Špičácké sedlo, vodopád Bílá strž, vrch Ostrý

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 24.0 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 362 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Špičácké sedlo, vodopád Bílá strž, vrch Ostrý

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

 
 
 

Auto zaparkujte na Špičáckém sedle za 100 Kč/den. V místním bufetu se můžete celkem slušně občerstvit. Doporučujeme pití s sebou, protože mezi výchozím a konečným bodem trasy není jiná možnost občerstvení. Příjemné jsou zejména první 4 km, kde se mírným stoupáním dostanete na Černé jezero. 350 m od parkoviště se dostanete k rozcestí ve tvaru Y a zde odbočíte doprava. Cestou k jezeru lemují stezku skalky a uvidíte i studánku. Jste-li dostatečně pokocháni nádherou Černého jezera, vydáte se dále k vodopádu Bíla strž. Až k rozcestí Stateček je asfaltová komunikace, ve velmi dobrém stavu.

Za Černým jezerem se na rozcestí dáte vpravo a po červené značce dojdete k vodopádu Bílá strž. Od vodopádu pokračujete dále a asi po 200 m se dáte doleva. Pokud se spletete a půjdete doprava, vše zachráníte na rozcestí Pod Statečkem, kde si svoji chybu odpracujete stoupáním na Stateček.

Na rozcestí Stateček se vyplatí dojít pěšinkou 100 m na vyhlídku do vnitrozemí. Nevadí-li vám ještě jedno krátké prodloužení, vydejte se po červené značce na Oslí studánku. Najdete ji o něco dál, než vám říká informační cedulka.

Po návratu na Stateček se vydáte po modré značce až na Ostrý. Nebojte i nám se závěrečné stoupání zdálo o něco delší, je to nářez! Ve stoupání sejdete z cesty doleva na pěšinku.Od tohoto místa stoupání graduje až k vrcholu.Téměř pokaždé, když vyrazíte na nevšední šumavské zajímavosti, končíte výlet slovy „To bylo nejkrásnější místo, kde jsme byli". O vrcholu Ostrý to platí na druhou. Kdo toho má málo, může ještě navštívit nepříliš vzdálený Klein Osser. Silami už šetřit nemusíte, protože zpět jdete tou samou cestou. Na Statečku odbočte až druhou odbočkou doprava po červené značce. Pokud byste odbočili už tou první odbočkou, čekalo by vás přes 2 km náročné stoupání.Víme z vlastní zkušenosti...

Cesta zpět je až na stoupání okolo Bílé strže velmi příjemnou odměnou. Jdete přes rozcestí - Pod Ostrým, Stateček, Bílá strž, Černé jezero a parkoviště.

 

 • [Parkoviště Špičácké sedlo : 0 m] Parkoviště Špičácké sedlo

  Na konci parkoviště jděte směrem Černé jezero.

  Výchozím bodem trasy je parkoviště Špičácké sedlo.

  Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo

  více

 • [Rozcestí ve tvaru Y : 398 m] Rozcestí ve tvaru Y

  Na rozcestí jděte doprava.

  Rozcestí ve tvaru Y

  více

 • [Černé jezero : 3,612 km] Černé jezero

  Odtud pokračujete k vodopádu Bílá strž.

  Je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší v ČR, pokud nepočítáme vodní plochy vytvořené člověkem. Má rozlohy 18,43Ha a maximální hloubku 40,6m, leží pod 320m vysokou jezerní stěnou. Černá barva jezera je způsobena odrazem lesů. 

  Černé jezero Černé jezero Černé jezero Černé jezero Najdi kachnu! :-) Černé jezero

  více

 • [Rozcestí před vodopádem : 5,495 km] Rozcestí před vodopádem

  Na rozcestí jděte vpravo.

 • [Vodopád Bílá strž : 7,245 km] Vodopád Bílá strž

  Po zhlédnutí vodopádu pokračujte směrem Stateček pod Ostrým.

  Jedná se o největší vodopád na území Šumavy, ležící na středním toku Bílého potoka. Jeho celková výška dosahuje 13m a největší stupeň je 7m. 

  Vodopád Bílá strž Vodopád Bílá strž Vodopád Bílá strž

  více

 • [Bílá strž - rozcestí : 7,572 km] Bílá strž - rozcestí

  Pokračujete dále po červené značce.

 • [Stateček : 9,228 km] Stateček

  Na tomto rozcestí se můžete dojít podívat na vyhlídku i k Oslí studánce. Pak pokračujete na vrch Ostrý.

  Název této významné křižovatky turistických tras je odvozen od staré usedlosti, která zde stávala do roku 1953. Nedaleko od tohoto rozcestí stávala osada Donnerwinkel, kde v roce 1895 žilo v osmi domech 64 obyvatel.

  Stateček Stateček Stateček

  více

 • [Cesta nad rozcestím Stateček : 10,421 km] Cesta nad rozcestím Stateček
 • [Pod Ostrým : 11,414 km] Pod Ostrým

  Pokračujete vlevo po modré značce.

  Pod Ostrým

  více

 • [Vrch Ostrý : 12,844 km] Vrch Ostrý

  Zpátky k parkovišti jdete tou samou cestou. Následují rozcestí Pod Ostrým, Stateček, Bílá strž - rozc., Bílá strž, Černé jezero, parkoviště.

  Vrch leží na hranici ČR a Německé Republiky, v nadmořské výšce 1293m.n.m. Jsou zde úžasné výhledy do všechny světových stran a při dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy. Jeho menší bratr Malý ostrý 1266m.n.m leží v Bavorsku. 

  Pěšinka k vrcholu Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý

  více

 • Parkoviště Špičácké sedlo

 • Černé jezero

 • Vodopád Bílá strž

 • Stateček

 • Oslí studánka

 • Vrch Ostrý

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo

  Výchozím bodem trasy je parkoviště Špičácké sedlo.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo
TOPlist
Neustále přidáváme trasy