Prachovské skály

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 6.4 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 95 m Hodnocení: 100/5

Český ráj, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Prachovské skály

Výchozím bodem naší trasy je parkoviště na konci obce Prachov. My jsme zaparkovali na druhém parkovišti za 70 kč/den. Nedaleko od parkoviště se nachází info centrum a muzeum přírody Český ráj.

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

Nad muzeum odbočte směrem k rozcestí Pod Brankou po červením turistickém značení. Za rozcestím narazíte na vstup do Prachovský skal, kde budete muset zaplatit vstupné (dospělí 70 kč, děti 30 kč). Pokud pojedete s kočárkem, pokračujte podle značek.

 
 
 

Pokračujte po červeném značení k odbočce na Křížkovského vyhlídku. Od vyhlídky pokračujte po červeném značení k rozcestí U Hlaholské vyhlídky. Na Hlaholskou vyhlídku se podíváte při cestě zpět. Nyní odbočte doprava a pokračujte po zeleném značení po schodech dolů na Masarykovu cestu. Půjdete okolo jeskyně Bratrská modlitebna, což je největší jeskyní v Prachovských skalách. Dále si užijete Rumcajsovu a Hakenovu vyhlídku.

Následuje přibližně půl kilometr dlouhý náročnější úsek. Půjdete po schodech střídavě nahoru a dolů, ale za to vás čeká několik vzrušujících, úzkých uliček. Za necelý půl kilometr si nenechte ujít Všetečkovu a Šlikovu vyhlídku

Po zeleném turistickém značení, přes rozcestí Zadní Točenice a Pod Prachovskou jehlou se dostanete k rozcestí Prachovské skály. U toho rozcestí se nachází další možný startovací bod s parkovištěm. U turistické chaty se můžete občerstvit a nakoupit nějaké suvenýry. 

 

Od turistické chaty pokračujte po zeleném značení. Za chvilku minete sochu bájného ochránce skal „Pelíška”. Na rozcestí Zelená rokle odbočte doprava a dále dojdete k Pechovy vyhlídce

Dále pokračujte po zeleném značení přes rozcestí Nad Fortnou, projdete skalní roklí Fortna a budete mít možnost odbočit ještě před rozcestí Vyhlídka Šikmá věž - odbočka doprava. Tato odbočka je značená zeleným trojúhelníkem a vede k vyhlídce Šikmá věž

Od Šikmé věže pokračujte po zelením značení. Na tomto úseku vás čeká pro některé méně sportovně nadané jedna velká nepříjemnost. Nedaleko za rozcestím Vyhlídka Šikmá věž - odbočka totiž narazíte na velmi malý průchod, kde někteří budou se budou muset proplazit po čtyřech.

Na rozcestí U buku odbočte doleva směrem k rozcestí U vyhlídky Českého ráje, kde pokračujte rovně na vyhlídku. Z vyhlídky Českého ráje se vám otevřou krásné výhledy a také na rozcestí Zadní Točenice, na kterém jste také byli :-). Od vyhlídky se vraťte k rozcestí U buku a odbočte doleva na zelené turistické značení.

Za chvilku odbočte doleva k vyhlídce Míru. Následně pokračujte přes rozcestí Nad Císařskou chodbou k rozcestí Nad Bukovinou. Kde odbočte doleva k Hlaholské vyhlídce. Od této vyhlídky se vraťte vlevo zpět na turisticiké značení, sejděte po chodech a pokračujte stejnou cestou, kterou jste přišli zpět k parkovišti.

