Prášily z Nové Hůrky

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 23.5 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 380 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Prášily z Nové Hůrky

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Z parkoviště v Nové Hůrce přejedete přes hlavní silnici, na prvním rozcestí ve tvaru Y odbočíte doleva a po chvilce doprava směrem jezero Laka. Až minete velmi pěkné opravené chaloupky, tak přejedete přes potok a vjedete do lesa. Již v těchto místech se stoupáním po pěkné asfaltce zahřejete. Kousek za lesem projedete rozcestí rovně a posléze přijedete k hrobce rodiny Abelů. Zde je možnost odpočinku a přečtení historie a to nejen o zmiňované rodině.

 

Kousek za hrobkou je rozcestí Bývalá Stará Hůrka. Zde pokračujte vlevo k jezeru Laka. Po krátkém sjezdu za potokem odbočte vpravo. Horší cestou  se  stoupáním dostanete k odbočce na jezero. Po zhlédnutí jezera a přečtení zajímavých informačních tabulí, se vrátíte na rozcestí a odbočíte doprava směrem Gsendet. Jestli jste už někdy šlapali na Poledník, tak věřte, že si zde na něj vzpomenete. Příští 2,5 km stojí za to. Z parkoviště na vrchol tohoto stoupání ujedete 6 kilometrů a nastoupáte přes 300 výškových metrů! Jako téměř vždy na Šumavě jste následně odměněni stejně strmým sjezdem, jako byl výšlap. Cesta ve sjezdu byla v roce 2015 štěrková a upravená.

Upozornění: V zimním a jarním období: 15.11. - 15.7. je úsek za jezerem Laka z důvodu ochrany tetřeva hlušce uzavřen. Ovšem přijedete-li na jaře či v červnu, nezoufejte. Vraťte se od jezera Laka k rozcestí Stará Hůrka a odbočte doprava na Vysoké lávky. Příjemným sjezdem dojedete do Prášil, kde se opět napojíte na trasu. Vyhnete se jednomu velmi nepříjemnému stoupání a ušetříte spoustu sil.

Minete rozcestí bývalé Horní Ždánidla (nedaleko od tohoto místa se nachází turistický hraniční přechod Gsenget) a necelý kilometr za ním přijedete na Horní Ždánidla (od jezera Laka až do Prášil objíždíte horu Ždánidla 1309 m. n. m.). Zde pokračujete vlevo a na dalším rozcestí začíná strmý sjezd do Prášil. V Prášilech přijedete na hlavní silnici, kde pokračujete rovně a po necelých 200 m, ještě před Prášilským potokem, můžete navštívit botanickou zahradu a podívat se na bizony. Chcete-li si výlet prodloužit, jeďte od botanické zahrady doleva a napojte se na tento výlet Poledník, Tříjezerní slať, Hauswaldská kaple. Budete-li pokračovat v kratší verzi výlet, odbočte na silnici doprava. Za zatáčkou se můžete zastavit v cukrárně i v restauraci.

Pokračujte ze vsi směrem Železná Ruda. Ještě na konci vsi se můžete zastavit v archeoparku a lanovém centru. Bohužel v roce 2014 byl areál uzavřen, tento rok by měl být znovu otevřen. Kousek za Prášilským potokem je rozcestí, které přejedete rovně (zvyšte opatrnost, přejíždíte přes hlavní silnici), a pak se cyklostezka stočí doleva a dál vede podél hlavní silnice. V těchto místech si prohlédnete soutok Přášilského potoka a Křemelné. Zanedlouho se dostanete na nově otevřený úsek cyklostezky. V lese přijedete k rozcestí u bývalého objektu NP ve tvaru T. Odbočíte-li doleva, dojedete až k parkovišti v Nové Hůrce. Držte se na následném rozcestí rovně po hlavní silnici.

My však máme pro vás jeden báječný tip. Odbočte vpravo a mírným stoupáním po hlavní silnici se dostanete k 3 km vzdálené restauraci na Rovině. Prostředí restaurace a zejména jídlo vás určitě osloví. Z restaurace se sjezdem vrátíte na rozcestí u bývalého objektu NP a pokračujte rovně až k parkovišti. Za lesem se na rozcestí držte rovně a hlavní komunikace vás dovede až k parkovišti.

 

 • Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)

  Výchozím bodem trasy je parkoviště v Nové Hůrce. Útulný penzion Dvorec se nachází v těsné blízkosti parkoviště u lesa. Je to náš nejoblíbenější rodinný penzion, kam se rádi pravidelně vracíme. Společně s penzionem u Hofmanů na Borové Ladě vřele doporučujeme rodinám s malými dětmi. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)
 • Hrobka rodiny Abelů Hrobka rodiny Abelů

  Hrobka sklářského rodu Abelů, která se nacházela v osadě Nová Hůrka. Podle pověsti Němečtí vojáci vytáhli nebožtíky z hrobů, tancovali s nimi a poté je rozstříleli. Každý voják, který se tohoto účastnil, prý do půl roka zemřel na infekci z mrtvol. Mezi potomky rodu Abelů patří známý šumavský spisovatel Karel Klostermann. 

  Osada Nová Hůrka
  Osada začala vznikat po velkých vichřicích mezi lety 1764 až 1777. Šlo o nutnost nějakým způsobem využít dřevo z kalamit. Byla zde vystavěna sklárna a brusírna zrcadel, které patřily rodině Abelů. Poté co se jejich majetek dostal do dražby (1844), se zde vystřídala řada neúspěšných nájemců. V roce 1938  zde stálo 19 domů, ve kterých žilo 288 obyvatel výhradně německé národnosti. Po druhé válce bylo veškeré obyvatelstvo vysídleno a usídlila se zde československá armáda. Armáda zde měla největší vojenskou základnu v rámci výcvikového prostoru Dobrá Voda až do roku 1991.

  Otevřeno: Vstupné:
  Hrobka rodiny Abelů Hrobka rodiny Abelů Hrobka rodiny Abelů
 • Jezero Laka Jezero Laka

  S nadmořskou výškou 1096m nad mořem je nejvýše položeným jezerem na Šumavě. Jezero je hluboké 3,9 metrů.

  Otevřeno: Vstupné:
  Jezero Laka Jezero Laka Jezero Laka Jezero Laka Jezero Laka Jezero Laka
 • Horní Ždánidla Horní Ždánidla

  Horní Ždánidla (Steindlberg) nebo také Horní Kamenec, bývala dřevařská osada, ve které v roce 1910 žilo 120 obyvatel v 15 domech. Po druhé světové válce jí zastihl stejný osud jako osady v okolí. Ještě před Prášily projedete místem, kde stávala osada Dolní Ždánidla.

  Otevřeno: Vstupné:
  Horní Ždánidla
 • Bizoni v botanické zahradě Bizoni v botanické zahradě

  V Botanické zahradě v Prášilech najdete i ohradu s bizony.

  Otevřeno: Vstupné:
  Bizoni v botanické zahradě Bizoni v botanické zahradě Bizoni v botanické zahradě
 • Cukrárna Cukrárna

  U cukrárny je i místní samoobsluhu a naproti bufet.

  Otevřeno: Po - So: 7:00 - 17:00,
  NE: 8:00 - 17:00
  Vstupné:
  Cukrárna Cukrárna
 • Informační středisko Prášily Informační středisko Prášily

  Informační středisko v Prášilech. Středisko nabízí informace o historii Prašil a jejich okolí, suvenýry, pohlednice, cyklistické potřeby a v zimě lyžařské vosky, korky.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: říjen - květen
  St - Ne: 8.30 - 15.30 hod.

  červen, září
  St - Pá: 8.30 - 15.30 hod.
  So, Ne: 9.00 - 17.00 hod.

  červenec, srpen
  Po - Ne 9.00 - 17.00 hod.
  Vstupné:
 • Archeopark Prášily Archeopark Prášily

  Archeopark je po požáru z prosince 2016 mimo provoz!

  Zde se dozvíte vše o životě Keltů. Naproti přes cestu můžete navštívit lanové centrum. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Vstupné:
  Archeopark Prášily Archeopark Prášily Archeopark Prášily
 • Parkoviště Slunečná Parkoviště Slunečná

  Parkoviště se nachází nedaleko Prášil směr Srní. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Soutok Křemelné a Prášilského potoka Soutok Křemelné a Prášilského potoka

  U soutoku Křemelné a Prášilského potoka přejedete přes lávku. Chcete-li vidět jak se říčka Křemelná stane dravou řekou, dáme vám tip na krátkou procházku. Popojeďte si autem zpět do Prášil a jeďte směrem na Srní k nedalekému parkovišti Velký Bor. Od parkoviště vede asfaltová silnice mírným klesáním až k mostu přes řeku. Byli jsme sami překvapeni, na jak krátkém úseku se z dravého potoka stane široká řeka. Prodloužit cestu k tomuto místo můžete i na kole a to tak, že v Prášilech zahnete na hlavní komunikaci doprava, projedete okolo botanické zahrady a necelé dva kilometry za Prášilama přijedete k Velkému Boru. Místo poznáte tak, že se zde nachází památník s mapou. Od památníku pokračujte lesem asfaltkou až k říčce Křemelná. V detektivním seriálu Policie Modrava, byla v jednom z dílů hozená z tohoto mostu puška do řeky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Soutok Křemelné a Prášilského potoka Soutok Křemelné a Prášilského potoka Soutok Křemelné a Prášilského potoka
 • Šerlův dvůr Šerlův dvůr

  I tato osada musela ustoupit vojenskému újezdu Dobrá Voda. Proti proudu Křemelné stávala pila a mlýn, ve kterém se natáčel film Král Šumavy (ve filmu nebyl vidět mlýn ale pouze kulisy). Filmaři nedaleko vytvořili močál, ve kterém se na konci filmu utopila Marie Rysová (Jiřina Švorcová). Po proudu řeky stávala brusírna skla a zrcadel. Rozcestím prochází i prastará Vintířova stezka, která začíná v německém Niederalteichu. Dnes tudy vede také lyžařská Šumavská magistrála. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště Skelná Parkoviště Skelná

  Další parkoviště, ze kterého je možné naskočit na trasu. Skelná huť vznikla roku 1654 a zanikla v roce 1970, neboť se nacházela hluboko ve vojenském prostoru.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Restaurace Rovina Restaurace Rovina

  V restauraci si vždy pochutnáme na pečené kachně. Dobíjecí stanice pro elektrokola. Elektrokolo si zde můžete půjčit. Parkování zdarma.

  Mimo trasu, najdete v mapě.

  Otevřeno: Vstupné:
  Restaurace Rovina Restaurace Rovina Restaurace Rovina
 • Slatinný potok Slatinný potok

  Lávka s tůňkou na Slatinném potoku se nachází v místě, kde to ještě po válce žilo. Na soutoku Slatinného a Sklářského potoka, nedaleko od lávky, ještě na konci 19. století stávala brusírna skla.

  Mimo trasu, najdete v mapě.

  Otevřeno: Vstupné:
  Slatinný potok Slatinný potok Slatinný potok

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)

  Výchozím bodem trasy je parkoviště v Nové Hůrce. Útulný penzion Dvorec se nachází v těsné blízkosti parkoviště u lesa. Je to náš nejoblíbenější rodinný penzion, kam se rádi pravidelně vracíme. Společně s penzionem u Hofmanů na Borové Ladě vřele doporučujeme rodinám s malými dětmi. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)
 • Parkoviště Slunečná Parkoviště Slunečná

  Parkoviště se nachází nedaleko Prášil směr Srní. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště Skelná Parkoviště Skelná

  Další parkoviště, ze kterého je možné naskočit na trasu. Skelná huť vznikla roku 1654 a zanikla v roce 1970, neboť se nacházela hluboko ve vojenském prostoru.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Restaurace Rovina Restaurace Rovina

  V restauraci si vždy pochutnáme na pečené kachně. Dobíjecí stanice pro elektrokola. Elektrokolo si zde můžete půjčit. Parkování zdarma.

  Mimo trasu, najdete v mapě.

  Otevřeno: Vstupné:
  Restaurace Rovina Restaurace Rovina Restaurace Rovina
TOPlist
Neustále přidáváme trasy