Stožec, Plešné jezero a Nová Pec

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 50.0 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 353 m Hodnocení: 100/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Stožec, Plešné jezero a Nová Pec

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Z placeného parkoviště, které se nachází přímo u příjezdu do Stožce, pokračujete zadním výjezdem směr Nové Údolí. V případě, že přijedete i s koly vlakem, odbočte na hlavní silnici doleva, sjeďte 100m k parkovišti a zahněte opět doleva směrem na Nové Údolí. Za Stožcem pokračujte proti proudu Studené Vltavy. Minete kouzelný jez a mírným stoupáním se dostanete k rozcestí Oslí cesta. Zde odbočíte doprava a pokračujete strmějším stoupáním do Nového Údolí. Cestou minete nouzové nocoviště. Na rozcestí „Nové Údolí" odbočte doprava do vesničky Nové Údolí.

 

V Novém Údolí si prohlédnete muzeum Pošumavské jízdní dráhy a můžete se svést na nejkratší mezinárodní trati z Čech do Bavorska (délka trati je 105m).

Z Nového Údolí se vraťte na rozcestí „Nové Údolí" a odbočte doprava k Rosenauerovu pomníku. Zde se držte cyklotrasy č. 1023. Ještě před pomníkem dojedete po asfaltce k Novému Údolí – rozcestí. Na rozcestí pokračujte vpravo již strmějším stoupáním po pěkné asfaltce k rozcestí Rosenauerův pomník. K pomníku sjedete z cyklotrasy č. 1023. Na rozcestí Rosenauerův pomník odbočte doprava. Asi 200m za pomníkem se nachází viditelné místo po nádrži. Zde se dozvíte, za jakým účelem byla nádrž zřízena.
Po zhlédnutí pomníku se vraťte k odbočce a pokračujte rovně (z pohledu od pomníku) úzkou pěšinkou zpět na cyklotrasu č. 1023. Po chvilce se na rozcestí vydejte rovně po již rozšířené zpevněné lesní cestě sjezdem k rozcestí ve tvaru písmene X.

Pokračujte rovně k nedalekému Stockému potoku. Zde se vydejte vlevo a po pěkné asfaltce pohodovým táhlým sjezdem se dostanete až k rozcestí u Oslince. Za tímto rozcestím se držte vždy vpravo (minete čtyři rozcestníky) až dojedete k ostré levotočivé zatáčce se stavením a posezením.

Dále pokračujte sjezdem až k rozcestí Hučina, kde na rozcestí ve tvaru T odbočíte doprava a pokračujte po cyklostezce č. 1029 směrem Plešné jezero. Mírným stoupáním se dostanete na rozcestí ve tvaru Y. Zde se vydejte doprava k rozcestí u Stříšky a pokračujte k Plešnému jezeru.

Po prohlídce jezera se vrátíte k rozcestí U Stříšky. Zde odbočíte doprava, napojíte se na cyklotrasu č. 1028 a po chvilce sjezdu opět odbočíte doprava. U Rosenauerova lesa odbočte doprava a stoupáním se dostanete k rozcestí jezerní stezka, kde se nachází druhé nouzové nocoviště na této trase.

Z Jezerní stezky pokračujte sešupem na Novou Pec. Po 1,2km se dostanete k rozcestí ve tvaru T. Zde se nachází občerstvení Říjiště s posezením. Dále pokračujete vlevo až k Rossbachu a sjedete z cyklotrasy č. 1028. Z tohoto rozcestí pokračujte rovně na rozcestí Jezerní potok. U Dlouhého boru odbočte doleva do Nové Pece. Na rozcestí v Nové Peci u restaurace odbočte doleva a napojte se na cyklotrasu č. 33. První polovina tohoto úseku vede proti proudu Vltavy a druhá polovina vede proti proudu Studené Vltavy.

Dále vás čeká pohodový úsek až do Stožce, námi zaznamenaný jako in-line trasa Nová Pec, Stožec. Za chatovou kolonii je u řeky možnosti posezení a výhledu na písčité koryto řeky – velmi pěkné místo. Dále minete odbočku na Pěknou a pokračujte do Černého Kříže. Před Černým Křížem lemuje cestu studená Vltava a jste tudíž nedaleko nepřístupného soutoku s Teplou Vltavou. Přijedete do Černého Kříže, kde je možnost občerstvení a také možnost nastoupit na vlak. Pokračujte dál směrem Stožec. Ve Stožci minete informační středisko a za ním se nachází parkoviště.

 

 • Stožec parkoviště Stožec parkoviště

  Výchozí bod trasy je placené parkoviště ve Stožci.

  Otevřeno: Vstupné:
  Stožec parkoviště Stožec parkoviště
 • Jez na Studené Vltavě Jez na Studené Vltavě

  Malebný jez na Studené Vltavě.

  Otevřeno: Vstupné:
  Jez na Studené Vltavě Jez na Studené Vltavě Jez na Studené Vltavě
 • Nouzové nocoviště Nové Údolí Nouzové nocoviště Nové Údolí

  Nouzové nocoviště.

  Otevřeno: Vstupné:
  Nouzové nocoviště Nové Údolí Nouzové nocoviště Nové Údolí Nouzové nocoviště Nové Údolí
 • Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D

  Nové Údolí je bývalá dřevařská osada, která vznikla v roce 1795. V polovině 19. století zde stálo již více domů než v sousedním Stožci. V roce 1910 sem byla postavena železniční trať z Černého Kříže, která přes celnici v Haidmühle vedla do Pasova. V tomto období zde žilo skoro 300 obyvatel v 35 domech. Byla zde také četnická stanice a finanční stráž. Po II. světové válce byli němečtí osadníci vysídleni, což byla většina obyvatel Nového Údolí. Do obce přišli noví osadníci, kteří byli vystěhováni v roce 1948 a byla zde zbudována železná opona. Nyní zde naleznete občerstvení, restauraci a muzeum železnice s atrakcemi.

  Otevřeno: Vstupné:
  Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D
 • Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník

  Josef Rosenauer (1735-1804) vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.

  Rosenauer jako zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství vypracoval odvážný návrh umožnující levnou dopravu dřeva z nepřístupných pralesů Šumavy v povodí Vltavy svahovým plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí do řeky Große Mühl a dále do Dunaje. V roce 1774 předložil návrh knížeti Josefu I. Adamovi ze Schwarzenberku, ale schválen byl v roce 1779 knížetem Janem ze Schwarzenberku. Realizace projektu začala v roce 1789 a první část tzv. starý kanál (39,9km) byla dokončena roku 1793. Rosenauer se obával nedostatku vody z přítoků do plavebního kanálu a raději ve stavbě nepokračoval. Druhá část (nový kanál) byla dokončena po Rosenauerovo smrti v letech 1821-1822.

   

  Kníže Josef Schwarzenberg na konci 18. století pověřil zkušeného Rosenauera, tehdy již ředitele schwarzenberské plavby, navržením systému plavení dřeva z oblasti Modravy a Roklanu. Návrh Vchynicko-tetovského plavebního kanálu byl schválen a okamžitě začal být budován.

  Nedaleko od pomníku se nachází Rosenauerova nádrž. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník
 • Plešné jezero Plešné jezero

  Toto ledovcové jezero je jedním z nejnavštěvovanějších míst Šumavy, protože pohled na hladinu s impozantní jezerní stěnou v pozadí je velmi atraktivní. Více informací zjistíte na informačních tabulích. 

  Další výlety šumavským jezerům na našem portále:

  Čertovo a Černé jezero
  Nová Hůrka, vyhlídka Polom a jezero Laka
  Prášilské jezero ze Slunečné u Prášil

   

  Otevřeno: Vstupné:
  Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero Plešné jezero
 • Jezerní stezka Jezerní stezka

  Nedaleko od rozcestí se nachází další nouzové nocoviště.

  Otevřeno: Vstupné:
  Jezerní stezka Jezerní stezka Nouzové nocoviště Jezerní stezka Jezerní stezka Jezerní stezka
 • Rakouská cesta - U Říjiště Rakouská cesta - U Říjiště

  Na tomto rozcestí je možnost občerstvení.

  Otevřeno: Vstupné:
  Rakouská cesta - U Říjiště Rakouská cesta - U Říjiště Rakouská cesta - U Říjiště
 • Nádraží Nová Pec Nádraží Nová Pec

  Pokud jste na výlet přijeli vlakem, můžete odjet zpět domů z Nové Pece.

  Otevřeno: Vstupné:
  Nádraží Nová Pec Nádraží Nová Pec
 • Přejezd u Ovesné Přejezd u Ovesné

  Pokud bude chtít absolvovat pěší výlet na Medvědí stezku, vystoupíte na této stanici.

  Otevřeno: Vstupné:
  Železniční stanice Ovesná detail přejezdu Ovesná
 • Posezení u řeky Posezení u řeky

  Za chatovou osadou můžete posedět u řeky.

  Nabídka Last Minute zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Posezení u řeky Posezení u řeky
 • Černý Kříž Černý Kříž

  Na této železniční stanici končí pěší výlet na Medvědí stezku.

  Otevřeno: Vstupné:
  Penzion Černý Kříž Odbočka na žel. stanici
 • Informační středisko Stožec Informační středisko Stožec

  Informační středisko.

  Otevřeno: Vstupné:

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Stožec parkoviště Stožec parkoviště

  Výchozí bod trasy je placené parkoviště ve Stožci.

  Otevřeno: Vstupné:
  Stožec parkoviště Stožec parkoviště
TOPlist
Neustále přidáváme trasy