Z Churáňova na Jezerní a Chalupskou Slať

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 29.8 km Obtížnost: Střední Převýšení: 245 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Z Churáňova na Jezerní a Chalupskou Slať

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 
 
 

Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Z parkoviště na Churáňově vyrazíte severně okolo cedule Churáňov po trase č. 1203. Po chviličce minete Churáňovské chalupy a na nedalekém rozcestí ve tvaru Y s názvem Pod Churáňovem pokračujte vlevo směrem na Mezilesní slať. Záhy minete odbočku zpět na Churáňov a dostanete se k dalšímu rozcestí ve tvaru Y. Zde odbočte doleva a po kamenité lesní cestě vyšlápnete krátké stoupání. Pod Churáňvským vrchem jeďte směrem k již zmiňované Mezilesní slati, kde zahnete doprava na nedalekou Zlatou Studnu.

Od Zlaté Studny pokračujte stoupáním a po 800 m na rozcestí ve tvaru T se napojíte na asfaltku. Zahnete doleva a po pěkné lesní cestě sjedete k Horské Kvildě. Na hlavní komunikace zahněte doleva směrem Kvilda.

 

Na Horské Kvildě můžete zaparkovat na placeném parkovišti a vyrazit na okruh odtud. Kousek za Horskou Kvildou je odbočka k Jezerní slati, což je další zajímavost na této trase.Po prohlídce slatě se vrátíte na hlavní a pokračujete sjezdem na Kvildu. Při výjezdu z lesa můžete navštívit Jelení výběh (parkoviště a výběh budete mít po levé ruce).V centru Kvildy uvidíte kostel sv. Štěpána, proti kterému je informační středisko. V Kvildě naleznete nespočet restaurací, ubytovacích kapacit i parkovišť.

Od kostela pokračujte ve sjezdu směrem na Borovou ladu podél Teplé Vltavy. Těchto 6,5 km je odpočinkový sjezd až k menšímu parkovišti, u kterého zahněte doleva na Svinnou Ladu.
U informačního střediska se po dřevěné lávce dostanete až k Chalupské slati. Je zde i dětské hřiště a mnoho informačních tabulí.

Od informačního střediska pokračujte doprava směrem na Nové Hutě. Na tomto úseku jedete kolem kouzelných chaloupek. Po příjezdu na hlavní komunikaci odbočíte doleva. Po nepříjemném 2 km dlouhém stoupání se dostanete k penzionu Klostermann. Zde odbočte doleva a již mírnějším stoupání se dostanete až na 2 km vzdálené Pláně (prostorné placené parkoviště). S opatrností přejeďte hlavní komunikaci. (Na obě strany jsou zatáčky, do kterých nevidíte!)

Po 500 m odbočte doprava ke skokanskému můstku. Od můstku se vrátíte zpět na rozcestí, kde zahněte doprava a za chvilku vás čeká sjezd do Churáňova. Na dalším rozcestí u cukrárny zahněte doleva a dojedete zpět k výchozímu bodu – parkoviště Churáňov.

 V případě, že se vydáte na trasu z Horské Kvildy, zaparkujete své auto na placeném parkovišti. Vydáte se směrem na Kvildu a první zajímavostí je Tříjezerní slať. Odtud se už držte popisu trasy.

Za předpokladu, že zaparkujete na placeném parkovišti v Kvildě, které se nachází za obcí směrem Horská Kvilda, vydáte se směrem do centra a první zajímavostí bude kostel sv. Štěpána. Od něho pokračujete na Borovou Ladu dle popisu trasy.

Placené parkoviště v Borové Ladě najdete v zatáčce u pošty. Z parkoviště se vydáte směrem Kvilda a za Teplou Vltavou odbočíte doprava na Svinnou Ladu. První zajímavostí bude Chalupská slať.

Další parkoviště na trase naleznete mezi Novými Hutěmi a lyžařským areálem Churáňov. Toto parkoviště je u rozcestí Pláně. S opatrností přejedete hlavní silnici a první zajímavostí bude skokanský můstek. Dále pokračujete dle popisu trasy. U parkoviště a autobusové zastávky v Mechově odbočte vlevo k Hauswaldské kapli. Po osmnácti kilometrech sjedete z hlavní silnice opět na cyklotrasu.

Booking.com

 

 • Churáňov parkoviště (výchozí bod) Churáňov parkoviště (výchozí bod)

  Z parkoviště pokračujete ve směru šipky na Churáňov. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Churáňov parkoviště (výchozí bod) Churáňov parkoviště (výchozí bod)
 • Zlatá studna Zlatá studna

  Na této pasece dříve stávala sklárna, založená v roce 1799. Ve zdejší sklárně se vyrábělo duté sklo a páteříky. V osadě žilo 140 obyvatel, kteří zde měli školu i hospodu. V poválečném období zde díky panu Robertu Steunovi byl vybudován vodovod, společná pec na chleba a elektrárna o výkonu 300 W.

  Ve sjezdu z Kvildy na Borovou Ladu budete míjet osadu Františkov. Stávala zde sklárna, která v období velké sklářské krize v roce 1887 zanikla. Později zde vznikla papírenská výroba a dvě vodní elektrárny, jejíž elektřina sloužila k pohonu papírenských strojů, i tato výroba ovšem skončila v období velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století. Za druhé světové války se zde vyráběly součástky pro firmu Messerschmitt.

  Otevřeno: Vstupné:
  Zlatá studna Zlatá studna Zlatá studna
 • Odbočka na Jezerní slať (WC, parkoviště) Odbočka na Jezerní slať (WC, parkoviště)

  Zde se nachází parkoviště s veřejným wc.

  Otevřeno: Vstupné:
  Odbočka na Jezerní slať (WC, parkoviště) Parkoviště s WC pěšinka ke slati
 • Jezerní slať s rozhlednou Jezerní slať s rozhlednou

  Průměrná roční teplota zde dosahuje pouhé 2 stupně. Rozloha rašeliniště je 103,5Ha. Bližší informace si můžete přečíst na turistických tabulích.

  Otevřeno: Vstupné:
  Pohled z rozhledny Jezerní slať s rozhlednou Jezerní slať s rozhlednou Jezerní slať s rozhlednou Jezerní slať s rozhlednou Jezerní slať s rozhlednou
 • Jelení výběh Jelení výběh

  Jelení výběh o rozloze 9 ha, kde můžete pozorovat jeleny ze tří pozorovacích míst. Výběhem vede dva a půl kilometrový naučný okruh. Po cestě se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými stromy a rostlinami. 

  Nově je součástí tohoto okruhu i rysí výběh.

  Otevřeno: leden - únor: 8:30 - 15:30 hod
  březen - červen: 8:30 - 16:00 hod
  červenec - srpen: 8:00 - 16:30 hod
  září - říjen: 8:30 - 16:00 hod
  listopad - prosinec: 8:30 - 15:30 hod
  Vstupné: Zdarma
  Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh Jelení výběh
 • Kostel sv. Štěpána Kostel sv. Štěpána

  Pseudogotický kostel stojí na místě bývalého dřevěného kostela, který v roce 1889 shořel. Kostel vystavěl Jan Štěrbík, podle vzoru novogotického kostel v Knížecích Planích.

  Otevřeno: Vstupné:
  Kostel sv. Štěpána Kostel sv. Štěpána Kostel sv. Štěpána
 • Informační středisko Kvilda Informační středisko Kvilda

  Informační středisko naproti kostelu.

  Otevřeno: Vstupné:
  Informační středisko Kvilda
 • Muzeum Kvilda Muzeum Kvilda

  Muzeum chlubící se expozicí zachycující historie obce a regionu. Najdete zde veškeré informace i artefakty o způsobu života zdejších obyvatel.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Leden
  pá - ne: 10.00 - 16.00
  Únor
  út - ne: 10.00 - 16.00
  Březen
  pá - ne: 10.00 - 16.00
  Duben
  so - ne: 10.00 - 16.00
  Květen
  pá - ne: 10.00 - 16.00
  Červen - Září
  út - ne: 10.00 - 16.00
  Říjen
  pá - ne: 10.00 - 16.00
  Listopad - Prosinec
  so - ne: 10.00 - 16.00

  * Polední přestávka: 12.30 - 13.30
  Vstupné: Dospělí: 20 Kč
  Děti do 15 let: 10 Kč
  Důchodci: 10 Kč
  Muzeum Kvilda Bankomat ČSOB v Kvildě
 • Chalupská slať Chalupská slať

  Slať leží na levém břehu Teplé Vltavy a nachází se zde Chalupské jezírko, které je s rozlohou 1,3 Ha největší rašelinné jezero v Česku. V minulosti se na okraji těžila rašelina.

  Otevřeno: Vstupné:
  Chalupská slať Chalupská slať Chalupská slať Chalupská slať Chalupská slať Chalupská slať Chalupská slať Chalupská slať Chalupská slať
 • Skokanský můstek Churáňov Skokanský můstek Churáňov

  Na můstku drží rekord Pavel Ploc se skokem dlouhým 95m. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce skokanského můstku a nyní slouží jako rozhledna. Z rozhledny (nadmořská výška 1109 m.n.m.) si užijete výhled na Šumavu a Pošumaví od Zadova na západ až jihovýchod. Naleznete zde také horolezeckou stěnu!

  Poslední aktualizace 18. 4. 2016

  Otevřeno: 27. června - 31. srpna
  pondělí - neděle: 10.00 - 18.00 hod.
  1. září - 28. září
  pondělí - neděle: 10.00 - 18.00 hod.
  1. října - 1. listopadu
  Víkendy + svátky: 10.00 - 18.00 hod.
  Vstupné: Cena: 50 Kč
  Snížená: 30 Kč
  Děti do 5 let, ZTP, senioři 75+: zdarma
  Skokanský můstek Churáňov Skokanský můstek Churáňov

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Churáňov parkoviště (výchozí bod) Churáňov parkoviště (výchozí bod)

  Z parkoviště pokračujete ve směru šipky na Churáňov. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Churáňov parkoviště (výchozí bod) Churáňov parkoviště (výchozí bod)
TOPlist
Neustále přidáváme trasy