Velhartice a zámky v okolí

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 22.6 km Obtížnost: Střední Převýšení: 152 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Velhartice a zámky v okolí

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Zaparkujete auto na dobře přístupném parkovišti nedaleko hradu Velhartice. Kola můžete nechat na autech a dojít pár set metrů pěšky k hradu.

Po prohlídce hradu nasedněte na kola a vydejte se vpravo směr Drouhavec. Po kilometrovém sjezdu se za říčkou Ostružná ( v těchto místech chytával ryby J.Werich) dáte doprava, kde vás čeká stoupání k nedaleké vsi Drouhavec. Na jejím začátku zahněte doprava a vystoupáte k obci Cihelna. Na začátku Cihelné je další rozcestí, kde se dáte doleva. Za Cihelnou vás čeká sjezd serpentinami a krátké stoupání do Maršovic.

 

Z Maršovic po kilometrovém sjezdu zahněte u autobusové zastávky doleva. Projedete Částkov a zakrátko dojedete do Svojšic, kde za rybníčkem zhlédnete tvrz. Poté se vrátíte do Částkova a u autobusové zastávky se dáte doleva (rozcestník Sušice 9). Rozhledna, které jste si cestou všimli, se jmenuje Svatobor. Po chvilce přijedete do vesničky Žikov, kde se dáte  doprava na Posobice. V Posobicích zahněte doleva a projedete kolem kapličky.

Těsně před Petrovicemi zahněte doprava k již viditelnému zámku Kněžice. U zámečku zahněte doleva a na nedaleké návsi se dáte opět vlevo. Po 200m si můžete prohlédnout kostel sv. Petra a Pavla. Od kostela pokračujete zpět směrem na Hlavňovice.

Za Petrovicemi vás čeká sjezd a poté mírné stoupání po perfektní asfaltce do Hlavňovic. Zámek v Hlavňovicích leží po levé ruce na začátku obce. Je bohužel v tragickém stavu. V Hlavňovicích na návsi je k vidění kostel a od něj pokračujete po hlavní silnici rovně směrem Běšiny. Po mírném a krátkém sjezdu se dostanete až k velkému rozcestí, kde odbočte doprava a okolo rybníčku Bušek (možnost koupání) přijedete do Velhartic. U Velhartic je odbočka doleva ke hřbitovu, od kterého je pěkný výhled na Velhartice a zejména na jeho dominantu – hrad. Od hřbitova se vrátíte na hlavní silnici, kterou přejedete rovně a posléze projedete přes náves Velharticemi až k výchozímu bodu, kterým je parkoviště. Výlet na nedaleký hrad Kašperk naleznete zde.

S sebou: fotoaparát, videokamera 

 
 
 

 • Parkoviště Velhartice (výchozí bod)

 • Hrad Velhartice

 • Tvrz Svojšice

 • Zámek Kněžice

 • Kostel sv. Petr a Pavel

 • Kostel sv. Jana Nepomuckého

 • Vyhlídka na hrad Velhartice

Fotogalerie

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Velhartice (výchozí bod) Parkoviště Velhartice (výchozí bod)

  Výchozím bodem trasy je parkoviště u hradu ve Velharticích. 

  Nabídka Last Minute Zájezdů!

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Velhartice (výchozí bod) Cesta k hradu

Volby

Milé děti, budeme vám vyprávět příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety na západní hranici Českého království na horách se jménem Šumava.

Štastně zde žili naši hrdinové sokol Šumavák, skřítek Pohraničník a jeho poddaní, čert Přáda a jeho syn Přádík, přísný hajný Hynek, víla Martinka, žába Vltavka, rys Dobrák, sojka Zpravodajka, ježibaba Intrikářka, vodník Pepa a věčně veselý medvěd Bambula, který měl rád brusinkový likér.

Charakteristika postav:

Sokol Šumavák, který za doby vládnutí hnízdil na vrcholu Sokol nad Hamerskými svahy nedaleko osady Horská Kvilda. Z tohoto místa měl velký přehled, co se v jeho království děje.

Skřítek Pohraničník, který žil se svými poddanými skřítky na vrchu Ostrý, kde zapadá slunce za obzor, začíná zde Šumava a schází se všichni jmenovaní na porady.

Čert Přáda a jeho syn Přádík žijí v jeskyních pod Čertovo jezerem, do kterých ale vchod nenaleznete.

Přísný hajný Hynek, který bydlí na hájence na Březníku.

Vílu Martinku můžete spatřit na šumavských slatích, jezerech, ale také na vodopádu Bíla strž.

