Vlakem do Třísova, Dívčí Kámen, Náměstí ČB

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 22.1 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 376 m Hodnocení: 80/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Vlakem do Třísova, Dívčí Kámen, Náměstí ČB

Doprava vlakem
Odkud: Datum:
Kam: Třísov Čas:

 

Po vystoupení z vlaku v Třísově přejeďte přes trať. Za tratí se nachází občerstvení, které je otevřené i v sobotu a neděli. U parkoviště odbočte doleva a u kapličky pokračujte rovně. Po chvilce a mírném sjezdu dojedete až k nádherné vyhlídce na zříceninu Dívčí kámen. V této části si při sjezdu dejte pozor na odvodňovací rigoly. Poté pokračujete směrem k řece. U stodoly odbočíte doleva. Po panelce se dostanete ke Křemžskému potoku, za kterým odbočíte vlevo. Podél potoka, po pěkné lesní cestě, se dostanete kolem ohrady s oslíky až ke zřícenině hradu Dívčí kámen. Doporučujeme prohlídku za vstupné pouhých 40 Kč.

 Vyhledat ubytování v okolí

Po prohlídce se vydáte přes Křemžský potok, který na krátkém úseku do Holubova přejedete hned několikrát (5x). Tento úsek je kouzelný nejen častým překonáváním křemžského potoka, ale také výhledy na přilehlé skalky. Míjíte zde Přírodní rezervaci Holubovské hadce.

 

 

V Holubově na hlavní silnici se dáte doprava. Za mostem přes potok odbočíte opět vpravo. Po cca 300m stoupání sjedete z hlavní komunikace doprava na lesní cestu. Na následném rozcestí v lese pokračujete rovně podél stavení. Na dalším rozcestí opět rovně, minete rybník a přejedete nechráněný železniční přejezd. Následuje úsek s horším povrchem, zpevněný sutí ze staveb.

 

V místě, kde se potká lesní cesta s asfaltkou odbočíte doprava a opustíte cyklotrasu č. 1127. Tato cesta je sice s horším povrchem, ovšem výhledy na Hlubokou a Temelín za horizontem jsou nádherné.
Za hřbitovem přejedete křižovatku rovně. Za vsí se držíte na Boršov, minete odbočku na Záhorčice. V lese u křížku odbočíte doprava k nedalekému pomníku letce USA. Cesta na úseku od památníku do Boršova je ve špatném stavu. Dojedete k vilové čtvrti a projedete ji rovně až ke kostelu. Za kostelem odbočíte doprava na hlavní silnici. Dále jedete po hlavní silnici, která vás přivede k mostu přes řeku. Za mostem odbočte doleva a pokračujte k viaduktu.

Podjedete viadukt a před železničním přejezdem odbočíte doleva. Pokračujte podél trati, za 300m zahněte doprava, přejdete přes most nad hlavní silnicí a mírným sjezdem po horší asfaltce se dostanete k hlavní silnici do ČB, kde odbočíte doleva. Za čerpací stanicí Benzina na světelné křižovatce odbočíte doleva a přes Beránkovo nábřeží dojedete k řece Vltavě. Po jejím pravém břehu se okolo fotbalového a hokejového stadionu i českobudějovické hvězdárny dostanete k železnému mostu s modrým obloukem, přes který přejedete do ulice Biskupská. Tato ulice vás dovede až na náměstí Přemysla Otakara II.. 

 

 
 
 

 • Nádraží Třísov Nádraží Třísov

  Výchozí bod trasy. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Občerstvení Třísov Občerstvení Třísov

  Nedaleko nádraží a parkoviště se nachází občerstvení. Otevírací doba viz foto.

  Otevřeno: Vstupné:
  Občerstvení Třísov
 • Odbočka k vyhlídce Odbočka k vyhlídce

  Zde se vám otevře nádherný výhled na zříceninu hradu Dívčí kámen. Je zde možnost k posezení a přečtení informační tabule. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Odbočka k vyhlídce Odbočka k vyhlídce
 • Soutok Křemžského potoka s Vltavou Soutok Křemžského potoka s Vltavou

  V těchto místech se vlévá Křemžský potok do řeky Vltavy.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Dívčí kámen Dívčí kámen

  Dívčí kámen byl impozantní Rožmberský hrad, dostavěn roku 1360. V roce 1346 Karel IV. vydal listinu ( dodnes dochována ), která povoluje v této lokalitě vybudovat hrad. Rožmberkové zde následně vystavili jeden z nejmocnějších a největších Rožmberských hradů. Za zmínku v historii hradu stojí i krátké věznění Václava IV. V roce 1420 hrad obléhal Jan Žižka, dobýt Dívčí kámen se mu však nepodařilo. Vrcholnou funkci měl hrad v letech 1451-1461, kdy v něm žil Oldřich II. z Rožmberka. Hrad po jeho smrti upadal a stal se z něj jenom strážní hrad. V roce 1506 byl na rozhodnutí Petra V. z Rožmberka opuštěn a následně cca v roce 1540 se z Dívčího kamene stala zřícenina. V okolí zříceniny zjistil archeologický výzkum hradiště z 17.st.př.n.l a další významné hradiště v době halštatské 7-6 st.př.n.l.. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: od svítání do soumraku Vstupné: Cena: 50 Kč
  Snížená: 40 Kč
  Děti do 15 let: 25 Kč
  Děti do 6 let: zdarma
  Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen Dívčí kámen
 • Pomník druhého sestřeleného amerického pilota Pomník druhého sestřeleného amerického pilota

  Zde si můžete přečíst zajímavosti o dvou amerických pilotech sestřelených v posledních dnech II. světové války nad letištěm v Plané. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Pomník druhého sestřeleného amerického pilota Pomník druhého sestřeleného amerického pilota Pomník druhého sestřeleného amerického pilota Pomník druhého sestřeleného amerického pilota Pomník druhého sestřeleného amerického pilota
 • Železná panna Železná panna

  Železná panna je původní hradební věž Českých Budějovic a pochází ze 14. století z dob gotiky. Současný vzhled věže je z roku 1612 a vstup z nábřeží byl probourán v 19. století. Jméno Železná panna je odvozeno od pověsti, podle které se toto mučidlo ve věži nacházelo. V současné době se ve věži nachází restaurace stejného jména, kde točí vynikající malinové pivo.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.

  Náměstí Přemysla Otakara II. - Náměstí je pojmenované po zakladateli města, Českém králi Přemyslu Otakaru II. o rozloze 1,7 Ha ( 133 x 133). Po Vysokém Mýtě druhé největší čtvercové náměstí v ČR. V Jihovýchodní části náměstí najdete bludný kámen opředen pověstí, že na tomto místě stával popravčí špalek. Současná pověst říká, že kdo překročí kámen v určitou hodinu a nevědomky, tak zabloudí. Dominantou náměstí je Samsonova Kašna, radnice a Černá věž.

  Černá věž – Nejznámější stavba Českých Budějovic, která byla postavena v 16. století. Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 a je vysoká 71,9m. Měla sloužit jako strážná a hlásná, zvonice a jako symbol bohatství města. Věž je veřejnosti přístupná a můžete si z ní užít výhledy zejména na město i okolí. Poblíž stojí katedrála sv. Mikuláše.

  Samsonova kašna – Tato barokní kašna je jednou z největších svého druhu v ČR a patří mezi významné symboly města. V roce 1716 rozhodla městská rada vybudovat kašnu, z níž byla rozváděna voda do některých ulic. Toto rozhodnutí přímo souviselo s rozvojem města a zvyšujícím se počtem obyvatel. Voda byla přiváděna z řeky Vltavy. Originály soch jsou vystavěny v přízemí českobudějovické radnice.

  Radnice - Jde o renesanční stavbu z poloviny 16. století. Do barokní podoby byla přebudována v první polovině 18. století. Uvnitř radnice můžete zhlédnout originální sochy z Samsonovy kašny i sochy ctností z atiky radnice(moudrost, statečnost, opatrnost, spravedlnost ). Plastiky jsou umístěny v atice. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Pohled z Černé věže Černá věž. Náměstí Přemysla Otakara II.
TOPlist
Neustále přidáváme trasy