Obří hrad

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 2.7 km Obtížnost: Střední Převýšení: 158 m Hodnocení: 60/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Obří hrad

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''.             Vyžití po zbytek týdne tady →

Místo se nachází mezi Kašperskými horami a obcí Stachy. Přijedete-li autem od Kašperských hor odbočte na začátku Nicova doprava a okolo statku dojedete do Popelné. Přijedete-li od Stach odbočte na konci Nicova doleva a pokračujte okolo statku do Popelné. Krátká NS Keltové na Šumavě.

Z parkoviště v Popelné se vydáte po žluté značce vlevo a podél dětské sjezdovky vystoupáte 200m do lesa. Přijdete na rozcestí ve tvaru T, kde odbočíte doprava. Po chvilce nepříjemného stoupání přijdete opět na téčkové rozcestí a zde odbočte opět vpravo. Lesní cesta se mění na kamennou a zarostlou pěšinku, ale jste již kousek od hradiště.

 

Ještě před samotnými rozvalinami odbočte v lese doprava ke kamennému srubu (viz GPS). Tam vás informační cedule navedou k dalším zajímavostem na hradu. Toto hradiště je nejvýše položené v České republice a to 1010 m.n.m. bývá označováno jako nejvýznamnější keltské kultovní místo. Nalezeno bylo teprve nedávno v roce 1926. Tato pevnost pochází pravděpodobně ze 2.-1. století před naším letopočtem. Místo zřejmě sloužilo k ochraně rýžovišť zlata na říčce Losenici. Novější verze se přiklání k možnosti ohrazení posvátného místa. Nálezy z tohoto nezvykle dochovaného hradiště naleznete v muzeu v Sušici.

Nejbližší místo, na kterém se nachází keltské hradiště naleznete u rozhledny Sedlo na pěším výletu na hrad Kašperk.

Keltská hradiště na našem portálu se nacházejí ve výletech:
Pěší okruh v okolí Radíče,
Vlakem do Třísova, Dívčí Kámen, Náměstí ČB,
Vlakem do Zlaté Koruny a na kole do Českých Budějovic,
Okruh z náměstí Českých Budějovic přes Zlatou Korunu a Dívčí kámen,
Pěší okruh na Dívčí kámen,
Kašperk, Pustý hrádek, rozhledna Sedlo 

Wellness KašperkWellness pobyt v Kašperských Horách 

Okouzlující šumavská příroda s pohádkovým hradem Kašperk, kde se točila část oblíbené pohádky Anděl páně. Užijte si čtyři dny relaxování obklopeni komfortem čtyřhvězdičkového romantického secesního hotelu a okouzlující přírodou. Ráno si můžete zaplavat v bazénu, potom se vydat na procházku do kraje hlubokých lesů, tichých jezer a stříbřitých divokých potoků. 

Wellness pobyt SrníWellness pobyt na Šumavě 

Ideální zážitkový pobyt pro ty, kterým jsou tři dny odpočinku málo. Dopřejte si prodloužený relax ve čtyřhvězdičkovém hotelu uprostřed Národního parku Šumava. Vesnička Srní leží uprostřed nádherné šumavské přírody s čistým ovzduším, průzračnými jezery a zdravými lesy. 

 
 
 

 • Parkoviště Popelná

 • Skalní srub

 • Obří hrad

 • Skalní brána

Fotogalerie

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Popelná Parkoviště Popelná

  Výchozím bodem trasy je parkoviště v osadě Popelná. Kousek od parkoviště se nachází restaurace a penziony. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Popelná Parkoviště Popelná Parkoviště Popelná Parkoviště Popelná Parkoviště Popelná Parkoviště Popelná

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

 

Skřítek na návštěvě na Obřím hradu

Skončilo léto a skřítek Pohraničník se rozhodl, že ukončí rýžování zlata. Dny byly krátké a voda studená. Chtěl aby si všichni odpočinuli a připravili se na zimu, která bývá na Šumavě dlouhá a drsná. Nastal ten správný čas zajít  za Keltem na Obří hrad. Po dopadení loupežníků se domluvili, že se za ním na podzim zastaví na Obřím hradu. Kelt pouze zdůraznil, aby skřítek přišel ve dne. V noci bývá někde jinde. Záhadou skřítkovi bylo už to, že Kelt bývá na Obřím hradu jenom přes den. Pomyslel si, co tím Kelt vlastně myslel? A kde tedy spí? Nedozvím se od něj ještě něco zajímavého a tajemného?

Vyrazil tedy rovnou od Hamerského potoka na nedaleký Obří hrad na návštěvu. Kelt byl návštěvou skřítka velmi potěšen a nabídl skřítkovi, ať se zde zdrží déle. Skřítek nabídku velmi rád přijal. Večer když dobře pojedli, se hned vysvětlila první záhada. Kelt řekl, tak jdeme domů. Skřítek povídá: „Ty zde nejsi doma?"„I kdepak, tady trvale nežijeme. Před námi tu trvale žili jenom Obři." Skřítek nevěřil vlastním uším. Vyrazili na nedaleké keltské hradiště Sedlo, kde Kelt bydlel se svojí družinou. Kelt navrhl skřítkovi, že se na druhý den vrátí na Obří hrad a zde se zdrží několik dní, aby měli klid a vyprávění, které si připravil mělo tu správnou atmosféru.

Druhého dne se vrátili na Obří hrad. Byl podzim, ulovené zvěře i ryb bylo dostatek. Medvěd bambula přinesl brusinkový likér a hostina mohla začít. První vyprávění, na které se skřítek tak těšil, mohlo začít. Kelt spustil: „Ještě před naším příchodem na Obří hrad, zde žili bájní Obří lidé, kteří dosahovali úctyhodné výšky přes 3 metry! Našli jsme tu po nich obří kosti a tyhle obrovské kameny, ze kterých se skládá opevnění. Tyto kameny by sem nemohl dostat nikdo, kdo neměl obrovskou sílu." Skřítek ztratil řeč. Jen si vzpomněl na sokola Šumaváka, proč mu o tom neřekl. Sokol asi chtěl, aby si na to skřítek přišel sám a vše poznal na vlastní kůži. Popošli se podívat k místu, kde se nachází velký kamenný stůl a Kelt se zeptal skřítka: „Co myslíš, kdo by sem dostal, tak veliký kámen? Věřil bys, že když jsme přišli na Obří hrad, byly položeny přes říčku Losenici veliké kosti. Říčka Losenice teče pod Obřím hradem. Z kostí, které v noci dokonce svítily byla zhotovena lávka přes potok. Kosti se časem rozložily."

Kelt vyprávěl dále  o chudém krejčím, který přišel na Obří hrad poprosit o pomoc v nouzi. Obři se rozzlobili a když krejčí utíkal z hradu, tak po něm hodili velkou hroudu. Krejčí byl od té doby bohatý, protože ta hrouda bylo zlato. Skřítek byl spokojený, cpal se zvěřinou a pil brusinkový likér. Skřítka zajímalo, proč jsou zdi na tomto hradišti rozpadlé? Kelt mu odpověděl, že zde jednou bylo zemětřesení obrovské síly.

Jiná legenda pojednává o tom, že si zde Obři zanechali v jeskyních pod hradem poklad. Poklad ani vchod do jeskyní nikdy nikdo nenašel. Dalším důkazem, že zde žili Obři se nachází nedaleko v lokalitě Růždí. Zde se nachází kámen připomínající obrovskou kovadlinu, kterou by neunesl nikdo jiný než Obr. Kelt ještě dodal, že se pod kovadlinou nachází špatná energie z okolí. Nedoporučoval na toto místo chodit často.

Dny utíkaly a skřítek se vůbec nehýbal jen jedl, pil a tloustl. Kelt se dostal ve svých vzpomínkách i ke zlatu. Povídal, jak kdysi rýžovali zlato na říčce Losenici, nedalekém Zlatém potoku a v řece Otavě. Už název Zlatého potoka prozrazuje, že zde kvalitního zlata bylo mimořádně hodně. Vyprávění bylo zajímavé, ale také mělo jeden neblahý účinek. Skřítek přibral tolik, že by snad ani nedošel domů.

Skřítek Pohraničník se velmi styděl za to, jak byl tlustý a rozhodl se zhubnout. Každý den seběhl k říčce Losenici a vyběhl ten velký kopec zpátky. Zdálo by se, že více pohybu bude stačit. Jenže skřítek dělal dvě veliké chyby. Když běžel do kopce, tak se vždy strašně zadýchal, až měl velmi vysoký tep. Tou druhou chybou bylo, že jedl jako dříve a myslel si jak hubne. Tyto dva nešvary spolu úzce souvisely. Takže běhal úplně zbytečně a vůbec nehubl.. Skřítek byl nešťastný a nevěděl co s tím, kdo mu poradí. Ještě ke všemu jedl jako dříve a myslel, že pohyb to vyřeší.

Rozhodl se, že si pro radu zajde cestou domů za vílou Martinkou. Víla byla štíhlá, protože neustále tancovala na slatích. Bydlela na vodopádu Bílá strž a to měl skřítek kousek od domova. Rozloučil se s Keltem a vyrazil na dlouhou cestu, aniž by tušil, že se problém vyřeší cestou sám.

Skřítek toho mnoho neunesl, takže cestou domů moc nejedl. Začátek cesty šel skřítek pomalu a rozhodl se, že se cestou zastaví na hájence na Březníku pozdravit přísného hajného Hynka. Trousil se pomalu až došel na hájenku. Večer byl tak smutný, že neměl ani chuť k jídlu a nic nesnědl. Druhého dne vyrazil na Poledník, kde se podíval na rozhlednu a přespal zde na nouzovém nocovišti. Skřítek šel opět velmi pomalu a cestou mnoho nejedl. Další den vyrazil do Nové hůrky a přespal na dalším nouzovém nocovišti. Zase se loudal a mnoho nejedl. Když se ráno probudil, viděl jak začíná hubnout. Aha řekl si, méně jíst, pohyb s mírou a kila jdou dolů. Již natěšen se rozhodl, že k víle chvilku poběží a když se zadýchá půjde chůzí dokud se nevydýchá a to bylo přesně ono. Když došel k víle na vodopád Bílá strž, bylo mu jen řečeno, že již na vše přišel sám. Zůstal u víly ještě několik dní a střídal chůzi s během, aby zhubl a nemusel se stydět vrátit na vrch Ostrý. Když byl hubený jako dříve, vrátil se domů a všechny zážitky vyprávěl svým skřítkům poddaným.

Říčka Losenice protéká Jihočeským a Plzeňským krajem. Vytváří hranici mezi CHKO a NP. Délka Losenice je necelých 16 km. A na tomto krátkém úseku má spád neuvěřitelných 560 m.

Další díl pohádky naleznete ve výletu Hrad Kašperk, Pustý hrádek a rozhledna Sedlo

 

Autor: Jiří Dráb 

 

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

Další díl je Jak čerti strašili na Pustém hrádku a naleznete ho zde.

 

 

Autor: Jiří Dráb 

 

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy