Nová Pec, Stožec

Typ: In-line (či brusle) Vzdálenost: 16.0 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 55 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Nová Pec, Stožec

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 

Na tuto členitou in-line stezku můžete nastoupit v Nové Peci, odkud bude náš popis, nebo také ve Stožci. Jak do Stožce, tak do Nové Peci se můžete dostat  vlakem. V případě, že se zhorší počasí, může vás přivézt zpět k autu vlak z několika stanic na trase. Bohužel cesta v úseku mezi Stožcem a Pěknou, kde je chatová osada, slouží také jako příjezdová cesta k chatám. Z vlastní zkušenosti víme, že místní motoristé počítají s možností potkání in-line bruslařů. Přejedete zde i 9 železničních přejezdů, na které vás v popisu upozorním. Vždy po sjezdu následuje proti kopec, takže se nemusíte obávat. Téměř po celém úseku máte po pravé ruce koryto Vltavy.

 

V Nové Peci zaparkujte na placeném parkovišti u vlakového nádraží. Z něho sjedete na nedaleké rozcestí. Toto rozcestí je u restaurace a fotbalového hřiště. Tady musíte přejet hlavní silnici a dát pozor na auta. Po přejetí se již dostanete na stezku. Po 2 km mírného stoupání (skoro roviny) přijedete k 1. přejezdu, který doporučujeme přejet spíše zleva. Druhý přejezd je pryžový a snadno překonatelný. Za přejezdem se nebojte to pustit, následuje protikopeček. Asfaltka v těchto místech je v perfektním stavu.

Za chatovou kolonii je u řeky možnost posezení a výhledu na písčité koryto řeky – velmi pěkné místo. Poté se dostanete k 3. přejezdu, před kterým doporučujeme přibrzdit. V těchto místech jsou velmi hezké pohledy na řeku Vltavu. Soutok Teplé a Studené Vltavy se nachází nedaleko proti proudu. Vidíte v těchto místech už tedy řeku Vltavu. Dále minete odbočku na Pěknou, za kterou přijedete k přejezdům číslo 4., 5. a 6. Všechny tyto přejezdy jsou bezproblémové.

Před Černým Křížem lemuje cestu Studená Vltava  a jste tudíž nedaleko nepřístupného soutoku s Vltavou Teplou. Sedmý přejezd je asfaltový a z této strany ve stoupání, je také bezproblémový. Za ním přijedete do Černého Kříže, kde je možnost občerstvení a také možnost nastoupit na vlak. Pokračujte dál směrem Stožec, v lese přijedete na předposlední (8.) přejezd. Tento přejezd je betonový a za ním jsou přes cestu žlábky. Buďte opatrní.

Poslední (9.) opět betonový přejezd je již ve Stožci. Zde můžete nastoupit na vlak, nebo se otočit a jet zpátky do Nové Pece.

Z našich projetých in-line tras patří tato k nejhezčím. Užijete si zde jak stoupání, příjemné bezpečné sjezdy i pohodovou jízdu po rovince. 

V případě, že nepojedete zpět vlakem vynásobte si délku trasy.

 
 
 

 • Parkoviště Nová Pec

 • Přejezd u Ovesné

 • Posezení u řeky

 • Železniční stanice Pěkná

 • Černý Kříž u mostu

 • Černý Kříž

 • Odbočka na Medvědí stezku a Schwarzenberský kanál

 • Přejezd za Černým Křížem

 • Informační středisko Stožec

 • Parkoviště Stožec

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Nová Pec Parkoviště Nová Pec

  Výchozím bodem trasy je parkoviště v Nové Peci.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nová Pec
 • Parkoviště Stožec Parkoviště Stožec

  Placené parkoviště, ze kterého se také můžete vydat na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:

Volby

 

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

Děj:

První příběh, který vám budeme vyprávět, bude o tom jak si v horách Šumava, zvolili jeho obyvatelé nového vládce. Sokol Šumavák byl již starý a měl nalétáno mnoho kilometrů nad šumavskými hvozdy. Musel tedy přistoupit k nelehkému kroku a zvolit svého nástupce. Za jeho panování byl v lese pořádek, protože vše řešil moudře a chytře.

Jednoho jarního večera, když slezl ze šumavských strání i ten poslední sníh, oblétl sokol Šumavák všechny pohádkové bytosti a řekl jim, že následného dne proběhne volba nového vládce. Druhého dne se západem slunce se všichni dostavili na vrch Ostrý, kde sokol Šumavák často vysedával a ze skály sledoval, co se děje v okolí. Na volbu přišli všichni: skřítek Pohraničník, medvěd Bambula, čert Přáda, ježibaba Intrikářka, žába Vltavka, sojka Zpravodajka, rys Dobrák, víla Martinka, přísný hajný Hynek i vodník Pepa. Začala tajná volba. Moudrý sokol Šumavák navrhl, že nejlepším kandidátem na jeho místo je skřítek Pohraničník. Jelikož byl moudrý a chytrý, zasadil se aby volba byla správná a demokratická. Milé děti, demokratická znamená svobodná. Nechal tedy všechny pohádkové bytosti, aby usedly k jednacímu stolu a zvolily si svého protikandidáta. V tajné volbě si obyvatelé Šumavy zvolili za druhého kandidáta medvěda Bambulu, který byl neustále veselý, protože pořád pil brusinkový likér.

Sokolovi Šumavákovi se výsledek vůbec nelíbil, protože věděl, že medvěda ovládá ježibaba Intrikářka, ale tuto volbu musel uznat. K té důležité volbě, kde se rozhodovalo mezi skřítkem Pohraničníkem a medvědem Bambulou došlo přesně o půlnoci, když za obzorem jakoby ve znamení důležitosti, začaly znít hromy a blesky. To ale jen ježibaba intrikářka začala kout pikle. Toužila ovládnout Šumavu a proto chtěla, aby vyhrál její kandidát medvěd Bambula, který pil hodně likér a nechal se snadno ovládat. Ve volebním programu měl skřítek Pohraničník, že se zasadí o mír, vše bude řešit čestně a bude panovat spravedlivě. Ježibaba Intrikářka, která se setkala s medvědem Bambulou, mu těsně před tajnou volbou poradila: Budeme dobývat cizí uzemí a zvětšovat svou zemi, zavedeme výběr mýtného na Zlaté stezce a neposlušné trestat vězením. Ježibaba Intrikářka naklonila na svojí stranu také čerta Přádu, vodníka Pepu a sojku Zpravodajku.

Stalo se to, co si nikdo nepřál a tajná volba skončila nerozhodně 5 ku 5. Skřítka Pohraničníka volili rys Dobrák, žába Vltavka, víla Martinka i přísný hajný Hynek. Naopak pro medvěda Bambulu byli ježibaba Intrikářka, čert Přáda, sojka Zpravodajka a vodník Pepa. Podle místního volebního zákona musel rozhodnout svým rozhodujícím hlasem sokol Šumavák, z čehož neměl vůbec žádnou radost.

Sokol Šumavák s neklidem v duši jako svého nástupce určil skřítka Pohraničníka. Věděl, že toho čeká nelehké panování. Než odletěl na zasloužený odpočinek na Strahov, kde se slétají sokoli, přibylo mu na jeho poctivé duši mnoho šrámů. 

 

Další díl „Závody” naleznete ve výletu Čertovo a Černé jezero. Děj se odehrává v místech tohoto výletu.

 

 

  Autor: Jiří Dráb 

Přesměrování na booking.comUbytování Nová Pec 

Ubytování Nová Pec se nachází v Nové Peci, 41 km od Pasova. Má zahradu a zázemí pro grilování. Český Krumlov je odtud 27 km. Ve všech prostorách je zdarma dostupné Wi-Fi. K dispozici je i bezplatné soukromé parkování přímo na místě.  Další informace zde

Cena od: 1 135 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartment U Lipna Nová Pec ***

Apartmán u Lipna Nová Pec se nachází v Nová Peci, 44 km od Pasova. Dům je vzdálený 26 km od Českého Krumlova, má vlastní bezplatné parkoviště a je v něm zdarma dostupné Wi-Fi. Apartmán s terasou má vybavenou kuchyň, jídelní kout s dětskou židli, obývací pokoj s krbem a TV s plochou obrazovkou. Další informace zde

Cena od: 1 973 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartmány Nova Lake

Toto ubytování se nachází 16 minut chůze od pláže. Apartmány Nova Lake se nacházejí v Nové Peci, 26 km od Českého Krumlova a 44 km od Pasova. Nabízejí bezplatné Wi-Fi připojení ve všech prostorách a neplacené soukromé parkoviště. Další informace zde

Cena od: 2 864 Kč

 


Přesměrování na booking.comWellness Hotel Marlin ***

Wellness Hotel Marlin stojí pouhých 500 metrů od přehrady Lipno, hned za rohem od vlakového nádraží Nová Pec. Nabízí wellness centrum a restauraci s krbem. Pokoje standardně poskytují bezplatné Wi-Fi, satelitní TV a minibar.  Další informace zde

Cena od: 1 621 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartment Adam u Lipna ***

Apartmán Adam u Lipna se nachází v Nové Peci, 26 km od Českého Krumlova a 44 km od německého Pasova. Do Českých Budějovic je to 43 km. Dům nabízí vlastní bezplatné parkoviště. Další informace zde

Cena od: 3 648 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartmány Nová Pec na Šumavě

Toto ubytování se nachází 11 minut chůze od pláže. Apartmány Nová Pec na Šumavě se nacházejí v Nové Peci, 26 km od Českého Krumlova a 44 km od Pasova. Nabízejí bezplatné Wi-Fi připojení ve všech prostorách a neplacené soukromé parkoviště. Další informace zde

 

 


TOPlist
Neustále přidáváme trasy