Itinerář

 1. Parkoviště Prachov
 2. Pod Brankou - Pokračujte po červeném značení.
 3. Vstup do Prachovských skal - Musíte zaplatit vstupné.
 4. Křížkovského vyhlídka
 5. U Hlaholské vyhlídky - Odbočte doprava na zelené turistické značení.
 6. Jeskyně Bratrská modlitebna, Rumcajsova vyhlídka, Hakenova vyhlídka - Následuje přibližně půl kilometrový náročnější úsek 
 7. Všetečkova vyhlídka, Šlikova vyhlídka
 8. Zadní Točenice
 9. Pod Prachovskou jehlou
 10. Prachovské skály
 11. Socha Pelíška
 12. Zelená rokle - Odbočte doprava.
 13. Nad Fortnou - Pokračujte rovně.
 14. Skalní rokle Fortna - Projděte roklí a ještě před rozcestí Vyhlídka Šikmá věž odbočka odbočte doprava (značení zeleným trojúhelníkem)
 15. Šikmá věž - Od šikmé věže pokračujte vpravo.
 16. Vyhlídka Šikmá věž odbočka - Pokračujte rovně.
 17. U buku - Odbočte doleva na žluté značení a jděte se podívat na vyhlídku Českého ráje
 18. U vyhl. Českého ráje - Rovně k vyhlídce.
 19. Vyhlídka Českého ráje - Od vyhlídky se vraťte zpět k rozcestí U buku a odbočte doleva na zelené značení.
 20. Vyhlídka Míru
 21. Nad Císařskou chodbou - Pokračujte rovně.
 22. Nad Bukovinou - Odbočte doleva.
 23. Hlaholská vyhlídka - Od vyhlídky se vraťte se zpět směrem k rozcestí Nad Bukovinou, ale ještě před rozcestím odbočte doleva a pokračujte zpět k parkovišti.
 

 

 • Parkoviště u Prachova Parkoviště u Prachova

  Nabídka ubytování v okolí

  Výchozím bodem naší trasy Prachovskými skálami je parkoviště nad obcí Prachov.

  Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

  Od parkoviště se vydejte kolem informačního centra a muzea přírody Českého ráje k rozcestí Pod Brankou.

  Podrobný popis a itinerář trasy naleznete v kolonce "Popis".

  Otevřeno: Vstupné: 70 - 80 Kč / den
 • Rozcestí Pod Brankou Rozcestí Pod Brankou

  Na rozcestí pokračujte po červeném turistickém značení. Za chvilku dojdete ke vstupu do Prachovských skal, kde budete muset zaplatit vstupné. 

  Plná cena: 70 Kč
  Snížená: 30 Kč
  Pes: 10 Kč
  Rodinná: 170 Kč

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
 • Křížkovského vyhlídka Křížkovského vyhlídka

  Nabídka ubytování v okolí

  Z vyhlídky se vám otevřou výhledy na zříceninu hradu Trosky, Ještěd a okolí Jičínska. Vyhlídka byla pojmenována po pěveckém sboru Křížkovský. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Křížkovského vyhlídka Křížkovského vyhlídka Křížkovského vyhlídka Křížkovského vyhlídka Křížkovského vyhlídka Křížkovského vyhlídka
 • Jeskyně Bratrská modlitebna Jeskyně Bratrská modlitebna

  Projdete se přibližně 30 metrů dlouhou jeskyní. Jeskyně se nachází na tzv. Masarykově cestě a je největší jeskyní v Prachovských skalách.

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Jeskyně Bratrská modlitebna Jeskyně Bratrská modlitebna Jeskyně Bratrská modlitebna Jeskyně Bratrská modlitebna Jeskyně Bratrská modlitebna Jeskyně Bratrská modlitebna
 • Hakenova vyhlídka Hakenova vyhlídka

  Nabídka ubytování v okolí

  Z vyhlídky pojmenované podle Profesora Hakena budete mít kvůli vzrostlým stromům omezený výhled.

  Otevřeno: Vstupné:
  Hakenova vyhlídka Hakenova vyhlídka
 • Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka

  Z vyhlídky si užijete krásný pohled na skalní město v centrální části Prachovských skal.

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka Všetečkova vyhlídka
 • Turistická chata Turistická chata

  Nabídka ubytování v okolí

  V turistické chatě je možnost občerstvení a koupení různých suvenýrů.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Socha Pelíška Socha Pelíška

  Socha na počest bájného strážce Prachovských skal. Podle pověstí žil v místních lesích a uzdravoval choré, pomáhal potřebným, chránil lidi před divnými šelmami i samotným peklem. Více informací se dočtete na informační tabuli. 

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
 • Pechova vyhlídka Pechova vyhlídka

  Nabídka ubytování v okolí

  Další vyhlídka, kde se vám otevře krásný výhled na centrální část Prachovských skal.

  Otevřeno: Vstupné:
  Pechova vyhlídka Pechova vyhlídka Pechova vyhlídka
 • Vyhlídka Šikmá věž Vyhlídka Šikmá věž

  Velice zajímavá vyhlídka na Šikmé věži, z které si užijete výhledy do krajiny. Dříve se šlo přesvědčit, jestli je věž opravdu šikmá. Nyní skalka kvůli stromům není zespoda skoro vidět.

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Vyhlídka Šikmá věž Vyhlídka Šikmá věž Vyhlídka Šikmá věž
 • Vyhlídka Českého ráje Vyhlídka Českého ráje

  Nabídka ubytování v okolí

  Z této vyhlídky se vám otevře výhled na centrální část Prachovských skal a na rozcestí "Zadní Točenice", po kterém jste také šli. Při dobrém počasí můžete vidět Trosky, Vyskeř a Ještěd. Tato vyhlídka se nám líbila nejvíce.

  Otevřeno: Vstupné:
  Vyhlídka Českého ráje Vyhlídka Českého ráje Vyhlídka Českého ráje Vyhlídka Českého ráje Vyhlídka Českého ráje Vyhlídka Českého ráje
 • Vyhlídka Míru Vyhlídka Míru

  Další vyhlídka na Prachovské skály.

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Vyhlídka Míru Vyhlídka Míru Vyhlídka Míru Vyhlídka Míru Vyhlídka Míru Vyhlídka Míru
 • Hlaholská vyhlídka Hlaholská vyhlídka

  Bohužel již poslední vyhlídka na trase...

  Nabídka ubytování v okolí

  Otevřeno: Vstupné:
  Hlaholská vyhlídka Hlaholská vyhlídka

Český ráj, Česká Republika

Tato chráněná krajinná oblast, jak již sám název napovídá, patří mezi nejkouzelnější místa České republiky a je rozdělena na 3 oddělené části. Nadmořská výška je zde od 234 m.n.m (rybník Žabakor) po 488 m.n.m. (hrad Trosky).

Její dvě části najdete nedaleko Prahy mezi městy Mnichovo hradiště, Turnov a Jičín. Rozlohou patří mezi menší CHKO (rozloha 92 km2) ovšem přírodními zajímavostmi k nejhezčím. Zdejší skalní města Prachovské skály (severovýchodně od Jičína), Příhrazské skály (východně od Mnichova Hradiště, dojdete po červeném turistickém značení) a Hruboskalsko (jihozápadně od Turnova) stojí za návštěvu. Zajímavé jsou zříceniny hradů Trosky a Kozlov. Navštívit můžete hrad Valdštejn, který stojí na okraji pískovcového města na třech skalních blocích, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Některé místnosti stavitelé vyhloubili přímo do skály. Datum vzniku tohoto hradu se datuje někdy okolo roku 1260. V 16. století hrad vyhořel a do současné podoby prošel několika úpravami. Chcete-li se rozhlédnout po okolí můžeme doporučit návštěvu nádherné skalní vyhlídky Hlavatice. Z vyhlídky uvidíte Jizeru, Turnov, Mladoboleslavsko a Kozákovský hřeben. K vyhlídce Hlavatice a hradu Valdštejn dojdete z Turnova po červeném turistickém značení. Určitě se Vám zalíbí zdejší prameny a rybníky. V této části Českého ráje se nachází v Čechách velmi známý gotický hrad Kost, stojící na skále (3 km severozápadně od osady Sobotka). Na tomto hradě se pravidelně konají kulturní akce např. na přelomu měsíce července a srpna Čarodějnický kongres.

Z Mnichova Hradiště dojdete po červené ke zřícenině skalního města Valečov a mnoho návštěvníků vůbec netuší, že jen pár metrů opodál jsou Valečovské skalní světničky. Pokračujete-li dále dojdete ke zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Hrad byl vybudován na 7 skalních pískovcových blocích. Zachovány byly chodby, tesané světničky a kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byl v těchto světničkách objeven v jedné z místností kamenný oltář.

Mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází třetí část Českého ráje. Tato oblast je zajímavá zejména jeskyněmi. U Klokočí je to jeskyně Postojna, která je zároveň největší v Českém ráji. Vstup je na vlastní nebezpečí a doporučuje se vzít si sebou baterku. Nedaleko Klokočí jižním směrem navštívíte zříceninu hradu Rotštejn, jejíž část byla vtesána přímo do pískovcových skal. K Jeskyni Matěje Krocínovského a přilehlé sluji Václava Sydovského dojdete po červeném značení z nedaleké Vranové. Na rozcestí Pánovo pole odbočíte doprava a pokračujete po žluté.

Další informace zde

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u Prachova Parkoviště u Prachova

  Nabídka ubytování v okolí

  Výchozím bodem naší trasy Prachovskými skálami je parkoviště nad obcí Prachov.

  Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

  Od parkoviště se vydejte kolem informačního centra a muzea přírody Českého ráje k rozcestí Pod Brankou.

  Podrobný popis a itinerář trasy naleznete v kolonce "Popis".

  Otevřeno: Vstupné: 70 - 80 Kč / den

Parkhotel Skalní městoParkhotel Skalní město ***

Parkhotel Skalní město stojí uprostřed Českého ráje. Má pokoje s vlastní koupelnou a à-la-carte restauraci, která nabízí jídla české a mezinárodní kuchyně. Pro hosty je připravená snídaně. K dispozici je bezplatné Wi-Fi.

Skalní město Parkhotel stojí 200 metrů od autobusové zastávky. Jinolické rybníky se nachází do 1,5 km od ubytování. Akvapark v Jičíně je vzdálený 7 km. Hrad Trosky a Kost se tyčí 12 km od hotelu. Na místě najdete neplacené parkoviště. Více informací zde

Cena od: 783 Kč

 

Booking.com


Hotel RiegerHotel Rieger

Tento 3hvězdičkový hotel se nachází 100 metrů od hlavního jičínského náměstí a má moderní pokoje s Wi-Fi zdarma a satelitní TV s plochou obrazovkou. Nabízí masáže přímo ve vašem pokoji, posilovnu a pizzerii. Hotel Rieger nabízí pokoje s ventilátorem, lednicí, koberci a koupelnou s toaletními potřebami a fénem.

Personál hotelu Rieger zajišťuje půjčení jízdních kol a aut a také prohlídky Jičína. Hrad Kost a zřícenina Trosky se nachází 12 km od hotelu. Více informací zde

Cena od: 1 193 Kč

 

Booking.com


Hotel U KráleHotel U Krále

Tento hotel se nachází v centru Jičína, jen 20 metrů od náměstí a nabízí moderně zařízené pokoje s bezplatným Wi-Fi připojením a bezplatné parkování. Má půjčovnu jízdních kol a kavárnu s terasou.

Hotel U krále poskytuje pokoje s minibarem, posezením a satelitní TV. Hosté obdrží také slevu do aquaparku a na veřejný bazén. Více informací zde

Cena od: 1 278 Kč

 

Booking.com


Hotel JičínHotel Jičín

Hotel Jičín se nachází v historickém centru Jičína, v srdci Českého ráje, 100 metrů od Valdické brány. Nabízí bezplatné Wi-Fi a parkování zdarma. Všechny pokoje v hotelu Jičín mají satelitní TV a zařízení na přípravu čaje a kávy. 

Hosté hotelu Jičín mají volný přístup do vodního centra s bazénem a saunou, které se nachází 300 metrů od hotelu. Více informací zde

Cena od: 1 305 Kč

 

Booking.com


Hotel BohemiaHotel Bohemia ***

Hotel Bohemia se nachází na klidném místě, přibližně 500 metrů od centra Jičína. Vlakové i autobusové nádraží se nachází také nedaleko (1 km). Dále nabízí bezplatné Wi-Fi a parkoviště.

Nabízené pokoje jsou prostorné s posezením, kabelovou TV a vlastní koupelnou. Hotel Bohemia provouzuje bar a nepřetržitě otevřenou recepci. Více informací zde

Cena od: 953 Kč

 

Booking.com


 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy