hlavní komunikaci odbočte doprava k soše Karla Klostermanna. Minete autobusovou zastávku a pokračujete až k ceduli konec Javorníka. 

Za dopravní cedulí odbočíte doprava na nenápadnou lesní pěšinku, která se za chvíli rozšíří. Pokračujete po zelném značení k rozcestníku Nad Rovinami. Za lesem dojdete k fotopointu, kde jsme se vyfotili a večer podívali na stránky www.jerabina.cz. Dále přijdete ke Krásné vyhlídce od které pokračujete po červené k vyhlídce Krankoty. V lese u malé chatky odbočíte doprava a jdete dále po červeném značení. Za chvilku minete odbočku doprava do strmého kopce. Ti co půjdou z Javorníka odbočí a od Královského kamene pokračují k rozhledně a zpět do Javorníka.

My jsme ignorovali odbočku ke Královskému kameni a pokračovali rovně po cyklotrase č.1142 k místu zvanému Kohoutí kříž. Ovšem příštích 500 m jsme museli jít lesem, protože místo cesty tekl potůček. Za lesem jsme minuli Kohoutí kříž a polní cestou došli zpět k parkovišti.

 

 

 • Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov

  Nabídka ubytování v okolí

  Odbočku na neplacené parkoviště najdete u zrcadla  a telefonní budky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov
 • Královský kámen Královský kámen

  Královský kámen (Královák), je jedním z vrchů Šumavských plání. Ve stěně blízkého mrazového srubu je vytesán velký skalní oltář tzv. nika. Nejvyšší horou Javornické pahorkatiny je blízký Javorník s Klostermannovou rozhlednou. Královský kámen je od rozhledny oddělen Krankotským sedlem.

  Nabídka ubytování v okolí

  Název místa Královský kámen.

  Družinu českého krále pronásledoval houf cizího vojska a mezi Nicovem a Tejmlovem došlo k boji. Král byl poražen a hnal svého koně přes horský hřbet Ždánov, jenž byl v těch dobách zarostlý divokými houštinami. Král se v nich ukryl mezi kameny, zatímco jeho družina prchala dál. Cizí vojska si nevšimla, že se král ukryl a pronásledovala královskou družinu. Král se zachránil a lidé toto místo i celý vrch pojmenovali Královský. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Královský kámen Královský kámen Královský kámen Královský kámen Královský kámen Královský kámen
 • Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník

  Javorník obdivoval spisovatel Karel Klostermann, který rád vystupoval na vrchol Javorník. K této vyhlídce ho pojilo tak silné pouto, že výustilo přáním, aby na vrcholu byla vystavěna rozhledna. Počátkem 20. století získal pro svúj záměr několik přátel zejména profesora V. Zeithamera a J. Šafhausera, kteří s velkým elánem připravovali realizaci tohoto záměru. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník
 • Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského

  Antonín Paduánský byl portugalský mnich a teolog. Působil ve Francii a Itálii ( roku 1232 svatořečen). Každoročně na svátek sv. Antonína se na Javorníku koná pouť. Motivem českých vlastenců bylo i připomenutí politika a státníka I. ČSR Antonína Švehly. Motivy na oknech zobrazují patrony Českých zemí a Pannu Marii. 

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského
 • Javorník náves Javorník náves

  Nabídka ubytování v okolí

  Na návsi stojí socha spisovatele Karla Klostermanna (více se dočtete na info. tabuli). Ve směru chůze z obou stran silnice je autobusová zastávka a penziony s pěknými vyhlídkami do českého vnitrozemí. V zimním období můžete zde s dětmi nastoupit na sjezdovku. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Javorník náves Javorník náves Javorník náves
 • Fotopoint Fotopoint

  Fotopoint u obra Kleofáše. Večer jsme si fotku prohlédli na www.jerabina.cz.

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Fotopoint Fotopoint Fotopoint
 • Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka

  Nabídka ubytování v okolí

  V létě pěkná vyhlídka v zimě nástupiště do běžkařské stopy.

  Otevřeno: Vstupné:
  Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka
 • Krankoty výhledy Krankoty výhledy

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
 • Rozcestí ke Královskému kameni Rozcestí ke Královskému kameni

  Pouze pro ty co půjdou výlet z Javorníka. Třista metrů půjdete stoupání.

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
 • Kohoutí kříž Kohoutí kříž

  Na vrcholu nicovského kříže je kohout jako připomínka trojího zapření Krista apoštolem Petrem. Kohout stojí na hodinách, které ukazují třetí hodinu, t.j. čas, kdy Kristus na kříží skonal. Na kříži vedle Kristova těla jsou dále ze silného plechu znázorněny siluety dalších předmětů jako kopí, tyče, žebřík, lopata, kalich, džbán, tesák, třtina, houba, kladivo, kleště, lucerna, ruka, trnová koruna, apod. Podle vyprávění Evangelií byla Kristovi před smrtí nabídnuta houba namočená v octu a nabodnutá na tyč. Kopí připomíná vojáka Longina, který mrtvému Kristu probodl kopím bok, ze kterého vyšla krev a voda.

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Kohoutí kříž Kohoutí kříž Kohoutí kříž

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov

  Nabídka ubytování v okolí

  Odbočku na neplacené parkoviště najdete u zrcadla  a telefonní budky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov

Hotel KašperkHotel Kašperk ****

Hotel Kašperk se nachází v centru Kašperských Hor uprostřed Šumavy, nedaleko od tajemného hradu stejného jména. Nabízí Wi-Fi zdarma. Hotel má vlastní krytý bazén a vkusně zařízené pokoje, kde můžete relaxovat po skvělém dni stráveném v malebném okolí.

Hotel má vlastní krytý bazén a vkusně zařízené pokoje, kde můžete relaxovat po skvělém dni stráveném v malebném okolí. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od 2 108 Kč

 


Family hotel RilancioFamily hotel Rilancio ****

Family hotel Rilancio se nachází uprostřed Kašperských Hor na Šumavě. Nabízí wellness centrum, venkovní bazén, restauraci a bezplatné Wi-Fi.

Family hotel Rilancio poskytuje ubytování v pokojích a apartmánech s LCD TV, DVD přehrávačem a koupelnou. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 950 Kč

 


Apartmany A.Ša Kašperské HoryApartmany A.Ša Kašperské Hory

Apartmány A.Ša Kašperské Hory najdete ve městě Kašperské Hory, 800 metrů od stejnojmenného lyžařského areálu. Nabízí ubytování s možností vlastního stravování a zahradu s dětským hřištěm a trampolínou. K dispozici je zde Wi-Fi zdarma a neplacené soukromé parkoviště.

Apartmány zahrnují satelitní TV s plochou obrazovkou, kompletně vybavenou kuchyň nebo kuchyňský kout a koupelnu s fénem i toaletními potřebami zdarma. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 800 Kč

 


U KašnyU Kašny

U Kašny je penzion situovaný v centru Kašperských Hor, 500 metrů od vleku lyžařského areálu Kašperky. Nabízí prakticky zařízené ubytování s Wi-Fi zdarma.

Pokoje a apartmán jsou vybavené TV, posezením, ledničkou, základním nádobím a mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 990 Kč

 


Apartment BrusinkaApartment Brusinka ****

Apartment Brusinka nabízí ubytování na okraji Kašperských Hor, 5 minut chůze od nejbližšího lyžařského vleku, stejně jako od náměstí. Poskytuje bezplatné Wi-Fi připojení v celém objektu. Využívat můžete neplacené soukromé parkoviště.

Každý pokoj je vybaven TV s plochou obrazovkou a má bezplatné Wi-Fi připojení a koupelnu se sprchovým koutem. V apartmánech navíc najdete i kuchyň. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 1 220 Kč

 


Klášterský MlýnKlášterský Mlýn ***

Klášterský Mlýn se nachází ve městě Rejštejn, které leží na řece Otavě, u vstupu do Národního parku Šumava. K dispozici je tenisový kurt a venkovní bazén. V hotelové restauraci se podávají české pokrmy.

Hosté si mohou zahrát volejbal, fotbal, minigolf, stolní tenis, kulečník nebo šipky. K dispozici je také fitness centrum, lyžárna a garáž pro jízdní kola. Ve společných prostorách je k dispozici bezplatné Wi-Fi. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od: 1 200 Kč

 


Penzion Na Solné stezcePenzion Na Solné stezce

Penzion Na Solné stezce se nachází v centru města Kašperské Hory, na okraji Národního parku Šumava, jen 300 metrů od sjezdovek. Nabízí Wi-Fi zdarma a soukromé parkoviště.

Nekuřácké pokoje a apartmá mají vlastní koupelnu.

V restauraci penzionu Na Solné stezce nebo na terase v zahradě se každý den podává snídaně. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od 400 Kč

 


Apartmány MikešApartmány Mikeš

Apartmány Mikeš se nacházejí v Kašperských Horách, 28 km od Zwieselu a 34 km od obce Bodenmais. Nabízejí Wi-Fi zdarma, zahradu a neplacené soukromé parkoviště.

Všechny apartmány mají posezení, mikrovlnnou troubu, ledničku, varnou desku, rychlovarnou konvici a koupelnu s fénem, ručníky a bezplatnými toaletními potřebami. Více informací zde

Přibližná cena os/noc od 300 Kč

 


 

→ Další ubytování v Kašperských Horách ←

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy