Písek, Putim, Sudoměř

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 42.7 km Obtížnost: Střední Převýšení: 49 m Hodnocení: 100/5

Orlík - Slapy, Česká Republika

Písek, Putim, Sudoměř

Výlet začínu od cenově dostupného ubytování v Písku - Hotel Buly. Od ubytování pokračujte k řece a odbočte doleva k ostrovu. Přes ostrov přejeďte na druhý břeh řeky a odbočte doprava. Proti proudu řeky dojdete k rozcestí U Smetáka.

 

 

Od rozcestí U Smetáka se držte stále okolo vody až ke kamennému Zátavskému mostu. Pojedete slušnou lesní cyklostezkou, jenom u skal se cesta zúží. Na tomto krátkém úseku dbejte větší opatrnosti, neboť můžete potkat protijedoucí cyklisty. U Zátavského mostu odbočíte doleva na asfaltku a po kratičkém stoupání odbočte vpravo zpět k řece.

Upozornění: Zátavský most je v rekonstrukci. Most v těchto místech míjíte, ale při cestě zpět jedete přes něj. Všimnete-li si, že most ještě není v provozu, pokračujte z Kestřan zpět do Písku přes Lhotu u Kestřan a Putim.

Po přijetí k řece Otavě přijedete po pěkné asfaltce k soutoku s řekou Blanice. Okolo restaurace již tedy jedete proti proudu této řeky. Za restaurací se cesta ve stoupání zhorší. Za lesem přijedete před Putimí k hlavní silnici a tu přejedete rovně. Pozor na auta, je tu stopka!

U cedule Putim odbočte doprava. Na dalším rozcestí se držte vlevo ke kostelu. Za kostelem odbočte doprava. Jste na návsi u restaurace U Cimbury. Odtud pokračujte doprava k řece. Ještě před mostem a kouzelným jezem se nachází četnická stanice z filmu Osudy dobrého vojáka Švejka. U mostu se nachází hospůdka hojně navštěvovaná cyklisty.

 

Po přejetí železného mostu odbočte doprava. Je zde velmi pěkný pohled zpět na vesničku. Po chvilce přejedete hlavní silnici rovně k chatám. Pojedete-li v období dešťů, odbočte doleva a jeďte po silnici do Ražic. Zde odbočíte doprava k dalšímu zajímavému místu, kde se konala bitva u Sudoměře. Pokud pojedete rovně kolem chat, změní se asfaltová cesta na velmi slušnou polní cestu. Za chatami je rozcestí ve tvaru Y, kde odbočíte doleva. Zde začíná horší úsek cesty k nedalekému rybníku. Po deštích asi nic moc. V místě, kde začnete sjíždět z kopce, jsou v cestě kameny a kořeny. Naše treková kola to zvládla v pohodě. Před rybníkem Řeřabinec u informační cedule odbočíte doprava na hráz. Prohlédnete si kouzelný jihočeský rybník.

Za rybníkem dojedete polní cestou na asfaltku a rozcestí ve tvaru T. Přejedete rovně silnici. U rybníka Velký Markovec vás čeká nejhorší úsek dnešního výletu, ale dobrá kola to zvládnou v pohodě. Přijedete ke sloupu s rozcestníkem, kde odbočíte doleva k mohyle. Zde byly vyježděné koleje od traktorů. Nepěkný úsek nebyl příliš dlouhý.

Za nechráněným železničním přejezdem najedete na asfaltku a odbočíte doprava. Po levé ruce budete míjet rybník Markovec u Žižky. Přijedete ke značené odbočce k mohyle, kde zahnete vlevo. Minete parkoviště a na rozcestí zahnete doleva k památníku. Pak se na rozcestí vrátíte a pojedete rovně k dřevěným sochám představující husitské bojovníky.

Od soch pokračujte po pěkné cestě dále až k asfaltce, kde odbočíte ostře doprava. Mírným sjezdem dojedete k Sudoměři. Na začátku vsi je viadukt, kde je snížený a kamenný nájezd. Na návsi odbočíte doleva a pokračujete směrem na Čejetice.

V Čejeticích odbočíte doprava do vsi, kterou projedete po hlavní silnici. Na konci Čejetic ještě před Otavou splývá ves s obcí Přeborovice. To je místo, kde se napojí Strakoničáci na trasu. Oni zahnou doleva do Štěkně. Vy odbočte doprava a jeďte přes řeku.

Na začátku Štěkně u zastávky odbočte doleva. Projedete okolo domu, kde žil Karel Klostermann. Na návsi odbočíte doleva k zámku. Před zámkem zahněte vpravo a po chvilce vlevo do pěkného areálu. Ideální místo pro posezení. Poté se vrátíte na náves, kterou projedete po hlavní silnici směrem Kestřany.

Ze Štěkně pokračujte přes Nové Kestřany do Kestřan. Zde je toho doopravdy mnoho k vidění. Pokud se chcete podívat na kapli Sv. Kříže, odbočte doprava na Lhotu u Kestřan. Za chvilku dojedete k řece, kde se vlevo kaplička nachází. Prohlédněte si kapličku, vraťte se zpět do Kestřan a pokračujte vpravo na náves. Po příjezdu na náves máte po pravé ruce kostelík a po levé dvě nádherné tvrze, které se nacházejí za zámkem. Jedna je na začátku rekonstrukce. Jedná se o horní tvrz. Dolní tvrz je již opravená. Je to nádherné místo, kde se zajisté zdržíte. Opravenou tvrz určitě objeďte i z druhé strany. Dále pokračujte podél fotbalového hřiště ven ze vsi. Aby toho na Kestřany nebylo málo, tak v pravotočivé zatáčce můžete odbočit doleva ke golfovému hřišti. Je to moc pěkný areál.

Vraťte se na rozcestí v zatáčce a odbočte doleva na nedaleké Zátaví. To projedete po hlavní silnici a za ním přijedete k řece a mostu, kde jste již byli na začátku. Za mostem odbočíte doleva a podél řeky dojedete až k odbočce před ostrovem. Zde odbočíte doprava a okolo prodejny Peugeotu dojedete k Parkovišti. 

 
 
 

 • Hotel Buly

  Námi doporučené a cenově dostupné ubytování v Písku.

  Hotel Buly se nachází v Písku, hned vedle městských sportovišť včetně hokejového stadionu, tenisových kurtů, bazénu a zařízení na bowling a squash. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu, TV a bezplatné Wi-Fi. K dispozici je neplacené hlídané parkoviště vzdálené 50 metrů.

  Cena za noc od: 450 Kč

   

  Hotel BulyHotel BulyHotel Buly

  Otevřeno: Vstupné:
 • U Smetáka U Smetáka

  U tohoto rozcestí se nachází restaurace.

  Otevřeno: Vstupné:
  Letní plovárna Letní plovárna
 • Soutok Otavy a Blanice Soutok Otavy a Blanice

  Soutok řek Otavy a Blanice.

  Otevřeno: Vstupné:
  Soutok Otavy a Blanice
 • Restaurace u soutoku Restaurace u soutoku

  Kousek za soutokem se nachází restaurace.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Kostel sv. Vavřince Kostel sv. Vavřince

  Putimský kostel sv. Vavřince.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Restaurace U Cimbury Restaurace U Cimbury

  Hospoda U Cimbury na návsi.

  Otevřeno: Vstupné:
  Restaurace U Cimbury
 • Švejkovská CK stanice Švejkovská CK stanice

  Zde se natáčel film „Osudy dobrého vojáka Švejka”.

  Otevřeno: Vstupné:
  Švejkovská CK stanice Švejkovská CK stanice
 • Kamenný most přes Blanici Kamenný most přes Blanici

  Kamenný most přes řeku Blanici stojí na místě původního dřevěného mostu. Most se stavěl dva roky a to mezi léty 1862 - 1864. V současné době je most chráněn.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kamenný most přes Blanici Restaurace Kamenný most přes Blanici
 • Rybník Řežabinec Rybník Řežabinec

  Mělký rybník založený v první polovině 16. století. Řežabinec byl v roce 1949 prohlášen přírodní rezervací pro ochranu vodních rostlinných společenstev a vodního ptactva.

  Otevřeno: Vstupné:
  Rybník Řežabinec Rybník Řežabinec Rybník Řežabinec
 • Parkoviště u mohyly Parkoviště u mohyly

  Parkoviště odkud můžete jít k mohyle pěšky.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Žižkova mohyla Žižkova mohyla

  Památník byl postaven na počest vítězné bitvy husitů. Jednalo se o první větší bitvu husitských válek a předznamenalo směr husitského vojenství. Nejvýznamnější svědectví z této bitvy pochází z Husitské kroniky literáta Vavřince z Březové, který se husitských válek účastnil. Dle jeho pamětí tehdy nebyl vrchním velitelem Jan Žižka, ale Břeněk Švihovský. Žižka řídil takticko - operační záležitosti, výběr terénu a vozovou hradu. V roce 1955 natočil režisér Otakar Vávra o této bitvě film.

  Otevřeno: Vstupné:
  Žižkova mohyla Žižkova mohyla
 • Dřevěné sochy Dřevěné sochy

  Dřevěné sochy představující husitské bojovníky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Dřevěné sochy Dřevěné sochy Dřevěné sochy
 • Dům Karla Klostermanna Dům Karla Klostermanna

  Dům, kde žil Karel Klostermann.

  Otevřeno: Vstupné:
  Dům Karla Klostermanna
 • Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň

  Barokní zámek, kde trávil svá poslední léta Karel Klostermann a v roce 1932 zde zemřel. Na tomto místě dříve stála tvrz ze 14. století, kterou v roce 1648 koupili Losiové z Losimthalu a přestavěli jí na zámek. V areálu se nachází rozsáhlý anglický park, který je hojně využíván turisty. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň Zámek Štěkeň
 • Kaple sv. Kříže Kaple sv. Kříže

  Krásná kaple se zajímavou pověstí. Pověst a další zajímavosti si přečtěte na informační tabuli (viz. foto).

  Otevřeno: Vstupné:
  Kaple sv. Kříže Kaple sv. Kříže Kaple sv. Kříže
 • Kostel sv. Kateřina Kostel sv. Kateřina

  Kostel sv. Kateřiny v Kestřanech.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kostel sv. Kateřina
 • Horní tvrz Kestřany Horní tvrz Kestřany

  V České republice jenom těžko naleznete takovéto dvě tvrze, které jsou tak blízko u sebe. Tato tvrz je obklopena vodním příkopem. Přes příkop vede most do gotické brány. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Horní tvrz Kestřany Horní tvrz Kestřany Horní tvrz Kestřany Horní tvrz Kestřany Horní tvrz Kestřany Horní tvrz Kestřany
 • Dolní tvrz Kestřany (Barchovská) Dolní tvrz Kestřany (Barchovská)

  Menší ze dvou tvrzí v Kestřanech. Dolní tvrz byla postavená na počátku 14. století.

  Otevřeno: Vstupné:
  Dolní tvrz Kestřany (Barchovská) Dolní tvrz Kestřany (Barchovská) Dolní tvrz Kestřany (Barchovská) Dolní tvrz Kestřany (Barchovská) Dolní tvrz Kestřany (Barchovská) Dolní tvrz Kestřany (Barchovská) Dolní tvrz Kestřany (Barchovská)
 • Golfové hřiště Kestřany Golfové hřiště Kestřany

  Klasické 18ti jamkové golfové hřiště.

  Otevřeno: Vstupné:
  Golfové hřiště Kestřany Golfové hřiště Kestřany Golfové hřiště Kestřany Golfové hřiště Kestřany Golfové hřiště Kestřany

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Napojení ze Strakonice Napojení ze Strakonice

  Napojení ze Strakonic.Toto místo naleznete u kruhového objezdu směr České Budějovice. Vytlačíte kolo do schodů a pokračujete vlevo okolo zdi. Značená cyklotrasa č. 1045 vás dovede až do Přeborovic, kde zahnete doleva a pokračujete na Štěkeň podle popisu.

  Po absolvování okruhu projedete Čejetice a za ními zahnete doleva do Přeborovic. Cyklostezka č. 1045 vás dovede zpět do Strakonic. 

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy