Stezka Krále Šumavy

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 28.0 km Obtížnost: Hardcore Převýšení: 407 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Stezka Krále Šumavy

Pořádáme akci, na které vás provedeme stezkou Krále Šumavy. Termíny a více informací zde: "Po stopách Krále Šumavy".

 

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. Stezka Krále Šumavy prochází skoro pod okny těchto ubytovacích kapacit. Vybrali jsme je pro dostatečně velkou kapacitu, parkoviště, autobusovou zastávku a zázemí. Hosté hodnotí tyto penziony kladně.

Tento popis a trasa v mapě vede místy jedné z převaděčských tras Krále Šumavy. Na některých místech dnes neprojdete. Chcete-li projít trasu značenými a přístupnými stezkami, klikněte nad textem na záložku "body zájmu". Ukáží se vám fotografie s popisem a dalšími důležitými informacemi.

 
 
 

Tato nebezpečná dlouhá a náročná cesta za svobodou začínala na rozcestí U Sloupů, kde bývala restaurace, u které se emigranti scházeli s převaděčem Kiliánem Nowotným, zvaným Král Šumavy. Trasa vedla starou cestou okolo kasáren jižním směrem. Dále pokračovala doprava podél bývalých kasáren. Panelová cesta se zde rozdvojuje. Král Šumavy se s emigranty většinou vydal pravou odbočkou a pokračoval po vrstevnici pod Jilmovou a Kamennou horou. Někdy zvolil levou cestu a pokračoval okolo Volyňky a železniční tratě. Obě cesty se potkají nedaleko Medvědího potoka (rozc. V Lovčím). Cesta za svobodou vedla po modré okolo Brložského jezírka. Dále přes rozc. V Srnčím sedlo již po žluté V Srnčím rozcestí a dále Pod Kamennou. Na kraji lesa pokračuje trasa vlevo na neznačenou cestu.

TIP: Životní román o převaděči Královi Šumavy: Návrat Krále Šumavy - Román o Josefu Hasilovi

Zhruba po kilometru se cesta stáčí ostře vpravo směr Šindlov. Jste v místech, kde přecházel převaděč po náspu přes Chalupskou slať (pod soutokem Studeného a Vydřího potoka). Dnes tímto místem neprojdete z důvodu zákazu vstupu. Emigranti pokračovali okolo Janské hory směr Františkov. Asi po třech kilomtrech se cesta stáčí ostře vlevo k hlavní silnici Borová Lada - Kvilda. Památník z místa kde byl postřelen Král Šumavy je kousek za můstkem přes Teplou Vltavu u lesa. Po Stolovém hřbetu došli k silnici Kvilda - Bučina. Tu přešli rovně a pokračovali ke Stráži. Z ostrého kopce sešli na rozcestí Na Strážní stezce. Zde se vydali vlevo k jezírku Reschbachklause.

 
 
 

Franz Kilián Nowotny nebo také sekáč, Dlouhý Hans: 1.12.1905-12.3.1977:  Již před válkou si přivydělával pašováním zboží. Za války sloužil u Wermachtu. Po válce byl zverbován americku tajnou službou CIC a vrátil se k tomu co velmi dobře uměl. Jako krytí v Německu mu posloužil obchod se dřevem. 

Co se stalo v květnu 1950. SNB již věděla o trase kudy z Vimperka převáděl Kilán a jeho komplic Grabmüler emigranty ke státní hranici a nazvala ji "kanál 54". Příslušníci STB si vytipovali místo odkud budou převaděči dobře vidět a čekali na svou chvíli. Čekali na skále, která je nedaleko památníčku za hlavní silnicí. Tato skála se jmenuje Pivní hrnec. Osudného dne v květnu 1950 se vraceli Kilán a jeho komplic Grabmüler z Německa a jako úkol dostali převést další dva agenty na území Československa. Šlo o Bohuslava Beneše a Rudolfa Veselého. Když vyšli agenti z lesa na paseku začala ostrá střelba. Kilián Nowotny byl v přestřelce zraněn, ostatní se dali na útěk. Král Šumavy si zachránil kůži tím, že předstíral vážně zraněného a strážníci ho nechali ležet na místě. Vydali se za ostatními uprchlíky, které nakonec dostali a uvěznili na dlouhá léta. Král Šumavy se dostal vážně zraněn zpět do Německa, kde ho před vykrvácením zachránila hlídka amerických vojáků...

 

 

 • Parkoviště u Kamenné hory Parkoviště u Kamenné hory

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Upozornění. Trasa Krále Šumavy začíná u bývalých kasáren U Sloupů. My vás navedeme na trasu kousek dále po vyznačených a volně přístupných stezkách. Trasa v mapě a popis v záložce "popis trasy" jsou autentické s trasou Krále Šumavy. Popis zde vede přístupnými a značenými cestami a obchází nepřístupné úseky. 

  Malá rada na začátek. Zvětšete si mapu tlačítkem pod mapou. Myší si mapu přibližte a kurzorem najeďte na slzičku. Chvilku počkejete až se vám načte název vybraného bodu. Pak klikněte na slzičku, okamžitě srolujete na vybraný bod (taková naše vychytávka). Neopomeňte vpravo postranní banner "související trasy". Najdete výlety z okolí nebo s podobnou tématikou.

  Z parkoviště se vydáte okolo závory do lesa. Ujdete po asfaltce 600 metrů a dojdete k rozcestí bohyně lovu Diany. 

  Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Rozcestí v lese Rozcestí v lese

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Na rozcestí bohyně lovu Diany jděte rovně po červené.

  Diana obdoba bohyně Artemis v řecké mytologii je římská panenská bohyně lovu a měsíce. Nejvíce vyobrazována je s lukem v doprovodu psů. Diana byla původně bohyně italská a její úcta byla rošířena po celé itálii (italských kmenů). Také byla ochránkyní žen a rodiček. Jejím posvátným stromem byl dub a její svátek se slavil 13.srpna o srpnových Idách. Diana ztělesňovala ideál ženské krásy.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Bunkr lehkého opevnění Bunkr lehkého opevnění

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Kousek za rozcestím bohyně lovu nepřehlédněte vlevo zachovalý řopík (bunkr) z předválečného období. Zdejší lesy jsou jich plné. Zejména podél tratě směrem na Lipku. 500 metrů dále dojdete na rozcestí Pod Klínem.

  Otevřeno: Vstupné:
  Bunkr lehkého opevnění Bunkr lehkého opevnění Bunkr lehkého opevnění
 • Pod Klínem Pod Klínem

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Na rozcestí Pod Klínem odbočte vlevo a napojte se na modré turistické značení. Jeden a půl kilometru dále v pravotočivé zatáčce dojdete k místu kudy chodil Král Šumavy. Minete rozcestí Brloh (kousek vpravo najdete studánku a jezírko se stejným názvem). Dále pokračujte přes rozcestníky V Srnčím - sedlo, V Srnčím rozcestí.

  Otevřeno: Vstupné:
 • V Srnčím - rozcestí V Srnčím - rozcestí

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Na rozcestí V Srnčím pokračujte po žlutém turistickém značení směrem Pod Kamennou. Na vrcholu stoupání přejde asfaltka na zpevněnou lesní cestu. 

  Otevřeno: Vstupné:
  V Srnčím - rozcestí V Srnčím - rozcestí V Srnčím - rozcestí
 • Pod Kamennou - rozcestí Pod Kamennou - rozcestí

  Přímo v rozcestí vyrostl nádherný starý smrk. Je zde mapa a odpočívadlo. Pokračujte vpravo po žlutém a červeném značení k nedaleké závoře. Značení bylo v září 2017 perfektní.

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Otevřeno: Vstupné:
  Pod Kamennou - rozcestí Pod Kamennou - rozcestí Pod Kamennou - rozcestí
 • U závory U závory

  Upozorněmí. Král Šumavy pokračoval na tomto rozcestí vlevo, pak sešel na Nový Svět a za silnicí pokračoval ostře vpravo přes Chalupslkou slať. Rašeliniště přešel pod soutokem Studeného a Vydřího potoka. V těchto místech se nachází 1. zóna NP Borová Lada a vstup je přísně zakázán. !!!

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  My obejdeme slať po značené turistické cestě. Za závorou odbočte doprava a hned doleva. Opět vpravo uvidíte značenou lesní pěšinku, kterou pokračujte dále směrem na Šindlov. Projdete i vpravo na louce pod drátama (pěkné výhledy na Nové Hutě).

  Otevřeno: Vstupné:
  U závory U závory
 • Turistické značení na jeřabině Turistické značení na jeřabině

  Na značené trase se vám otevřou výhledy do krajiny. Značení najdete i na stromech. Pokračujte ke kapličce a parkovišti pod strání.

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Otevřeno: Vstupné:
  Turistické značení na jeřabině
 • Kaplička Šindlov Kaplička Šindlov

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  V malé kapličce se konají bohoslužby. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Kaplička Šindlov
 • Šindlov - rozcestí a parkoviště Šindlov - rozcestí a parkoviště

  Od startu trasy k parkovišti ujdete necelých devět km (čas 2:50 h). Přejděte s opatrností hlavní silnici Vimperk - Borová Lada a pokračujte po levém okraji ke kilometr vzdálenému rozcestí Pod Zvěřínem.

  Parkoviště Šindlov je v zimě oblíbeným nástupním místem do bílé stopy. Okruh Šindlov, Borová Lada, Pod Zvěřínem, Šindlov zvládnou i menší děti. Většinu tohoto devítikilometrového kolečka poběžíte na sluníčku. Fakt super.

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Autobusovou zastávku najdete 300 metrů vlevo směrem na Borovou Ladu (mimo trasu). Další autobusová zastávka na trase je vzdálena 1000 metrů u rozcestí Pod Zvěřínem.

  Otevřeno: Vstupné:
  Šindlov - rozcestí a parkoviště Šindlov - rozcestí a parkoviště
 • Pod Zvěřínem - rozcestí a autobusová zastávka Pod Zvěřínem - rozcestí a autobusová zastávka

  Od startu jste ušli 9,9 km ( 3 h). U autobusové zastávky odbočíte doleva na užší a téměř nepoužívanou asfaltku. Zde půjdete až k památníku velmi pohodový úsek s nádhernými výhledy na šumavské pláně a osady. První blázen na kolečkových bruslích ke Svinné Ladě jsem byl pravděpodobně já. :-))) Další zastávkou vám bude nejhezčí přístupná slať na Šumavě.

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Upozornění. Král Šumavy po překonání slatě pod soutokem Studeného a Vydřího potoka, pokračoval neznačenou stezkou pod Janskou horou. Naše mapa ukazuje skutečnou cestu Krále Šumavy. Vy pokračujte po zelené na Svinnou Ladu. Zde je infocentrum, hřiště a chodníček vás dovede ke slati. Od slatě je to jen dva kilometry k památníku převaděčům (památník leží na trase).

  Jízdní řád

  Otevřeno: Vstupné:
  Pod Zvěřínem - rozcestí a autobusová zastávka Pod Zvěřínem - rozcestí a autobusová zastávka
 • Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Tak tady se určitě zdržíte. Chalupská slať je nádherná zejména v Babím létě. Za Svinnou Ladou je to jen kousek k hlavní komunikaci a parkovišti. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko Svinná Lada a Chalupské jezírko
 • Parkoviště a zastávka Svinná Lada Parkoviště a zastávka Svinná Lada

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Od startu trasy jste ušli 14 km (čas min. 4 hodiny). Na tohle parkoviště v létě a o víkendu prostě nejezděte, bývá beznadějně plné. U parkoviště je autobusová zastávka (v září 2017 také použitelné záchody). Přejděte na druhou stranu a pokračujte vpravo směrem na Kvildu. Bohužel dva kilometry půjdete frekventovanou silnicí směrem na Kvildu!!!

  Jízdní řád Idos

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště a zastávka Svinná Lada Parkoviště a zastávka Svinná Lada
 • Pivní hrnec Pivní hrnec

  Ještě před lávku přes Studenou Vltavu v ostré pravotočivé zatáčce se nachází skalní útvar Pivní hrnec. 

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Otevřeno: Vstupné:
  Pivní hrnec Výhled na památník převaděčům Pohled na Teplou Vltavu
 • Památník převaděčům Památník převaděčům

  Památník převaděčům. Od startu jste ušli cca. 16 km (čas nejméně 5 h). Za pravotočivou zatáčkou odbočte doleva a přejděte lávku přes Studenou Vltavu. Na okraji lesa najdete památník převaděčům. Na fotce uvidíte pohled na Pivní hrnec nad zatáčkou. Samotný hrnec na fotce není vidět pouze část skály.

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Upozornění. Král Šumavy pokračoval dále do lesa po úpatí Stolové hory. Bohužel tento úsek není vyznačen a pro turisty je nepřístupný!!! Pokud se vydáte z nedaleké Kvildy směrem na Bučinu opět se na naši trasu napojíte → ZDE ←. 

  Autobusová zastávka se nachází 400 metrů proti proudu Teplé Vltavy ve Františkově (směr Kvilda).

  Jízdní řád Idos

  Otevřeno: Vstupné:
  Památník převaděčům Lávka přes Teplou Vltavu Výhled na Pivní hrnce
 • Nouzové nocoviště Bučina - mimo trasu Nouzové nocoviště Bučina - mimo trasu

  Kousek mimo trasu můžete přespat jednu noc na nouzovém nocovišti Bučina. Dále je na nocovištích přísně zakázáno rozdělávat oheň. Jen kousek dále najdete hotel Alpská vyhlídka. Z terasy restaurace jsou Alpy v podzimním, zimní a jarní obdobím velmi často vidět jako na dlani. 

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Otevřeno: Vstupné:
  Nouzové nocoviště Bučina - mimo trasu Nouzové nocoviště Bučina - mimo trasu Nouzové nocoviště Bučina - mimo trasu
 • Bučina - mimo trasu Bučina - mimo trasu

  Bučina je bývalá obec, která byla vysídlena v roce 1946 a roku 1956 zničena. Nachází se zde památník železné opony v podobě stometrového úseku s ostnatým drátem, strážní věží a informační tabulí. Další zajímavostí je výhled z rekonstruované Pešlovy chaty. V tomto hotelu je i restaurace, kde se můžete občerstvit. Nedaleko od památníku železné opony je hraniční přechod, určený pro pěší a cyklisty. 

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Z Bučiny a nouzového nocoviště se na trasu napojíte na rozcestí ve tvaru písmene T. V Mapě severně nad Bučinou ( půjdete přes Bučina - rozc. dále do kopce k rozcestí T).

  Otevřeno: Vstupné:
  Bučina - mimo trasu Bučina - mimo trasu Bučina - mimo trasu Bučina - mimo trasu Bučina - mimo trasu Bučina - mimo trasu
 • Rozcestí ve tvaru T Rozcestí ve tvaru T

  Severně nad Bučinou se nachází na červeném turistické značení rozcestí ve tvaru písmene T. V těchto místech jste zase na trase s Králem Šumavy. Pokračujte na rozcestí Pod Stráží a dále sešupem na rozcestí Na Strážní stezce.

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Otevřeno: Vstupné:
 • Pod Stráží Pod Stráží

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Otevřeno: Vstupné:
 • Na Strážní stezce Na Strážní stezce

  Na Strážní stezce odbočte doleva na modrou směr Sedmiskalí a jezero Reschbchklause. Tenhle úsek jsme zatím neprošli. K jezeru se dostanete pohodlněji stejně jako my přes přechod na Bučině.

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Otevřeno: Vstupné:
 • Vodní nádrž Reschbach Vodní nádrž Reschbach

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Bývalá vodní nádrž vybudovaná v 18. století pro účely plavení dřeva. 

  Franz Kilián Nowotny, nebo také sekáč, Dlouhý Hans: 1.12.1905-12.3.1977: již před válkou si přivydělával pašováním zboží. Za války sloužil u Wermachtu. Po válce byl zverbován americkou tajnou službou CIC a vrátil se k tomu co velmi dobře uměl. Jako krytí v Německu mu posloužil obchod se dřevem.

  Šumava... hranici přecházejte po půlnoci

  Otevřeno: Vstupné:

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u Kamenné hory Parkoviště u Kamenné hory

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Upozornění. Trasa Krále Šumavy začíná u bývalých kasáren U Sloupů. My vás navedeme na trasu kousek dále po vyznačených a volně přístupných stezkách. Trasa v mapě a popis v záložce "popis trasy" jsou autentické s trasou Krále Šumavy. Popis zde vede přístupnými a značenými cestami a obchází nepřístupné úseky. 

  Malá rada na začátek. Zvětšete si mapu tlačítkem pod mapou. Myší si mapu přibližte a kurzorem najeďte na slzičku. Chvilku počkejete až se vám načte název vybraného bodu. Pak klikněte na slzičku, okamžitě srolujete na vybraný bod (taková naše vychytávka). Neopomeňte vpravo postranní banner "související trasy". Najdete výlety z okolí nebo s podobnou tématikou.

  Z parkoviště se vydáte okolo závory do lesa. Ujdete po asfaltce 600 metrů a dojdete k rozcestí bohyně lovu Diany. 

  Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy