Nicov, Královský kámen, Javorník

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 10.2 km Obtížnost: Střední Převýšení: 306 m Hodnocení: 60/5

Výlety Kašperské Hory, Česká Republika

Nicov, Královský kámen, Javorník

Informace pro ty co začnou pěší výlet na Javorníku. Jděte nejdříve po zelené, od Krásné vyhlídky po červené ke Královskému kameni a následně k rozhledně a kapli sv. Antonína Paduánského. Výrazně si výlet zkrátíte o nezáživná místa.

 
 
 

K parkovišti odbočíte v Nicově u telefonní budky a dopravního zrcadla. Záchytnými body parkoviště jsou kostel sv. Martina a malé fotbalové hřiště. Autobusová zastávka v Nicově je vzdálena 100 m. Můžete sem dojet ze Stach a Kašperských hor. Chcete-li navštívit keltské hradiště Obří hrad odbočíte pouze na druhou stranu do osady Popelná. 

Z parkoviště se vydáte do mírného kopce. V rozcestí budete mít malou kapličku, u které odbočíte doprava. Vzápětí odbočíte dvakrát doleva na pěšinku. Půjdete mírným stoupání uprostřed větrolamu až do lesa, kde se cesta vylepší. Modré turistické značení vás dovede až k místu s názvem Královský kámen. Lze jsem dojít po červené z Kašperku. Od tohoto místa začnete klesat směrem k rozhledně Javorník. Na pasece se držte vlevo a jděte lesem (značení je možné přehlédnout). Z paseky je výhled na sjezdovku Kobyla na Zadově. Ještě před rozhlednou přijdete na Javorník rozcestí. Zde se můžou napojit ti co přišli po žluté z Pohorska. Vy pokračujete rovně k rozhledně. U rozhledny bylo kabinkové WC a malé občerstvení. 

 

Dále vás modré značení dovede přes mírnou Javornickou sjezdovku k pěkné kapli sv. Antonína Paduánského, jejíž součástí je i léčivý pramen vyvěrající vedle kaple (rozcestník u Rotundy 1005 m.n.m.). Zde si můžete přečíst deset přikázání. Pokračujete kratičký úsek lesem okolo naučných cedulek. Za lesem nepřehlédněte odbočku doprava na polní cestu a sejděte na Javornickou náves (Javorník bus 960 m.n.m.). Na hlavní komunikaci odbočte doprava k soše Karla Klostermanna. Minete autobusovou zastávku a pokračujete až k ceduli konec Javorníka. 

Za dopravní cedulí odbočíte doprava na nenápadnou lesní pěšinku, která se za chvíli rozšíří. Pokračujete po zelném značení k rozcestníku Nad Rovinami. Za lesem dojdete k fotopointu, kde jsme se vyfotili a večer podívali na stránky www.jerabina.cz. Dále přijdete ke Krásné vyhlídce od které pokračujete po červené k vyhlídce Krankoty. V lese u malé chatky odbočíte doprava a jdete dále po červeném značení. Za chvilku minete odbočku doprava do strmého kopce. Ti co půjdou z Javorníka odbočí a od Královského kamene pokračují k rozhledně a zpět do Javorníka.

My jsme ignorovali odbočku ke Královskému kameni a pokračovali rovně po cyklotrase č.1142 k místu zvanému Kohoutí kříž. Ovšem příštích 500 m jsme museli jít lesem, protože místo cesty tekl potůček. Za lesem jsme minuli Kohoutí kříž a polní cestou došli zpět k parkovišti.

 

 

 • Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov

  Odbočku na neplacené parkoviště najdete u zrcadla  a telefonní budky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov
 • Královský kámen Královský kámen

  Královský kámen (Královák), je jedním z vrchů Šumavských plání. Ve stěně blízkého mrazového srubu je vytesán velký skalní oltář tzv. nika. Nejvyšší horou Javornické pahorkatiny je blízký Javorník s Klostermannovou rozhlednou. Královský kámen je od rozhledny oddělen Krankotským sedlem.

  Název místa Královský kámen.

  Družinu českého krále pronásledoval houf cizího vojska a mezi Nicovem a Tejmlovem došlo k boji. Král byl poražen a hnal svého koně přes horský hřbet Ždánov, jenž byl v těch dobách zarostlý divokými houštinami. Král se v nich ukryl mezi kameny, zatímco jeho družina prchala dál. Cizí vojska si nevšimla, že se král ukryl a pronásledovala královskou družinu. Král se zachránil a lidé toto místo i celý vrch pojmenovali Královský. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Královský kámen Královský kámen Královský kámen Královský kámen Královský kámen Královský kámen
 • Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník

  Javorník obdivoval spisovatel Karel Klostermann, který rád vystupoval na vrchol Javorník. K této vyhlídce ho pojilo tak silné pouto, že výustilo přáním, aby na vrcholu byla vystavěna rozhledna. Počátkem 20. století získal pro svúj záměr několik přátel zejména profesora V. Zeithamera a J. Šafhausera, kteří s velkým elánem připravovali realizaci tohoto záměru. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník Rozhledna Javorník
 • Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského

  Antonín Paduánský byl portugalský mnich a teolog. Působil ve Francii a Itálii ( roku 1232 svatořečen). Každoročně na svátek sv. Antonína se na Javorníku koná pouť. Motivem českých vlastenců bylo i připomenutí politika a státníka I. ČSR Antonína Švehly. Motivy na oknech zobrazují patrony Českých zemí a Pannu Marii.

  Otevřeno: Vstupné:
  Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského Rotunda sv. Antonína Paduánského
 • Javorník náves Javorník náves

  Na návsi stojí socha spisovatele Karla Klostermanna (více se dočtete na info. tabuli). Ve směru chůze z obou stran silnice je autobusová zastávka a penziony s pěknými vyhlídkami do českého vnitrozemí. V zimním období můžete zde s dětmi nastoupit na sjezdovku. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Javorník náves Javorník náves Javorník náves
 • Fotopoint Fotopoint

  Fotopoint u obra Kleofáše. Večer jsme si fotku prohlédli na www.jerabina.cz.

  Otevřeno: Vstupné:
  Fotopoint Fotopoint Fotopoint
 • Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka

  V létě pěkná vyhlídka v zimě nástupiště do běžkařské stopy.

  Otevřeno: Vstupné:
  Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka
 • Krankoty výhledy Krankoty výhledy

  Vyhlídka a rozcestník Krankoty.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Rozcestí ke Královskému kameni Rozcestí ke Královskému kameni

  Pouze pro ty co půjdou výlet z Javorníka. Třista metrů půjdete stoupání.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Kohoutí kříž Kohoutí kříž

  Na vrcholu nicovského kříže je kohout jako připomínka trojího zapření Krista apoštolem Petrem. Kohout stojí na hodinách, které ukazují třetí hodinu, t.j. čas, kdy Kristus na kříží skonal. Na kříži vedle Kristova těla jsou dále ze silného plechu znázorněny siluety dalších předmětů jako kopí, tyče, žebřík, lopata, kalich, džbán, tesák, třtina, houba, kladivo, kleště, lucerna, ruka, trnová koruna, apod. Podle vyprávění Evangelií byla Kristovi před smrtí nabídnuta houba namočená v octu a nabodnutá na tyč. Kopí připomíná vojáka Longina, který mrtvému Kristu probodl kopím bok, ze kterého vyšla krev a voda.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kohoutí kříž Kohoutí kříž Kohoutí kříž

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov

  Odbočku na neplacené parkoviště najdete u zrcadla  a telefonní budky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov Parkoviště Nicov
TOPlist
Neustále přidáváme trasy