Purkarec, Týn nad Vltavou, muzeum historických vozidel

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 36.8 km Obtížnost: Střední Převýšení: 158 m Hodnocení: 80/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Purkarec, Týn nad Vltavou, muzeum historických vozidel

Výlet začíná v Purkarci nedaleko Hluboké nad Vltavou. 

Ubytování

Stojíte-li na návsi čelem proti kostelu, vydejte se po hlavní silnici doleva (až do Týna nad Vlt. vede cyklotrasa č. 1079). Z asfaltové komunikace nikam neodbočujte. Projeďte nedalekou Jeznici až do vesničky Litoradlice. V Litoradlici sjedete v levotočivé zatáčce z hlavní silnice rovně a pokračujete zákazem vjezdu příjemným sjezdem až k hrázi Hněvkovické přehrady. Přejdete na druhý břeh a za chvilku odbočíte doleva k řece. Cyklostezka vás po chvilce opět vrátí na hlavní silnici, abyste na začátku vesnice Břehy na cyklostezku opět najeli. Podél břehu Vltavy pokračujte do centra Týna nad Vltavou. 

 
 
 

Po podjetí mostu odbočíte na konci rozsáhlého parkoviště doprava (sjíždíte z cyklotrasy č. 1079). Následně odbočte na hlavní silnici doprava a hned doleva na náměstí. Prohlédněte si náměstí Míru a vydejte se odbočkou u zámku do ulice Tyršova. Z náměstí pojedete zhruba 120 metrů po kostkách a odbočíte doleva do ulice Sakařova. Na konci ulice Sakařova odbočte doprava do ulice Na Vinicích, kde vás čeká nepříjemné stoupání. Tuto ulici projeďte také po hlavní silnici až na konec a odbočte doleva do aleje Míru. Držte se rovně a za zhruba 400 metrů dojdete k rozhledně Semenec.

 

Z rozhledny pokračujte z kopce po asfaltové komunikaci k přírodovědnému muzeu Semenec. Po prohlédnutí muzea pokračujte stále asfaltovou komunikací dolů (ignorujte odbočku doleva). Na konci sjezdu se cesta stočí doleva k soutoku Vltavy a Lužnice. Soutok vytváří dvě největší jihočeské řeky Vltava a Lužnice. Natáčely se zde záběry z filmu Kameňák (režie Troška).

Od soutoku se vraťte stejnou cestou zpět k rozhledně. Za rozhlednou si pohlídejte odbočku doprava do ulice Na Vinicích, kde již nemusíte odbočovat k náměstí, ale můžete sjet do ulice Dewetterova a u řeky se opět napojíte na cyklostezku. Jeďte stejnou cestou zpět proti proudu řeky Vltavy do vesnice Břehy. Na rozcestí ve tvaru Y odbočte doleva. Dvou a půl kilometrovém stoupání dojedete do Horních Kněžeklad. Zde odbočíte doprava a v nedalekých Pořežanech si prohlédnete muzeum historických vozidel.

Od muzea sjedete dále do vsi a na rozcestí odbočíte doprava. Stoupáním dojedete do Hroznějovic, které minete po hlavní silnici a v nedalekém Kostelci odbočíte doprava k přívozu. Než k přívozu dojdete, raději zavolejte na kontaktní číslo 775 558 126 (číslo bylo platné v květnu 2015), aby s vámi počítali.

Nechcete-li od muzea jet k přívozu, sjeďte z Horních Kněžeklad zpět do Hněvkovic (nejsou značeny) a odbočte ostře vlevo zpět na hráz. Za hrází odbočte vlevo a stoupáním dojedete do vesničky Litoradlice. Zde dáte přednost v jízdě a pokračujete rovně mírným sjezdem. Hlavní silnice vás dovede zpět do Purkarce.

 

 • Purkarec Purkarec

  Výchozí bod této trasy je Purkarec. Nachází se zde ubytovací kapacity, které jsou turisty velmi oblíbené. Naleznete zde i velmi pěkný kostel sv. Jiří a síň voroplavby. Za kostelem se nachází nové přístaviště.

  Ubytování

  Otevřeno: Vstupné:
  Purkarec Purkarec
 • Kostel sv. Jiří Kostel sv. Jiří

  V Purkarci na návsi se nachází velmi pěkný kostel sv. Jiří a naproti restaurace s terasou.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kostel sv. Jiří
 • Přístav v Purkarci Přístav v Purkarci

  Přístav v Purkarci. Jízdní řád parníku

  Otevřeno: Vstupné:
 • Síň voroplavby v Purkarci Síň voroplavby v Purkarci

  Užijte si prohlídku historie voroplavby. Síň založil spolek Vltavan, aby připomínala současné generaci nelehkou práci a zašlou slávu voroplavby, kdy vory tvořily neodmyslitelný kolorit Povltaví. V muzeum se dozvíte zajímavosti o stavbě vorů, výrobě houžví, oblečení a nářadní vorařu. Síň se nachází opačným směrem než vede trasa (200 metrů od kostela).

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Duben - Říjen
  pondělí - neděle: 09:00 - 17:00
  Vstupné: Cena: 30 Kč
  Snížená: 10 Kč
 • Náměstí Míru v Týně nad Vltavou Náměstí Míru v Týně nad Vltavou

  Na náměstí se nachází barokní kašna, chrám sv. Jakuba a zámek, ve kterém je i městské muzeum.

  Otevřeno: Vstupné:
  Náměstí Míru v Týně nad Vltavou Náměstí Míru v Týně nad Vltavou Náměstí Míru v Týně nad Vltavou
 • Rozhledna Semenec Rozhledna Semenec

  Pět metrů vysoká betonová rozhledna. Z rozhledny si užijete výhled na řeku Vltavu, město Týn nad Vltavou a v dáli na JE Temelín. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozhledna Semenec Rozhledna Semenec Rozhledna Semenec
 • Přírodovědné muzeum Semenec Přírodovědné muzeum Semenec

  Naleznete zde sbírku světových druhů borovic, ukázky z kamenné kroniky jižních Čech, sbírku léčivých bylin, expozici lesních společenstev jižních Čech a ''Na křídlech pterodaktyla''.

  Official web

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Duben - Říjen
  sobota - neděle: 13:00 - 17:00
  Vstupné: základní: 50,- Kč
  snížené: 20,- Kč
  děti do 3 let zdarma
  Přírodovědné muzeum Semenec Přírodovědné muzeum Semenec Přírodovědné muzeum Semenec Přírodovědné muzeum Semenec Přírodovědné muzeum Semenec Přírodovědné muzeum Semenec
 • Soutok Vltavy a Lužnice Soutok Vltavy a Lužnice

  Na tomto místě se stékají dvě největší jihočeské řeky Lužnice a Vltava. Natáčely se zde scénky z filmu Kameňák.

  Otevřeno: Vstupné:
  Soutok Vltavy a Lužnice Soutok Vltavy a Lužnice Soutok Vltavy a Lužnice
 • Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany

  V třípodlažním muzeu se nachází historické originály automobilů, motocyklů, koňských kočárů, dětských kočárů, psacích a šicích strojů a oddělení vojenské historie. Některé exponáty byly použity v českých i zahraničních filmech a pohádkách.

  Otevřeno: Leden - Prosinec
  pondělí - neděle: 09:00 - 17:00
  Vstupné: Cena: 60 Kč
  Snížená: 30 Kč
  Děti do 10 let: 20 Kč
  Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany Historické muzeum vozidel Pořežany

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Purkarec Purkarec

  Výchozí bod této trasy je Purkarec. Nachází se zde ubytovací kapacity, které jsou turisty velmi oblíbené. Naleznete zde i velmi pěkný kostel sv. Jiří a síň voroplavby. Za kostelem se nachází nové přístaviště.

  Ubytování

  Otevřeno: Vstupné:
  Purkarec Purkarec
TOPlist
Neustále přidáváme trasy