Riegrova stezka - Semily

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 8.8 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 234 m Hodnocení: 80/5

Český ráj, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Riegrova stezka - Semily

Booking.com

Popis Riegrovou stezkou začíná u rozcestí Bítouchov. K tomuto rozcestí se dostanete od Semil po červeném turistickém značení (od nádraží vede k řece modré turistické značení). U rozcestí Bítouchov se nachází tenisový kurt a malé parkoviště.

Nabídka Last Minute zájezdů!

Od rozcestí se vydejte po pravém břehu řeky Jizera (červené značení). Za 500 metrů dorazíte k informační tabuli (RS 01), na které se dozvíte pár užitečných informací a poučení. Těchto tzv. ''traumabodů'' potkáte na trase několik.

Za necelých 400 metrů od RS 01 dojdete k přírodní památce ''Galerie''. Čtyřicet metrů vysoká soutěska, tvořená přeměněnou albitickou žulou, je chráněná od roku 1990 (další informace si přečtete na informační tabuli). Dále minete jímací jez vybudovaný v roce 1921, který je součástí vodní elektrárny ve Spálově.

Nabídka Last Minute zájezdů!

 

Dále půjdete stále po červeném turistickém značení okolo několika vyhlídkových míst. Projdete dvanáct metrů dlouhým tunelem vyraženým v tvrdé hornině. Tunel vznikl v roce 1909 při budování stezky. Posléze minete studánku Antala Staška a prohlédnete si technickou raritu: dodnes funkční vodní elektrárnu, která byla vybudování v letech 1921 až 1926.

Ve Spálově končí naučná stezka Údolí Jizery - Riegrova stezka. Odtud se můžete stejnou cestou vrátit zpět nebo se napojit na modré turistické značení (Kamenického stezka) a pokračovat podle naší GPS. 

Úsek od rozcestníku Spálov - most, přes Spálov - obec, k rozcestníku Myší skála, je náročný (2 km, stoupání zhruba něco přes 200 metrů), ale odměnou vám budou krásné výhledy na údolí řeky Jizera. Výstup na vrchol skalního útvaru ''Myší skála'' není jednoduchý, ovšem stojí za to. Na skála dbejte vyšší opatrnosti!

Nabídka Last Minute zájezdů!

Zhruba 700 metrů za Myší skálou odbočte na rozcestí ''Morava'' doprava a pokračujte po žlutém turistickém značení zpět na start trasy. Cestou si užijete vyhlídky: U Bakala, Moravská Jiřička, U Peršinky, Jiřička, Kopaňka a Peretka.

Do Semil zpět se můžete vrátit po červeném (k náměstí) nebo modrém (k nádraží) značení.

 

Zdroj fotek: www.fotojaromir.cz

 
 
 

  • Bítouchov - rozcestí (start trasy)

    Jak na start trasy? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

    Otevřeno: Vstupné:

Český ráj, Česká Republika

Tato chráněná krajinná oblast, jak již sám název napovídá, patří mezi nejkouzelnější místa České republiky a je rozdělena na 3 oddělené části. Nadmořská výška je zde od 234 m.n.m (rybník Žabakor) po 488 m.n.m. (hrad Trosky).

Její dvě části najdete nedaleko Prahy mezi městy Mnichovo hradiště, Turnov a Jičín. Rozlohou patří mezi menší CHKO (rozloha 92 km2) ovšem přírodními zajímavostmi k nejhezčím. Zdejší skalní města Prachovské skály (severovýchodně od Jičína), Příhrazské skály (východně od Mnichova Hradiště, dojdete po červeném turistickém značení) a Hruboskalsko (jihozápadně od Turnova) stojí za návštěvu. Zajímavé jsou zříceniny hradů Trosky a Kozlov. Navštívit můžete hrad Valdštejn, který stojí na okraji pískovcového města na třech skalních blocích, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Některé místnosti stavitelé vyhloubili přímo do skály. Datum vzniku tohoto hradu se datuje někdy okolo roku 1260. V 16. století hrad vyhořel a do současné podoby prošel několika úpravami. Chcete-li se rozhlédnout po okolí můžeme doporučit návštěvu nádherné skalní vyhlídky Hlavatice. Z vyhlídky uvidíte Jizeru, Turnov, Mladoboleslavsko a Kozákovský hřeben. K vyhlídce Hlavatice a hradu Valdštejn dojdete z Turnova po červeném turistickém značení. Určitě se Vám zalíbí zdejší prameny a rybníky. V této části Českého ráje se nachází v Čechách velmi známý gotický hrad Kost, stojící na skále (3 km severozápadně od osady Sobotka). Na tomto hradě se pravidelně konají kulturní akce např. na přelomu měsíce července a srpna Čarodějnický kongres.

Z Mnichova Hradiště dojdete po červené ke zřícenině skalního města Valečov a mnoho návštěvníků vůbec netuší, že jen pár metrů opodál jsou Valečovské skalní světničky. Pokračujete-li dále dojdete ke zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Hrad byl vybudován na 7 skalních pískovcových blocích. Zachovány byly chodby, tesané světničky a kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byl v těchto světničkách objeven v jedné z místností kamenný oltář.

Mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází třetí část Českého ráje. Tato oblast je zajímavá zejména jeskyněmi. U Klokočí je to jeskyně Postojna, která je zároveň největší v Českém ráji. Vstup je na vlastní nebezpečí a doporučuje se vzít si sebou baterku. Nedaleko Klokočí jižním směrem navštívíte zříceninu hradu Rotštejn, jejíž část byla vtesána přímo do pískovcových skal. K Jeskyni Matěje Krocínovského a přilehlé sluji Václava Sydovského dojdete po červeném značení z nedaleké Vranové. Na rozcestí Pánovo pole odbočíte doprava a pokračujete po žluté.

Další informace zde

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

  • Bítouchov - rozcestí (start trasy)

    Jak na start trasy? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

    Otevřeno: Vstupné:

Ubytování v okolí Semil

Přesměrování na booking.comHotel Obecní dům ***

Husova 70, Semily, 513 01, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Secesní Hotel Obecní dům stojí v centru Semil, 7 km od sjezdovek na Kozákově. Nabízí Wi-Fi zdarma a restauraci s pivnicí, podávající tradiční česká jídla. Jednoduše zařízené pokoje mají posezení, satelitní TV, ledničku, vlastní koupelnu se sprchovým koutem a panoramatický výhled na centrum města. Další informace zde

Cena od: 513 Kč

 


Přesměrování na booking.comSportovní Centrum Semily

3. května 327, Semily, 513 01, Česká republika – Ukázat mapu

Sportovní Centrum Semily nabízí ubytování v Semilech s Wi-Fi zdarma ve všech prostorách. Bozkovské dolomitové jeskyně leží 5 km odtud. Na místě je k dispozici sauna, lyžárna a restaurace, kde se můžete najíst. Soukromé parkování je dostupné zdarma. Další informace zde

Cena od: 540 Kč

 


Přesměrování na booking.comRiegrova Chata Kozákov ***

Komárov 45, Chuchelna, Semily, 513 01, Česká republika – Ukázat mapu

Riegrova Chata Kozákov se nachází v Semilech v Libereckém kraji. Nabízí lyžařskou školu, restauraci, bezplatné Wi-Fi dostupné ve všech prostorách a neplacené soukromé parkoviště. Na lyžích zde dojedete až ke dveřím. Další informace zde

Cena od: 2 432 Kč

 


Přesměrování na booking.comChata Eliška ***

Příkrý 82, Příkrý, 51301, Česká republika – Ukázat mapu

Horská Chata Eliška se nachází na území národního parku Český ráj v Jizerských horách, 2 km od Bozkovské dolomitové jeskyně a 8 km od lyžařského střediska Šachty. Další informace zde

Cena od: 1 999 Kč

 


Přesměrování na booking.comRanch Bystrá ***

Bystrá nad Jizerou 101, Bystrá nad Jizerou, 51301, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Ranch Bystrá se nachází v přírodě na okraji Bystré a nabízí pokoje, chaty a sruby, výuku jízdy na koni a Wi-Fi zdarma. Pokoje, chaty a sruby mají dřevěný nábytek, vlastní koupelnu a satelitní TV. Další informace zde

Cena od: 4 593 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartments Kozákov

Kozákov 12, Radostná Pod Kozákovem, Tatobity, 512 63, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Apartments Kozákov se nachází v Turnově, 41 km od lázeňského města Karpacz, a nabízí sezónní venkovní bazén, výhled na bazén a bezplatné Wi-Fi připojení ve všech prostorách. Další informace zde

Cena od: 1 189 Kč

 


Přesměrování na booking.comPension u Josefa ***

Košťálov 175, Košťálov, 51202, Česká republika – Skvělá lokalita – ukázat mapu

Pension U Josefa se nachází v klidné oblasti mezi Krkonošemi a chráněnou krajinnou oblastí Český ráj. Nabízí apartmán s Wi-Fi zdarma a vlastním vchodem. Apartmán se nachází v dolním podlaží rodinného domu. Další informace zde

Cena od: 811 Kč

 


TOPlist
Neustále přidáváme trasy