Špičácké sedlo, vodopád Bílá strž, vrch Ostrý

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 24.0 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 362 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Špičácké sedlo, vodopád Bílá strž, vrch Ostrý

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

 
 
 

Auto zaparkujte na Špičáckém sedle za 100 Kč/den. V místním bufetu se můžete celkem slušně občerstvit. Doporučujeme pití s sebou, protože mezi výchozím a konečným bodem trasy není jiná možnost občerstvení. Příjemné jsou zejména první 4 km, kde se mírným stoupáním dostanete na Černé jezero. 350 m od parkoviště se dostanete k rozcestí ve tvaru Y a zde odbočíte doprava. Cestou k jezeru lemují stezku skalky a uvidíte i studánku. Jste-li dostatečně pokocháni nádherou Černého jezera, vydáte se dále k vodopádu Bíla strž. Až k rozcestí Stateček je asfaltová komunikace, ve velmi dobrém stavu.

Za Černým jezerem se na rozcestí dáte vpravo a po červené značce dojdete k vodopádu Bílá strž. Od vodopádu pokračujete dále a asi po 200 m se dáte doleva. Pokud se spletete a půjdete doprava, vše zachráníte na rozcestí Pod Statečkem, kde si svoji chybu odpracujete stoupáním na Stateček.

Na rozcestí Stateček se vyplatí dojít pěšinkou 100 m na vyhlídku do vnitrozemí. Nevadí-li vám ještě jedno krátké prodloužení, vydejte se po červené značce na Oslí studánku. Najdete ji o něco dál, než vám říká informační cedulka.

Po návratu na Stateček se vydáte po modré značce až na Ostrý. Nebojte i nám se závěrečné stoupání zdálo o něco delší, je to nářez! Ve stoupání sejdete z cesty doleva na pěšinku.Od tohoto místa stoupání graduje až k vrcholu.Téměř pokaždé, když vyrazíte na nevšední šumavské zajímavosti, končíte výlet slovy „To bylo nejkrásnější místo, kde jsme byli". O vrcholu Ostrý to platí na druhou. Kdo toho má málo, může ještě navštívit nepříliš vzdálený Klein Osser. Silami už šetřit nemusíte, protože zpět jdete tou samou cestou. Na Statečku odbočte až druhou odbočkou doprava po červené značce. Pokud byste odbočili už tou první odbočkou, čekalo by vás přes 2 km náročné stoupání.Víme z vlastní zkušenosti...

Cesta zpět je až na stoupání okolo Bílé strže velmi příjemnou odměnou. Jdete přes rozcestí - Pod Ostrým, Stateček, Bílá strž, Černé jezero a parkoviště.

 

 • Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo

  Výchozím bodem trasy je parkoviště Špičácké sedlo.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo
 • Černé jezero Černé jezero

  Je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší v ČR, pokud nepočítáme vodní plochy vytvořené člověkem. Má rozlohy 18,43Ha a maximální hloubku 40,6m, leží pod 320m vysokou jezerní stěnou. Černá barva jezera je způsobena odrazem lesů. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Černé jezero Černé jezero Černé jezero Černé jezero Najdi kachnu! :-) Černé jezero
 • Vodopád Bílá strž Vodopád Bílá strž

  Jedná se o největší vodopád na území Šumavy, ležící na středním toku Bílého potoka. Jeho celková výška dosahuje 13m a největší stupeň je 7m. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Vodopád Bílá strž Vodopád Bílá strž Vodopád Bílá strž
 • Stateček Stateček

  Název této významné křižovatky turistických tras je odvozen od staré usedlosti, která zde stávala do roku 1953. Nedaleko od tohoto rozcestí stávala osada Donnerwinkel, kde v roce 1895 žilo v osmi domech 64 obyvatel.

  Otevřeno: Vstupné:
  Stateček Stateček Stateček
 • Oslí studánka Oslí studánka

  Ke studánce vede zpevněná pěšina.

  Otevřeno: Vstupné:
  Oslí studánka Oslí studánka
 • Vrch Ostrý Vrch Ostrý

  Vrch leží na hranici ČR a Německé Republiky, v nadmořské výšce 1293m.n.m. Jsou zde úžasné výhledy do všechny světových stran a při dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy. Jeho menší bratr Malý ostrý 1266m.n.m leží v Bavorsku. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Pěšinka k vrcholu Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý Vrch Ostrý

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo

  Výchozím bodem trasy je parkoviště Špičácké sedlo.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo
TOPlist
Neustále přidáváme trasy