Skalní město - Toulovcovy Maštale z Boru u Skutče

Typ: Pěší (či sněžnice) Vzdálenost: 5.4 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 88 m Hodnocení: 100/5

Svitavsko, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Skalní město - Toulovcovy Maštale z Boru u Skutče

Booking.com

Výlet začíná na parkovišti v obci Bor u Skutče. Parkoviště se nachází vedle autobusové zastávky. 

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

Od parkoviště se vydejte po zeleném turistickém značení okolo obecního úřadu. Zhruba za 300 metrů odbočte doprava. Pokračujte stále po zeleném značení a dojtete ke sklaní věži Petrovna. Za Petrovnou půjdete doleva podél potoka Voletín. Přes potok najdete další skalní útvary. Tento potok a později potok Novohradka budete muset překonávat skákáním přes kameny nebo přelejzáním po kládách. 

Následně pokračujte vpravo stále po zeleném značení a po levé straně uvidíte skalní útvar Tribuna. Na rozcestí Za Borky pokračujte rovně stále po zeleném značení směrem k Hrnčířově skále. U Hrníčově skály odbočte doleva a napojte se na červenou turistickou značku směr Toulcovy maštale (pozn.: odbočíte-li na tomto rozcestí vpravo, půjdete směrem na 1,2 km vzdálené Městské maštale.

 

Od Hrníčovi skály je to kousek k malému skalnímu bludišti Toulovcovy Maštale. Bludiště má popsané místnosti, takže navštívíte předsíň, kuchyň, ložnici a další zajímavé pojmenování daných útvarů.

Pokud jdete s malými dětmi doporučujeme se vrátit zpět stejnou cestou. Jenom ještě můžete navštívit Dudychovu jeskyni, která se nachází za skálou Tribuna vpravo.

Pro ostatní trasa vede dále po červeném turistickém značení k několika pramenům a studnkám. První vydatný pramen, na který narazíte se jmenuje Džberka. Turisté považují vodu za pitnou, takže si myslíme, že ani vám nic neudělá. 

Dále pokračujte na rozcestí Pod Džberkou, kde odbočte doprava stále po červeném značení. Za zhruba 250 metrů budete moci odbočit doleva ke studánce Setonova. Tato studánka v létě zásobuje vodou nedaleký skoutský tábor.

Poté se stále držte červeného značení, minete dva rozcestníky a na třetím odbočíte doleva. Půjdete okolo hospody Na Verandě U Toulovce a čekají vás poslední dvě zajímavosti - Mojžíšova studánka a Dudychova Jeskyně.

Nedaleko turistické stezky najdete Mojžíšův pramen, který vyvěrá ze skály. Od studánky vás za necelý půl kilomtr čeká Dudychova jeskyně. Ti hubenější a zdatnější se můžou zkusit protáhnout úzkou, upravenou průvrou mezi skalami.

Trasa pokračuje po červeném značení, kde na vás čeká ještě jedno velmi strmé stoupání. Za mokrého počasí jsme měli co dělat, abychom se vyškrábali nahoru :-). Dále vás červená turistická značka dovede zpět k parkovišti.

Itinerář

 1. Parkoviště Bor u Skutče (0 km od startu) - Pokračujte okolo obecního úřadu po zeleném značení.
 2. Odbočka na lesní cestu (0,3 km od startu) - Odbočte doprava směrem do lesíka po zeleném značení.
 3. Skalní věž Petrovna (0,5 km od startu) - Obejdete skalní věž Petrovna
 4. Za Borky (1,3 km od startu) - Na rozcestníku pokračujte rovně, stále po zeleném značení. 
 5. Hrnčířova skála (1,8 km od startu) - Odbočte doleva a napojte se na červené turistické značení.
 6. Toulovcovy Maštale (1,9 km od startu) - Po prohlédnutí malého skalního města pokračujte po červeném značení směrem ke studánce Džberka.
 7. Pramen Džberka (2,3 km od startu) - Pokračujte po červeném značení.
 8. Pod Džberkou (2,7 km od startu) - Stále pokračujte po červeném turistickém značení.
 9. Studánka Setonova (3,0 km od startu) - Studánka se nachází nedaleko od stezky. Dále se vydejte směr Vranice
 10. Vranice (3,2 km od startu) - Pokračujte po červeném značení k Mojžíšův pramen.
 11. Mojžíšův pramen (4,7 km od startu) - Od pramene pokračujte k Dudychově jeskyni.
 12. Dudychova jeskyně (5,2 km od startu) - Za jeskyní vás červené turistické značení dovede zpět k parkovišti.
 

 

 • Parkoviště Bor u Skutče

 • Skalní věž Petrovna

 • Za Borky

 • Přechod přes potok Novohradka

 • Hrnčířova skála

 • Toulovcovy Maštale

 • Studánka Džberka

 • Dudychova jeskyně

Rady a tipy

Výlet vám zabere celý den, proto doporučujeme vyrazit již dopoledne. Určitě nedoporučujeme jít tuto trasu za mokrého počasí, některé úseky jsou velmi strmé a hrozí uklouznutí - My jsme šli za mokrého terénu a místy jsme se plazili po čtyřech :-).

Doporučená výbava

Boty Bennon Recado O2 Low

Unisexové trekové boty značky Bennon jsou určené pro celoroční sezonu do venkovních terénů, ale také pro běžné nošení i pohyb ve městě. 

Pánská bunda Pinguin Axon

Pánská softshellová bunda značky Pinguin vám skvěle padne a neomezí vás v žádném pohybu. Bunda má funkční vlastnosti a je odolná proti větru a vodě. Prodyšnost je samozřejmostí.

Dámská bunda Pinguin Hoody

Dámská softshellová bunda české značky Pinguin nabízí mnoho technických vychytávek - odvětrávání v podpaží, voděodolný zip, anatomicky tvarované lokty a další. 

Batoh Pinguin Biker 25

Ideální batoh pro turisty i cyklisty. Batoh nabízí speciální zádový systém, aby se vám nepotila záda. Zabudovaný kovový rám totiž vytváří předpětí zádového oblouku, takže mezi vašimi zády a batohem vzniká prostor pro volné proudění vzduchu. 

Hole Leki Trail AS

Tří dílné trekové hole klasické konstrukce. Délka holí je od 110 - 145 cm, přičemž minimální přepravní velikost je 68 cm. Tento pár základních odpružených trekoých holí nabízí skvělý poměr cena/výkon. Díky německé technologii a české výrobě zaručují dlouho životnnost a kvalitu. 

Trekové hole jsou velkým pomocníkem nejen do terénu a získávájí si čím dál tím větší oblibu u českých turistů.

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Bor u Skutče Parkoviště Bor u Skutče

  Výchozím bodem výletu je parkoviště vedle autobusové zastávky v Boru u Skutči. Od parkoviště se vydejte okolo obecního úřadu a napojte se na zelenou turistickou značku.

  Otevřeno: Vstupné:

Booking.com

TOPlist
Neustále přidáváme trasy