Pěší okruh na Dívčí kámen

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 5.0 km Obtížnost: Střední Převýšení: 110 m Hodnocení: 60/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Pěší okruh na Dívčí kámen

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 Vyhledat ubytování v okolí

Po vystoupení z vlaku v Třísově přejděte přes trať a za parkovištěm odbočte doleva na rozcestí u lípy s kapličkou. Na tomto rozcestí pokračujte rovně.

Po chvilce chůze se dostanete k nádherné vyhlídce na Dívčí kámen. Pak pokračujte buď pěšinkou nebo asfaltkou z prudkého kopce směr Dívčí kámen. Na konci listnatého lesa odbočte doprava do lesa, kde po 200m zhlédnete část místního oppida.

 
 
 

Vraťte se zpět na cestu. Pokračujte k nedalekému rozcestí a před stodolou zahněte doleva. Přejděte přes Křemžský potok, za kterým odbočíte vlevo. Podél kouzelných jezů, potoka a ohrady s oslíky se dostanete až ke zřícenině hradu Dívčí kámen. V těchto místech bývá chemické WC. Chcete-li navštívit hrad zaplatíte vstupné, pro dospělé 40Kč

Po prohlídce zříceniny přejděte přes potok a vydejte se doleva. Následuje strmé 400m dlouhé stoupání podél dalšího oppida. Na konci stoupání přijde odměna v podobě výhledu na zříceninu. Poté se cesta stáčí zpět k rozcestí u lípy a po levé ruce jsou znatelné stopy oppida. Od zříceniny můžete také pokračovat lepší cestou směrem na Holubov. Vyhnete se krkolomnému stoupání. Procházka tímto směrem má své kouzlo. 5 x přejdete křemžský potok, míjíte zde skály a rezervaci Holubovské hadce. V Holubově přejdete přes hlavní silnici na  chodník. Minete přechod pro chodce a za zatáčkou odbočíte doleva mezi domky. Nádraží najdete po chvilce stoupání. 

V případě, že absolvujete okruh v opačném směru. Vydáte se tudíž na rozcestí s lípou a kapličkou doleva. Toto varianta má jednu nespornou výhodu a tou je, že závěrečné stoupání je asfaltové. 

 

Stručný popis Druhé varianty:

Hned za kapličkou se napojíte na polní cestu a po pravé ruce můžete zhlédnout dnes ještě viditelné pozůstatky oppida. Cesta se stočí doprava, podél chaloupky a krátkého výhledu do krajiny se dostanete ke strmějšímu srázu. Pěšinka vás přivede k vyhlídce na zříceninu.

Pod kopce přejdete přes Křemžský potok a absolvujete prohlídku Dívčího Kamene. Po prohlídce se vrátíte zpět na cestu, odbočíte doleva a po proudu Křemžského potoka pokračujete dále. V těchto místech minete pár malých jezů a dojdete k místu přes potok. Nedaleko se nachází soutok s řekou Vltava.

V těchto místech přejdete přes potok a u stodoly odbočíte z panelky doprava na asfaltku. Na začátku lesa v začínajícím stoupání můžete odbočit doleva a zhlédnout další naleziště keltského hradiště. Dále pokračujete již intenzivnějším stoupání zpět k parkovišti.

Za zmínku stojí ještě jedna vyhlídka na Dívčí Kámen, kterou budete mít po pravé ruce na vrcholu stoupání. Od vyhlídky k parkovišti je to již pár set metrů.

 Link na vlakové spojení. Cílová stanice se jmenuje Třísov

Co s sebou: Pro méně zdatné a starší doporučujeme turistické hole, dále fotoaparát nebo video kameru, vstupné na zříceninu 40Kč

 

 • Parkoviště s rozcestníkem v Třísově Parkoviště s rozcestníkem v Třísově

  Výchozím bodem této trasy je parkoviště s přilehlou železniční zastávkou v Třísově. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště s rozcestníkem v Třísově rozcestník u železničního přejezdu
 • Odbočka k vyhlídce Odbočka k vyhlídce

  Od tohoto místa budete mít výhled na zříceninu hradu Dívčí kámen jako na dlani. Mimo jiné se zde můžete posadit, popřípadě posvačit a přečíst si něco zajímavého z informační tabule.

  Otevřeno: Vstupné:
  Odbočka k vyhlídce Odbočka k vyhlídce
 • Oppidum Oppidum

  Jedná se o část rozsáhlého komplexu oppidií v této lokalitě. Byly zde vykopány významné archeologické nálezy z doby 7.-6.st.před našim letopočtem. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Oppidum Oppidum
 • Soutok Křemžského potoka s Vltavou Soutok Křemžského potoka s Vltavou

  V těchto místech se vlévá Křemžský potok do řeky Vltavy.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Dívčí kámen Dívčí kámen

  Dívčí kámen byl impozantní Rožmberský hrad, dostavěn roku 1360. V roce 1346 Karel IV. vydal listinu ( dodnes dochována ), která povoluje v této lokalitě vybudovat hrad. Rožmberkové zde následně vystavili jeden z nejmocnějších a největších Rožmberských hradů. Za zmínku v historii hradu stojí i krátké věznění Václava IV. V roce 1420 hrad obléhal Jan Žižka, dobýt Dívčí kámen se mu však nepodařilo. Vrcholnou funkci měl hrad v letech 1451-1461, kdy v něm žil Oldřich II. z Rožmberka. Hrad po jeho smrti upadal a stal se z něj jenom strážní hrad. V roce 1506 byl na rozhodnutí Petra V. z Rožmberka opuštěn a následně přibližně v roce 1540 se z Dívčího kamene stala zřícenina. V okolí zříceniny zjistil archeologický výzkum hradiště z 17.st.př.n.l a další významné hradiště v době halštatské 7-6 st.př.n.l.. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: od svítání do soumraku Vstupné: Cena: 50 Kč
  Snížená: 40 Kč
  Děti do 15 let: 25 Kč
  Děti do 6 let: zdarma
  Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen
 • Vyhlídka na zříceninu Vyhlídka na zříceninu

  Po cestě zpět do Třísova si můžete vychutnat po levé ruce další výhled na zříceninu. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Cesta
 • Oppidum 2 Oppidum 2

  Část rozlehlého keltského oppidia , kde podle průzkůmů žilo až 15tisíc obyvatel. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Oppidum 2 Oppidum 2

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště s rozcestníkem v Třísově Parkoviště s rozcestníkem v Třísově

  Výchozím bodem této trasy je parkoviště s přilehlou železniční zastávkou v Třísově. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště s rozcestníkem v Třísově rozcestník u železničního přejezdu
TOPlist
Neustále přidáváme trasy