Poledník, Tříjezerní slať, Hauswaldská kaple

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 43.3 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 456 m Hodnocení: 100/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Poledník, Tříjezerní slať, Hauswaldská kaple

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''.

Pokud pojedete tento výlet opačným směrem, stoupání budou přijatelnější.

Zaparkujete auto na dostatečně velkém placeném parkovišti na Slunečné nedaleko Prášil. Parkoviště naleznete směrem na Srní. Odtud pokračujete doleva okolo domku NP na rozcestí Gruberk, kde se dáte doprava. Po mírném stoupání na rozcestí Slunečné samoty se držíte rovně směrem na Liščí díry. Zde po slušné lesní cestě začne velmi náročné stoupání. Pak pokračujete čím dál strmějším stoupáním k Předělu. Jak vám proklouzne zadní kolo, jste marní. :-) Vím co říkám.

 

Na Předělu zahnete doprava a dostanete se na rozhlednu Poledník, kde je mimo jiné i nouzové nocoviště. Z rozhledny je krásně vidět, jak ničivý byl orkán Kyrill, který zpustošil Šumavské lesy v noci z 18.-19. ledna 2007. Jeho rychlost dosahovala v nárazech až 170km/h. Zbytek zkázy dokonal kůrovec. Podle známého přísloví „Všechno špatné je k něčemu dobré" se nám díky ničivé síle otevřely na různých místech Šumavy dříve zakryté výhledy. Chcete-li důkaz, že Šumava je z nejhoršího venku vydejte se na okruh Nová Hůrka, vyhlídka Polom a jezero Laka a zde v úseku podél státní hranice se SRN uvidíte krásný, mladý, zdravý les.

Z rozhledny se vrátíte na Předěl, kde odbočíte vpravo a sjíždíte na Bavorskou cestu (Zelená hora), kde jsou přes cestu nebezpečné rigoly viz foto. Kousek za Předělem je rozcestí, kde se vydáte vlevo.

Po 2,5km sjezdu přijedete na rozcestí Bavorská cesta (Zelená Hora), kde odbočíte vpravo a pokračujete ve sjezdu už po asfaltové komunikace. Cestou minete Vaňkovu cestu a Za Oblíkem. Vy se nenechte rozptýlit a nebrzděte.  Na Tmavém potoku zahněte vlevo a po chvilce na rozcestí Javoří pila jeďte rovně směr Rybárna. Zde již přijedete k Roklanskému potoku a vyhlídky vám umožní rozhled na Šáreckou, Přední mlynářskou, Rybárenskou slať a posléze i Modravské slatě.

Cesta okolo Roklanského potoka je odpočinková a dovede vás až do Modravy (cyklostezka 2113). Na Modravu můžete dojet se občerstvit. Také zde můžete začít okruh.

V případě, že nepojedete na Modravu, na Tříjezerní slať se dostanete z rozcestí Na rybárně, kde odbočíte ostře vlevo a čeká vás 700m strmého stoupání. Na vrcholu stoupání zamkněte své kolo a dojděte k nedaleké slati. Dále pokračujete po žluté značce směr Rokyta a příští 3km si užijete perfektní sjezd po asfaltce s plynulými zatáčkami až k plavebnímu kanálu. U kanálu za můstkem odbočíte doleva a podél Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu pokračujete ve sjezdu po kvalitní lesní cestě až k odbočce doleva přes kanál k Hauswaldské Kapli. Minete rozcestí Hakešická cesta a Pod Kostelním vrchem.

Po nové lávce přejedete přes kanál a vyšlápnete k 400m vzdálené kapli. Je to kouzelné místo opředené tajemnostmi (zjevení).

Po prohlídce se vrátíte zpět ke kanálu, zahnete doleva a jedete až k hlavní komunikaci. Tu přejedete rovně  a hned za parkovištěm zahnete vlevo a po cyklostezce 33 dojedete až do Slunečné.S ohledem na to co již máte v nohách upozorňujeme na nepříjemné stoupání na prvních třech kilometrech tohoto úseku. Do Slunečné se dostanete po cyklostezce č.33, která lemuje hlavní silnici.

Popis z Modravy: Z parkoviště na Modravě se vydejte doprava. Minete muzeum dřevařství. Za Roklanským potokem odbočíte doleva, minete nouzové nocoviště a proti proudu Roklanského potoka se dostanete až k rozcestí Na Rybárně. Zde odbočíte doprava a strmým stoupáním se dostanete k Tříjezerní slati. Na Grubergu odbočíte doleva směrem na Poledník. Dále se držte popisu trasy a až se dostanete zpět na rozcestí Na Rybárně, jeďte rovně směrem Modrava.

Popis ze Srní: Vydáte se směr Prášily a po necelých dvou kilometrech odbočíte v Mechově doprava na malé parkoviště. Za ním odbočíte doleva a po cyklotrase č. 33 dojedete k rozcestí na Grubergu. Zde odbočíte doleva na Poledník. Popis trasy vás dovede zpět do Mechova, kde odbočíte doprava a jedete do Srní.

s sebou: energ. gely, fotoaparát, zámek, mapka 

 

 

Booking.com

 • Parkoviště Slunečná (výchozí bod)

 • Polední hora vrchol

 • Rozhledna Poledník

 • Odvodňovací rigoly

 • Javoří pila

 • Mezolitické sídliště

 • Rybárna

 • Tříjezerní slať

 • Vchynicko - Tetovský plavební kanál

 • Hauswaldská kaple

 • Velký Bor

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Slunečná (výchozí bod) Parkoviště Slunečná (výchozí bod)

  Výchozí bod trasy.

  Otevřeno: Vstupné:
  Pokračujte podle šipky, podél cesty vede cyklostezka. Parkoviště Slunečná (výchozí bod)
TOPlist
Neustále přidáváme trasy