Vlakem do Zlaté Koruny a na kole do Českých Budějovic

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 27.5 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 280 m Hodnocení: 60/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Vlakem do Zlaté Koruny a na kole do Českých Budějovic

Doprava vlakem
Odkud: Datum:
Kam: Zlatá Koruna Čas:

 

Z nádraží ve Zlaté Koruně se vydáte směrem k hlavní silnici, kde odbočíte odbočíte doprava přes trať a po hlavní silnici sjedete na náves. Zde se v pravotočivé zatáčce vydáte rovně. Vedle obecního úřadu projedete bránou a odbočíte doprava. Podél rybníčku se dostanete ke vchodu do kláštera. Po prohlédnutí kláštera se vrátíte zpět na náves, kde odbočíte vlevo přejedete Vltavu a za ní odbočíte doleva. Celou cestu se držíte na cyklotrase č. 7 (dříve č. 12). Najdete zde půjčovnu raftů, restauraci a potraviny. Přes řeku se nám naskytne úchvatný pohled na klášter. Dále pokračujte po proudu řeky a zhruba po 600 metrech odbočíte doprava do lesa. Čeká vás  velmi nepříjemné stoupání. Cesta v těchto místech má povodněmi strženou krajnici a protijedoucí cyklisté mohou být nebezpeční.

 Vyhledat ubytování v okolí

Při výjezdu z lesa na rozcestí u kaštanu pokračujete rovně a následně ve Štěkřích odbočíte vlevo. Za chvíli přijedete do vesničky Záluží. Na návsi u zvonice se dejte vlevo. Po chvilce přijedete k památníku amerického pilota. Po prohlídce pokračujte dále, přijedete k lesu a a evropsky chráněnému místu – hradiště Záluží. Doporučujeme dojet až pod kopec. Místo je velmi dobře značené (u řeky je kemp). Poté se tou samou cestou vrátíte do Záluží, na návsi odbočíte 2x doleva.

 

 

Ve vesničce Čertyně odbočíte doprava, po chvilce v Radosticích doleva. V Opalicích na konci vsi pokračujte na rozcestí rovně, ale můžete se zde zastavit v místní hospůdce, viz reklama na plotě.

Za Opalicemi vás čeká sjezd a následný proti kopec do osady Rančice. Za ní přijedete k rozcestí u hlavní silnice. Až k tomuto místu jste měli mnohokrát možnost zhlédnout po levé ruce Kleť. Díváte-li se mírně vlevo před sebe, zhlédnete zámek Hlubokou a vlevo chladící věže jaderné elektrárny Temelín (samozřejmě je nutná dobrá viditelnost).

 

Pokračujte podél hlavní silnice rovně směrem na Boršov nad Vltavou. Po vjezdu do lesa odbočte 2x vpravo až přijedete na konečnou autobusu čísla 7. Zde můžete navštívit mlýnské a těstárenské muzeum, které se nachází v areálu Zátkovy továrny. Po kostkách se dostanete až k restauraci pod Skálou, za kterou se u mostu přes řeku dáte doprava. Podjedete viadukt, před železničním přejezdem odbočíte doleva. Pokračujte podél trati a za nádražím  300m zahněte doprava, přejdete přes most nad hlavní silnicí a mírným sjezdem po horší asfaltce se dostanete k hlavní silnici do ČB, kde odbočíte doleva. Za čerpací stanicí Benzina na světelné křižovatce odbočíte doleva a přes Beránkovo nábřeží dojedete k řece Vltavě. Po jejím pravém břehu se okolo fotbalového a hokejového stadionu i hvězdárny dostanete k železnému mostu s modrým obloukem., přes který přejedete do ulice Biskupská. Tato ulice vás dovede až na náměstí Přemysla Otakara II., kde zhlédnete Černou věž, Samsonovu kašnu a radnici v barokním slohu. 

 Link na vlakové spojení

Co s sebou: Zámek na kolo k prohlídce kláštera

 
 
 

 • Nádraží Zlatá Koruna Nádraží Zlatá Koruna

  Výchozí bod trasy.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Klášter Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna

  Klášter byl založen r.1263 Přemyslem Otakarem II. a dnes je pokládán jako jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Doporučujeme prohlídku, kde zajisté zjistíte více zajímavostí o klášteru. Poslední prohlídka se koná vždy pul hodnu před koncem otevírací doby. Od 12:00 - 13:00 je polední pauza. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Duben - Květen
  úterý - neděle 09:00 - 15:30
  Červen - Srpen
  úterý - neděle 09:00 - 16:30
  Září - Říjen
  úterý - neděle 09:00 - 15:30

  * Pokud vychází na pondělí státní svátek, je klášter otevřen, ale v tomto případě je objekt uzavřen v úterý.
  Vstupné: Cena: 100 Kč
  Snížená: 70 Kč
  Rodinná: 250 Kč
  Klášter Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna
 • Pomník sestřeleného amerického pilota Pomník sestřeleného amerického pilota

  V posledních dnech II. Světové války tragicky zahynuli dva američtí piloti. Sestřeleni byli nad letištěm Planá. 

  Otevřeno: Vstupné:
  pomník Pomník sestřeleného amerického pilota Pomník sestřeleného amerického pilota
 • Hradiště Záluží Hradiště Záluží

  Přírodní památka a evropsky významná lokalita. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Severní strana hradiště Hradiště Záluží
 • Železná panna Železná panna

  Železná panna je původní hradební věž Českých Budějovic a pochází ze 14. století z dob gotiky. Současný vzhled věže je z roku 1612 a vstup z nábřeží byl probourán v 19. století. Jméno Železná panna je odvozeno od pověsti, podle které se toto mučidlo ve věži nacházelo. V současné době se ve věži nachází restaurace stejného jména, kde točí vynikající malinové pivo.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.

  Náměstí Přemysla Otakara II. - Náměstí je pojmenované po zakladateli města, Českém králi Přemyslu Otakaru II. o rozloze 1,7 Ha ( 133 x 133). Po Vysokém Mýtě druhé největší čtvercové náměstí v ČR. V Jihovýchodní části náměstí najdete bludný kámen opředen pověstí, že na tomto místě stával popravčí špalek. Současná pověst říká, že kdo překročí kámen v určitou hodinu a nevědomky, tak zabloudí. Dominantou náměstí je Samsonova Kašna, radnice a Černá věž.

  Černá věž – Nejznámější stavba Českých Budějovic, která byla postavena v 16. století. Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 a je vysoká 71,9m. Měla sloužit jako strážná a hlásná, zvonice a jako symbol bohatství města. Věž je veřejnosti přístupná a můžete si z ní užít výhledy zejména na město i okolí. Poblíž stojí katedrála sv. Mikuláše.

  Samsonova kašna – Tato barokní kašna je jednou z největších svého druhu v ČR a patří mezi významné symboly města. V roce 1716 rozhodla městská rada vybudovat kašnu, z níž byla rozváděna voda do některých ulic. Toto rozhodnutí přímo souviselo s rozvojem města a zvyšujícím se počtem obyvatel. Voda byla přiváděna z řeky Vltavy. Originály soch jsou vystavěny v přízemí českobudějovické radnice.

  Radnice - Jde o renesanční stavbu z poloviny 16. století. Do barokní podoby byla přebudována v první polovině 18. století. Uvnitř radnice můžete zhlédnout originální sochy z Samsonovy kašny i sochy ctností z atiky radnice(moudrost, statečnost, opatrnost, spravedlnost ). Plastiky jsou umístěny v atice. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Pohled z Černé Věže. Černá věž. Náměstí Přemysla Otakara II.
TOPlist
Neustále přidáváme trasy