Žába Vltavka sedí na prameni Teplé Vltavy pramenící z magické Černé hory. Její sestra sedí na prameni Studené Vltavy, který pramení na druhé straně hranice nazývané Bavorsko.

Rys dobrák se vždy objeví tam, kde je potřeba pomoci.

Sojka Zpravodajka hnízdila na Ptačí nádrži nacházející se pod magickou Černou horou. Sojka si občas půjčí, co jí nepatří, ovšem také roznáší zprávy.

Ježibaba Intrikářka, která se tak rychle přesouvá z místa na místo, že je dodnes záhadou, kde se tu vlastně vzala.

Vodníka Pepu najdete zejména na Plešném jezeru.

Medvěda Bambulu, můžete potkat na Medvědí stezce, ale také u Žďáreckého jezírka, kde si sbírá brusinky na svůj likér.

Čmelák Bill a Kelt vstoupí do příběhu později. 

 

 Děj:

První příběh, který vám budeme vyprávět, bude o tom jak si v horách Šumava, zvolili jeho obyvatelé nového vládce. Sokol Šumavák byl již starý a měl nalétáno mnoho kilometrů nad šumavskými hvozdy. Musel tedy přistoupit k nelehkému kroku a zvolit svého nástupce. Za jeho panování byl v lese pořádek, protože vše řešil moudře a chytře.

Jednoho jarního večera, když slezl ze šumavských strání i ten poslední sníh, oblétl sokol Šumavák všechny pohádkové bytosti a řekl jim, že následného dne proběhne volba nového vládce. Druhého dne se západem slunce se všichni dostavili na vrch Ostrý, kde sokol Šumavák často vysedával a ze skály sledoval, co se děje v okolí. Na volbu přišli všichni: skřítek Pohraničník, medvěd Bambula, čert Přáda, ježibaba Intrikářka, žába Vltavka, sojka Zpravodajka, rys Dobrák, víla Martinka, přísný hajný Hynek i vodník Pepa. Začala tajná volba. Moudrý sokol Šumavák navrhl, že nejlepším kandidátem na jeho místo je skřítek Pohraničník. Jelikož byl moudrý a chytrý, zasadil se aby volba byla správná a demokratická. Milé děti, demokratická znamená svobodná. Nechal tedy všechny pohádkové bytosti, aby usedly k jednacímu stolu a zvolily si svého protikandidáta. V tajné volbě si obyvatelé Šumavy zvolili za druhého kandidáta medvěda Bambulu, který byl neustále veselý, protože pořád pil brusinkový likér.

Sokolovi Šumavákovi se výsledek vůbec nelíbil, protože věděl, že medvěda ovládá ježibaba Intrikářka, ale tuto volbu musel uznat. K té důležité volbě, kde se rozhodovalo mezi skřítkem Pohraničníkem a medvědem Bambulou došlo přesně o půlnoci, když za obzorem jakoby ve znamení důležitosti, začaly znít hromy a blesky. To ale jen ježibaba intrikářka začala kout pikle. Toužila ovládnout Šumavu a proto chtěla, aby vyhrál její kandidát medvěd Bambula, který pil hodně likér a nechal se snadno ovládat. Ve volebním programu měl skřítek Pohraničník, že se zasadí o mír, vše bude řešit čestně a bude panovat spravedlivě. Ježibaba Intrikářka, která se setkala s medvědem Bambulou, mu těsně před tajnou volbou poradila: Budeme dobývat cizí uzemí a zvětšovat svou zemi, zavedeme výběr mýtného na Zlaté stezce a neposlušné trestat vězením. Ježibaba Intrikářka naklonila na svojí stranu také čerta Přádu, vodníka Pepu a sojku Zpravodajku.

Stalo se to, co si nikdo nepřál a tajná volba skončila nerozhodně 5 ku 5. Skřítka Pohraničníka volili rys Dobrák, žába Vltavka, víla Martinka i přísný hajný Hynek. Naopak pro medvěda Bambulu byli ježibaba Intrikářka, čert Přáda, sojka Zpravodajka a vodník Pepa. Podle místního volebního zákona musel rozhodnout svým rozhodujícím hlasem sokol Šumavák, z čehož neměl vůbec žádnou radost.

Sokol Šumavák s neklidem v duši jako svého nástupce určil skřítka Pohraničníka. Věděl, že toho čeká nelehké panování. Než odletěl na zasloužený odpočinek na Strahov, kde se slétají sokoli, přibylo mu na jeho poctivé duši mnoho šrámů. 

 

Další díl „Závody” naleznete ve výletu Čertovo a Černé jezero. Děj se odehrává v místech tohoto výletu.

 

 

 Autor: Jiří Dráb 

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy