Velhartice a zámky v okolí

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 22.6 km Obtížnost: Střední Převýšení: 152 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Mapa

Výškový profil
Body zájmu  

Velhartice a zámky v okolí

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Zaparkujete auto na dobře přístupném parkovišti nedaleko hradu Velhartice. Kola můžete nechat na autech a dojít pár set metrů pěšky k hradu.

Po prohlídce hradu nasedněte na kola a vydejte se vpravo směr Drouhavec. Po kilometrovém sjezdu se za říčkou Ostružná ( v těchto místech chytával ryby J.Werich) dáte doprava, kde vás čeká stoupání k nedaleké vsi Drouhavec. Na jejím začátku zahněte doprava a vystoupáte k obci Cihelna. Na začátku Cihelné je další rozcestí, kde se dáte doleva. Za Cihelnou vás čeká sjezd serpentinami a krátké stoupání do Maršovic.

 

Z Maršovic po kilometrovém sjezdu zahněte u autobusové zastávky doleva. Projedete Částkov a zakrátko dojedete do Svojšic, kde za rybníčkem zhlédnete tvrz. Poté se vrátíte do Částkova a u autobusové zastávky se dáte doleva (rozcestník Sušice 9). Rozhledna, které jste si cestou všimli, se jmenuje Svatobor. Po chvilce přijedete do vesničky Žikov, kde se dáte  doprava na Posobice. V Posobicích zahněte doleva a projedete kolem kapličky.

Těsně před Petrovicemi zahněte doprava k již viditelnému zámku Kněžice. U zámečku zahněte doleva a na nedaleké návsi se dáte opět vlevo. Po 200m si můžete prohlédnout kostel sv. Petra a Pavla. Od kostela pokračujete zpět směrem na Hlavňovice.

Za Petrovicemi vás čeká sjezd a poté mírné stoupání po perfektní asfaltce do Hlavňovic. Zámek v Hlavňovicích leží po levé ruce na začátku obce. Je bohužel v tragickém stavu. V Hlavňovicích na návsi je k vidění kostel a od něj pokračujete po hlavní silnici rovně směrem Běšiny. Po mírném a krátkém sjezdu se dostanete až k velkému rozcestí, kde odbočte doprava a okolo rybníčku Bušek (možnost koupání) přijedete do Velhartic. U Velhartic je odbočka doleva ke hřbitovu, od kterého je pěkný výhled na Velhartice a zejména na jeho dominantu – hrad. Od hřbitova se vrátíte na hlavní silnici, kterou přejedete rovně a posléze projedete přes náves Velharticemi až k výchozímu bodu, kterým je parkoviště. Výlet na nedaleký hrad Kašperk naleznete zde.

S sebou: fotoaparát, videokamera 

 
 
 

 • Parkoviště Velhartice (výchozí bod) Parkoviště Velhartice (výchozí bod)

  Výchozím bodem trasy je parkoviště u hradu ve Velharticích. 

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Velhartice (výchozí bod) Cesta k hradu
 • Hrad Velhartice Hrad Velhartice

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Hrad byl založen na začátku 14.století pány z Velhartic. Hrad tvoří gotický palác zvaný rajský dům a naproti stojící věž Putná, která měla obytný i obranný charakter. Tyto dvě části hradu jsou spojeny světově unikátním gotickým kamenným mostem se 4 lomenými oblouky. Součástí hradu je i nádrž na vodu, která byla plněna dešťovou vodou. V areálu je i budova bývalého pivovaru. Hrad je uznán kulturní národní památkou. Pod hradem trávil volné chvíle J. Werich. Poslední prohlídky se konají vždy hodinu před uzavřením hradu.

  Oficiální web

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: VOLNÁ PROHLÍDKA:
  Duben
  so–ne: 9.30–16.00
  Květen - Červen
  út–ne: 9.30–17.00
  Červenec - Srpen
  út–ne: 9.30–18.00
  Září
  út–ne: 9.30–17.00
  Říjen
  so–ne: 9.30–16.00

  PROHLÍDKOVÉ OKRUHY (Gotický hrad, Renesanční zámek):
  Duben
  so–ne 10.00–15.00
  Květen - Červen
  út–ne 10.00–16.00
  Září - Srpen
  út–ne 10.00–17.00
  Září
  út–ne 10.00–16.00
  Říjen
  so–ne 10.00–15.00
  Vstupné: VOLNÁ PROHLÍDKA (hlavní sezona):
  Cena: 80 Kč
  Snížená: 60 Kč
  Rodinná: 220 Kč

  VOLNÁ PROHLÍDKA (vedlejší sezona):
  Cena: 60 Kč
  Snížená: 40 Kč
  Rodinná: 160 Kč

  PROHLÍDKOVÉ OKRUHY (hlavní sezona):
  Cena: 100 Kč
  Snížená: 70 Kč
  Rodinná: 275 Kč

  PROHLÍDKOVÉ OKRUHY (vedlejší sezona):
  Cena: 90 Kč
  Snížená: 60 Kč
  Rodinná: 245 Kč

  * Hlavní sezona: od 1.6. - 31.8.2016
  Vedlejší sezona: od 1.4. - 31.5.2016 A 1.9. - 31.10.2016
  Otevírací doba r. 2013 Hrad Velhartice Hrad Velhartice Hrad Velhartice Hrad Velhartice Hrad Velhartice Hrad Velhartice Hrad Velhartice Z dob nedávno minulých Hrad Velhartice Hrad Velhartice Hrad Velhartice
 • Tvrz Svojšice Tvrz Svojšice

  Tvrz zachovaná v perfektním stavu poprvé zmiňovaná v polovině 14.století. Ke tvrzi náleží bez slohová stavba zámečku. Tvrz i zámeček byl v restituci vrácen původním majitelům. 

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Tvrz Svojšice
 • Zámek Kněžice Zámek Kněžice

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  V 16. století byla založena tvrz a v 18. století přestavěna na barokní zámek. Během své 600ti leté historie se zde postupně vystřídalo 11 šlechtických rodů. Po roce 1945 byl zámek zestátněn a obci Petrovice se jej už nikdy nepovedlo získat zpět. Po roce 2003 zde nový vlastníci zřídili restauraci a hotel. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Zámek Kněžice Zámek Kněžice
 • Kostel sv. Petr a Pavel Kostel sv. Petr a Pavel

  Kostel sv. Petra a Pavla v Petrovicích u Sušice.

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Výhled na Svatobor.
 • Kostel sv. Jana Nepomuckého Kostel sv. Jana Nepomuckého

   

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hlavňovicích.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Vyhlídka na hrad Velhartice Vyhlídka na hrad Velhartice

  Před hřbitovem se vám z louky vyskytne velmi hezký výhled na hrad Velhartice. 

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Sv. Maří Magdalény

Fotogalerie

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Velhartice (výchozí bod) Parkoviště Velhartice (výchozí bod)

  Výchozím bodem trasy je parkoviště u hradu ve Velharticích. 

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Velhartice (výchozí bod) Cesta k hradu

Volby

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

 Děj:

První příběh, který vám budeme vyprávět, bude o tom jak si v horách Šumava, zvolili jeho obyvatelé nového vládce. Sokol Šumavák byl již starý a měl nalétáno mnoho kilometrů nad šumavskými hvozdy. Musel tedy přistoupit k nelehkému kroku a zvolit svého nástupce. Za jeho panování byl v lese pořádek, protože vše řešil moudře a chytře.

Jednoho jarního večera, když slezl ze šumavských strání i ten poslední sníh, oblétl sokol Šumavák všechny pohádkové bytosti a řekl jim, že následného dne proběhne volba nového vládce. Druhého dne se západem slunce se všichni dostavili na vrch Ostrý, kde sokol Šumavák často vysedával a ze skály sledoval, co se děje v okolí. Na volbu přišli všichni: skřítek Pohraničník, medvěd Bambula, čert Přáda, ježibaba Intrikářka, žába Vltavka, sojka Zpravodajka, rys Dobrák, víla Martinka, přísný hajný Hynek i vodník Pepa. Začala tajná volba. Moudrý sokol Šumavák navrhl, že nejlepším kandidátem na jeho místo je skřítek Pohraničník. Jelikož byl moudrý a chytrý, zasadil se aby volba byla správná a demokratická. Milé děti, demokratická znamená svobodná. Nechal tedy všechny pohádkové bytosti, aby usedly k jednacímu stolu a zvolily si svého protikandidáta. V tajné volbě si obyvatelé Šumavy zvolili za druhého kandidáta medvěda Bambulu, který byl neustále veselý, protože pořád pil brusinkový likér.

Sokolovi Šumavákovi se výsledek vůbec nelíbil, protože věděl, že medvěda ovládá ježibaba Intrikářka, ale tuto volbu musel uznat. K té důležité volbě, kde se rozhodovalo mezi skřítkem Pohraničníkem a medvědem Bambulou došlo přesně o půlnoci, když za obzorem jakoby ve znamení důležitosti, začaly znít hromy a blesky. To ale jen ježibaba intrikářka začala kout pikle. Toužila ovládnout Šumavu a proto chtěla, aby vyhrál její kandidát medvěd Bambula, který pil hodně likér a nechal se snadno ovládat. Ve volebním programu měl skřítek Pohraničník, že se zasadí o mír, vše bude řešit čestně a bude panovat spravedlivě. Ježibaba Intrikářka, která se setkala s medvědem Bambulou, mu těsně před tajnou volbou poradila: Budeme dobývat cizí uzemí a zvětšovat svou zemi, zavedeme výběr mýtného na Zlaté stezce a neposlušné trestat vězením. Ježibaba Intrikářka naklonila na svojí stranu také čerta Přádu, vodníka Pepu a sojku Zpravodajku.

Stalo se to, co si nikdo nepřál a tajná volba skončila nerozhodně 5 ku 5. Skřítka Pohraničníka volili rys Dobrák, žába Vltavka, víla Martinka i přísný hajný Hynek. Naopak pro medvěda Bambulu byli ježibaba Intrikářka, čert Přáda, sojka Zpravodajka a vodník Pepa. Podle místního volebního zákona musel rozhodnout svým rozhodujícím hlasem sokol Šumavák, z čehož neměl vůbec žádnou radost.

Sokol Šumavák s neklidem v duši jako svého nástupce určil skřítka Pohraničníka. Věděl, že toho čeká nelehké panování. Než odletěl na zasloužený odpočinek na Strahov, kde se slétají sokoli, přibylo mu na jeho poctivé duši mnoho šrámů. 

 

Další díl „Závody” naleznete ve výletu Čertovo a Černé jezero. Děj se odehrává v místech tohoto výletu.

 

 

 Autor: Jiří Dráb 

 

Přesměrování na booking.comHotel Jiřičná ***

Hotel Jiřičná se nachází v Petrovicích, 8 km od sušického Aquaparku a 4 km od lyžařského areálu Hartmanice. Nabízí restauraci, bezplatné Wi-Fi a neplacené parkoviště.

Všechny pokoje mají TV a vlastní koupelnu se sprchovým koutem a toaletními potřebami zdarma. Některé mají i balkon nebo terasu. Více informací zde

Cena od: 1 351 Kč

 


Přesměrování na booking.comPrima Byt ***

Prima Byt se nachází v Sušici, 25 km od obce Bayerisch Eisenstein, 32 km od města Zwiesel a 36 km od města Bodenmais. Nabízí možnost ubytování s domácími mazlíčky, Wi-Fi zdarma a zahradu.

Kuchyně je vybavená sporákem, mikrovlnnou troubou, lednicí a rychlovarnou konvicí. K dispozici je TV s plochou obrazovkou. Ve vlastní koupelně najdete vanu. Více informací zde

Cena od: 1 297 Kč

 


Přesměrování na booking.comHotel Fuferna

Hotel Fuferna se nachází v Sušici a nabízí možnost ubytování s domácími mazlíčky, aquapark přímo v areálu, restauraci, vířivku, bezplatné Wi-Fi a neplacené soukromé parkoviště.

Pokoje mají vlastní koupelnu a některé také zahrnují posezení. Více informací zde

Cena od: 270 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartmán McVitek

Ubytování je vybavené TV s plochou obrazovkou, myčkou nádobí, kávovarem a varnou konvicí. Ve vybraných apartmánech je také kuchyň s mikrovlnnou troubou. Součástí všech apartmánů je vlastní koupelna s bezplatnými toaletními potřebami. K dispozici je ložní prádlo a ručníky. Více informací zde

Cena od: 757 Kč

 


Přesměrování na booking.comPenzion Ztracenka

Penzion Ztracenka se nachází v Sušici, 32 km od města Zwiesel a 33 km od Bodenmais. Nabízí zahradu, dětské hřiště a neplacené soukromé parkoviště.

Pokoje mají posezení, kuchyni s mikrovlnnou troubou, ledničkou i rychlovarnou konvicí a koupelnu se sprchou a ručníky. Více informací zde

Cena od: 1 135 Kč

 


Přesměrování na booking.comApartmany Basta

Tyto apartmány se nachází v historické budově postavené v roce 1900, která prošla celkovou rekonstrukcí, jen 100 metrů od hlavního náměstí v Sušici a vodního parku s wellness zařízením. Svým hostům nabízí plně vybavené apartmány, Wi-Fi zdarma a bezplatné parkování. Více informací zde

Cena od: 1 489 Kč

 


Přesměrování na booking.comPenzion U Jezu **

Sušický Penzion U Jezu nabízí velkou zahradu s trampolínou a grilem, sdílenou kuchyň s jídelním koutem a společenskou místnost s TV a malou knihovnou. Ve všech prostorách je zdarma dostupné Wi-Fi.

Pokoje penzionu U Jezu jsou účelně zařízené a na patrech jsou k dispozici sdílené koupelny. Za příplatek lze u penzionu parkovat. Více informací zde

Cena od: 324 Kč

 


Přesměrování na booking.comDomek Šumava ****

Tento prázdninový dům se nachází v Sušici a nabízí bezplatné Wi-Fi. Stojí 42 km od německého městečka Bodenmais a otevírá se z něj výhled do zahrady. Na místě můžete zdarma využívat soukromé parkoviště. Více informací zde

Cena od: 1 605 Kč

 


Přesměrování na booking.comHotel Gabreta ***

Hotel Gabreta se nachází v centru města Sušice a nabízí restauraci podávající českou kuchyni a zvěřinové speciality. 24hodinová recepce poskytuje služby směnárny a bezplatné Wi-Fi.

Všechny hotelové pokoje mají vlastní koupelnu, pracovní stůl a satelitní TV. Pevný internet je dostupný zdarma. Více informací zde

Cena od: ???

 


Přesměrování na booking.comApartmány U Vavřince

Apartmány U Vavřince se nachází v Sušicích, 35 km od německého města Bodenmais a 32 km od města Zwiesel, a nabízí bezplatné Wi-Fi připojení k internetu.

K ubytování patří kuchyňský kout s lednicí, varnou deskou a rychlovarnou konvicí a připravené ložní prádlo. Více informací zde

Cena od: 1 594 Kč

 


TOPlist
Neustále přidáváme trasy