Riegrova stezka - Semily
Český ráj, Česká Republika
Riegrova stezka - Semily
Popis Riegrovou stezkou začíná u rozcestí Bítouchov. K tomuto rozcestí se dostanete od Semil po červeném turistickém značení (od nádraží vede k řece modré turistické značení). U rozcestí Bítouchov se nachází tenisový kurt a malé parkoviště.
Od rozcestí se vydejte po pravém břehu řeky Jizera (červené značení). Za 500 metrů dorazíte k informační tabuli (RS 01), na které se dozvíte pár užitečných informací a poučení. Těchto tzv. ''traumabodů'' potkáte na trase několik.
Za necelých 400 metrů od RS 01 dojdete k přírodní památce ''Galerie''. Čtyřicet metrů vysoká soutěska, tvořená přeměněnou albitickou žulou, je chráněná od roku 1990 (další informace si přečtete na informační tabuli). Dále minete jímací jez vybudovaný v roce 1921, který je součástí vodní elektrárny ve Spálově.
|
Dále půjdete stále po červeném turistickém značení okolo několika vyhlídkových míst. Projdete dvanáct metrů dlouhým tunelem vyraženým v tvrdé hornině. Tunel vznikl v roce 1909 při budování stezky. Posléze minete studánku Antala Staška a prohlédnete si technickou raritu: dodnes funkční vodní elektrárnu, která byla vybudování v letech 1921 až 1926.
Ve Spálově končí naučná stezka Údolí Jizery - Riegrova stezka. Odtud se můžete stejnou cestou vrátit zpět nebo se napojit na modré turistické značení (Kamenického stezka) a pokračovat podle naší GPS.
Úsek od rozcestníku Spálov - most, přes Spálov - obec, k rozcestníku Myší skála, je náročný (2 km, stoupání zhruba něco přes 200 metrů), ale odměnou vám budou krásné výhledy na údolí řeky Jizera. Výstup na vrchol skalního útvaru ''Myší skála'' není jednoduchý, ovšem stojí za to. Na skála dbejte vyšší opatrnosti!
Zhruba 700 metrů za Myší skálou odbočte na rozcestí ''Morava'' doprava a pokračujte po žlutém turistickém značení zpět na start trasy. Cestou si užijete vyhlídky: U Bakala, Moravská Jiřička, U Peršinky, Jiřička, Kopaňka a Peretka.
Do Semil zpět se můžete vrátit po červeném (k náměstí) nebo modrém (k nádraží) značení.
Zdroj fotek: www.fotojaromir.cz
|
-
Bítouchov - rozcestí (start trasy)
Český ráj, Česká Republika
Tato chráněná krajinná oblast, jak již sám název napovídá, patří mezi nejkouzelnější místa České republiky a je rozdělena na 3 oddělené části. Nadmořská výška je zde od 234 m.n.m (rybník Žabakor) po 488 m.n.m. (hrad Trosky).
Její dvě části najdete nedaleko Prahy mezi městy Mnichovo hradiště, Turnov a Jičín. Rozlohou patří mezi menší CHKO (rozloha 92 km2) ovšem přírodními zajímavostmi k nejhezčím. Zdejší skalní města Prachovské skály (severovýchodně od Jičína), Příhrazské skály (východně od Mnichova Hradiště, dojdete po červeném turistickém značení) a Hruboskalsko (jihozápadně od Turnova) stojí za návštěvu. Zajímavé jsou zříceniny hradů Trosky a Kozlov. Navštívit můžete hrad Valdštejn, který stojí na okraji pískovcového města na třech skalních blocích, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Některé místnosti stavitelé vyhloubili přímo do skály. Datum vzniku tohoto hradu se datuje někdy okolo roku 1260. V 16. století hrad vyhořel a do současné podoby prošel několika úpravami. Chcete-li se rozhlédnout po okolí můžeme doporučit návštěvu nádherné skalní vyhlídky Hlavatice. Z vyhlídky uvidíte Jizeru, Turnov, Mladoboleslavsko a Kozákovský hřeben. K vyhlídce Hlavatice a hradu Valdštejn dojdete z Turnova po červeném turistickém značení. Určitě se Vám zalíbí zdejší prameny a rybníky. V této části Českého ráje se nachází v Čechách velmi známý gotický hrad Kost, stojící na skále (3 km severozápadně od osady Sobotka). Na tomto hradě se pravidelně konají kulturní akce např. na přelomu měsíce července a srpna Čarodějnický kongres.
Z Mnichova Hradiště dojdete po červené ke zřícenině skalního města Valečov a mnoho návštěvníků vůbec netuší, že jen pár metrů opodál jsou Valečovské skalní světničky. Pokračujete-li dále dojdete ke zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Hrad byl vybudován na 7 skalních pískovcových blocích. Zachovány byly chodby, tesané světničky a kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byl v těchto světničkách objeven v jedné z místností kamenný oltář.
Mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází třetí část Českého ráje. Tato oblast je zajímavá zejména jeskyněmi. U Klokočí je to jeskyně Postojna, která je zároveň největší v Českém ráji. Vstup je na vlastní nebezpečí a doporučuje se vzít si sebou baterku. Nedaleko Klokočí jižním směrem navštívíte zříceninu hradu Rotštejn, jejíž část byla vtesána přímo do pískovcových skal. K Jeskyni Matěje Krocínovského a přilehlé sluji Václava Sydovského dojdete po červeném značení z nedaleké Vranové. Na rozcestí Pánovo pole odbočíte doprava a pokračujete po žluté.
Další informace zde
Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.
-
Bítouchov - rozcestí (start trasy)
Jak na start trasy? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete.
Otevřeno: Vstupné: