Stožec, Plešné jezero a Nová Pec

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 50.0 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 353 m Hodnocení: 100/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Stožec, Plešné jezero a Nová Pec

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Z placeného parkoviště, které se nachází přímo u příjezdu do Stožce, pokračujete zadním výjezdem směr Nové Údolí. V případě, že přijedete i s koly vlakem, odbočte na hlavní silnici doleva, sjeďte 100m k parkovišti a zahněte opět doleva směrem na Nové Údolí. Za Stožcem pokračujte proti proudu Studené Vltavy. Minete kouzelný jez a mírným stoupáním se dostanete k rozcestí Oslí cesta. Zde odbočíte doprava a pokračujete strmějším stoupáním do Nového Údolí. Cestou minete nouzové nocoviště. Na rozcestí „Nové Údolí" odbočte doprava do vesničky Nové Údolí.

 

V Novém Údolí si prohlédnete muzeum Pošumavské jízdní dráhy a můžete se svést na nejkratší mezinárodní trati z Čech do Bavorska (délka trati je 105m).

Z Nového Údolí se vraťte na rozcestí „Nové Údolí" a odbočte doprava k Rosenauerovu pomníku. Zde se držte cyklotrasy č. 1023. Ještě před pomníkem dojedete po asfaltce k Novému Údolí – rozcestí. Na rozcestí pokračujte vpravo již strmějším stoupáním po pěkné asfaltce k rozcestí Rosenauerův pomník. K pomníku sjedete z cyklotrasy č. 1023. Na rozcestí Rosenauerův pomník odbočte doprava. Asi 200m za pomníkem se nachází viditelné místo po nádrži. Zde se dozvíte, za jakým účelem byla nádrž zřízena.
Po zhlédnutí pomníku se vraťte k odbočce a pokračujte rovně (z pohledu od pomníku) úzkou pěšinkou zpět na cyklotrasu č. 1023. Po chvilce se na rozcestí vydejte rovně po již rozšířené zpevněné lesní cestě sjezdem k rozcestí ve tvaru písmene X.

Pokračujte rovně k nedalekému Stockému potoku. Zde se vydejte vlevo a po pěkné asfaltce pohodovým táhlým sjezdem se dostanete až k rozcestí u Oslince. Za tímto rozcestím se držte vždy vpravo (minete čtyři rozcestníky) až dojedete k ostré levotočivé zatáčce se stavením a posezením.

Dále pokračujte sjezdem až k rozcestí Hučina, kde na rozcestí ve tvaru T odbočíte doprava a pokračujte po cyklostezce č. 1029 směrem Plešné jezero. Mírným stoupáním se dostanete na rozcestí ve tvaru Y. Zde se vydejte doprava k rozcestí u Stříšky a pokračujte k Plešnému jezeru.

Po prohlídce jezera se vrátíte k rozcestí U Stříšky. Zde odbočíte doprava, napojíte se na cyklotrasu č. 1028 a po chvilce sjezdu opět odbočíte doprava. U Rosenauerova lesa odbočte doprava a stoupáním se dostanete k rozcestí jezerní stezka, kde se nachází druhé nouzové nocoviště na této trase.

Z Jezerní stezky pokračujte sešupem na Novou Pec. Po 1,2km se dostanete k rozcestí ve tvaru T. Zde se nachází občerstvení Říjiště s posezením. Dále pokračujete vlevo až k Rossbachu a sjedete z cyklotrasy č. 1028. Z tohoto rozcestí pokračujte rovně na rozcestí Jezerní potok. U Dlouhého boru odbočte doleva do Nové Pece. Na rozcestí v Nové Peci u restaurace odbočte doleva a napojte se na cyklotrasu č. 33. První polovina tohoto úseku vede proti proudu Vltavy a druhá polovina vede proti proudu Studené Vltavy.

Dále vás čeká pohodový úsek až do Stožce, námi zaznamenaný jako in-line trasa Nová Pec, Stožec. Za chatovou kolonii je u řeky možnosti posezení a výhledu na písčité koryto řeky – velmi pěkné místo. Dále minete odbočku na Pěknou a pokračujte do Černého Kříže. Před Černým Křížem lemuje cestu studená Vltava a jste tudíž nedaleko nepřístupného soutoku s Teplou Vltavou. Přijedete do Černého Kříže, kde je možnost občerstvení a také možnost nastoupit na vlak. Pokračujte dál směrem Stožec. Ve Stožci minete informační středisko a za ním se nachází parkoviště.

 

  • [Stožec parkoviště : 10 m] Stožec parkoviště

    Opusťte parkoviště v zadní části směrem na Nové Údolí a napojte se na cyklotrasu č. 1024.

    Výchozí bod trasy je placené parkoviště ve Stožci.

    Stožec parkoviště Stožec parkoviště

    více

  • [Oslí cesta rozc. : 1,003 km] Oslí cesta rozc.

    Odbočte doprava a držte se na cyklotrase č. 1024. Na tomto rozcestí si můžete výlet zkrátit o 7 km odbočením vlevo.

    Oslí cesta rozc. Oslí cesta rozc.

    více

  • [Nové Údolí : 4,281 km] Nové Údolí

    Odbočte doprava do Nového Údolí. V Novém Údolí je možnost občerstvení a muzeum Pošumavské jízdní dráhy. Poté se na toto rozcestí vraťte a pokračujte směr Rosenauerův pomník.

    Nové Údolí Nové Údolí

    více

  • [Nové Údolí CZ/D : 4,719 km] Nové Údolí CZ/D

    Po prohlídce Nového Údolí se vraťte na rozcestí Nové Údolí.

    Nové Údolí je bývalá dřevařská osada, která vznikla v roce 1795. V polovině 19. století zde stálo již více domů než v sousedním Stožci. V roce 1910 sem byla postavena železniční trať z Černého Kříže, která přes celnici v Haidmühle vedla do Pasova. V tomto období zde žilo skoro 300 obyvatel v 35 domech. Byla zde také četnická stanice a finanční stráž. Po II. světové válce byli němečtí osadníci vysídleni, což byla většina obyvatel Nového Údolí. Do obce přišli noví osadníci, kteří byli vystěhováni v roce 1948 a byla zde zbudována železná opona. Nyní zde naleznete občerstvení, restauraci a muzeum železnice s atrakcemi.

    Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D

    více

  • [Nové Údolí rozc. : 6,108 km] Nové Údolí rozc.

    Zde se držte vpravo

    Nové Údolí rozc.

    více

  • [Rosenauerův pomník - rozcestí : 8,436 km] Rosenauerův pomník - rozcestí

    Odbočte doprava k pomníku a nádrži Roseanuera, poté se na rozcestí vraťte a pokračujte rovně pěšinkou ve směru modré šipky na fotce. Za chvilku se znovu napojíte na cyklotrasu č. 1023.

  • [Rosenauerův pomník : 8,493 km] Rosenauerův pomník

    Od pomníku se vraťte zpět na rozcestí a pokračujte rovně po modrém turistickém značení.

    Josef Rosenauer (1735-1804) vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.

    Rosenauer jako zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství vypracoval odvážný návrh umožnující levnou dopravu dřeva z nepřístupných pralesů Šumavy v povodí Vltavy svahovým plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí do řeky Große Mühl a dále do Dunaje. V roce 1774 předložil návrh knížeti Josefu I. Adamovi ze Schwarzenberku, ale schválen byl v roce 1779 knížetem Janem ze Schwarzenberku. Realizace projektu začala v roce 1789 a první část tzv. starý kanál (39,9km) byla dokončena roku 1793. Rosenauer se obával nedostatku vody z přítoků do plavebního kanálu a raději ve stavbě nepokračoval. Druhá část (nový kanál) byla dokončena po Rosenauerovo smrti v letech 1821-1822.

     

    Kníže Josef Schwarzenberg na konci 18. století pověřil zkušeného Rosenauera, tehdy již ředitele schwarzenberské plavby, navržením systému plavení dřeva z oblasti Modravy a Roklanu. Návrh Vchynicko-tetovského plavebního kanálu byl schválen a okamžitě začal být budován.

    Nedaleko od pomníku se nachází Rosenauerova nádrž. 

    Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník

    více

  • [Rozcestí ve tvaru X : 10,163 km] Rozcestí ve tvaru X

    Pokračujte rovně.

  • [Stocký potok : 10,168 km] Stocký potok

    Odbočte vlevo a pokračujte po cyklotrase č. 1023.

    Stocký potok

    více

  • [U Oslince : 13,206 km] U Oslince

    Pokračujte směr Hučina.

  • [Ministerka : 13,993 km] Ministerka

    Pokračujte rovně po cyklotrase č. 1023 směr Hučina a Plešné jezero. 

    Ministerka Ministerka Ministerka

    více

  • [Hučina : 17,559 km] Hučina

    Pokračujte směr Plešné jezero po cyklotrase č. 1029.

  • [Rozcestí ve tvaru Y : 18,271 km] Rozcestí ve tvaru Y

    Odbočte doprava.

  • [U Stříšky : 18,636 km] U Stříšky

    Odbočte doprava na Plešné jezero.

    U Stříšky

    více

  • [Plešné jezero : 21,547 km] Plešné jezero

    Od Plešného jezera se vraťte zpět na rozcestí U Stříšky, kde odbočíte doprava.

    Toto ledovcové jezero je jedním z nejnavštěvovanějších míst Šumavy, protože pohled na hladinu s impozantní jezerní stěnou v pozadí je velmi atraktivní. Více informací zjistíte na informačních tabulích. 

    Další výlety šumavským jezerům na našem portále:

    Čertovo a Černé jezero
    Nová Hůrka, vyhlídka Polom a jezero Laka
    Prášilské jezero ze Slunečné u Prášil

     

    Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero

    více

  • [U Rosenauerova lesa : 25,513 km] U Rosenauerova lesa

    Odbočte doprava na Jezerní stezku.

  • [Jezerní stezka : 27,769 km] Jezerní stezka

    U rozcestí Jezerní stezka pokračujte rovně.

    Nedaleko od rozcestí se nachází další nouzové nocoviště.

    Jezerní stezka Jezerní stezka Nouzové nocoviště Jezerní stezka Jezerní stezka Jezerní stezka

    více

  • [Rakouská cesta - U Říjiště : 28,933 km] Rakouská cesta - U Říjiště

    U občerstvení odbočte doleva a pokračujte sjezdem směr Nová Pec. Za chvilku sjedete z cyklotrasy č. 1028 a pokračujte na rozcestí Rossbach.

    Na tomto rozcestí je možnost občerstvení.

    Rakouská cesta - U Říjiště Rakouská cesta - U Říjiště Rakouská cesta - U Říjiště

    více

  • [Rossbach : 29,814 km] Rossbach

    Zde pokračujte rovně po žluté turistické trase. Zde přejíždíte akvadukt na Schwarzenberském kanálu.

    Rossbach Rossbach

    více

  • [Jezerní potok - lávka : 31,807 km] Jezerní potok - lávka

    Za lávkou odbočte vpravo a napojte se na cyklotrasu č. 1027.

    Jezerní potok - lávka

    více

  • [Dlouhý Bor : 34,353 km] Dlouhý Bor

    Zde odbočte vlevo a po 200m zahněte znovu doleva.

    Dlouhý Bor

    více

  • [Křižovatka v Nové Peci : 34,531 km] Křižovatka v Nové Peci

    Odbočte vlevo a pokračujte po cyklotrase č. 33, která vás dovede zpět do Stožce.

  • [Přejezd u Ovesné : 36,633 km] Přejezd u Ovesné

    Přejedete přejezd a odbočíte doprava.

    Pokud bude chtít absolvovat pěší výlet na Medvědí stezku, vystoupíte na této stanici.

    Železniční stanice Ovesná detail přejezdu Ovesná

    více

  • [Černý Kříž : 46,353 km] Černý Kříž

    Zde můžete v případě nepříznivého počasí nasednout na vlak.

    Na této železniční stanici končí pěší výlet na Medvědí stezku.

    Penzion Černý Kříž Odbočka na žel. stanici

    více

  • [Informační středisko Stožec : 49,765 km] Informační středisko Stožec

    V cíli trasy nalevo od cesty je informační středisko.

    Informační středisko.

    více

  • Stožec parkoviště

  • Jez na Studené Vltavě

  • Nouzové nocoviště Nové Údolí

  • Nové Údolí CZ/D

  • Rosenauerův pomník

  • Plešné jezero

  • Jezerní stezka

  • Rakouská cesta - U Říjiště

  • Nádraží Nová Pec

  • Přejezd u Ovesné

  • Posezení u řeky

  • Černý Kříž

  • Informační středisko Stožec

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

  • Stožec parkoviště Stožec parkoviště

    Výchozí bod trasy je placené parkoviště ve Stožci.

    Otevřeno: Vstupné:
    Stožec parkoviště Stožec parkoviště
TOPlist
Neustále přidáváme trasy