Nová Hůrka, vyhlídka Polom a jezero Laka

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 24.5 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 275 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Nová Hůrka, vyhlídka Polom a jezero Laka

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

parkoviště v Nové Hůrce přejedete přes hlavní silnici. Na rozcestí ve tvaru Y zahněte vpravo. K tomuto rozcestí přijedete z druhé strany  na konci výletu. Cyklotrasou č. 33 dojedete k rozcestí Popelní domky , které přejedete rovně a pokračujete dál podél silnice. Na tomto úseku jsou kopečky, pod kterými přejíždíte dřevěné mostíky. Sjezdy jsou sice krátké, ale rychlost zde naberete slušnou. Povrch před i za mostíkem je vždy štěrkový a tudíž na přechodu z asfaltu hrozí smyk! Na rozcestí Hůrecká silnice (zde se nachází  prostorné parkoviště) odbočte doleva a na následném rozcestí ve tvaru Y se dejte opět vlevo. Velmi pěknou asfaltkou vystoupáte Pod Sklářský vrch a následně dojedete k rozcestí U Polomského potoka, kde pokračujte rovně k rozcestí Zámecký les.

 

V těchto místech se 2 km svezete, minete rozcestník Nad samotami a pokračujte dál v mírném stoupání až na rozcestí Zámecký les. Na tomto rozcestí máte možnost posezení na dřevených lavičkách a přečtení si zajímavosti o Tetřeví stezce. Pokračujte vlevo. Čeká vás 3,5 km náročné stoupání. Těsně pod Polomem je hezká vyhlídka na Velký Javor (nejvyšší hora Bavorskočeského hraničního horského masívu, proto je také označován jako „Král Bavorského lesa"). Na rozcestníku Pod Polomem je krásně vidět, jak si Šumava poradila s kalamitou Kůrovce. Je zde krásný mladý les.

Dalších 5 kilometrů vás čeká nejlepší úsek, jak kvalitou cesty, tak pohodovým sjezdem s úžasnými výhledy do vnitrozemí. Minete rozcestník V zátočině a na rozcestí Rudská křižovatka odbočíte doprava směrem bývalá Hůrka.

Na rozcestí Bývalá St. Hůrka, těsně za nouzovým nocovištěm odbočíte vpravo směrem jezero Laka. Zde vás čeká 2 km stoupání po kamenité cestě. Za potokem odbočte vpravo  a pokračujte stoupáním. Na konci budete odměněni krásným výhledem na jezero Laka. Po prohlídce se vrátíte zpět k Bývalé St. Hůrce. Zde pojedete vpravo a za vteřinu jste u hrobky rodiny Abelů. Je to kouzelné místo s možností posezení, přečtení historie, a to nejen o rodině Abelů.

Dále pokračujte sjezdem. Na nedalekém rozcestí jeďte rovně až do Nové Hůrky. Při výjezdu z lesa přejedete přes potok a podél pěkných chaloupek dojedete až k hlavní silnici, u které je parkoviště. 

 

 • Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)

 • Ukázka cesty

 • Hůrecká silnice

 • Vyhlídka na Velký Javor

 • Jezero Laka

 • Hrobka rodiny Abelů

Rady a tipy

Doporučujeme s sebou: pití, svačinu – po cestě není žádné občerstvení. 

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)

  Výchozím bodem trasy je parkoviště v Nové Hůrce. Útulný penzion Dvorec se nachází v těsné blízkosti parkoviště u lesa. Je to náš nejoblíbenější rodinný penzion, kam se rádi pravidelně vracíme. Společně s penzionem u Hofmanů na Borové Ladě vřele doporučujeme rodinám s malými dětmi. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)
 • Hůrecká silnice Hůrecká silnice

  Další parkoviště na trase.

  Otevřeno: Vstupné:
  nedaleko od rozcestí se nachází Parkoviště Druhé rozcestí, kde pokračujte znovu vlevo.
TOPlist
Neustále přidáváme trasy